Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulicek
20. srp 2009

Ahoj holky,
potřebovala bych poradit jaké koupit PULky 😕 Malej má už 6,5kg a roste jak z vody 😅 Tak se začínám poohlížet po nějakých PULkách. Používám teď BL a Popolinky a spokojenost, ale zkusila bych i něco jiného. Přemýšlela jsem, jestli nebude lepší koupit jednovelikostní třeba tyto:

http://www.branakdetem.cz/bambinex-rostouci-kal...
http://www.branakdetem.cz/bummis-svrchni-kalhot...

Nebo máte nějakej tip??? Přemýšlela jsem, že koupím třeba větší číslo a dovycpat to, ale zas aby třeba neprotékaly 😖
díky moc za tipy 🙂

Jo a co tyto pleny??http://www.branakdetem.cz/plena-organic-golden-...

ijo
20. srp 2009

sab a dendisa - to má sab pravdu, možná by byly i lepší než vlňáky protože tvoje holčička je potřebuje jen občas a jsou za poloviční cenu. a drží taky dobře, vypadají stále stejně nezničeně

ijo
20. srp 2009

helu - ty kalhotky neznám ale bummis tu holky chválili, BL jsme měly jen malé bambusky a odpovídaly ceně, byly v poho

zdenkaradek
20. srp 2009

dendiso, řekla bych že po delším používání jsou všechny svrchňáky na odpis, buďto odejdou sucháče nebo gumky a tak. Já třeba dost používám Thirsties a na druhé mi určitě nevydrží ☹ , ale s tím jsem smířená.

Nicméně tento týden mi dorazily svrchňáky Blueberry tyto: http://www.tuly-tuly.cz/svrchni-kalhotky/bluebe... a jsem s nimi zatím moc spokojená. Ten PUL je takový hodně příjemný a dají se skvěle zmenšit, takže pokud plánuješ další mimi a teď je budete mít jen příležitostně, tak je určitě využiješ a ta cena taky není tak hrozná 😉

zdenkaradek
20. srp 2009

Jinak holky pokud by měl někdo zájem, tak jsem udělala trochu vítr ve skříni:

http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=86646

jmisa
20. srp 2009

Heluli, Bummis mám, bílé a jsou dobré, budu si rozhodně brát i další velikost.

silente
20. srp 2009

Ahojte!

PUL Blueberry můžu taky jen doporučit.

Jo a CB Velour jsou super. Máme je krátce a nadšení největší.
http://www.tuly-tuly.cz/pro-ostatni-zadecky/cud...

raady
20. srp 2009

Helulicek,
s těmi svrchňáčky ti neporadím. Nemáme je. Nejvíce mi vyhovaovlaly HD a IV organic.
S plenkami BL jsem obecně spokojená. Ale Barunce přestaly vyhovovat gumičky kolem nožiček. Téměř nepoužité posílám dál ☹
Jestli chceš, mrkni tady 😉
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=25757

ijo
20. srp 2009

silente- já mám béžovou žlutou a růžovou zelenou velurku a taky jsem moc nadšená, dávám je i jako noční když do nich dám nudli nebo fold. S těma plasťákama čekám na podzim, takže ty coveralls doporučujete?

marcelkad
20. srp 2009

Jedna trochu mimo téma - na www.mamaja.cz je 50% sleva na MaM oblečení. Kdyby někdo chtěl. Já už objednala a obratem mi to poslali.

sabuse1
20. srp 2009

holky co máte CB Woll, lanolinujete je stejně jako všechny ostatní vlňáky? Já to dělala společně s lovíkama, ty mi drží krásně a CB protekly, nechávala sem je máčet celou noc a sušila na sušáku venku - ne na sluníčku

ijo
20. srp 2009

já lanolinuju všechny vlňáče stejně a dohromady a woolky mám hlavně na noc a jsme v pohodě. Mám lanolin z lékárny. Myslím že to byla náhoda že ti protekly, třeba jsi měla nějakou plenu co míň saje. Tak je vezmi ještě jednou. Já je nechávám v lanolinu tak tři hodiny a stačí to bohatě.

silente
21. srp 2009

Ijo - jj, ty PUL jsou v poho.

Sabuse - lanolinuju klasicky, lanolin z lékárny, návod zděs:
http://www.tuly-tuly.cz/pece-o-vlnacky/

Jo a koupila jsem teď v Intersparu na zkoušku čč, 80x80. Mají je v akci 5 ks za 89 Kč a vypadají v pohodě. Takže doporučuji. 😉

sabuse1
21. srp 2009

díky za rady, dala sem je znovu do lázně a uvidíme co předvedou🙂 Měla pod nima CB Sherpa tak mě to trochu zarazilo...

romankav
21. srp 2009

Já mám taky CB wool a lanolínuju je přes noc. Používám lanolín z lékárny 1lžičku na půl malého kyblíčku na praní, troška šampónu.. Zatím neprotekly 😎

romankav
21. srp 2009

Holky, kdybyste měly chuť - hlasujte pro nás - Davídek (hned první foto) http://www.tuly-tuly.cz/foto-soutez/
Díky 🙂

misabenny
21. srp 2009

holky, tam už máme vyzkošené cuddle wrap 😎 a parádička. Nechtěla jsem věřit, že se malý nezapaří, když to jsou flísačky, ale uvnitř mají vrstvu, která se dáva do "funkčního" prádla a super. žádné opruzeniny, nic a vydržela vycpaná vv č. 1 dost dlouho. Ještě jsem k nim pořídila mini cuddle, ale ještě nejsou pořádně seprané, tak uvidíme, co vydrží " udrží ". Ale jsem moc spokojená, asi ještě nějaké pořídím. Vyhovujou mi více než AIO, u nich máme i nehody 😅 . Jen aby se mi Tomík moc brzy neodplenkoval 😝 , co pak budu dělat ☹ 😲

misabenny
21. srp 2009

CB vlnáky nám také dobře "držely" neprotékaly. Máčela jsem je přes noc v lanolinu z lékárny. Ale určitě stačí i 3 - 4 hodky. Ted mě trochu mrzí, že jsem je prodala 😀 . Doufám, že dobře slouží silente 😎 😉

lucinecka
21. srp 2009

Ahoj holky, kdo z vás tu měl reakci na ten lékárenský lanolín? Malej má už dost dlouho na zadečku takovou "opruzeninu" ale není to klasická opruzenina, nic nám na to nezabírá. Teď mě napadlo že to může být třeba i tímhle...

raady
21. srp 2009

Ahoj Luci,
písla jsem ti IP 😉

ijo
21. srp 2009

ahoj, o reakci na lekarenský lanolin jsem neslyšela, luci dej vědět co a jak.
misab - taky si říkám za co budu utrácet až odplenkujeme 🙂 no včera jsem díky tipu tady utratila nějakou kačku na mamaje za hadříky 🙂

romankav
21. srp 2009

lucinecko: o alergii na lanolín jsem ještě neslyšela, ale můžete být první.. Spíš bych ale řekla, jestli to v těhlech vedrech nebudou kvasinky, taky jsme je měli a vůbec se to nehojilo, až po mastičce od doktorky to do dvou dnů přešlo.

silente
21. srp 2009

Misabenny - slouží skvěle každou noc, jsou to naše láááásky 😀 😵

joohana
21. srp 2009

Ahoj holky, zase dotaz- máme jedny loveybums crepe a moc jsem si je oblíbila na noc, Disany na malou nějak nemůžu nacpat, asi jsem je trochu srazila (nevím teda jak se mi to povedlo, peru v ruce ve studené vodě a lanolínuju ve vlažňoučké). Celkem ráda bych si pořídila ještě jedny, myslíte že na eplence ty Owool jsou totéž ??? Vypadají úplně stejně:

joohana
21. srp 2009

tak se mi to nezobrazilo, ještě jednou:
http://www.eplenka.cz/product/o-wool-vlnene-kal...

joohana
21. srp 2009

Jo a rekce na lanolín to může klidně být, ale malá má teď v těch vedrech hodně potničky-kupodivu ne na zadečku, ale na tvářičkách, na krku...

Dnes jsem pořídila plavečky, nakonec červenou ještěrku od IV, naživo se mi líbily nejvíc. A podržte se, děkuju za možnost vyzkoušení na místě v Bráně, protože naše sumistka se do M nevešla svými tlusťoučkými stehýnky a má vel. L.

raady
21. srp 2009

joohano, také jsem se na tyto vlňáčky tady před časem ptala,ale žádná reakce ☹

lucinecka
21. srp 2009

Holky díky, asi to bude spíš z těch veder. Budeme muset v po k dr protože fakt nic nezabírá 😝 A to prcku větrám pořád, přebaluju po každým čurnutí a stejně se to nelepší 🙄

joohana
21. srp 2009

Raady, já na eplenku napíšu dotaz, vypadá to fakt úplně stejně, dvojitý vlněný jersey...

Luci, a co prcka nechat nahatýho ? I když s klukama je to těžší, uznávám. A navíc s chodícíma. Annie už mi taky dělá hodiny a vždycky se odvalí z podložky a čurá mi po posteli, takže jediné jisté místo je kočár a venku na travičce.