Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
30. lis 2012

@terezka312 mně se taky dost často ptají jestli JEŠTĚ kojím a když říkám že jasně, tak vypadají jakože to je na metál 😅

terezka312
30. lis 2012

@andelka A už ti někdo ten metál dal? 😀 Nejhorší je manželova babička a máma, který děti už ve 3 měsících krmily gulášem s knedlíkama :-I Těm to člověk prostě nevysvětlí. Tak kdyby aspon byly sticha, at to nemusim pořád poslouchat. 🙄

andelka
30. lis 2012

@terezka312 😀 ale kajže. Ale kdybych měla spočítat, kolikrát se někdo divil a div ne tvrdil že "musím", že nedávám v létě prckovi čaj, tak mi obě ruce stačit nebudou. Prý mlíko je na hlad a ne na žízeň. Jinak naštěstí to všichni nechávají na mě a moc nekomentují, co se týče kojení a přikrmování. Ale jako kojené dítko v 8měsících (+jídlo že) tu vypadá jako unikát 😕

dandelion
30. lis 2012

@andelka no malé bylo půl roku a u pediatry se mě sestra ptala jaké mlíčko dávám.. řekla sem že kojím a ona údiv jo aha vy kojíte.. A to až jí to řeknu za rok :D Jako na jednu stranu ta co nekojí je divná a ta co kojí déle jak půl roku taky :D 🙂 vtipná doba.. :D Klidně budu kojit do tří, čtyř let 🙂 nemám problém 🙂

andelka
30. lis 2012

@dandelion mi napsala doktorka do zdravotní knížky při roční kontrole dolů do poznámek "dosud kojen"..jakoby to bylo něco výjimečného co stojí za zaznamenání 😅
No u nás dělá asi i to že je to kus chlapa, že nepředpokládají že to má s MM a zeleniny a ovoce. 😅
Jj, je to tak...divná doba.

mahafi
30. lis 2012

@andelka taky to dr. trochu komentovala, ale ne špatně a do kolonky "kojena do" v roce napsala dosud a stále dál 😀.
Co mě ale točí (stejně jako u @terezka312 )jsou rady od lidí, kteří zpravidla dítě buď nemají nebo je měli na UM.. že už bych přece dáááávno kojit neměla, že mlíko už jí nemůže stačit (jako nějak opomíjejí, že jí i normální stravu 😀). Ale převážně na mlíku byla hodně dlouho, ona ze začátku normální jídlo nebrala jako jídlo, takže ochutnala dvě lžičky a stejně měla mlíko.

@dandelion taky to u nás vypadá na dlouhý kojení (i když snad ne až do tří, ale kdo ví.. nikdy neříkej nikdy 😀)

bamboolik
30. lis 2012

@andelka jo v 8 měsících, já když řeknu, že pořád kojím a jsou dny, kdy jen kojím a malý nejí, tak to jsem teprve za divnou matku 😀 Ale já si to prošla uř u prvního, kdy jsem kojila i v pokročilém stadiu těhotenství, takže mě už jen tak něco nerozhodí 😉

dandelion
30. lis 2012

@mahafi Já si neříkám hranici.. Říkám dokud nám to bude vyhovovat.. oběma.. (když budu muset v noci vstávat každou hodinu a nebudu schopná fungovat přes den, noční kojení se budu snažit odbourat) ale jinak mi je jedno jak dlouho 🙂 klidně až malá sama uzná za vhodný že už dost :D 🙂

dandelion
30. lis 2012

@bamboolik taky bych byla ráda za tandemový kojení.. 🙂 jen jak to vykoumat s případným otěhotněním.. :D

mahafi
30. lis 2012

@dandelion úplně přesně 🙂

mahafi
30. lis 2012

@dandelion to taky nevím, jak pak s otěhotněním.. a taky, co se starší, když bych byla v porodnici - jako ohledně kojení. ale zase bych nemusela čekat tak dlouho na nástuop laktace a nemusela bych tam trčet takovou dobu 😀. no to jen tak hypoteticky.. zatím.. 😀

janistr
30. lis 2012

@terezka312 Ale já ty příkrmy zkouším, jen ona je prostě nechce jíst 🙂. Sní maximálně pár lžiček, zhruba jednou za týden, asi když mi chce udělat radost, sní tak množství odpovídající půlce malé skleničky 🙂. My máme příbuzné naštěstí docela daleko. Tchýně to vždycky komentuje tím, že kluci (manžel a jeho bratr) jedli od půl roku i knedlo, vepřo, zelo (nikdy nekojila). Moje mamka už to nechává být, ona byla ve své době sama za exota, protože nás kojlla docela dlouho. Občas si neodpustí komentář o šťávičkách, čajíčku a podobně 🙂.

andelka
30. lis 2012

Mně osobně vyhovuje kojit +- do roka, starší syn měl podobný názor 😀 mladší zatím vypadá že taky není závislák, takže to bude asi taky do roka. Každému co jeho jest, někoho kojení fakt baví, některé dítko usne jen při něm, jiné zas nechce moc pít...záleží na hodně okolnostech dokdy se kojí. Ale do roka to je "kojenec" takže nevím proč ten údiv 😅
Jooo, tak otěhotnění při kojení...u nás by to šlo, MS jsem dostala po 11měsících, to jsem kojila ráno a večer. Ale někdy se fakt musí odstavit, aby cyklus přišel a dalo se otěhotnět.
Každopádně u staršího bylo po porodu MM čtvrtý den večer, u mladšího za dva dny ráno. 🙂

mahafi
30. lis 2012

@janistr to jsme na tom se zaváděním příkrmů byly úplně stejně (jen s tím rozdílem, že mě radost s půlkou skleničky udělala občas jen s ovocem 😀). Rozjedla se až teď, po roce.. a to taky ne vždy a všechno. Rodina to naštěstí nekomentuje 🙂

janistr
30. lis 2012

@mahafi Já se vždycky zaraduju, když toho sní víc, že se to zlomilo, stejnou potravinu jí naservíruju druhý den a to už to madam zase nechce :D. Ale trošku jsi mě uklidnila, že jednou třeba začne jíst (víc lidí už mi říkalo, že se jim děti rozjedly po tom roce).

terezka312
30. lis 2012

@janistr Tak to jo, to máš aspon argument, že dítě samo nechce jíst 😀 Ale jinak přesně jak u nás: moje mamka byla za exota protože na svou dobu nás kojila dlouho (naštěstí teda se štávičkama neblbne) a tchýně se kasá, co kdy už kluci jedli. Jestli si jako myslej, že to je na chlubení, nebo že to je vtipný, nevim. Mně to vtipný nepřijde.

mahafi
30. lis 2012

@janistr fakt jak přes kopírák 😀.. jeden den rizoto s dýní pochoutka, druhý den fuuuj 😀.

janistr
30. lis 2012

@terezka312 I když je pravda, že mě mamka nedávno uzemnila tím, že malou musím na to jídlo zvykat. Nevím teda, jak jinak jí mám zvykat, než doteď (že ji ho prostě zkouším dávat jíst :D).

betysek
30. lis 2012

@andelka Kojila jsem první do 22 měsíců. Taky jsem byla dost za exota, hlavně s tí že malá neměla už od půl roku v ruce flašku s čajem a pod. Malé bylo asi 8 měsíců a měla jen příkrmy a MM, ale žádné další tekutiny, což nikdo nemohl pochopit. Ostatní děti kojené i nekojené zvládly vypít během dne min. 1l instatních čajů. Odstavila se sama, od roku a půl jsem kojila jen ráno....U prvního taky bylo MM za 2 dny a u druhé až 4. den večer, ale kojila jsem pořád, tak že začala přibírat i na mlezivu....

janinek
30. lis 2012

konecne mam chvilku vam napsat, pak vas doctu, ale ...

BB bamboo zirafku kapslovka dne soept nezklaamala. PLNA naloz. opet neprotekla teda. A bylo to presne po tydnu a dokonce ve stejnou dobu a se stejnou kamaradkou, akroat minule ja byla u ni, dnes ona u nas. A opet jsme jedla a nesla k ni hnedka. Spala, sustila v chuvicce, prisla jsem, vidim, z eocka ejste zavrena, tak jsem si sla dojsit vaflicku a pak jsem ji rozbalila a ... no dokazete si to predstavit 🙂 Ted jen nevime, zd aje spoustec plina ci kamoska, protoze prece jen plinu ma obden.A to jsme si zrovna dopo rikala, ze musim prozkoumat zapisky, kdy napsoeldy byla pokakana plina, abych napsala do bezplenkove diskuse.

andelka
30. lis 2012

@betysek můj taky zatím nic jiného nepije. Nemá ani dudlík, takže exotika jak blázen 😀

betysek
30. lis 2012

@andelka Jo, taky nemáme dudlík. Vůbec jsem ho nedávala..... 😀 Už jsem se setkala i s názorem , že dudlík k mimču patří a bez dudlíku vypadá děsně... 😀

janinek
30. lis 2012

@janistr Tady je rceni 'food is for one untile they are one', tak na tom asi neco bude. My chceme baby led weaning, tak se to uplne bojim rikat 🙂 ale v kojeni me kazdy podporuje a kdyz na to dojde rec s pribuznymi, tak zatim rikaji, ze super, jen at kojim, dokud to jde. Ale tak my jak sjem daleko, tak na nas nikdo moc nevidi a tolik nam do toho nemluvi. Ja mam cil do roka., ze to se budu snazit to udrzet a pak bych to tak nehrotila.

Ale tem pribuznym vasim se nedivim, ono to driv bylo jinak a maji to zazite. Mne mamka ted dovezla muj zapisnik, kde si psala vse, co jsem jedla a pila. Tak se sama divila, proc zacinala tak brzy, ale pry ji to 'nekdo' rekl.

Dudlik nemame, mamka porad chce, ze si pak bude cumlat palecek, ale ona dudlik nijak nechce. Kdyz je vztekla, tak ho plive a kdyz neni, tak je klidna i bez ne.

janistr
30. lis 2012

@betysek
@andelka Tak my teda dudlík máme, ale přes den už ho nepotřebuje, odnaučuje se od něj tak nějak sama. Teď ho máme akorát v noci na spaní a to ho už po chvilce vyplivne. Ale tekutiny krom MM taky zatím nedávám (teda pár loků vody po "příkrmu" z kelímku), takže flašku jsme zatím nepotřebovali (ani žádnou nemám 🙂).

janinek
30. lis 2012

@mahafi Prijde mi, ze se tu plinky jinak perou, nejlepsi se bere prasek, ne tekuty, vetsinou on bio teda ( i kdyz to je zhruba pul na pul) davkovani 2-3 lzice, pracka do pulky, max 2/3 plna. Nic s mydlem, zadny zlucak. Zadny ocet. A urcite jsem na neco zapomnela.

janistr
30. lis 2012

@janinek Nemá být: Food is for fun...? .) Možná skončíme taky nakonec u blw :D.

janinek
30. lis 2012

@janistr Jisteze fun, diky, ja tu zbesile tukam a jim, nez se mi vzbudi.

janinek
30. lis 2012

@janistr Zkuste to, mne prijde, ze co mely kamaradky problemy s detmi a jidlem, ze by to BLW dost vyresilo. Nechci teda byt za odbornika, ale chtely se krmit samy a ne byt krmeny lzickou, hmataly po jidle cizim, ale svoje nechtely a tak.

terezka312
30. lis 2012

@betysek Haha, naše dítě taky nikdy nemělo dudlík a já zas tvrdím, že děti s dudlíkem vypadaj divně 😀

janistr
30. lis 2012

@terezka312 Tak my zavedli dudlík ve chvíli, kdy si začala strašně cucat ručičky a tím se uspávala (druhá varianta bylo moje prso). Pořád mi přišlo lepší odnaučit ji od cumlání dudlíku, který jednou vyhodím, než od cumlání palce. Teď už začíná mít ten dudlík přes den jen na hraní (třepe s ním, bouchá do jiných hraček...), na denní spaní už ho taky nepotřebuje, jen na noc, tak myslím, že to odnaučování snad nebude žádná velká trága 🙂. A víc se mi teda líbí děti bez dudlíku :D.