Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlatouch
9. bře 2010

sven - i já ješita se do toho vložím (i když pro Tebe to asi nebude výhra, co člověk, to názor 😀 )
Na novose je opravdu dobra ctvercovka poskladana na novosklad (sklady jsou mam dojem na www.latkovepleny.cz ), vytvori to pak jakoby kalhotky na miru a spolu s PUL gatkama to je dost spolehliva kombinace i na vaječinu 😉
Ja davala jednorazovky, nez nam odpadl pupik, latku jsem se bala. Ted je davam na cesty, doma ne, na noc je plno vyborne savych plen.
Vypočty taky někde jsou, určo bude někdo pečlivější a vyhledá 😉 Myslím, že to bude tak 1000 na rok, tak 6 Kč na jedno praní, praní jednou za 2-3 dny (vychází mi to 😨 ?)
Já peru v Persil sensitive, driv na 60 (pokadeny), ted na 40. Je plno eko a levnejsich variant prasku, ale me to nesedí.

reruna
9. bře 2010

raady dík.
A co Bum Hugger, má ji někdo?

ivuska.h
9. bře 2010

Ještě k té jednovelikostnosti mých plínek -- zkoušely jsme s kamarádkou plínku zapnout na tříletého kluka a seděla mu dobře, vpředu celkem nízko, ale to už u chodících dětí nevadí, čůrají dolů... Vzrůstem je průměrný.

Zde foto Klárky v plínce -- http://www.flickr.com/photos/ivuskah/4171523013/, tam jí bylo 17 měs, vážila v té době kolem 12 kg, měřila 86 cm (na tento věk nadprůměrná výška, váha k výšce průměrná). Tady ještě vseďa -- http://www.flickr.com/photos/ivuskah/4171523019/.

Dále jsme zkoušeli na kamarádčině 8 měs. dceři, která je váhově velmi nadprůměrná a plenka jí taky sedí dobře.

Tak nevím... napadá mě, že možná některé potisky, co používám, se srazí víc, než jiné a tím se celá plínka zmenší (ostatní materiály jsou u všech plen stejné). Plenka je střižena jako boková, patří pod pupík a ne do pasu. Možná to někomu vadí, ale pak prostě potřebuje jinou plínku 🙂)

Mrzí mě, že někomu plenka nesedí... Ale asi fakt nemůže sedět všem, nám zas kupříkladu vůbec nesedí jinak velmi oblíbená BG Organic nebo Bumhugger.

sven
9. bře 2010

ivuska - tu první fotku cos dávala - to je jaký typ pleny - AIO? Já mám prostě tak nějak vsugerováno, že když na vrchu není igelit, že to prostě musí protéct. A nebo tyhle kalhotky jsou dělány nějak tak, že ta nepropustná vrstva je někde pod tou co je vidět na povrchu? Omlouvám se za naprosto přiblbé dotazy 😀

ivuska.h
9. bře 2010

Sven, ne, to je normální kalhotkovka, tj. je propustná. Já jsem ale na doma (když už K. lezla a později chodila) dávala i kalhotkovky bez svrchňáků, protože jsem dávala často dávala na hrnec a ve věku, kdy je pořizovaná ta fotka, už si Klárka sama říkala. Ale když to nezvládla a cvrkla, plínka to v pohodě udržela, jen jsem to prostě musela hlídat a hned přebalit.

Jinak ale existují i plínky se skrytou nepropustnou vrstvou, že přes to je ještě látka s potiskem na ozdobu, ale je celkem problém to udělat tak, aby to na tu vnejší vrstvu neprosakovalo přes stehy.

veselazu
9. bře 2010

Ivi kde je možné si objednat tvoje bambusky na snapku? Budou dostupné na Bráně? děkuju

ivuska.h
9. bře 2010

Na Bránu je vezeme tento týden, u mě momentálně dodací lhůta cca 14 dní.

izabelkak
9. bře 2010

Ivuško a to má Klárka na tej foto už ten novší typ s vyšším sedom?

to že nám je tá ružová taká malá mi fakt príde jedine že sa ten matroš správa inak ako na tej zelenej s autíčkami, tá nám sedí veľmi pekne aj s prídavnou menšou vkladačkou ... my máme ten povodný strih z brány, tie s vyšším sedom ešte neboli na bráne v ponuke však?

noone
9. bře 2010

sven, tetra je oznaceni toho materialu, takze vlastne vsechny ctvercovy pliny jsou tetra 😉 ta osuska 90x100 je taky dobra, my ji pouzivame doted misto rucniku po koupani, je lip sava nez frote rucnik. mimochodem, nakoupila jsem jich nejak hodne a tak 4ks mi prebyvaji, nechces? 😅

co se tyce plinek pro novorozence, vsichni mi radili nakoupit cc a ja se tomu tak strasne branila, chtela jsem od zacatku pouzivat kalhotovky. a jak jsem dopadla? prvnich 6 tydnu zasadne cc 😀 . vsechno ostatni se mi zdalo moc velky. postupne jsem zacala pridavat bum hugger, itti bitti, tots bots bambooze, baby lucy bamboo... a nekdy ve 4m i jednovelikostni...

peru na 60stupnu, ted jsem koupila frosch, ale zatim nemam vyzkouseno. taky se odhodlavam vyrobit sliz, ale porad se k tomu nejak nemuzu dostat 😅 .
mimochodem - pere sliz dobre?

veselazu
9. bře 2010

děkuju, budu číhat na Bráně

reruna
9. bře 2010

noone, jaká je bum hugger?

reruna
9. bře 2010

jo a k těm velikostem, dětem se mění proporce, tak je možné, že ač se vám ted zdá některá plína malá, třeba až dítě bude chodit, bude zase dobrá....

michelle1
9. bře 2010

Já peru ve slizu a pere dobře, žádná skvrnka nezůstává. Mažu teda fleky žlučákem a peru na 60. A peru každý den, malá je učuraná, tak přebalujem jak diví.

zlatouch
9. bře 2010

reruna - ja mela bum hugger S a byla jsem fakt spokojena 😉 Vydrzela nam donedavna, na noc jsem ji vzdycky dovycpala (do ty kapsy pod fleece, id. home made bumbusovou vkladkou) a dobry. Fleece nam nevadil a dobre se z nej dostava vajecina 😉

raady
9. bře 2010

Ivusko, tvojí Klárce plenka opravdu krásně sedí. Tak nevím, Barča je nějaká neforemná nebo co 😀 Měla jsem potisk zvířátka, patentky.... a zadeček skoro venku. Ale to neva, stejně všem,kdo mají malá mimi tvoje plenky doporučuju. Škoda, že už nebudeme mít mimi. 😉 Jdu mrknout na tvé vložky, ráda bych si nějaké objednala.

reruna, jo s těma proporcema mimi x chodící na tom něco bude. Možná jsem měla s plenkou od Ivy vydržet.
Ad Bum hugger- je vyšší, hodně vykrojený u nožiček. To nám na tlusťoučká stehýnka vyhovovalo. Žádná zázračná savost, i když jde vycpat. U nás dobrá denní plenka. V tvrdé vodě prkenní.

ivuska.h
9. bře 2010

Izabelko, jo, nový typ se sedem 46 cm, na tomto konkrétním kuse jsou ale asi o 2 cm kratší gumičky kolem noh, než jak to šijeme teď. Ano, na Bráně ještě ty nové nebyly, teď budou poprvé.

Reruno -- jojo, přesně toto jsem nedávno četla na jedné americké diskuzi, kde řešili stejný problém (jednovel. plena přestávala některým dětem stačit ještě před rokem věku). Nakonec se shodly, že dětem se s věkem paradoxně může snížit sed a změní se poměr obvodu pasu a stehýnek a plínky pak zas sedí.

No, každopádně je možné, že se některé ty svrchní vrstvy chovají jinak, než ostatní, ale to by pak zas mělo být na plínce vidět, že se vnějšek srazil a vnitřek zůstal... No nevím. Já teď na Ondrovi točím asi 4 ty své jednovelikostní a zatím jsou všechny beze změn, jen na některých tmavších potiscích jsou vidět bílé chloupky z ostatního prádla.

Bum Hugger -- Klárka nikdy neměla moc mohutná stehýnka, takže jí to odstávalo. Dokud byla vaječina, tak jsem to tím pádem vůbec nemohla použít. A stejně jsem ji musela dovycpávat, čímž pro mě trochu ztratila kouzlo. Tvrdá je jak prkno a vypadá, jak hadr na podlahu 😀

zlatouch
9. bře 2010

Mě teda daleko víc tvrdnou BE, oproti tomu byl Bum Hugger mekoucky 😒 Mozna jak je tam ten fleece, nevim, ale pripadam si jak exot, kdyz ji jedina chvalim 😉

koty
9. bře 2010

reruna, je to noční plenka, takže se počítá, že se dovycpe. Sama o sobě tedy moc savá není 😉 Na noc jsou díky to fleesu fajn. Ty na suchý zip jsou díky zapínání užší, protože od určité velikosti prostě zip dře. Ta konopná vrstva je v skutečně jak hadr na podlahu. Po pár prvních praních trochu zhrubne, ale delším praním naopak zase hezky povolí.

michelle1
9. bře 2010

projíždím MMB a narazila jsem na plenky Haipa Daipa Bio a Imse Vimse biofroté. Máte zkušenost? A do kolika měsíců vydrží velikost S? Je udáváná do 8 kg.

maly_prcek
9. bře 2010

Ad co na novoška: taky jsme jeli čč+dovycpat +Pulky nebo flísáčky... Kalhotkovky od cca 3,5-4kg, máme vše jednovelikostní.

Ad praní: peru na 40 i 60, většinou ořechy + sůl z DM, sem tam Batole, aby nebyly skvrny...

Ad Anavy: mně se teda některé oranžovky srazily - je to na plíně vidět, přetrčává ten světlý vnitřní materiál o pár mm...

betelgeuzz
9. bře 2010

Pro začátečníky je dobrá i tato stránka http://www.latkovepleny.info/

kubinkov
9. bře 2010

Michel: HD je u nás oblíbená plenka s výborně padnoucím střihem a velkou variabilností. Bio se v době mého nákupu ještě nedělala, ale nebělená trochu hrubne. V. má 11 kg a 26 měsíců a je mu pěkně.

senja
9. bře 2010

Ahoj holky, jaky prostredek pouzivate na zmekcovani vody?

blka
9. bře 2010

Senjo, já jsem si nedávno koupila změkčovač od Sonettu. A fakt mi ty čč přijdou měkčí. Jen mě mrzí, že u toho nebyl dávkovač, tak to sypu od oka.

senja
9. bře 2010

blka, no ja jsem take pouzivala Sonett, ale na Brane ho uz nemaji a objednavat si z jineho eshopu a platit za postovne vic nez za zbozi se mi nechce 😖 Kamennou Branu mam totiz po ceste do skoly 😒

senja
9. bře 2010

michelle1 Doporucuji IV Biofrote ve velikosti Uni. V tech jsme spali od narozeni az doted. Rychle schne, hodne nasaje, neni tak draha, takze muzes si jich poridit vice. Ted jsem je ale musela prodat, prckovi jsou v 8 mesicich male na delku, ale je to nadprumerne velky chlapik, takze normalnim detem, zvlast holkam by ta plinka vydrzela az po nocnik 😉

joohana
9. bře 2010

Reruna, jj, koupila jsem Popo Two size Organic L a zapnu jí je na poslední patentek, z těch XL by vypadla. Chtěla jsem bambus, ale na Bráně je neměli v tom Lku.

joohana
9. bře 2010

Ivusko, ta tvoje plína je nádherná 😎 . Škoda že nejsem na kalhotkový plíny 😀

blka
9. bře 2010

Senjo, aha, tak to chápu, to by se mi také objednávat nechtělo. Pak je ještě změkčovač Lotties (ten je dražší) a ještě jeden, ale už nevím značku.

noone
10. bře 2010

reruna, me taky bum hugger vyhovovala, mela jsem velikost S, vetsi jsem zatim nebrala, protoze je jinych lakadel dost 😎
davala jsem prevazne na noc nebo na cesty. na zacatku jsem nejak nemohla pochopit, proc je ten potisk vevnitr, ale tak nejak jsem se s tim uz smirila 😀

michelle, diky za odpoved se slizem. jeste bych potrebovala referenci od nekoho, kdo uz dava prikrmy... 🙂
jo a HD, mame, moje oblibena plina (mam klasiku, ne pastelku), za nas taky jeste nebyly ty bio, takze jsou trochu hrubsi. ty nove vypadaji mnohem vic heboucke 😉

prcku, ty jsi psala o prani - peres ve slizu?