Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
17. pro 2009

hihi, to je sikovnej! tak muj tatka se k tomu taky nema.. a m. obcas taky tape, on se naucil ktera plena v supliku je ktera, jenze ja to sem tam preskladam, aby mi to tam pasovalo a pak ho matu.. 😀 😀 😀

amp
18. pro 2009

😀 Jsou šikovní, fakt 😀 Nám hlídací tety i babi přebalují do papíru 😖 Když vidí mě s těmi vychytávkami, líbí se jim to, jsou zvědaví, ale trochu zmatení - skládání čč, snapka, nejvíc je kupodivu matou svrchňáky. A manžel - ten přebaluje jenom do těch "svých" - AIO na suchý zip (bohužel mám jenom dvě), když nejsou k mání, tak čč narovno, což je při naší akrobacii teď docela oříšek a malýmu u toho mm vždycky dělá přednášku. Ale stejně tak se chlubí v široširém okolí, jaká je to věc ty látkovky - na takovou osvětu já nemám 😉 A "příklady táhnou" - nakazila jsem svoji sestru, heč, asi ji nadchla debata v lékárně ohledně lanolinu 😀

erinka83
18. pro 2009

Holky, kdo máte zkušenost s Miofresh? Na dóze je napsaný, že na cestách stačí namočit a pak jen vymáchat...No a plínky jsou cítit močí a ty pokakaný mají furt fleky... Co jsem udělala špatně?? 😀 😖
A dala pořádnou nálož do IB SIO, zrovna jsem kojila, tak asi to rovnou steklo bokem, protože to měla až na tepláčky 😅 A taky se mi zdá, že jí dost sjíždějí, bude to lepší, jak trochu povyroste?? Jsou ty BBH lepší?

No my jsme dnes u našich a odpoledne ji týmově přebalovali mm s mamkou i ségrou 😀 Měli instrukce, že čč nesmí koukat pod kalhotkama 😀 a zvládli to, tak snad už i doma bude mm dávat svrchňáky, zatím vždy dal jen čč na snapku (snapíka 🙂 )

ivuska.h
18. pro 2009

K té IB a stékajícímu bobku -- to dělá ten flís na vkládačkách... Nesaje prostě tak rychle, nám po něm občas steklo i čůrání, když to byla moc velká a rychle vypuštěná dávka. A hlavně když u toho ležela na boku, takže u kojení se to stávalo celkem často. Ale toto dělá do jisté míry každá plínka s flísem. Ke sjíždění -- ony jsou hodně nízké, takže když má dítě kulaté bříško a nemá prakticky pas, tak nemají moc na čem držet... BBH jsou v tomto určitě lepší, zahneš si je nahoře podle potřeby.

silente
19. pro 2009

Eri - já měla Miofresh na dovče. Plíny jsem házela do škopku, kde jsem měla vodu s miofresh. Pak jsem je vyndala a prala se žlučákem v ruce. Sem tam flek zůstal, nejsem pračka, ale jinak gut. Teda ale není to zrovna moc parfémovaná věcička 😀 Ale moč jsem necítila 😕

Ohledně přebalování při hlídání - no moje mamina, ségra a kámoška levou zadní, zbytek mi pokulhává, ale snaží se 😀

kubinkov
19. pro 2009

Jestli se erin ptala na BBH AIO, tak jsou vícevelikostní a nijak se nezahýbají. Mají ale vyšší střih a v pase jsou dobře stahovací. Na malé mimi jsem je ale neměla. Za to ani příšerný průjem nám nevytíkal ven. To byly na jedničku, jen jich bylo pořád málo. 😝

ladida.l
19. pro 2009

Už mám doma "akční" Swaddlebees Econappi a jsem nadšená. Krásně sedí a jsou prostě nádherný. Navíc v té akci vyšli na 450 jedna, což docela jde. Trochu lituju, že jsem nevzala čtvery, ale ono je ještě spoustu plín, co bych chtěla vyzkoušet, tak po novém roce zase něco nakoupím 😀 Hodila jsem je do alba..

U nás přebaluji do látky jen já. Manžel a babičky dělají, že to neumí, tak tu mám pro ně i Alany...

erinka83
19. pro 2009

No dneska jak ty plíny uschly, už je necítím, ale jak jsem je tahala po ždímání z pračky, tak to cítit bylo... a fleky jsem opatlala žlučákem předtím, než jsem je naložila do kýble s Miofresh...
No dneska jdem na oslavu, snad tam nebude moc kadit, beru ji v IB SIO a BG kapsovky 😀
No je škoda, že to z toho buclatýho bříška tak sjíždí, má je pak skoro až u kolen 😅

evicka7
19. pro 2009

eri, já na dovče miofresh trochu předimenzovala, jako že to na náš cestovní kyblík vychází asi na 4 lžíce a já tam dala osm, tak to cítit nebylo 😉

joohana
19. pro 2009

Miofresh s námi jezdil na dovolenou, tři týdny jsem prala v něm v ruce. Měla jsem vv,BBH bambusky a pár IB SIO- vaječinu jsem musela prát skoro do čista žlučákem, pak šly plíny do kýblu s Miofreshem a byly trochu cítit tím Miofreshovým smradem, ale močí ne.

Holky, teda vy mě strašně pokoušíte těma BBH Magic-máme IB SIO a hodně a vyhovují, ale Ančí teda není zrovna něžná křehká květinka, spíš holka krev a mlíko a asi by jí ta BBH sedla líp. Ale už máme výbavičku velkou až až 😅

erinka83
19. pro 2009

No po uschnutí bych řekla, že to skoro vonělo 🙂 Takže asi dobrý 🙂

silente
20. pro 2009

Joohana - BBH Magic jsou prostě fakt méééédžik 😵 Taky máme 😎 😀

Jo a holky:
http://www.facebook.com/album.php?aid=34078&id=...
🙂 🙂 🙂

angetha
20. pro 2009

Jinak tatínek rád přebaluje, ale musí mít připravené kalhotovku a svrchňáčky, jinak neví, jestli tam patří nebo ne, ale nejradši má čč a PUL a už zvládá dát si tam i vkládačku 😎 samozřejmě mám čč předskládané 😀
s tchýní jsme se bavily a ona je rozhodně pro látkové pleny, ale vždy jen na přebalování kouká..nutit jí přece nemůžu 🙂
a řekla bych že BBH jsou určitě lepší ale jsou větší a strašně dlouho schne..

zmuzle
20. pro 2009

Ja BBH obratim naruby a pak to je docela brzy suchy. Tak jako ostatni kalhotovky i mozna driv. Peru co 2 dny a do te doby jsou urcite suchy 😝 jedine cc jsou suchy hned druhy den.

Sil, moc pekny pf 😵

angetha
20. pro 2009

Zmuzle BBH AIO? naruby?

zmuzle
20. pro 2009

Agentha, jo presne ty. Je to pak rychlejsi 😉 Proste ji jen otocis.

Holky, potrebuji tip na stihlou denni plinku, v ktere si ditko muze sednout. Kubik sedi jen nahaty, v baleni na draka mu to nejde. V pastelce taky ne, kdyz do ni dam i malou vkladacku. Z Anavy by neslo enco vybrat a pripadne co?

joohana
20. pro 2009

Zmuzle, to je Jakoubek šikulka! Annie si začala sedat včera-má 9,5 měsíce a opírá se o jednu ruku...
Když mě na těch IB strašně vyhovuje ten odepínací vnitřek, vnitřky mrsknu na topení, vnějšky ne, oboje je suché za pár hodinek.

evicka7
20. pro 2009

zmuzle, schválně ho zkus, jestli si sedne v bbh noční jen s těma origoš vkládačkama, ta mi přijde docela štíhlá

zmuzle
20. pro 2009

Evi, to zkusim, v ni se pohybuje krasne.

Johano, a to jsme i vojtili a pak jsem byli napred a to bylo taky spatne. Nastesti uz je jen sledovan jako ostriz a kdyz se otaci jen na jednu stranu, mel by i na druhou, zveda se a opira jen o pravou ruku a nohu a tak musim motivovat na druhou stranu 😝 Ale myslim, ze je to jedno, kazde dite ma sve tempo 😵 Zase jine veci mu nejdou. Je jen na mliku, prikrmy odmita, ma hysteraky! Zacla jsem az v 7. mesici a jak je vidno, kojit budu az do skolky 😀 Nevadi mi to, jen to nevyspani a obcas by bylo dobry mit moznost si nekam dojit bez ditete. Odmita flasku, cokoli. Holt prso je prso 😎 😝

evicka7
20. pro 2009

děkuji vyšším mocnostem, že se mi dítě odstavilo samo v roce

no jestli to vyhraje bbh, tak to bude drahá sranda ☹

angetha
20. pro 2009

Holky SWB vlňáčky na 40 nebo 30 °v pračce na vlnu?

evicka7
20. pro 2009

já peru na 30

angetha
20. pro 2009

Děkuji 🙂

romankav
21. pro 2009

K těm tatínkům.., nedávno jsem úplně koukala, manžel se staral o syna doma a v pohodě si vybral bambusky a na to vlňáčky🙂 Nechápala jsem, jaktože ví, co na co patří 😀

marcelkad
21. pro 2009

Roman - tatínky netřeba podceňovat 😀

evicka7
21. pro 2009

no jak který, náš tatínek teda nezvládá kalhotkovky a vlňáčky, má pocit že je vše stejné, tak dá buď kalhotkovku samotnou, nebo vlňáčky samotné 😀

evicka7
21. pro 2009

fotka pro zmuzli ohledně využití číňáku po prvním roce života 😉

http://fotoalba.centrum.cz/~$9464526~9071c34afb...

evicka7
21. pro 2009

mi to tam nejde, tak já jí teda šoupnu sem na koně

zmuzle
22. pro 2009

Evi,

teda to jsou super fotecky 😵 A jak ma ten dudlik co ji ladi s cinakem, to nema chybu 😎