Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jj_jj
29. bře 2013

Máte někdo zkušenosti s Kissaluvs tvarovaná plena?

betysek
29. bře 2013

@andelka No, já mám žížalku. V 9 měsících 7,5 kg..... 😀 Jak konstatoval dnes tatínek, nožičky jako špejličky....

janinek
29. bře 2013

@jj_jj neznam

@betysek nase ma pres devet kilo a pod devet mesicu 🙂 pracovni nazev koule.

hanule04
29. bře 2013

Naše měla v 10m necelých 7,5kg. Zmenšuji je na sed o jeden patentek, sedí výborně. Ale jste mě ted nějak odradili, jestli jsou jiný. 😒

elana
29. bře 2013

@hanule04 jsou prostě míň pružný a mají kratší ty zipy, no...jinak napohled jsou střihem pořád stejný.

hanule04
29. bře 2013

@elana a co dělá tu menší pružnost?

elana
29. bře 2013

@hanule04 to jsme se tu právě včera snažily rozklíčovat s Andělkou, ale na nic jsme nepřišly...já měla tenhle problém u tyrkysu, ona u zelených...původní moje fialové a její hnědé jsou ok. Asi to teda bude ten střih, i když vidět není, možná pevnější gumičky a hodně teda podle mě udělají ty sucháče, že jsou kratší. Sice prý jen o kousek, ale jak jsem psala, půl cm sem, půl cm tam a je to cm v pase a to už na mimino není tak málo.

betysek
30. bře 2013

@janinek Jo, jo, takhle podobně vážila Eli v 10m - 10kg. Julča je suveréně nejmenší mimčo v rodině (děti setřenky obě 11 kg v 8 m🙂)
Myslím, že to dělá to, že je čato nemocná, starší chodí do školky a tak každou chvílí něco donese, ona i obyčejná rýma udělá dost...Eli měla první rýmu asi 2 dny kolem roku....Ale hlavně je strašně živá a pohyblivá...

andelka
30. bře 2013

No jo, můj měl v 6m 9kg 😅 a nožičky má buřtíkové pořád, i když už má jen nějakých 10,5.
dneska jsem mu je zas dala, není to tak zlé, no člověk si zvykne, uvidím. Musím si zvyknout je jinak štelovat a doufám že se mu trochu změní proporce. Ale tak perfektní jako ty první už holt nejsou..Nesmí přibrat, jinak by ho to tlačilo.
Ten sucháč fakt by bylo dobré zas prodloužit, blbě se s tím manipuluje, ve srovnání s původní verzí.

hanule04
30. bře 2013

Tak já dnes teda studovala svrchnáčky bambolík co mám doma a ty tyrkysový mají už zkrácený ty suchý zipy a mají jiný gumičky kolem nožiče(NEBO MOŽNÁ JEN OBRACENĚ NAŠITÁ), ale střihově mi přijdou stejný, asi kdyby jste to neřekli tak jsm to ani nezaznamenala, ale je pradva že malá nemá zas nějaký stehýnka, má 8kg v 11měsících. Jen ty gumičky kolem nžiček vypadají na těch prvních líp(bílá lesklá), než na těch novějších(matná a taková zašedlá.)

andelka
30. bře 2013

@hanule04 já mám u prvních normálně gumičky lesklé a u těch nových jsou jakoby (asi jo) flísové. Střihově kromě sucháčů jsou stejné fakt, ale když se vyzkouší v ruce, tak je to poznat.

Holky, a jak vypadá u vás ten flís okolo? Já už tam mám dost žmolky. Asi je budu muset oholit nebo odstříhat.. 😅

hanule04
30. bře 2013

@andelka tak flís má taky žmolečky, tak furt oďobávám.
Ale stejně na ně nedám dopustit, mám dvoje a ještě jedny určitě chci koupit. asi koupím tu batolecí sadu(snad se mi srazí ty vkládačky aby tam pěkně pasovali). Auž jste někdo zkoušel tu novou bambolík AIO, myslím, že by mohla být dobrá, a na přebalení pak venku(i pro přítele) to bude jak jednorázovka. No musím to nějak zvážit, co koupit.

andelka
30. bře 2013

@hanule04 tak budu oďobávat 🙂
Na přebalení venku beru většinou kapsovky..ale teď stejně venku nepřebaluju, chodíme jen tak abych přebalovala doma, co venku v kosně a břečce 🙄

hanule04
30. bře 2013

jo a zjistila jsme že na žlutách svrchnákách máme jednu gumičku okolo nožiček lesklou a druhou jako na těch tyrkysových(matnou zašedlou, jsou podle mě našitý obráceně, ze spoda je vidět že je lesklá 😀 , ale ničemu to nava..

hanule04
30. bře 2013

@andelka JO TED TAKY VENKU NEPŘEBALUJI. Ale ta nová AIO bambolík je kapsovka s všitou vkládačkou, jetsli je to ta všitá jako do noční plíny tak myslí, že to bude super.

madlisek
30. bře 2013

20. dubna v 11 hodin proběhne v mnoha zemích opět pokus o světový rekord v přebalování látkovkami (greatclothdiaperchange.com). Nevíte, prosím, jestli se letos zapojí i ČR? Např. @branakdetem2 nechystáte se zorganizovat hromadné přebalování 🙂 ?

betysek
30. bře 2013

@hanule04 TAky se chystám na AIO Bamboolika. Zuzka tu psala,že by měla být ještě jedna verze, kde nebude flísová vrstva k zadečku, ale bambus. Tak čekám....Ale líbí se mi opičky...Slibuju jí Julče k narozeninám 😀

betysek
30. bře 2013

@hanule04 @andelka TAk jsem šla tady pořádně okouknout gumičky na Bamboolíkových svrchňácích a máte pravdu. Na těch novějších s protiskusy je opravdu jiná gumička kolem nožiček, taková jakoby flísová...Ale u obou pruží stejně....

sblanch
30. bře 2013

Ahojte všechny, obdivuju vaše výrobky, jsou nádherné 🙂 Měla bych jednu prosbu, nevíte kde by šel sehnat návod na výrobu overalu nebo kombinézy pro mimčo? Nemůžu nic kloudného sehnat... Děkuji předem a úspěšné tvoření 🙂

sblanch
30. bře 2013

Omlouvám se, spletla jsem si fórum... Husa.

bamboolik
31. bře 2013

Ad gumička u nožiečk - lesklá a matná. Je to ta samá, ale zpočátku jsme ji našívali lesklým nahoru, aby méně táhla vlhkost, ale pak si některé maminky stěžovaly, že jim gumička jakoby chlupatí a žmolkuje. Takže jsme zvolili ten flísový povrch, který zůstane déle jemný. Suchý zip se trošku zmenšoval, ale přijde mi to v pohodě, sama s tím problém nemám, nikdo se mi ani neozval, ale to by se dalo samože zařídit, ať je zpátky prodloužený, pokud to vidíte jako zásadní problém.
A díky moc za zpětnou vazbu 🙂

bamboolik
31. bře 2013

HODY HODY DOPROVODY, DEJTE TRIČKA BAMBUSOVÝ!!!
Bamboolik má pro velikonoční koledníky místo barevných vajíček neméně barevná trička.
Pošlete na info@bamboolik.cz nebo dejte na bamboolikův facebook jakoukoli fotografii svých dětí s velikonoční tematikou nebo velikonoční obrázek, který vaše děti nakreslily, a získejte 20% slevu na objednávku našich triček. Akce platí jen do konce Velikonoc!

evelp
31. bře 2013

@madlisek v čem to spočívá? 😀

petulica
31. bře 2013

Jakou značku svrchních kalhotek můžete doporučit? Bambino? Imse Vimse?
Určitě si chci koupit z vícevelikostních nějaké S na malé mimi a také jednovelikostní.

elana
31. bře 2013

@petulica jednovelikostní mám nejlepší zkušenost s Bamboolik (ale když počteš posledních pár stránek, tak spíš se starším typem, co měl delší sucháče) a dál s Best Bottom (mají dvojitý PUL a jsou tudíž sice tužší, ale zas o to víc spolehlivé) a teď nově s Blueberry Coveralls...ty jsou teda spíš až fakt na větší dítě, jsou úplně maxi (mám skoro dvouleťáka, hubenýho sice, ale delšího než jeho vrstevníci a zmenšuju mu je), ale zas na noc na kalhotkovou Anavy-k nezaplacení, nic nekouká a neunikne ani myš. Dál jsou prima GroVia, hlavně na čtvercový plenky, mají takový příjemný úzký střih a hezký dezény a dělají minizadeček (asi nejmenší co znám), tudíž naprosto neomezují v pohybu, ty bych určitě v nákupu nevynechala, nejsou ideální na kalhotkovky, ale tak předpokádám, že JEN s kalhotkovkama nepočítáš. Takže tak. S vícevelikostníma zkušenost nemám.

herminka
31. bře 2013

@petulica Imse nejsou na malé miminko špatné, ale potom, jak se syn začal víc pohybovat, sucháče se kroutily a škrábaly na bříšku. Velmi dobrou zkušenost mám s Baby Lucy - příjemný měkký PUL a dobrý poměr cena/výkon.

madlisek
31. bře 2013

@evelp viz odkaz 🙂 Prostě na různých místech Země se sejdou předem přihlášené skupiny matek s dětma a v určenou hodinu přebalí každá své dítko do látkovky. Pak se sečte, kolik přebalení kde proběhlo a je to 🙂 Probíhá to v rámci celosvětové kampaně za látkovky, jako je u nás týden opravdových plen.

madlisek
31. bře 2013

@andelka @elana Holky, nepotěšily jste mě. Potřebuju ještě nějaké svrchňáky a byla jsem rozhodnutá, že to bude Bamboolik, protože vidím, že jsou z nich všichni nadšení. A teď nevím, jestli to risknout a jít do nich (když nemám zkušenost s předchozí várkou, tak nebudu zklamaná ) a nebo raději zkusit jiné (Anavy nebo Blueberry).

svha
31. bře 2013

@petulica jako vícevelikostní jsem moc spokojená s ImseVimse soft ZOO http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/14-..., teď chci zkusit IV Smart na patentky http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/14-..., potřebujeme větší velikost a super jsou HaipaDaipaa mají i pěkné vzory http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/14-..., bubliny se mi moc líbí, možná taky jedny vezmu 😉, jinak ty vyjmenované jednovelikostní Bamboolik a BestBottom má doma taky, měla jsem i Govia a spokojenost

evelp
31. bře 2013

@madlisek já jsem si ted kupovala před 14 dny jak anavy, tak 2 bamboolik a ještě jedny babylucy svrchňáky a jsem spokojená tak nějak se všema stejně. sedí všechny krásně a neprovlhnou