Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

tynkat
27. led 2013

@brambora20 Používám klasické čtverce.. A zdá se mi, že ta snapka projde na bocích.. Ta spodní, která je přes vkládačku je samozřejmě v pohodě.. Jinak HD pastelky mám taky doma, ale zdají se mi hrubé a veliké, ještě jsem je nezkusila.. Od jaké váhy je používáš? A není z nich miminko někde odřené?

aemmi
27. led 2013

@abigail1 na kapsovku Bamboolik dávám Haipy

betysek
28. led 2013

@michaelarackova Zaleží na tom,jestli máš sušičku a jak často budeš prát a jak Ti to bude schnout. V létě venku uschne např. kalhotovka Anavy za den v pohodě. V zimě mi schne na sušáku min. 36 hod. Pokud chceš opravdu jen kalhotovky a AIo a žádné čč, tak bych začala látkovat až později. Jednovelikostní kalhotovky na novorozence moc nesednou, dělají mu děsně velký zadeček. Naše měla 3,5kg, když se narodila a kalhotovky jsem začala dávat až ve 3 měsícícch. Uvádí se, že by jsi měla mít asi 24 kalhotovek, pokud by jsi měla kupovat i novorozenecké v takovém počtu, tak by to byla pěkná pálka. Proto snad všechny holky min u novorozeněte používají čtvercovky. Novorozence budeš přebalovat min. 10x za den, já 7 měsíční přebaluju min., 8x. Pokd by jsi přebalovala 8x za den a prala obden, tak by ti ty kalhotovky (24ks) stačily v tom případě, že by ti stačily uschnout za 24 hod, což není moc reálné a hlavně kolikrát se ti stane, že přebalíš a hned slyšíš, že se je naložíno. Tak že bych to viděla min na 28-30 kalhotovek (včetně AIO). Ještě se podívej na bamboolik.cz, možná by tě ten systém mohl zajímat, když nechceš čtvercovky....
Plus na kalhotovky potřebuješ ještě svrchní kalhotky 3 ks (jednovelikostní, pokud by jsi chtěla vícevelikostní, tak 3ks od každé velikosti), to by mohlo stačit, kahotovky moc nehod nepustí.

veronila
28. led 2013

Holky, kdyby mel nekdo zajem, tak u Tots Bots ted maji vyprodej!
http://shopping.netsuite.com/s.nl/c.427532/sc.7...

sven
28. led 2013

ahoj holky, mám dotaz - jak čistíte suché zipy u plenek? (prostě když se tam nachytá takový ten bordelík - vlasy, žmolky atd.). Díky moc za info!

janinek
28. led 2013

@veronila Jeee, ty take latkujes? Koukam, ze mame podobnou vybavu i 🙂

@sven Ja to rucne vyndavam. Zatim to staci.

veronila
28. led 2013

@janinek kdysi jsem ti psala do ip a prosila o radu 😉

betysek
28. led 2013

@sven Taky vyndávám ručně. Jinak když se nachytá hodně bordélíku na ten pás od suchého zipu na bříšku, tak většinou zabere ho vyčisit kartáčkem na ruce....

janinek
28. led 2013

@veronila No tak doufam, ze jsem odpovedela 🙂 To uz jsem mela malou, co? Jsem do te doby vic skleroticka ajeste vic nestihaci.

veronila
28. led 2013

@janinek odpovedela a dobre poradila! 🙂

cholitto
28. led 2013

JA peru na 60C a jednou za cas na 90C. Co se tyce suseni nemam prehled, mam susicku, takze s ni je to perfektni 😉 rozhodne pokud mate moznost ji mit, tak doporucuji.

Holky chci se vas jeste zeptat, co pouzivate na miminka zakosmetiku? Ja mam masticku Leniens na cele telo, na ven krem Weleda a na prdelku obcas dam rybilku nebo bepanthen. Do koupele obcas olejicek z lekarny. Nekdo jste tu psal o bambuckem masle, tose pouziva na co? Diky 😎

remenova
28. led 2013

Holky, poradíte někdo ohledně plenek? První problém mám s praním. Používám čtvercovky s vkládačkama. Skladuju na mokro ve vodě s octem. Posrajděný plínky vymáchávám ve vaně z nejhoršího a přihazuju do belíku s vodou a octem. Peru na 60, ale plíny jsou jako čuně. Peru v batoleti.
Taky se mi mimi opruzuje, čím to mlže být?
Plínky střídám co tri hodiny, je to malo? Prijde mi, ze staci aby si ucurkla a ty pliny jsou durch ☹
Co vy dáváte novorozenci- jedna ctvercovka s vkladacnou, an to separacka a nepropustny katata staci? Ty pliny jsou nejaky dlouhy a ma je az na zada, mate nejaky spesl baleni? 🙂

janinek
28. led 2013

@veronila No jo, koukam, ze to bylo v sestinedeli jeste, tak to sama koukam, ze jsem vubec odpovedela 🙂 Ale tys mi vubec nerekla, ze jsi take v Londyne 🙂

Jinak TB byvaji zlevnene v Tescu. Mam ty V2 za asi sedm liber kus. Pouzivam teda jen kytickovou, hvezdy jsem jeste neprala. A nekdo tam kdysi ulovil kalhotkovky za tri libry snad.

remenova
28. led 2013

@abigail1 jééé, já zrovna mám sketch z druhé ruky, co je na nich kritizovaný? Jeste jsem je nedavala, tak at vim, co cekat ☹

janinek
28. led 2013

@remenova AHoj, ja skladuji na sucho, tak s tim mokrym neporadim. Zlucove mydlo mas? Tim je dobre zaprat pred hozneim do kyble. A smrdi po vyprani? Mozna je to jen zbyla barva nebo jak to rict, zmizi to po dalsim vyprani ci na svetle? Ja kdyz mam flek, vyperu znovu a kdyz nezmizi, dam na nekolik dni k oknu.

Tri hodiny mi prijde dlouhe, z ceho je ta vkladacka? Ja mam cc s bmb vkladakcou tak na hodku dve, ale kdyz je celou dobu vzhuru, tak je pak hrozne mokra po 2h.

Jakou mas separacku, jednorazovou nebo praci? Prijde mi,z e jednroazove nedrzi zadecek v suchu, takze jestli je tri hodiny v pline, je v mokru a opruzuje se asi z toho. Ja malou prebalovala po hodine dvou max, na zacatku. Ono ted ai ted, ale ja prebaluji porad.

A skladas novosklad nebo davas narovno?

veronila
28. led 2013

@janinek v Tescu? to by me vubec nenapadlo... ja ted nakupuju jen online a v Sainsbury's 🙂
Nechtela jsem se vnucovat...
Da se zlucove mydlo koupit I tady?

Ja prala ctvercovky taky na 60, v Ecoveru a vzdycky byly krasne bile. Pouzivala jsem novosklad a nekdy davala bambusovou vkladacku. 😉
@remenova

janinek
28. led 2013

@veronila Take by me Tesco nenapadlo, ale zjistila sjem to na netu. Normalne tam take nechodim. A vnutit ses mela klidne 🙂

Zlucove mydlo mam z CR, jestli chces, dam ti, mam zasoby. Tady jsem po nem nekoukala, tak vubec netusim. Ja s eho snazim moc nepouzivat, aby se mi plinky nezanesly, prece jen je to mydlo. I kdyz na netu kazdy pere vselijak, ale ja na tech angl. diskusich vycetla, ze mam prat v sypanem prasku non bio. Tak to tak delam, nedky 40, nekdy 60. Ale my mame takovou obyc pracku (podnajem ☹ ), tak spis vidim problem tam nez v prasku, kdyz se mi to hend nevypere. A snazime se bezplenkovat, takze pokakanych je ted mnohem mene, ne jako na zacatku osm denne 😀

veronila
28. led 2013

@janinek jsem se ted divala na Tesco online a fakt je tam maji 🙂 ja mam ty V2 jen 3 ale je to super plenka.
Nekdy peru i v Tots Bots prasku na prani. Na bezplenkovku jeste nemam odvahu 🙂

janinek
28. led 2013

@veronila Akorat ty slevy byvaji jen v kamennem krame, mne je tam prave tehdy nekdo koupil, se tam take moc nedostanu. V tom potion jsem take parkrat prala, ale nejak ho setrim. Ale musim to nekdy zase zkusit, jestli vypere lepe nebo ne.

BKM se neboj vubec, ono to neni o odvaze, ale o trpelivosti a case 🙂 Ja zacla kolem 2M a mrzi me, ze jsem nezacla driv, by nam to slo lepe, takhle nam jde jen kakani, ale curani tak jedno z 20 za ten den.

@abigail1 Ja mam bamboolika bez te vsite vnitrni vlozky. A treba vcera v noci mela blueberry combi vkladacku a jednu LL bambusovou. Rano byl mokry i bamboolik, coz kdyz v nem mela tu tlustou blueberry jen bambusovou, tak bamboolik skoro nebyla mokra. S tou combi ale provhkly vlnaky pak. I kdyz ais byly malo nalanolinovane, ja tam dala lzicku a mela disany a dvoje rucne pletene. Ale s tou combi toneproteklo, ani to nebylo uplne nacucane, jen mokrejsi nez minule.

abigail1
29. led 2013

@janinek díky.

abigail1
29. led 2013

@aemmi díky za odpověď.

saaralota
29. led 2013

@veronila @janinek nevíte, jestli by se z toho tots bots výprodeje dalo objednat do ČR? Snažila jsem se dopátrat, jestli posílají mimo UK, ale nějak to nemůžu dohledat...?

betysek
29. led 2013

@remenova Pokud máš bambusové vkládačky, tak pozor na ocet, bambus ho prý nemá rád. Skladovala jsem taky na mokros octem u první, ale měla jsem jen bavlněné pleny, teď skladuju jen na sucho.Peru taky na 60 v Batoleti, pleny potírám žlučovým mýdlem a jsou jak čuně špinavé taky.... 😉 Bylo to tak i u první, to jsem prala v Lovele - podle mě musíš počkat na sluníčko. Teď když už nekadíme do každé plíny, mi i připadá, že se časem z toho nejhoršího operou, ale stále žádná sláva. Dávám čč jen na doma, k doktorce pod malou a pod beru obrázkové, tak že fleky neřeším...
Holky dávají hodně novosklad s vkládačkou, já jsem dávala od narození jednu čč narovno s kládačkou - malou z Anavek, teď (7 měsíců) dávám i froté a flanelové, co mám po starší, jsou trochu mohutnější. Taky se mi malá občas oprudila, spíš když byla v autosedačce, jediné co zabíralo byl Měsíčkový kojenecký krém od Weledy, ten mi zabral vždycky. MAzala jsem Bapanthem mastí a když jsem viděla první pupínky, tak jsem mázla Weledou a do druhého dne byl klid...
Jak píše @janinek pomůže i separačka, když už byla opruzená, dávala jsem flísové, nebo polyesterové (myslím Stay Dry od IV) separačky. Určitě, když předpokládáš, že bude v plíně dělší dobu - třeba v noci...

madlisek
29. led 2013

@remenova balím do novoskladu z bavlněné čtvercovky a dovnitř bambus vkládačka. Skladuju na sucho. Vyhodím pokaděnou separačku, plínu potřu žlučákem a nazdar. Fleky neřeším, u první jsem je taky měla ze začátku, ale časem zmizely. Občas je v plenkové oblasti kůže zarudlá (přičítám to tomu, že opravdu 3 hodiny v kuse spí, první dcerka červená nebyla, protože byla skoro pořád vzhůru, tak jsem ji přebalovala častěji), takže ji omeju vodou a namažu mandlovým olejem.

novi
29. led 2013

@remenova já je měla a ještě i mám, ty plenky nejsou tak kvalitní, a Aio protékají , takže jsem je dovycpala a dala svrchnáky, používala jsem na doma a šlo to ,ale žádný zázrak a už vubec se to nedá srovnávat se značkama typu Anavy, TB..........

janinek
29. led 2013

@saaralota Nejsem schopna to tam vykoukat, asi si zkus cvicne naklikat nakup, co to nabidne u delibvery.

saaralota
29. led 2013

@janinek Tak jsem to zkusila dle tvé rady a nabízí dodání i do Chorvatska, Estonska...ale k nám teda ne. No je otázka, jestli by se to pak vůbec vyplatilo i s poštovným...ale mohlo by, slevy jsou celkem pěkné 🙂.

veronila
29. led 2013

@saaralota zkus jim napsat email, jestli by to do CR dorucili a za kolik... urcite ti daji vedet - jejich customer service je super!

saaralota
30. led 2013

@veronila jojo, říkala jsem si, že tam aspoň zkusím napsat. Když to posílají skoro do celé evropy, tak by to mohlo jít i k nám 🙂