Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
13. bře 2010

Ad Baby Lucy bambuska- nám vydržela do půl roku (Annie měla cca 7kg), kamarádčina hubeňoučká holčička ji má do roku. Ale když plínu nevypereš, klidně ti ji na Bráně vymění za jinou.

Zkyslé mlíko je teda děs. Taky jsem ze 3 dětí a máma nás všechny kojila jen v šestinedělí neb "neměla mlíko"- chápu proč, když se krmilo po 4h a zbytek času se miminka nechávaly křičet a ve 2 týdnech se nasazoval čaj "aby neměly žízeň".
Nenech se rozházet, bude zase dobře.

betelgeuzz
13. bře 2010

Ivuskko, s tím nesouhlasím, že by neutírání byla cesta ke srůstům. Na hygieniu holčiček existují dva názory (podobně jako u kluků). Jeden je, že důkladně umývat, druhý, že mezi pysky vůbec nezasahovat a nechat tam to přirozené prostředí. Srůsty se objevují u obou variant, takže s hygienou asi tak souviset nebudou.
Jinak já se taky utírám , ale jaksi nevidím rozdíl mezi utřením do sucha papírem, nebo vyvětráním. 🙂

ivuska.h
13. bře 2010

Izabelko, nejsou, musím jim poslat nové popisky, oni to zkopírovali z těch přechozích, je tam víc změn (např. materiál u plínek na snapku i u novoroz.).

Betel, já neutírám do sucha, ale olejovou emulzí, což má právě srůstům zabraňovat (ostatně lehčí formy se tak i léčí)... Takže to prostě beru jako prevenci. Taky to má výhodu, že už pak není potřeba ničím mazat. Párkrát jsem neutřela, když jsem přebalovala v terénu a ten smrádek pak mě přesvědčil o tom, že je lepší utírat 😀 (ale to až když byl Klárce tak rok)

raady
13. bře 2010

ad BBH bambuska - myslím , že je dobrá plenka na noc. Akorát většině dětem vydrží kratší dobu, než jak by se u jednovelikostní plenky předpokládalo.
ad bambuska BL - dávaly jsme do 7 kg.

noone
13. bře 2010

ja davam BL bambusku jeste ted - 8,5kg. ale jelikoz jsem ji prodala, tak budeme upgradovat na vetsi velikost 😀

abhaya
13. bře 2010

kackaj: No, chtěla jsem to nějak logicky odůvodnit, to zkysané prso. Jsem se nevydržela netlemit 😝, jsem si představila jak mi z prsa teče sraženej kefír. Dnes jsem se dočkala "logický odpovědi", musela se poradit s kámošem. No, tak prej, když ohřeješ kravský mlíko v hrnci a necháš ho tam, tak se udělá škraloup a mlíko rychleji zkysne.

abhaya
13. bře 2010

joohana: Jo, to mi taky říkala, že mám kojit nejdřív za 3 hoďky a nechat jí uřvat. Mi to teda přijde dost brutální. Vím, že má hlad, chudinka cucá pak i růžek peřinky. Když mi řvala, dávala jsem jí třeba každou hodinu. Jeden den to byl takový extrém, že půl hoďky sála, půl hoďky spala, pak zase řvala hlady... Teď musím zaklepat, od včera kojím zase v pohodě. Ale fakt, už jí poslouchat nebudu.

noone
13. bře 2010

abhaya, ja nevim proste, to je furt dokola. proc tim, ze se zensky ozeni syn, ze z ni stane TCHYNE??? chapete jak to myslim ne? do ty doby normalni zenska, a najednou ufon 🙄
moje tchyne je taky takovej zazrak. kazda veta zacina slovy "to za nas....". v porodnici me nutila, at si reknu o prasek na stazeni delohy. za nich se to davalo a nechapala proc mi nic nedali. skoro to vypadalo ze pujde za doktorem sama 😀.
abay, takovyhle rady jednim uchem tam a druhym ven... 😉

michelle1
13. bře 2010

tak mi došly froťáčky Tots Bots a moc se mi líbí! Krásně sedí na zadečku, nedělají ho nijak objemný, dobře se zapínají....asi do nich pak půjdu i ve větší velikosti, zatím máme tu nejmenší.

joohana
13. bře 2010

No jo, když ono se to před 30, 40 lety fakt dělalo jinak. MOje babička je pediatr-bývala primářkou na dětské genetice (20 let v důchodu) a byla úplně v šoku že nedělám v podstatě nic co je učili že je tak důležité. Do porodnice se může na návštěvu a ani se nenosí návleky na botách a rouška, miminkům se nedává čaj, nenechávají se "trénovat plíce"-ona tomu fakt věří že jim to prospívá ☹ .

kackaj
14. bře 2010

Ahoj holky, poraďte mi prosím...z čeho vlastně vzniká červená prcka??? ☹ Používáme výhradně jen vlňáčky, při každém přebalování utřu vlhčeným ubrouskem, natřu protiopruzeninovým krémečkem. Co z toho je špatně??? Mám teda i pár AIO, které otočím jednou za týden, když někam vyjedeme, ale přebaluju max. po 2h a teda tento týden jsme měli i jednu jednorázovku, když jsem neměla do čeho zabalit na cestu. Ale tak co je v tom běžném přebalování u nás za chybu...mazání nebo utírání vlhčeným ubrouskem nebo může být ještě něco jiného?
Dík moc, Ondra sice nevypadá, že by ho to trápilo, ale mě to trápí a navíc jsme byli na návštěvě u našich, byla rodinná sešlost a každej načuhoval a upozorňoval mě na červenou ďupku a že to je z těch látkovek a ať mu to něčím namažu 😠

betelgeuzz
14. bře 2010

Kackaj, může to být z těch ubrousků, nebo z krému. Zkus pár dní umývat pod vodou a krém nedávat, nebo zkusit nějaký jiný. Taky to může být z nějakého jídla, které jíš, nebo ze zubů. Nebo má citlivější pokožku. Variant je spousta, musíš zkoušet.
My jsme byli asi před 14 dny u tchánovců, z lenosti jsem vzala jednorázovky a oprudila se mi po nich 😠

kackaj
14. bře 2010

Máme první zub...hurá 😀 Ale tomu to nepřipisuju, spíš zkuím teda nemazat, nebo vysadím ty ubrousky. Díky Betel 😉 Občas se nám to tak stane, ale ještě jsem nevysledovala z čeho 😒

izabelkak
14. bře 2010

kackaj a nepreženie malého občas z toho zubu? ak ste to nemali doteraz kľudne to možu byť zuby alebo začínajúce príkrmi...
samo tie vlhčené obrúsky nie sú na non stop používanie asi nič moc, a krém na zapareniny tiež treba nájsť ten naj pre mimi, ja som ich mala veľa ale mám pocit že nám najlepšie sedí od weledy....
a ako často vetráš prcku? ja asi tak 3 - 4 x denne určite tak 15 - 20 min.

chcela som sa Ťa opýtať ako dopadla tá noc v BI shorties?

kackaj
14. bře 2010

Izabelka, díky🙂 Uvidíme, větráme teda dostatečně, potom má prcku pěknou, ale prostě ho tentokrát něco rozhodilo. Krémy střídáme, teď jsme měli dva různé od Lavery, jsou super, jinak rybilka, sudokrém, aviril, bepanten, co zrovna přijde pod ruku. Ondra není nijak citlivej řekla bych, ale už tak dvakrát třikrát se nám to stalo. Krémům bych to za vinu nedávala, spíš možná ty ubrousky. I když ty taky používáme od narození a většinou je klid. Teď mu dávám do plíny to ovčí rouno od popolini, to dost pomáhá, páč to pěkně větrá a ještě na to působí ten lanolín.

BI shorties dopadla výborně, v životě bych nevěřila, že tak tenké gaťky (materiál působí jak silnější žebrované tričko🙂), nepropustí ani kapičku ven. Nebyly dokonce ani vlhké zevnitř, takže za mě doporučuju na 200%🙂 Pod ně teda používáme BBH bambusku vycpanou jednou vkládačkou (jednou malou, jednou velkou, jednou zas třeba BI nudle) a hlavně + prefold. Ale i s jinou kombinací bez prefoldu je ta plínka super. Prostě ten flauš si tu vlhkost drží v sobě a nepouští dál 🙂

butt
14. bře 2010

ahojte, chtela jsem se vas zeptat, skoro vsude se na novorozence doporucuji svrchni kalhotky pul, me se ale moc nelibi, pze mi proste prijdou umely, nejradeji bych pouzivala jen vlnacky...ale rikam si, ze ty doporuceni asi maji nejakej duvod 🙂 takze proc se rika, ze jsou pulky pro novorozence lepsi?a v cem je blby pouzivat od zacatku jenom vlnacky?

kackaj
14. bře 2010

Butt, tak vlňáčky jsou jednoznačně nejlepší, páč jsou vzdušné. Ale...to ale spočívá v tom, že novorozenecká kakanička dost často (většinou) proteče až na svrchňáčky a z tohoto důvodu jsou PULky lepší v tom, že je vypereš a jsou velmi rychle suché a můžeš je točit znova. Tzn. stačí ti 2 - 3 PULky. Kdežto když ti proteče vaječinka na vlňáčky a ty je musíš vyprat, tak tě čeká znovu i proces lanolínování, takže celá anabáze vyprat+usušit+nalanolínovat+usušit ti zabere 3 a více dní, takže bys musela mít opravdu velkou zásobu vlňáků, abys to zvládala točit. A že nejsou nejlevnější🙂
My jsme teda měli PULky IV organic a snad nikdy, možná jednou jsme měli zapařenou prcku, jinak v podstatě ne. Pak jsem se začala orientovat na vlňáky a než jsem se k nim dostala, tak máme pevnej bobek a není už vůbec co řešit a můžeme jet klidně jen v nich🙂 Ale např. Ivuška má vlňáčky i na novoška, ale taky jich má asi víc (šije si je sama, tak ji to tak nebolí asi🙂) 🙂

hanka128
14. bře 2010

butt na novoška a nejmíň do 6 měsíců doporučuju taky PUL svrchní kalhotky...opravdu ta vaječina projede přes novosklad,draka,kalhotkovou plenku...vlňáčky by se ti opravdu neoplatily-teda jedině,že by si měla kojenečka co kadí třeba 1x za týden-ale to se poštěstí 😀 tak max. jeden,dva měsíce po dobu plného kojení a pak zas vaječina..
s vlňáčky počkej na příkrmy 😉
nám se nejvíce osvědčily pulky od IV a teď,když už si můžeme dovolit dávat plínky na rovno tak Bummis 😉

raady
14. bře 2010

kackaj, díky za zkušenost s nočními shorties. Ještě jsem neměla odvahu je na noc dát.

izabelkak
14. bře 2010

kackaj my inak tiež máme občas červenšiu ritku, tak odvetráme, ale myslím že rovnako by sme mali aj v jednorázovkách, jediné čo ma trápi je červený fliačik čo máme, už neviem čo na to dať, nič nefunguje... teraz som si objednala nejaké veci z nobilisu tak uvidím či pomožu....

a tie shorties máš z druhej ruky že? ja mám nové lanolínované 3 x a ešte mi trochu vlhnú zvnútra, malá ich však zapatlala tak idem prať a lanolínovať znova.... by bolo super mocť ich používať aj na noc....

kackaj
14. bře 2010

Izabelko, jaky cerveny flicek mate...na hlavicce? Ondra ma velky na cele mezi ocima a vzadu na hlavicce taky, nemame s tim delat nic, samo to zmizi, pry tak do roka a muze i pozdeji. Nebo jsi myslela jiny cerveny flicek???

Jojo, shorties mam z druhe ruky, nove jsem si myslela, ze jsou pro nas moc drahe, ale ted vim, ze by se oplatily i nove klidne. Ale ty pouzite jakoby pouzite ani nebyly, jsou v perfektnim stavu 🙂

butt
14. bře 2010

kackaj, hanka128: dekuji moc za vysvetleni 🙂

ivusko kdyby ses se mnou podelila o zkusenosti s vlnackama na maly mimino, budu rada 🙂

kackaj
14. bře 2010

Butt, Ivuska o nich psala tak ve zkratce na strane 328 teto diskuze, je to hned prvni komentar 🙂 Jinak se snad Ivuska ozve, uvidis 🙂

butt
14. bře 2010

kacko diky, nestiham vas porad docitat, tak mi to uteklo 🙂 hlavne me zajimalo, kolik vlnacku je minimalne potreba, coz tam ivuska psala 🙂

ivuska.h
14. bře 2010

Já teda s vlňákama ušetřím čas tím, že mezi praním a lanolínováním nesuším. Prostě vyperu v umyvadle, vyždímu v ruce, hodím do kýblu s impregnací, promačkám, nechám tak dvě hodinky, vyždímu a dám na topení na ručník. Cca za 12 hodin jsou suché. Ale když je třeba půl dne bez kadění, tak srabsky dám PULky 😀

ivuska.h
14. bře 2010

Jinak butt, levnější variantu vlňáků můžeš mít, jestli máš v rodině nějakou pletařku, musí být 100% vlna bez superwash úpravy, nejlíp merino. Takové pletené vlňáky jsou pak super držáky a když se udělají s vyšším lemem v pase, vydrží fakt dlouho, rostou s dítětem.

kackaj
14. bře 2010

A jo, tak ja jsem myslela,ze nejlip impregnovat suche vlnaky a na topeni ze nesmi v zadnem pripade prijit 😀 Tak tos me Ivi vyvedla prijemne z omylu, zkusim stejny postup jako ty a taky treba usetrim nejakou tu hodku ci den 😉

butt
14. bře 2010

ivusko diky za tip, jak ustetrit s vlnakama cas 😉 asi to s nima prece jen zkusim a PULky poridim pro jistotu... jinak pletarku bohuzel v okoli zadnou nemam ☹

jinak me jeste napadlo..(dneska mam den premysleni nad plinkama 😀 ) co zapinani na suchej zip vs na patentky? mam pocit, ze suchej zip se musi brzo osoupat a pak tak dobre nedrzi...jsou to jen predsudky?jaky pripadny dalsi nevyhody maji jednotlivy zpusoby zapinani?
omlouvam se, ze vas otravuju porad s blbyma dotazama, ale je toho tolik, ze se v tom clovek tezko vyzna sam ☹

ivuska.h
14. bře 2010

Kackaj, přímo na topení bych je nedávala, ale přes ten ručník to už pak není tak horké a navíc sám o sobě něco nasaje.

Sucháč vs. patentky, to je otázka 😀

Sucháč
+ rychleji zapnuto, plynulejší nastavení velikosti, lepší pro hlídače, protože se víc podobá jednorázovkám
- nekvalitní se může ojet, dítě se snáz naučí rozepínat, hlučné při rozepínání

Patentky
+ nikdy se neojedou, dítě méně snadno rozepne
- delší manipulace, potřeba si pamatovat, které nastavení dítěti momentálně sedí

raady
14. bře 2010

Jé,já ani nevěděla, že by se měly impregnovat suché vlňáky. Dělám to stejně jako Iva. Tedy nechávám v lanolínu nejméně 4 hod. Raději.. 😉