Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elana
2. říj 2013

@ivari007 ještě mrkni na Best Bottom (má je eshop U Hanky), ty taky prakticky nenačichají. Jsou trošku tužší, protože mají PUL dvojitej, ale zas jsou to jediné, které opravdu nikdy, nikdy nepustily vlhkost na oblečení, když se pod tím kalhotkovka dala ždímat. Holt něco za něco.

ty Blueberry Coveralls jak navrhovala Ivuška jsou taky super, ale fakt jsou obrovitý, ty by snad mohl nosit s přehledem k čtyřleťák. Jsou teda jednovelikostní, takže si je zmenšíš, ale i tak.

zuzu_elen_richard
2. říj 2013

ahojky, narazila jem na toto http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=67338666&tab=9 a váhám zda nekoupit, ale možná malou savost vyřeším odplenkováním už toho mám dost 😀 ten můj na jedno čůrání vyčůrá více jak jááá 😀 no však má skoro 20 měsíců jestli počítám dobře.. jen na nočníku vydrží asi 5 sekund mizí a dělá potřeby jinde 😠

ivari007
3. říj 2013

Děkuji všem za tipy na svrchňáky, budu to muset promyslet. A pak nějaké někde vyzkoušet, bez toho to asi fakt nepůjde. U těch, jak říkáte obřích, se ale bojím, že by byl zase problém s utažením kolem bříška. No uvidíme, třeba přijdu na chuť vlňáčkům a budu je dávat na spaní, a na denní nošení pak pořídím druhé bambooliky, protože ty mi se čtvercovkou vyhovujou. A prostě budu akorát častěji prát. Zkoušely jste impregnovat lemy u svrchňáků, jde to i u flísových? dá se to udělat lanolinem, co mám na vlňáky, nebo musím mít vosk na vlnu?

A ještě poprosím o jednu radu, kdo používáte separačky. Proč se pro větší mimča doporučují viskózové? V čem jsou lepší než papírové/celulózové? Líp odvedou vlhkost nebo vydrží více praní?

ivari007
3. říj 2013

@mooncaa Trochu jsem se ztratila v tom popisu velikostí. Thirsties, co jsi kupovala nové a používala od půl roku, to byla velikost L (11,5-18kg) nebo rostoucí duowrap vel. 2 (8-18kg)? Od jaké váhy seděly? A jestli jsem to dobře pochopila, tak tyhle kalhotky mají uvnitř všude jenom nepromokavý otíratelný PUL?

bamboolik
3. říj 2013

@ivari007 Ahoj, já čtvercovky právě naopak do toho lemu nezastrkávám, jen je na svrchní položím ale je pravda, že přebaluji často a dávám savé pleny. To provlhnutí lemu se mi stalo akorát na noc, když jsem je použila jako základní plenu. Takže peru opravdu jen občas a nezasmrádá to. Na noc doporučuji taky vlňáky.

bamboolik
3. říj 2013

@ivari007 myslím, že ty viskózové vyjdou levněji ale více propustí vaječinu skrz, proto se nedoporučují na malá mimča ale já je používala bez problému. Spíš je to o pocitu co ti víc vyhovuje. Někdo mi tvrdil, že jak více propustí tak je pokožka víc v suchu v té viskoze ale nemám to vyzkoušené. Do kočárku a na noc dávám flísové, to je jistota, že mu to nebude vadit.

mooncaa
3. říj 2013

@ivari007 Ty, co jsem kupovala nové byly ty duowrap od 8 kg a seděly by tuším i dříve než v těch 8 kg. Vevnitř je pouze ten PUL.

janinek
3. říj 2013

@ivari007 na facebooku je Poradna pro latkovacky, tam jsou urcite nejake maminy z prahy, co maji blueberry, tak se zkus zeptat. Ja ti muzu udelat demonstraci jedine v Londyne 🙂 jinak se daji koupit U Hanky, ma blueberry i best bottom.

Separacky davam fleecove.

kobetka
3. říj 2013

Ahoj maminky,
potřebovala bych poradit. Chci začít látkovat svoje miminko a chtěla bych vědět jestli mi k tomu budou stačit čtvercové pleny 80x80, které budu skládat na draka, do nich pak vložím bambusovou vkládací plenu na ni separačku, sepnu snappi sponkou a na to PUL kalhotky. Myslíte, že to tak bude stačit po celou dobu látkování? A jakou máte zkušenost s těmito bambusovými vkládačkami http://www.dudlikarna.cz/vkladaci-pleny/bambuso... ? Dokážou toho vsáknout víc, než obyčejná poskládáná čtvercovka? Moc díky za odpovědi. 😉

kobetka
3. říj 2013

Pro upřesnění mám na mysli cca 30 - 40 čtvercových plen 80x80, 20 bambusových vkládacích plen a troje rostoucí PUL kalhotky na patentky. Dá se s touhle sestavou látkovat až po nočník?

pampeliska1
3. říj 2013

@kobetka já nemám až tak zkušenost, čč mě nebavily, tak jsem nakupovala kalhotovky, ale znám (virtuálně) holky, které tak látkují. Zezačátku určitě v pohodě, když ještě mimi tolik nečůrá, jen teda lepší je pro novorozence novorozenecký sklad. Na draka až pro větší dítě. Také ta velikost 80x80 bude pro novorozeně mega.. Ono se to nezdá, ale je to rozdíl s těma 70x70.. Pro mimi stačí čč navíc, pozděj budou potřeba nějaké ty vkládačky. Jen nevím, jak na noc, asi bude potřeba často přebalovat. Také to bude záležet na tom, jak se bude mimi v noci kojit/budit/čůrat/kakat.. Na FB je skupina Čtvercovky, tam ti určitě poradí https://www.facebook.com/groups/174052946102354/
A co se týče vkládaček, ty si lehko ušiješ doma, materiál holky kupují např. na sijemdetem.cz a máš to o moc levnější. Nebo na Fleru šijí maminky. T-Tomi jsou čínské, pokud vím, ale někomu to neva ;)

dandelion
4. říj 2013

@kobetka rozhodně dá... je to spíš o pohodlnosti 🙂 ;)

elana
4. říj 2013

@kobetka přesně jak píšou holky-dá, však my všechny co tu sedíme, jsme toho důkazem, nikdo z nás osobně jinak odlátkovaný nebyl 🙂 Ale je to o pohodlnosti, s čč se musí (hlavně později) přebalovat opravdu hodně často a i v noci (nebo je varianta nelátkovat plně a na noc dávat jednoráz nebo pár těch nočních kalhotkovek přece jen koupit, celkem je vídám i v bazaru za fakt dobrou cenu).

mooncaa
4. říj 2013

@kobetka Dá, jen těch vkládaček asi budeš potřebovat více. Já odčvercovala 2 děti, jedno odkalhotkovala. Za mě ten komfort kalhotovek je k nezaplacení.

lu.lu
4. říj 2013

Ahoj maminky, chci se ještě zeptat, zda dát u svrchňáků přednost patentkám nebo sucháčům. U dcerky jsem měla více velikostní Pulky na sucháč IV, a ač nebyli používaný extra dlouhou dobu, tak sucháče byly jetý, když nyní chci nakoupit jednovelikostní, tak se sucháčů trochu bojím, zase se dají pěkně stáhnout, což mi přijde, že u patentků tolik nejde.
Jinak jsem se rozhodla pro PULky Bambooliky a Best Bottom, k vánocům si pak dobřeju Blueberry kapsovky. Na noc ještě pořídím nějaké ty vlňáky, zatím jsem koupila vlnu a mamka mi jedny na zkoušku uplete. Ale jaké kalhotkové plínky pod ně, aby byli i na novorozence (no cca 4 kg), nebyly extra velké a přitom vydržely.
Mám to zatím vymyšlené takto:
- přes den (na doma) - klasické čtverce, vícevrstvé, případně vkládačky + pulky
- do kočáru, k doktorce atd. kapsovky, či SIO (mám Grovia - ty jsem dostala, dokoupím Bamboolika a Best Bottom)
- na noc, kalhotkové plínky + vlňáky a uvidím, jak mi co bude vyhovovat.
Máte zkušenosti s nakupovaním na veletrzích? Vyplatí se zajet? Ráda bych si ty věci ošahala a nakoupila na jednom místě (což internet neumožňuje ☹ ) Vyrazila bych do Prahy, nicméně to mám 7 dní před termínem (jak porodu, tak císaře), tak se trochu bojím.

katyxq
4. říj 2013

@kobetka odlátkovat se takle dá, jen 80x80 budou na novorozence děsně obrovské. Já používám 40čtvercovek 70x70 doteď, od 3 měsíců používám jen flísáky (točím troje dokola, plus tu mám jedny PULky jako záložní), snažili jsme se bezplenkovat, teď nočníkovat, malá nečurá velké dávky a i jen trochu vlhkou plínu přebaluju, takže nepotřebuju nijak savé varianty, kalhotkové plenky jsem prakticky používala jeden čas jen na noc (a vlastně proto, aby nemusela tak často prát, stačilo by mi mít je o pár čtvercovek navíc, bezplenkovali jśe i v noci, v mokrém bych ji nenechala a ona by stejně nevydržela, neusne ta a nebo usne, ale deSně se mrská a brzo se probudí)

janinek
4. říj 2013

@lu.lu Kvalitni znacky tu suchace budou mit dobre. Tebou jmenovane podle me vydrzi. Blueberry PUL na sichac mam stale pekne, ale zrovna Blueberry deluxe ma ty suchace trosku horsi, ale muz to byt jen moje chyba, ze jsem je s necim blbym prala a moc se mi ocuckovaly. Bb Coverall mam rok, bamboolika pul roku.

Jinak suchav ersus patentky je osobni preference. Ale zhruba takto sjem to tu nekomu psal aminule:

SZ plusy - nejlepe nastelujes velikost, u patentek prece jen jsi nedky trosku mezi. jednodussi a rychlejsi zapnuti na zivem diteti.
SZ zapory - musis se na prani prilepit na protizipy nebo nekam, jinak zatrhava pleny. Nekere pleny protizyp nemaji nebo jsou pak brzy opotrebovane, takze musis lepit na tu zakladni cast uprostred. Coz treba u bambino mio Miosolo pliny je opruz, protoze se nejdriv musi vyndat vse z kapsy, pak lepit. SZ se u levnejsich plin opotrebi. V urcitem veku je deti rozlepuji, nekdo vic, nekdo min. U leziciho ditete to nevadi, sedicimu muzou delat otlaky na brisku. To se ale pozna az v praxi, ktera plena ten suchac ma blbe pro vase konkretni speky. Suchace se opotrebi vzhledove (nektere teda i vykonem), chytaji se do nich nitky a treba barevne suchace v ohybu zesvetlaji.

Patentky plusy - dite tolik nerozpene, sediciho netlaci do briska, pouziti na nich neni v zasade videt.
Patentky zapory - netrefi se tak dobre velikost, muze to pak kolem nozicek hur drzet. na mrskajicim se diteti je kazdy patentka desny porod, hlidaci nekdy radsi suchac.

To jsem psala vseobecne, ja na noc davam patentky, aby to nidke netlacilos, tejen tak davam aptentky na delsi cesty do auta ci kocarkem. Suchac vice na doma pres den.

kobetka
4. říj 2013

@pampeliska1 No já mám už 5 měsíčního chlapečka a právě jsem to zkoušela na těch plenkách párkrát a měl je do hodiny a půl hodně pročůrané. Tak jsem myslela, že by pomohla ta bambusová vložka, ale asi to teda budu muset vyřešit jinak a vyzkoušet pár těch kalhotovek. Na noc mu dávám jednorázové, protože plenu by měl hned pročůranou. Jinak kalhotky mám od Bambooliku, ale ty vložky do nich mi příjdou moc drahé a myslela jsem, že čtvercovky udělají stejnou službu, ale asi teda ne :( .. Takže to ještě zvážím a možná budu muset zainvestovat. Ale zase je pravda, že za našich maminek, žádné takové vymoženosti nebyly a balily nás jen do čtvercových plen. Mě zase to skládání baví 🙂 Prostuduju to na tom Fleru, už jsem tam pokukovala dřív. Díky za tipy. 🙂

janinek
4. říj 2013

@kobetka Jestli mas za hodinu a pul procuranou jednu ctvercovou plinu, tak to je normalni v peti mesicich. Bambusova vkladacka pomuze. Ale treba max dve hodiny to da. A casem jen hodinu.

Kalhotky bamboolik myslis pul svrchnaky? jejich vpinaci sava jadra do PUL svrchnaku jsou samzorejme drazsi nez ctvercovky, ale zase vic nasajou, budou dele schnout. Jeste okoukni vicevrstve pleny, dela Bamboolik i Anavy, Bamboolik ma bambusove s kapsou na vkladacku, Anavy maji bambusove vi bavlnene. To nasaje mnhoem vic nez ctverec a da se slozit kalhotkovy skald ci dat na rovno.

Na noc to ale casem bude chtit nocni plinky, kdyz nebudes v noci prebalovat - to muzes mit nocniho bamboolika, nocniho Anavy, Tots Bots bamboozles vic vycpane. Se ctverci nanoc by to slo jen, kdyby ti necural, ze rano po probuznei bys hned dala vycurat. Ale treba nase 14M dcera usne u kojeni v suche nocni pline a rano ma hned plinu pocurnaou hodne, takze se musi v ncoi nejak budit trosku a pritom curat. A pak to tam hodi hend po probuzeni. ta by s ctvercem na noc neprezila. Ale nektera mimca maji rano plinu suchou.

kobetka
4. říj 2013

@katyxq O bezplenkové metodě jsem četla celou knížku, ještě když jsem byla těhotná a moc se mi to líbí 🙂 Jak fungujou ty flísové kalhotky? Vím, že existují, ale potom co jsem si o nich přečetla, že prosakují a proto je některé maminky nepoužívají, tak už jsem se jimi nezabývala. Náš prcek toho už teď v pěti měsících totiž načůrá mraky....

kobetka
4. říj 2013

@janinek No musím ho v noci ještě přebalit i z té jednorázové, protože ji má nasáklou, takže to by taky ve čtvercové nepřežil. Ano mám ty PUL svrchní kalhotky od Bambooliku. Ta vícevrstvá plenka u Bambooliku se dá používat cca do 10kg a my už máme 8kg 😀 , tak nevím jestli by se to vyplatilo? Leda potom ji dávat jako plenku teda na rovno, jak píšeš. Kolik bych asi takových vícevrstvých potřebovala? Na noc by se hodilo dokoupit i tu vkládací batolecí? A nevíš jestli to tam půjde připnout na tu vícevrstvou, není to jen na tu tvarovanou plenu? Chápeš jak to myslím? 😕

katyxq
4. říj 2013

@kobetka vzhledem k bezplenkovce a častému přebalování vlastně malá nemá na sobě mokrou plǐnku víc jak pár minut, tak prosáknutí nehrozí. Ale s nacucanou plínou a hlavně pod tlakem (sedící dítě, na břiše ležící miminko, v autodedačce, šátku) by provlhly.

janinek
4. říj 2013

@kobetka V tomhle veku jsem na nco davala denni kalhotkove, protoz ejsem take prebalovala kazde kojeni, byla dost pocurana a pokakan, ale ona se fakt budila a byla probuzena, ne, z eby se probrala, ja nakojila a ona spala dal.

Ja tu VV od bamboolika nemam jeste, ale co pisou, tak do 10kg je to na tne kalhotkovy sklad, takz epak mzues davat rovne ci do nejake kapsove pliny (take rovne). Anavy ma ty vv ve vice velikostech S, M, L. A ja nasi ve 14M a 9,5 kg davam Mko na rovno a je treba dlouha ted moc a musim ji ohybat a je tam pak mco tlusta vrstva, tak myslim, ze nam by ted na rovno nejlepe vyhovovalo Sko. Anavy vv ale maji prostredni pruh tlustsi, dkezto bamboolik mi podle obrazku prijde, ze je rovny. Proto mi to zahnuti u Anav ted vadi, ze tam ma desne tlusty lem pak. A jinou znacku mam zase moc kratkou a jeste se tak divne vysrazela, tak tam zas ebych tu plinu chtela delsi 🙂

Ktere do bamboolika uz mas? http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk...

Jinak do tech bamboolik svrchnaku muzes dat i kalhotkvoe pliny jinych znacek nebo VV jinych znacek urcite.

A kolik VV celkem, to tka nevim, ja mam hrozne moc plen a hodne druhu, ale muzes to brat tak, ze na doma a kdyz je cas, chces ctvercovat a naopak VV, kalhotkovky, SIO a AIO bys chtela na delsi vychazky, pro hlidace, do auta. Takze nectvercove pliny tak 5-8ks? abys mela 2-3 kusy na den s pranim ob 2-3 dny? Nektere dny treba pojedes doma jen ctverce, tak by to teoreticky melo vyjit. A nocnich plen je potreba tak 4-5, ze dele schnou. A zalezi, jestli ti na noc staci jedna nebo budes jeste prebalovat. my jednu dobu vyplaclai tri nocni za vecer, nez definitivne usnula, ale vzdy jsme si rikali, co kdyz uz usne, tak at ma nocni plenu. Ale pokud ti nebdue vadit kombinovat s jednorazovkami, tak muzes tocit 2-3 nocni a 1-2 noci davat jednorazovky. Ja mam na noc rada nocniho bamboolika (na suchy zip tedy je lepsi nez patentkovy), i kdyz ten je potreba jeste dovycpat ted, ze zacatku nebyl. A pak tots bots bamboozle, to ma ted velikost dve, do ktere misto jejcih kratke vpinaci vkladacky vpinam dlouheho bamboliika prave.

jeste k tem kilum, dcera byla dost dlouho koule a dost pribirala, ale v 9M se zacla hodne pohybovat, teda pak spis v 10-11, nicmene mezi 9-14m pribrala ani ne pul kila uz jen. Takze v 9M vazila 9.15kg s ve 14 M lehce nad 9.5kg

kobetka
4. říj 2013

@janinek Uf to je informací :D No já si taky myslím, že se mu ta váha stopne jako u vás. Já od Bamboolika zatím žádné pleny nemám, opravdu jsem se snažila čtvercovat, ale teď začínám vymýšlet, jak to udělat, aby jsem právě nemusela každou hodinu a půl přebalovat a malý byl delší dobu v suchu. Vyzkouším ty VV, pár kusů a uvidím, pak kdyžtak dokoupím víc VV, když s nimi budu spokojená. A vyzkouším i nějaké ty vkládačky...

kobetka
4. říj 2013

@katyxq A to už třeba poznáte, když bude vaše miminko čůrat a tak ho dáte na nočník, aby se vyčůralo? A když to nestihnete, tak okamžitě přebalíte? To je pak veliká spotřeba plínek ne? Já jsem u našeho prcka akorát zatím stihla tak nějak odhadnout dobu, kdy bude kadit, protože to má tak nějak přibližně každý den ve stejnou dobu, tak jsem si říkala, že bych ho už mohla přidržovat nad nočníkem, protože ještě sám nesedí. Ale s tím čůráním to ještě teda nevím, to bych musela pokaždé přebalit jako vy. Což tak nějak teď i dělám, protože ve čtvercových plenách přebaluju po hodině a půl a někdy i dřív po hodince. Jemu by to nevadilo, že je v mokru, klidně by se ani neozval, ale já vím, že je počůraný, na omak má pročůranou plínku a nechci, aby měl opruzeniny, tak ze strachu ho přebalím.

katyxq
5. říj 2013

@kobetka jo, spotřeba je velká (a jí mokro vadilo už v jednorázu v porodnici, hlášení, že chce čůrat jaksi nešlo přeslechnout 😀, k bezplenkovce nás přesvědčila ona 😉), malá miminka čůrají i víc jak 20x za den (dopoledne nejčastěji, v noci nejméně), my měli spotřebu tak 12 plínek za den určitě

bamboolik
5. říj 2013

@lu.lu jen doplním - naše suché zipy jsou velice kvalitní a vydrží jedná se o suchý zip používaný v lékařství např pro ortézy apod. Výrobce udává 10 000 zapnutí a rozepnutí.

bamboolik
5. říj 2013

@kobetka U flísových kalhotek se to stává spíše u AIO, kde je flís a ty je potřeba více vycpat právě vkládačkou. U nočních jsou navrchu svrchní kalhotky takže tam by to problém být neměl (flís se musí pořádně vymáchat, pokud se používá mýdlo na zaprání skvrn aby byl propustný).
Batolecí plenu můžeš vložit do kapsy, ohnout dle potřeby takže získáš více vrstev. Stejně tak ji můžeš dát do té SIO nebo samostatně do svrchních kalhotek, prostě dle potřeby. VV plenu taky ráda používám narovno.
Kvůli bezplenkovce jsem si právě nakoupila pro malé mimi hodně SIO, abych to měla secvaklé a nemusela pořád skládat plínky dohromady. Spotřeba plínek byla u malého opravdu velká, když se nezadařilo ale pak zase bylo období, kdy to bylo skoro bez. Na noc doporučuju cca 5-6 těch nočních kalhotkových plen aby stihly proschnout.

SIO nemusíš kupovat vždy celou SIO ale stačí na jedny svrchní kalhotky cca tři i více vnitřků (vkládací tvarovaná + krátká nebo batolecí) (u nás v eshopu - malá testovací sada pro menší mimi a batolecí testovací sada pro větší.)

@janinek @kobetka Naše VV plena má narozdíl od jiných právě tu kapsu, aby tam nebyla ta silná vrstva při jiném použití ale je možno z ní díky jakékoliv vkládačce udělat jakoby tu klasickou vv se silnější vrstvou uprostřed.

lu.lu
7. říj 2013

Ještě se zeptám, jsou anavy kalhotkové vhodné pro novorozence cca 3,5-4 kg, nebo které jiné jednovelikostní? Díky

lu.lu
7. říj 2013

bamboolik Budete na veletrhu v Praze a budete mít nějaké veletržní ceny 🙂 ?