Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

miradka
8. lis 2009

Holky, tie napr. BBH bambus - je to vhodné aj pre úplne malé mimino, ktoré treba prebalovať 10x za deň? Tým AIO moc nerozumiem ako sa to používa. Dítko sa počúra a AIO ide do prádla? To by znamenalo, že pre malé mimčo by to chcelo hromadu týchto plen. Ako je to u väčších detí, keď prebalujete 6x za deň? Na jeden deň máte 6 AIO? Vobec si to neviem predstaviť 😅

raady
8. lis 2009

miradka,
myslím že BBH bamboo je vhodná pro malé mimčo když někam jdete, k doktorce, popř. na noc, když mimčo nebude po každém kojo v noci kakací.
Jinak na den opravdu čč.
AIO neporadím. Všechny jsem poslala pryč. Nevyhovuje mi ten systém. Raději mám kalhotková plena+ svrchní kalhotky. 😉

erinka83
8. lis 2009

Holky, vázací plínky jsou až na plínu narovno? Jsem se do nich snažila narvat novosklad a jaksi mi to nešlo 🙂
Malá dneska nic moc, už to vypadalo, že se jí v látkovkách nelíbí (novosklad, vkládačka, svrchní), za chvíli se začla mlet a řvát ☹ ale pak to samé udělala i v jednorázovce, tak jsem si oddechla 😀 No a teďka je celé odpoledne spokojená s obyč novoskladem jen tak na nepromokavé podložce 😀

baca
8. lis 2009

Miradka, já mám aio jen pár, používám je, když někam jdem, třeba k dr. nebo na návštěvu nebo ven do kočárku. Jinak já přebaluju přes den hned, jak zjistím, že je počuraná, což je po kojení (po dvou hodinách) většinou dvakrát, pak má trochu pauzu, al edlouho jí ot suchí nevydrží. Takže měním čč a hotovo!

Erinka, vázací se používá právě místo novoskladu, dovnitř dáš čč na rovno. A nahoru svrchňáky. Nebo bez svrchnáků a mezi vazačku a čč dáš vlněný obdelník, nalanolinovaný.

erinka83
8. lis 2009

Jsem si to tak nějak myslela, jak se mi tam ten novosklad zaboha nechtěl vlézt 😀 Tak to musím vyzkoušet...

linor
8. lis 2009

Ahoj zensky,
poustim dal neco z nasi plenkove vybavicky:

2x PUL kalhotky Imse Vimse Organic zviratka ZOO vel. NB,
nepouzite jednou predeprane vicevrstve Kikko (3ks) a Popolini (4x) vel. S.

Kdo ma zajem, pisnete 🙂

baca
8. lis 2009

panebože, to "suchí" mělo být suché!!!!!!!!!!! tak blbá ještě nejsem , abych tam napsala měkké i 😀

ijo
9. lis 2009

taky se mi to stává, baca 🙂......ta mateřská leze na hlavu, co?
Někdo se tu ptal na CuddleWool - my je milujeme, původně nám byly trochu širší kolem nožek, ale nabídli mi je zmenšit,sice jsem byla měsic bez nich, ale mám extra patentky. super servis!!

smilena
9. lis 2009

Holky nemáte náhodou některá zkušenost s těmahle plínušema? http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-sekce-katego... no ne že bysme potřebovali další plíny 😀
...jinak tady pořád mám na prodej 2 kalhotkovky Kikko vel. L, jsou málo používaný, sucháče suchají - obě za 290,- pošta v ceně 😉

ijo
9. lis 2009

mám pocit že potřebuji všechny pleny, který jsem ještě neozkoušela. myslím, že by látkovky měly být dotovaný, protože čím hezčí plena, tím víc jí potřebuju a budu si asi muset pořídit dalšího prcka 🙂 a hodně dětí se od nás chce, že jo? 😀

smilena
9. lis 2009

http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-22349... no já asi potřebuju tuhle 😀 Jen jsem nepochopila, jestli je tam nějaká savá vrstva nebo si to dovycpu sama čimkoli? Ale líbí se mi, že je oboustranná, takže dvě za cenu jedné 😀 😀 😀

ijo
9. lis 2009

ta je fakt pěkná, mám minky BB a ta vypadá taky pěkně a to jí už jedeme 16 měsíců.jen se trochu oprala ale prdku drží suchou.

raady
9. lis 2009

ahoj smileno,
zkušenosti nemám, ale jsou nádherné. Skoro bych řekla, že je taky potřebovali 😀 Obchůdek se zajímavými věcičkami. Už abychom odplenkovali.... tedy ne že by chodila Barča na nočník, ale pořád bych něco kupovala. 😅

kubinkov
9. lis 2009

Smilena: Mě se moc líbí tahle Ale ta cena!!! 😝 😝 😝 😝 :

http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-22349...
Ale u těch oboustranných jsem nepochopila, kde je nepropustná vrstva. Kde se pořád ty nové plínky berou? 😀 😀 😀

stekajici_ryba
9. lis 2009

ahoj látkařky, mohla bych vás poprosit o radu?
mohly byste mi doporučit nějakou plenku na noc, která hodně nasaje a dá se prát na 95°C? musím vyvářet, protože když vyperu na 60, tak se mi malá prudí. používám čč na novosklad vycpanou ručníkem IKEA a ráno je totál pročůraná (v noci nepřebaluju). i když jsem při nočním kojo přebalila, tak ráno jsem plínku stejně mohla ždímat. tu největší nálož tam totiž pustí až ráno a v noci je plínuše skoro suchá. existuje vůbec nějaká plínka, která se dá vyvářet? nebo byste doporučily čč víc vycpat? a čím?
předem díky za rady.

ijo
9. lis 2009

CB originalky jdou i na 90, ale ja je peru na 60 nebo 40. Ale zvlast jsme se na to ptala.
Neni to pruzeni spise praskem??

stekajici_ryba
9. lis 2009

cca první dva měsíce látkování jsem prala na 60 a byla v pohodě. pak se mi děsně oprudila (cca ve 3 měsících) a zbavila jsem se toho až praním na 90. jinak peru v Lovele po celou dobu.

erinka83
9. lis 2009

a nějaká vícevrstvá plínka? Mně ručníky IKEA moc nesajou, ale nemám je dlouho, tak možná se to ještě zlepší...

kubinkov
9. lis 2009

Taky bych Lovelu vyměnila. Často je to spouštěč ekzémů a opruzenina může být z podráždění kůže práškem. A přidala bych máchání.
Jinak na 95 stupňů se dají prát Popoliny. Ty mají spoustu typů kalhotkovek a určitě se dá vybrat i plenka na noc. My máme na noc PP Onesize Super a s originální vkládačkou nám na noc stačí.

raady
9. lis 2009

stekajici ryba: tak to tedy nevím. Hodně savý je bambusový flauš, ale ten se pere max. na 60 st. Já dávám na noc Bamboo extra od Babyidey. A co dokoupit je savé vkládačky bamboo hour a vkládat je do toho novo skladu pod čč. No ale to je také stejně nepraktické na praní, viď 😒
Já jsem si teď objednala Two size bambus od Popolini a zkusím ji dát na noc. Ta se může prát na 60-95 st. 😉
Nebo si zkus koupit na noc vícegramážní čtvercové pleny od Kiko- je to eco Lux nebo ještě vyrábějí bambusové pleny. Ty by měly více sát a můžeš s nimi vycpávat. Vlastní zkušenost nemám.

erinka83
9. lis 2009

My máme dnes látkovací krizi 😀 Malá jeo d včera od večera v látce a jaksi už nám docházejí plínky😀 Mám čč dohromady jen 30 a používáme je na všechno... Tož teďka suším a modlím se, ať nějak vyjdem, ať nemusím potupně načít ten balík jednorázovek od tchýně 😀 Ještě mám teda BE a M BL bambus, ale ty si šetřím na noc 🙂 Bude je mít poprvé, tak snad jí budou...

stekajici_ryba
9. lis 2009

erinka: mám tu vv popolini a je pravda, že na noc jsem jí nezkoušela, tak dnes zkusím.

kubinkov: no, vyměnit prášek jsem ještě nezkoušela, i když mě to taky napadlo. můžete mi někdo nějaký doporučit? lovelu jsme dostali, tak jsem se po jiném prášku zatím nesháněla.

raady: už jsem nad tím přemýšlela, že bych koupila nějaký bambusový flauš, ale s tím praním by to byl teda zážitek. jedině prát je s dětským oblečením a to se mi moc nechce.

stekajici_ryba
9. lis 2009

ještě mě napadlo, pomohla by separačka? že by jí aspoň trochu izolovala od toho mokra?

raady
9. lis 2009

Flízová separačka by určitě pomohla. Odvede mohkro od zadečku. Ale savost nezvýší. l

stekajici_ryba
9. lis 2009

vím, že savost nezvýší. šlo mi o tu izolaci od mokra. a pomůže i když je plína pod ní úplně pročůraná? se separačkama nemám zkušenosti.

erinka83
9. lis 2009

ale fleece se pere tak na 40, ne? Já bych teda zkusila jiný prášek, třeba Ecover a nebo mýdlový sliz... a nebo mácháš 2x? ocet do máchání...

stekajici_ryba
9. lis 2009

no, jiný prášek zkusím určitě.
dvakrát máchám, ale kdy začíná druhé máchání, abych přidala ocet na naší pračce nepoznám.

baca
9. lis 2009

já teda peru fleesové separačky na 60 s ostatníma plinama, jsem to ale barbar 😀 , nic jim není

erinka83
9. lis 2009

no mám doma nějakou deku a tam je 40, ale je fakt, že u separaček bych to neřešila 🙂

kikina987
9. lis 2009

Ahojky,
ja jsem na Papiliosu nakupovala a moc se mi osvědčila jejich kapsová bambuska Bamboo Loveable a na noc pak plena Micro Dizzy. Zrovna přemýšlím, jestli nejít i d nějaké pěkné AIO od MInki . Jo a taky mám od nich perfektní vkládačky - Slimma Stuff a velkou vkládačku z mikrovlákna . K.