Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

alenavy
25. pro 2012

@mahafi Ahááááááá... Tak ony jsou vlňáky lepší na ty kalhotkový plenky... To mě nenapadlo, jak jedu zrovna ty čtverce 😀

mahafi
25. pro 2012

@alenavy tak to vyzkoušej a uvidíš 🙂, třeba je pak oceníš na noc, až nebudeš v noci přebalovat 🙂, ale obecně mám pocit, že vlňáky ty "nehody" přitahujou 😀

ptjj
25. pro 2012

@mahafi tak to mě mrzí:-/ snad to bude brzy ok

janinek
27. pro 2012

Chci politovat 🙂

Jak jsem tehdy nekoupila ty BB basix levne, tak ted nikde poradne zlevnene nejsou :( Takze az priste budu zase vahat kvuli postovnemu, tak me necim prastete, jo?

terezka312
27. pro 2012

Holky, která používáte na lanolinování mast na bradavky DM, prosííím, jaký je pracovní postup? I @dandelion se ptala! Díky!!!

terezka312
27. pro 2012

@dandelion tak já to nakonec nějak udělala sama, tak uvidíme, co z toho bude

janinek
27. pro 2012

@terezka312 A jak jsi to delala? ja se porad k tomu nedostala.

Ani k nakupu anavek a bamboolika :(

terezka312
27. pro 2012

@janinek dala jsem lžičku mastičky do hrnku, zalila vroucí vodou a přidala trochu pracího gelu na vlnu, rozpustila a vlila do lavoru a doplnila vodou na požadovaný objem, našla jsem podobný postup někde na netu s klasickým lanolinem. akorát jsem tam ještě navíc dala tak lžíci mojí imse vimse kůry, čistě proto, abych se jí postupně zbavila 😀

janinek
27. pro 2012

@terezka312 Jo, takhle nejak jsem to z netu vycetla take. Akorat nebudu davat navic kuru ci prasek, ja je mam vyprane a suche, ted jen nalanolinovat.

pampeliska1
27. pro 2012

@terezka312 tak já myslím, že postup je stejný (pokud teda mast na bradavky vypadá jak lanolin z lékárny). Je to tak, jak jsi psala - rozmíchat ve vroucí vodě, jen s tím rozdílem, že já přidávám kapku dětského šamponu či mycího gelu, aby to udělalo takový mléčný roztok. Nevím, jestli ten prací gel na vlnu ti to udělalo tu mléčnou barvu?

pampeliska1
27. pro 2012

Jinak asi to těm, kteří na bamboolik.cz objednávali přišlo mailem, ale pro ostatní jsem chtěla napsat, že do konce roku přijímají a expedují objednávky, které jsou ještě ve snížené sazbě DPH.

kajalka
27. pro 2012

Ahoj holky, jaký máte zkušenosti s HD pastelkou nebo tou klasickou bio? Sají dost?

jasekd
27. pro 2012

@kajalka Mam zkusenost s HD pastelkou a pastelkou bio. Pouzivali jsme je cely plinkovaci obdobi. Strih super, od narozeni az po nocnik. Material slabsi, hrubne, pokud mate tvrdou vodu, a jiste se najdou savejsi plinky. Na druhou stranu je skvele prizpusobiva, da se nastavit na holku i kluka a ruzne jsem vycpavala. Taky mam rada plinky na snapku. Takze nam vyhovovaly moc, ale kdyz se ptas na savost, tak nejake bambusove plenky by mely sat lip.

kajalka
27. pro 2012

@jasekd A dá se třebas savost zvýšit vložením obyč látkový plíny? Nebo to už dělá obří zadeček? Vodu máme naštěstí měkoučkou. A dají se svrchňáčky HD použít na obyč látkovky?

jasekd
27. pro 2012

@kajalka samozrejme ze da. Na noc jsem vycpavala, jednak orig. vkladkama HD, obcas i mensi ctvercovkou (klasicka 70x70 uz mi prisla moc), rucnickem Ikea... daji se koupit bambusove vkladky... Svrchnaky HD jsou super, mekke, prizpusobive. Co se tyka klasickych plinek, kdyz je budes davat na novosklad, a predpokladam i na draka, ale s tim zkusenost nemam, tak jsou HD svrchnaky fajn, ale na plenku na rovno, co nekdo dava, kdyz miminko zacne kakat tuhy bobky, moc nejsou, jak jsou sirsiho strihu, tak se v nich plenka na rovno shrne. Na to jsou lepsi jine, uzsiho strihu, holky poradi. Ja plinku na rovno nedavala, jeli jsme na 90% jen v kalhotkovkach - pastelkach.

luciesofi
27. pro 2012

Holky, mate nektera zkusenost s Bamboolik nocni plenkou na patentky? Mam suchacovou a chci objednat dalsi.. @lenka5731 ???

pampeliska1
27. pro 2012

@luciesofi já ji mám doma, ale ještě jsem ji nebyla schopná vyprat 😅 Už 2x jsem zapomněla 🤐 ale systém patentků se mi líbí, není jich tam tolik jako u Anavy, ale myslím, že to bude v poho.

terezka312
27. pro 2012

@janinek já je mám taky vyprané, má se to tam dávat kvůli rozpuštění toho lanolinu

terezka312
27. pro 2012

@pampeliska1 no neudělal právě a to jsem přitom někde vyčetla, že se kvůli té mléčné barvě má dát právě buď dětský šampon nebo prací gel na vlnu 😒 dětský šampon ani mycí gel nemáme no snad to bude fungovat i tak

pampeliska1
27. pro 2012

@terezka312 ono ani nemusí být ten šampon či gel dětský - četla jsem, že někdo používá obyčejný kopřivový šampon, dává se fakt kapka, tak bych se toho nebála. Koukám, že ty teda s tím lanolinolováním zažíváš 😀 😅

terezka312
27. pro 2012

@pampeliska1 😀 teď už tomu ale veřím, že to bude ok, přilila jsem tam i tu kůru imse vimse, to bude ještě taková pojistka 🙂, ono to i minule docela fungovalo, ale ne zcela, ale z toho podezřívám ten návod na tý kůře, že se to nakonec máchalo v octě, to teď dělat nebudu, takže ten lanolin na těch kalhotkách jistě bude držet. rozpuštěný ve vodě je, kalhotky se v tom máčej, tak se to snad nemůže ničím pokazit 😅

lenka5731
27. pro 2012

@luciesofi patentkovou noční Bamboolik - ano, rozhodně koupit. Používáme asi 10-14 nocí a spokojenost, stačila by zatím na celou noc asi i nevycpaná, ale pro jistotu něco menšího přidávám.. Mám čtyři.
Tu sucháčovou v její současné podobě bych nesnesla 😒

filipatereza
27. pro 2012

Ještě že se mi vzorama ty Bambooliky vůbec nelíbí - jinak bych asi neodolala jak to tady popisujete... Já zůstanu Anavková...🙂

lenka5731
27. pro 2012

@filipatereza anavková myslíš denní (jednovelikostní) nebo i noční?

filipatereza
27. pro 2012

@lenka5731 Hlavně denní🙂 Mám i jednu noční plínku, je super, ale malá přestala v noci čůrat - budí se a dáváme jí jednou na nočník, takže už nepotřebujeme žádné megasavce...🙂 Ale ty kalhotkové jsme až do roka používaly na noc a vydržely🙂

hhanca
28. pro 2012

Prosím o radu 🙂 ... Dneska jsem se rozhodla prát...a chci se zeptat jestli můžu přihodit fialové fleesové svrchňáky Anavy k světlému mimi prádlu?! Nepouští? Bych je jinak musela vyprát v ruce, barevné už mám vyprané... děkuji 🙂
@filipatereza Vy máte taky tuto barvu svrchňáků pokud se nepletu?🙂

filipatereza
28. pro 2012

@hhanca Mám a nepouští. Manžel je s bílýma plenkama několikrát vypral. My je měli ale z druhé ruky...
Zkusila bych je pro jistotu namočit do umyvadla do horké vody a uvidíte...
Ale neslyšela jsem někde, že by pouštěly...

mochenkaa
28. pro 2012

Ahoj holky, tak my jsme se pokusili celodenně látkovat se 4 anavy a denní sadou bamboolik. A jezdíme s tím teď i po návštěvách, je vám jasné, že jsme vesměs považováni za blázny, že jo? 😀 Akorát sestřenka z toho byla nadšená, že jí látkuje dost kamarádek. Ale my jsme stejně v rodině považovaní za divné. Davís má jantarové korálky, nosítko, zatím není očkovaný, stále ještě kojím 😀 , a teď nově je nastěhovaný u nás v posteli ( @dandelion 😀 )

mochenkaa
28. pro 2012

A M se k látkování postavil čelem, nejen, že už perfektně rozezná co je co, ale v pohodě ho přebalí sám a dokonce mojí mamce dělal přednášku jak ho má přebalit 😀
A nejvíc mě pobavil, když po slabém týdnu látkování začal říkat jednorázovkám chemičáky 😀 Takže když si na návštěvě Davís počůral všechny kalhotkovky, tak ho M přebaloval se slovy "nedá se nic dělat, dostaneš chemii. Nechceš co? No, ale když si nehlásil čůrání tak není na výběr" Já padala smíchem 😀

Jo, a po dohodě s M, budeme brát asi jen cca 10 kalhotkovek a ještě jednu denní sadu bamboolik. Jejich systém mu sedl nejvíc 🙂

filipatereza
28. pro 2012

@mochenkaa Taky jezdíme po návštěvách s látkovkama. Máme pytlík do něj to vždycky šoupneme a je🙂 Okolí to většinou nekomentuje a nebo se mu to líbí... Jen tak dál🙂