Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mahafi
19. bře 2013

@betysek ty opičkový jsou 😵 😵 😵 když u nás nějak systím aio i kapsovek přestal nedávno fungovat ☹, fňuk 🙂

madlisek
19. bře 2013

@janinek No jo, tak to tě opravdu nevytrhne. Slyšela jsem, že ty 2v1 nejsou nic moc. Ale asi je to pořád lepší než rána do oka 🙂

madlisek
19. bře 2013

@aemmi Ty začátky jsou hrozný, viď 😀 Ale bude čím dál líp 🙂

janinek
19. bře 2013

@madlisek my ji mame v pronajmu, jako nekdy se to hodi, dkyz treba potrebujes rychle neco vyprat a vzit si, je tam hodinovy program, co vypere a vysusi kilo pradla. Ale na nejake zurive suseni to moc neni. Hlavne kdyz susis, nemuzes prat. Ja si proad rikam, ze do vlastniho susicku poridim, ale pak se stydim kvuli energiim, no :(

bamboolik
19. bře 2013

@mahafi Proč přestaly AIO fungovat?

JInak tyhle AIO jsou s flísovou vrstvou, ale budou se dělat i s bambusovou dotykovou vrstvou. Ty jsou lepší pro starší děti, co najednou čůrají dávky, protože to má tendenci po "stay dry" povrchu stékat bokem.

Jo a na Týden opravdových plen se určitě u Bamboolika můžete těšit taky 😉

madlisek
19. bře 2013

@bamboolik Jupííííí, pořád čekám na impuls k objednání, tak to bude asi ono 🙂

@janinek Já bych po druhém porodu dala za sušičku ledvinu - dvě děti v plínách, venku mráz, pračka jela na plné obrátky a sušit nebylo kde. Nakonec mě zachránili naši - bydlí kousek a mají sušárnu, tak jsem sušila u nich 🙂

bamboolik
19. bře 2013

@madlisek tak pod to se podepíšu i krví, sušičku miluju 😀 Sice jsem taky řešila energie, ale tím, že máme pasivní barák si vlastně sušičkou i topím. A po roce používání (když se narodil mladší) to na energiích nijak zvlášť poznat nebylo, přecejen jsme v zimě díky sušičce ani nezapínali topení, ale raději šli vyprat 😀

betysek
20. bře 2013

@bamboolik No, tak to si asi počkám na ty AIO s bambusovou dotykovou vrstvou....Myslíš, že je možné, že mi kvůli té flísové vrstvě protékají i noční Bamboolikovi bokem? Dávám je už asi 2 měsíce s vlňáčky IV. Bylo to pořád v pohodě. Vycpávala jsem tak, že tam byla ještě trochu rezerva a teď 2 noci po sobě jsem převlékala komplet celou postel už při nočním kojení po 4 hod spánku. Kalhotovka nebyla nějak moc mokrá, vlňáčky taky ne, ale Julča (9měsíců) durch...Moc se nám bezplenkovka nedaří, ale když někdy chytím čůrání, tak už je to docela pěkná dávka...

mahafi
20. bře 2013

@bamboolik Já to asi neumím přesně určit. Mám swb (s bavlněnou savou vrstvou), tak ty musím dovycpávat BI twofoldem a vydrží jen jedno vyčůrání, někdy i tak to proteče na bodýčko bokem, to je v pořádku, neočekávám od toho zázraky, prostě už čůrá moc najednou 🙂. pak mám bum genius kapsovky a ty vycpávat vv anavama (buď S a tu origo mikrovláknovou, aby byla savá vrstva po celý šířce nebo M bez mikrovlákana) a skoro 100% má pak mokrý bodýčko, taky to někudy teče
kolem nožiček.. ono se na ní dost blbě ty plenky štelujou, tak buď tím, nebo jestli jí vadí ta staydry vrstva, že to po ní steče.. (ta vkládačka nebejvá úplně nacuclá, když jí to proteče).. ale tím, jak se na ně nemůžu moc spoléhat, tak radši vozím i na cesty kalhotovky se svrchňákama 🙂. Jo, měla jsem ještě BBH magic alls a ty jí byly pořád velký kolem nožiček, takže ty jsem ani pořádně netestla a šly dál 🙂 (což je škoda, moc se mi líbily..)

cervena_vila
20. bře 2013

Dá se nějak oživit mikrovlákno? Vytáhla jsem BabyBeHinds po starší dcerce a jádro je takové spláclé.

hanule04
20. bře 2013

@betysek a co vyzkoušet dát tu vkládačku na ten flíss a ne do vnitř tý kapsy? tím zjistíš jestli je to tou fleesovou vrstvou.

aemmi
20. bře 2013

@madlisek Doufám, doufám 😅 po dnešní noci a ránu jsem měla chut hrát hru "koho celý den neuvidím, dostane medaili" 😝 a zahrnula bych do toho i manžela, který tu ráno tak dupal, až vzbudil starší 😝

betysek
20. bře 2013

@hanule04 Jo, to už mě taky napadlo a mám v plánu to dnes v noci vyzkoušet. 😉 Ale i tak díky... Nejdřív jsem si říkala, co teď s těmi Bambooliky budu dělat, když budou takhle protékat a pak mě taky napadlo to zkusit takhle a případně je budu používat s vkládačkou na flísové vrstvě. Sice efekt flísové vrstvy, který se mi hodně líbí, bude k ničemu, ale aspoň je nebudu muset prodat a shánět jiné noční plenky. Protože do Anavy kalhotovky bych musela dát 2 dlouhé a ještě jednu krátkou vkládačku.....

bamboolik
20. bře 2013

@betysek nepereš v mýdlovém slizu? ten ucpává flís a pak to může tohle dělat. A taky dohlédnout, ať plenka opravdu doléhá. Já je totiž dělala pro mého učůránka někdy jsem kojila i 8 za noc a měl to vycpané 2 batolecíma vkládačkama a fakt mi nikdy neprotekl 😕

bamboolik
20. bře 2013

@mahafi tyjo, ty máš fakt šikovnou holku 😀 TAky mě ale napadá to, že třeba nemá dostatečně zmenšený sed. Už jsem takhle viděla docela dost maminek, co nechají plenku raději volnější, ale jak je tam moc místa k manévrování, tak to dopadá právě protékáním. Zkusila bych stáhnout o jedno sed kalhotek, třeba by to pomohlo.

betysek
21. bře 2013

@bamboolik Ve slizu neperu, peru v Batoleti. Jen tedy skvrny někdy potírám žlučovým mýdlem, ale ne na těch nočních, protože jsem si právě říkala, že to na ten flís asi nebude to pravé. Jedině že by se mýdlo na ně dostalo z jiných plenek při praní... Ale už jsem na to asi přišla....Julča spí na břiše a IV vlňáčky vel. M jsou jí už přes vycpanou noční celkem těsné. Dnes v noci jsem si všimla, že to neprotíká kolem nožiček, ale na bříšku. Zkusím dát větší vlňáčky. Ráno už jsem je zkoušela a je fakt, že to L překryje na bříšku kalhotovku mnohem líp. Jen mám ty L nalanolinované teprve jednou, tak je ještě aspoň jednou nalanolinuju. Vlňáčky M nechám jen na dopol spaní, přes Anavku s dlouhou vkládačkou ještě sedí dobře. Julča má teprve 7,5 kg, sice v 9 měsících nic moc, ale je pěkný učůránek....🙂

tynkat
21. bře 2013

@bamboolik Ahoj, jen se chci přeptat.. Posílala jsem dva dny zpátky objednávku a přišel mi e-mail, abych počkala na podklady k platbě.. Je to v pořádku, že zatím nepřišly? Teď si říkám, jestli jsem si neměla počkat na tu akci opravdových plen.. 🙂

majandra33
21. bře 2013

Ahoj, látkování mě teprve čeká, výbavu už mám ale slušnou, nějaké Anavy, Haipa daipy, Pop-inky, Tots bots, Itti Bitti, čtvrecvovky... ale potřebovala bych se poradit jaké doporučujete separačky. Odhaduji se spíše na typ "líné matky" a nebude se mi chtít moc přepírat separačky, takže hledám nějaké v dobrém poměru cena - kvalita. A pak mám také dotaz jak si nejvíce zjednodušit a zefektivnit praní. Používáte prací síťky? Nebo pleny před každým praním ještě každou zvlášť v ruce propláchnete a nažlučujete? Skladujete na mokro či na sucho? Co více doporučujete? Perete každý den nebo jak často? 🙂 Díky

bamboolik
21. bře 2013

@betysek tak to bude asi ono. Pokud by to šlo kolem nožek, sváděla bych to na naší plenku, ale pokud je to na bříšku, tak jsou na vině svrchňáky. Jinak podle mých zkušeností, oba kluci byli v noci největší učůránci právě mezi 9-12m věku. TO nejvíce pili a pak to teda byly nálože jako hrom 😀

bamboolik
21. bře 2013

@tynkat mám tam jednu obj, která není zpracovaná, tak to budeš asi ty 😀 je to kapsová opičky a 2x noční plenka patentky + něco dalšího, je tak?

bamboolik
21. bře 2013

@tynkat máš email 🙂

evelp
21. bře 2013

@tynkat co je akce opravdových plen? 😀

betysek
21. bře 2013

@bamboolik Plenkou to určitě nebude, dokonce jsem dala i jednu vkládačku na flísovou vrstvu. Mám nějaké homemade bambusové obdélníky, tak že jsem ji poskládala tak, aby pokryla co největší část flísové vrstvy...Tak že plenkou to určitě nebylo...Je fakt, že jsem si oddychla, má je moc ráda a hlavně se mi líbí flísová vrstva....Eliška právě moc učůraná nebyla. Dávala jsem jí do 1,5 roku Ella´s House (tu denní tedy) se 2 froté vkládačkami a v pohodě. Ale je fakt, že jsem jí od půl roku v noci nekojila, prtože spala celou noc. Julča se v noci budí min, jednou a učuránek je pěkný. To jsem zvědavá, jestli to po 12. měsíci aspoň trochu omezí.... 😀

betysek
21. bře 2013

@evelp Týden opravdových plen je mezi 15.4. až 21.4. a tento týden bývají akce na pleny. V Bráně myslím byla sleva na pleny 20%... 😉

tynkat
21. bře 2013

@bamboolik jj, to budu já.. opičková AIO, svrchňáky, batolecí vkládačky a 3x noční.. ;) Děkuji!!

bamboolik
21. bře 2013

@betysek no budu ti držet palce, mě to malý omezil až teď v 18mesících 😀

betysek
21. bře 2013

@majandra33 Prací síťky nepoužívám. Z pleny po každém přebalení spláchneš vaječinu nejlépe sprchou a potřeš žlučákem. Počůrané dáš rovnou do kbelíku. Skladuju na sucho. U první jsem skladovala namokro a přidávala jsem do vody ocet, ale bambus prý nemá ocet rád, tak že skladuju na sucho...Ze začátku jsem prala každý den, teď (9 měsíců) peru jednou za 2-2,5 dne....

betysek
21. bře 2013

@bamboolik Ještě jsem se chtěla zeptat, jak jsi psala, že plánujete jednovelikostní AIO s bambusovou dotykovou vrstvou, kdy tak asi budou v prodeji. Předpokládám, že budou asi na Julču vhodnější než ty s flísovou vrstvou.... 😀

majandra33
21. bře 2013

@betysek Díky 🙂 Jak se to všechno s prckem stíhá? To jsem na sebe zvědavá jak se s tím (doslova) poperu 🙂