Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elvis12
4. led 2013

@luciesofi hele, ja jsem se taky desne bala. Uplne jsem mela paniku ji vzit a nejak se pokusit ji tam dat. Dokonce se mi parkrat stalo, ze uz jsem stala s satkem na Dorce a nesebrala jsem tu odvahu ji zvednout a dat ji tam. Pak jsem ale zacala nosit hodne ven a kazdy den vazala a jednoho dne jsem se proste vzbudila a vzala Dotku a pres bok ji presunula na ty zada a bylo to. A dalsi level byl, ze jsem ji proste vzala a hodila ji tam pres hlavu 😀

abigail1
4. led 2013

@elvis12 spousta info o zdravém nošení je na stránkách nosenideti.cz

luciesofi
4. led 2013

@elvis12 😀 dobře ty 🙂 já zatím nosím jen v ksk a navíc málo, ale teď se to změní... Magdi odrostla korbičce a na sporťák je ještě malá...

elvis12
4. led 2013

@abigail1 jojo, ND samozrejme znam. Ja vedela, ze jsem to s tim sedem nekde slysela. No nic, tak ji je proste budu strkat zpet. Nedela mi to problem. Jen by to bylo ulehceni, kdyby ty ruce mela venku a nemusela bych se s ni prat 😀

terezka312
4. led 2013

@elvis12
@abigail1 hele ale když je ten úvaz dobře utaženej, že se v tom neklátí a pořád je podsazený, tak jak to vadí, že má ruce venku?

elvis12
4. led 2013

@terezka312 no ja prave nevim, proto se tady ptam 😀 Me to zatim moc problem nedela. Ty ruce si vyndava, ale necha si je tam dat zpet, jen je to obcas vopruz ji je tam 100x davat... Jinak na sraz se teda dost tesim!!! Jak jsi Č dostala na zada? Pres tu hlavu, nebo pres bok, nebo rameno?

ptjj
4. led 2013

@luciesofi co je ksk? 😕

elvis12
4. led 2013

neni tady nekde satkovaci diskuze? Tady spamujem 😀

luciesofi
4. led 2013

@ptjj kříž s kapsou 😉

terezka312
4. led 2013

@elvis12 takhle

https://www.youtube.com/watch?v=Vf5NC-wcg7A


mně je asi ani nevyndavá ty ruce, ale nevim proč, u toho úvazu na bok a na záda mu je automaticky nechávám venku 😕

terezka312
4. led 2013

@elvis12 když spamujem všechny, tak se to jako spam nebere 😀

ptjj
4. led 2013

@luciesofi aha 😀

cervena_vila
4. led 2013

@luciesofi Jo, je to záhada. To froté totiž vypadá pořád stejně, většinou suším v sušičce, takže ani není slehlé, ale stejně se na to chytá dost špatně.

Ještě jsem někde viděla BEZPEČNOSTNÍ ŠPENDLÍK NA PLENKY. Máte to některá? Nevím vůbec, jak je to velké, jestli to tu plínu udrží a hlavně už nevím, kde jsem to viděla...

janakkk
4. led 2013

když jsme u těch šátků......mám problém s tím, že šátek s 12 kg dítětem nedokážu sama pořádně dotáhnout.....ale vy máte všechny děti menší, co? :(

luciesofi
4. led 2013

@cervena_vila pravda, špendlík.... podívám se po něm 😉 dokonce jsem viděla i fotku v nějaké knížce...

cervena_vila
4. led 2013

Já nahazuju na záda tak, že mimino položím na šátek, překřížím svoje ruce, chytnu je za ručičky i s šátkem a přehodím jako pytel brambor. Je to jednodušší než přes bok nebo přes rameno.
(když už spamuje každá 😀 )

cervena_vila
4. led 2013

@janakkk Nosím občas i tříleťačku, ta má 15kg, ale tam už je to snadné, když řeknu "přitul se" a ona to udělá, dotáhnu snadno. Větší problém mám dotáhnout své 9kg mimino, jehož hlavní zábava je z šátku VISET. Rovně páteř? Nemám šanci. Ona se vyviklá a vyvěsí...

cervena_vila
4. led 2013

@luciesofi Díky, za ty prachy si jich asi pár objednám 😀

janakkk
4. led 2013

@cervena_vila tak já budu věřit, že až začne spolpracovat, tak se to zlepší 😀 😀

abigail1
4. led 2013

@terezka312 když má nesedící dítko ručky z šátku ven, tak mu šátek neskýtá takovou podporu, jakou potřebuje. Doporučuji ty stránky nosenideti.cz, tam mají holky větší zkušenosti s vázáním, chodí tam i lektorky kurzů a určo rády poradí.

terezka312
4. led 2013

Hele s tím pražským srazem, asi hlavně holky @katyxq a @dandelion - vy jste zdaleka a říkaly jste, že byste se třeba dostavily, tak hlavně vy si promyslete nějaký termín, my pražský už se asi spíš přizpůsobíme 😀 (já nemůžu středy 😀)

elvis12
4. led 2013

@cervena_vila ja ty spendliky mam doma! Uplne jsem na ne zapomela. Mam je z myho bujaryho mladi, kdyz jsem je nosila jako "ozdobu"
to s nahozeni zkusim! Ja prave zacala nahazovat tak, ze ji polozim na satek hlavou ke me, chytnu ji za boku a prehodim pres hlavu. kdyz to videla M, tak se balem podelal strachy, co to s ni delam 😀 😎 takze to dotazeni moc neresis?

cervena_vila
4. led 2013

@elvis12 Spíš si hlídám podsazení a symetrii nožiček, dotažení řeším jen tak, aby se mi dobře neslo. Na břiše utahuju úvazy víc, abych měla nějak normálně těžiště, na záda jak co. Batoh nechávám volnější, jako na kratší nošení to nepotřebuju nijak precizní. Dvojitý hammock miluju, takže ho i ráda dobře uvážu a utáhnu 😵

dandelion
4. led 2013

@cervena_vila a nahazuješ rovně přes hlavu, nebo jakoby bokem? :D 🙂 já právě viděla několik náhozů a nevím který zkusit.. 🙂

elvis12
4. led 2013

@cervena_vila na DH se tesim. Mam v planu se ho zacit ucit. No to podsazeni to je muj vecny boj. Mam asi pocit, za bych ji mela mit podsazenou vic, nez je nutny. 🤐 ale lepsi vic, nez min 🙂

terezka312
4. led 2013

@cervena_vila no ted´ jsem koukala na to tvoje nahození s rukama křížem na youtube, to je docela vtipný, ale dovedu si to asi spíš představit na větším dítěti, u půlročního bych se asi bála 🙂

dandelion
4. led 2013

@terezka312 ty jo.. no.. hlavně já letos maturuju ty bláho :( jsem z toho nějaká "začarovaná" :D :D :D

terezka312
4. led 2013

@dandelion no jo, ale tak bud´ ráda, že ti dáváme přednostně na výběr 😀 si se hlásila, že dorazíš a pochop, nemůžeme na ten sraz čekat věčně, úvazy a obdivování nových šátků a plen už čekají 😀 tak se rozčaruj :-P

filipatereza
4. led 2013

@dandelion To věřím. Já dělám v pondělí třetí a závěrečné státnice a už se na to učím skoro tři měsíce a taky jsem z toho nějaká hotová..🙂