Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marcelkad
14. led 2010

Ivuš, něco je tady dole

http://www.spokojenykojenec.cz/Pleny-vse-v-jedn...

ale Tvoje jsou hezčí 😉

fel
15. led 2010

Ahoj holky, obcas tady u vas sbiram rozumy, ale neprispivam, ale zaujalo me, ze tu mate dve Alicei. U nas taky jedna bydli. 🙂 A to sem si rikala, jak je to zridka davane jmeno. Treba k nemu maji latkarky nejakou zvlastni afinitu 😀

raady
15. led 2010

Ahoj,
holky, jak vás tady čtu, že Gro Baby bude i pro nás nepostradatelný kousek do výbavy 😀 A to jsem si říkala, že se dočkám odplenkování s tím co máme. 😅

romankav- dodatečně Davídkovi vše nejlepší ke včerejším narozeninám 😵 Je to šikulka, že chodí na nočník.
Máťa byl taky šikulík, v roce a půl plenku jen na spaní 😉 Ale Barče je naprosto šumák, jestli do plenky čůrá, kaká.... Když se povede do nočníku, zatleská si.... a za dvě hodiny stojí vedele mě a já slyším,jak důkladně tlačí a ani nemrkne 😎

raady
15. led 2010

Omlouvám se, po ránu píšu jak tatar... snad vy mi rozumět 😉

evicka7
15. led 2010

raady, vydrž 😀 😀 😀 a nepokoušej

kubinkov
15. led 2010

fel: To nevím, jestli je to látkovkami. My nechtěli tuctové jméno. Proto máme Terezu, Alici a Vojtěcha. Dvakrát ze tří jsme se trefili do nejfrekventovanějších jmen, ale i mistr tesař se nekdy utne. 😀

erinka83
15. led 2010

kualalik, my nechodíme, já ji držím 🙂 A zdaleka se to nedá pokládat za "chození" na nočník, chytáme akorát kakání po kojení a občas nějaký učůrnutí 😉 Ale jsou holky, co jsou na to podstatně líp 😉

Holky, jsem včera usínala a probouzela se s myšlenkou na GroBaby, to je závislost, ne?? 😅 😅 😅

blka
15. led 2010

Holky, máte některá tady tu AIO http://www.branakdetem.cz/bum-genius-organic.htm Jaká je? A ještě tady v inzerátech jsou sakra drahé, ale pěkné tady ty https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?... Asi nikdo nemáte, že?

raady
15. led 2010

blka, nemám zkušenost ani s jednou plenkou.
Na tu novou na inzerátech jsem také už koukala. Moc se mi líbí "křidélkové" řešení kolem nožiček. Ale ta cena je už horší 😔

erinka83
15. led 2010

blka, píšou, že je to AIO, ale není tam PUL, tak nevím ☹

A ty BG AIO, taky jsem se na ně ptala, myslím, že Ivuska zrovna moc nechválila...

raady
15. led 2010

erinko, taky mě to zarazilo, že vrchní vrstva plenky je jen bavlna 😕 To je zvláštní.

kubinkov
15. led 2010

Typuji, že mezi bavlnou a flísem bude PUL, jinak by to nefungovalo. Zeptám se prodejce, za to nic nedám.

blka
15. led 2010

Raady, ty křidélka tam jsou fakt určitě funkční. A navíc ty vzory 😵 . Ale s tou cenou máš pravdu 😒 . Kdyby tam byl PUL, tak je to fajn, ono totiž z venku ta bavlna bude asi vypadat hezky.

Erinko, dík.

kualalik
15. led 2010

romankav, díky za tipy, podívám se po netu a zkusím nějakou vybrat 😉

erinka, jasně, chápu že nechodíte 😀 ale kdybych to stačila podchytit jako vy po kojení, tak bych byla taky ráda... páč takhle to provozovala moje mamka se mnou a já na roce byla bez plín 😅 absolutně nechápu, kde na to vzala nervy 😀

ivuska.h
15. led 2010

BG Organic -- nám se neosvědčila, jinak ji ale lidi dost chválí, tak asi jsme my ti divní 😀 Každopádně savá je málo, to je jasné z materiálu, ale jde dost dovycpat, protože je objemná, hlavně teda pro nás hrozně široká mezi nohama. Mám patentkovou, sucháčová bude asi lepší.

Tamty plínky AIO -- zrovna v posledních dnech jsem si s paní vyměnila pár mailů, protože o jedněch z těch plín psala, že jsou s vlnou, což nebyla pravda (byl to fleece). Taky vůbec netušila, že na plínky jsou v ČR potřeba atesty a tak dále, prostě trochu zvláštní.

U těch, co mají "vnějšek z bavlny"-- dle webu výrobce, že je tam skrytá vrstva PULu, která ale není kolem nožek s tou bavlnou prošitá, takže by to prý nemělo protékat. Asi zkusím ušít něco s podobnou konstrukcí a otestuju, protože je to jinak zajímavý nápad.

raady
15. led 2010

Ivus, to jsou zajímavé informace 😉
Paní prodává ty francouzské plenky i na MMB http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=552246

ivuska.h
15. led 2010

Mi tam vypadlo "to vypadá"

reruna
15. led 2010

Ahoj, tak Alicím vše nej k svátku 😉
Holky, ty barevný plinky, např.IB, BBH AIO nebo Gro baby perete s bílýma plinkama? Nepouští to? Já mám čokoládové BB a trochu to pouští, tak je peru s tmavým prádlem.
jinak ještě k těm Pop-in - byla jsem s nima celkem spokojená, jen do té doby, než jsem zkusila BB nebo BBH magic, ty pop-in jsou už na staršího jen tak tak, má 12 kg, ten vnější materiál má po 3 měsích už žmolky a sucháče skoro nesuchají
ad vlňáky, jestli mi babička teda uplete a osvědčí se, tak možná investuju pak do lovíků na léto

kubinkov
15. led 2010

Tak to se těším. V. bude mít pleny až do školy, tak, aby ve školce měly úči jednoduchou manipulaci. 😀 Prosím taky něco pro kluky. Ty čtyřkolky u tebe jsou fajn.

ivuska.h
15. led 2010

Gro baby určitě pouštět nebude, protože ta barevná vrstva je polyester a ten nepouští. Stejně tak IB či BBH AIO.

kubinkov
15. led 2010

BBH AIO mám černou, fialovou a zelenou a peru na 60 s ostatnéma plínama a opravdu nepouští, stejně jako mandarinková Gro Baby.

ladida.l
15. led 2010

mě teda ta SWB ekonappi taky nepouští 😕 Peru na 60 s ostatníma plínama (bílé čč, barevné bambusky, barevné popolínky..)

reruna
15. led 2010

tak BBH má mentolovou a taky nepouští, a ty BB možná ted po více opráních už taky nepouští, vyzkouším

ladida.l
15. led 2010

Lidi, zabte mě, BB už je objednána a teď plánuju Grobaby, pak už si snad dám pokoj 😅 🤐

raady
15. led 2010

ladida.l, je to návykové, vid 🙂

raady
15. led 2010

hlavně, že vám koupené plenky sedí, vyhovují. Mě strašně dlouho trvalo, než jsem výbavu vyladila 😀

terezita
15. led 2010

raady u nas to bylo taky tak.. 😀 doufam, ze pak dalsi ditka budou podobna jako em., aby to unosily.. a nemusela jsem pak kupovat dalsi plinuse..😀 😀 😀

kubinkov
15. led 2010

lalida: Buď si jistá, že nedáš. Pořád je něco nového, co musíš vyzkoušet. Ale plenky budete potřebovat ještě dlouho, užívej si to plnými doušky. 😉

terezita
15. led 2010

jeziiis uz me tu prestante provokovat s dalsima plinama! jak na potvoru jsou ty gro baby k osobnimu odberu u nas.. :-P 😀 😀 😀

ladida.l
15. led 2010

terezita : už mám objednanou i Gro baby - mohu ti pak poreferovat 😀
Teď si vážně dávám pokoj, minimálně pár měsíců (tak dva 😀 ))