Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
22. kvě 2010

IV Lka mělo být

angetha
22. kvě 2010

Hmmm tak jsem si to taky spočítala..a ještě ne všechno..ale tak je to moje radost tak co...19 000 😅

kvakulka
22. kvě 2010

Holky, asi to bude tím, že mám všechny nový.
Jinak můžu napsat, co vlastním, je to tedy majeteček🙂
AIO: BBH Magic,BG, 2 ks GB
Kalhotkové: 5 ks Anavy, BE 3 ks, BL bambusky, BBH bambus 5 ks,
Vázačky- 12 ks Disan, 5 ks BI vázaček
Vkládačky: 4 ks prefold BI, 4 ks Twofold BI, 5 ksTB bambusové froté
Vícevrstvé: Popolini vel S- 20 ks
vel. M- 10 ks
Vlňáky- 2 ks longies BI, Disany natahovací, 2 ks Loveybums
PUlky- na novoše (IV, SWB, HD)
Čtverce- Kikko Eco asi 40 ks, asi 10 bambusových Kikko, Happy Square- asi 10....

No je to hrůza, je to plínek jak na čtyři děti, omlouvá mě snad to, že od podzimu budu látkovat dvě děti, tak potřebuju munici 😀 😀

angetha
22. kvě 2010

Hezká výbavička Kvakulko 🙂 🙂

sussanah
22. kvě 2010

Kvakulko wow, tak to ja jsem opravdu bridil 🙂 Mam jen 36ks vv S (maly byl jako mimco citlivka) + 36 kikko bmb, 16ks vv M, 5 cc BL bmb, 2 Disany a 3 nocni BL oranic a samo 3x svrchnaky bambinex uni velikost. A to mi uz manza rika, ze toho mame spoustu a co ze chci jeste kupovat 😀
Ale s tema svrchnakama me to taky prekvapilo.. Ja je teda jednou za cca 14 dni preperu, naipregnuju a funguji bezvadne a taky planuju pouzit i pro dalsi mimco. Proc by se mely s hygienickych duvodu menit? To by se se stejnou logikou mela kupovat po 6 mesicich i cela nova vybava ne?

betelgeuzz
22. kvě 2010

Eri, taky přemýšlím o dovolené. Balkon u pokojen nemáme, tak nevím, jestli se tam nějaké místo najde. Ale prášek už mám koupený. Vidím to tak, že vezmu čč, které bych dávala na rovno, šňůru a zásobu jednorázovek. Mám tu jeden balík, co jsme dostali + alany. Pak uvidím na místě.

kvakulka
22. kvě 2010

Vám připadá, že ty Alany k něčemu jsou? Synkovi vydrží tak hodinu, než je prodojí... Byli jsme teď pár dní pryč, látku nemělo smysl brát, tak jsem koupila hnusky Huggies Little Walker a dítě přežilo bez újmy- jedna plína na noc (12hodin), žádný opruzeniny- mile mě překvapily, mnohem, mnohem lepší než Pampersky. Jsou sice hodně drahy (22ks/170 Kč), ale hodně spolehlivý, žádná parfemace a zapínání na boku, to jsem viděla prvně. Asi dovolenou vyřeším taky částečným látkováním a částečným hnusením 😉

mehlo
22. kvě 2010

čau tak my ted příští týden jedem na šumavu na 4 dny pod stan a já teda budu hnuskovat, protože tam není ani pořádně voda a v potoce pokaděný plíny rozhodně máchat nemůžu, bude nás tam kvanta.

erinka83
22. kvě 2010

Kvakulko nestraš s těma Alanama, já mám právě balík doma, že pojede do Krkonoš 😕

ladida.l
22. kvě 2010

@erinka83
já používám alany hrozně dlouho na noc a jsou fakt dobrý.... teda nám plně vyhovujou

erinka83
22. kvě 2010

Tak díky za uklidnění 🙂 My je vyzkoušené zatím nemáme, koupila jsem je, když jsem myslela, že je malá opruzená a on to zatím byl exém 😒

ivuska.h
22. kvě 2010

Nám Alany taky vyhovovaly. Jediné, co mi na nich vadí je, že nemají kolem pasu nic pružného, ani gumku vzadu ani ta zapínátka, takže to trošku hůř sedí, než obyčejné Babylove.

terezita
22. kvě 2010

nam vic vyhovuji moltexky nez alany. moltexky jsou materialove prijemnejsi..
jinak jsem slaboch, na dofcu beru vzdycky hnusky.. 🙂

ladida.l
22. kvě 2010

@ivuska.h už pár měsíců jsou alany inovované s pružnými lepítky, vzadu ale fakt nemají nic.

ladida.l
22. kvě 2010

jo moltextky jsou fakt dobrý, měla jsem je v porodnici 😀 Ale jsou drahý a tady na "vesnici" je člověk těžko sežene 😕

terezita
22. kvě 2010

a to nechapu, proc stoji tolik.. v nemecku je prodavaji za 8,90 eur..

zmuzle
23. kvě 2010

Ja teda na dovolene pouzivam papirovky. Taky ted Alany. Zase si chci dovcu uzit a jeste po vecerech resit pliny, to ybch uz nedala 😅 Jen asi budu mit letos problem, ze bez plin z nej spadne obleceni.

zihu
23. kvě 2010

uff, tak jsem si taky udelala tabulku😀 a pokud jsem nezapomnela na nejake ty miminovske svrchnaky nebo neco, tak muj odhad byl celkem presny, cca 15000! a to mam pocit, ze toho mam fakt vic, nez vyuzijeme 😅 ale prvni mimi v rodine a svagrova bude taky latkovat, takze se to uzije🙂
na dovci taky hnuskuju, v Egypte neni moc na vyber, takze kupuju Pampersky (ale jsou tady jeste hnuskovatejsi nez u nas 😝 ), protoze Bambi a jine zde dostupne znacky me nenaplnuji moc duverou.... a u more pres den samozrejme na holo, anebo jen v cc navolno, premachnu, povesim a za 10min suche 😀 😀 😀

markusko
23. kvě 2010

zihu ty nás chceš dopálit, co? 😠 😀
Já už mám teda plíny na věšáku třetí den a ještě nejsou suché 😠 Ale už to vypadá, že snad aspoň dneska to slunko vyleze 😝 tak je hodím ven.
Jinak jsem opět utrácela a k longies jsem ještě doobjednala ty storchy a pak jsem ještě na jednom obchodě náhodou narazila na ty kráťata bundles pruhované, měly poslední kus skladem, no tak to jsem nemohla nekoupit 😅 Babylegs už nám taky došly, do stehen se teda trochu zařezávají, ale jako jinak dobrý, ale jelikož nám je hned zabavila neteř 😅 tak musím objednat další 😀 😀

zihu
23. kvě 2010

Marku😀 t se maaas, ja chci taky objednavat😀 ale uz ted nevyuzivam vsechno a tak bych mela cerne svedomi 😅 taky proto ten bazarek, aby si clovek trosku procistil skrin, ze 😉

markusko
23. kvě 2010

Zihu no ale jako už se budu muset krotit. S plínkama vystačíme, svrchňáčků už teď budeme mít také dost, tak bych si měla dát na nějaký čas pokoj...
Jinak já co jsem zatím prodala tak byly věci, ze kterých malá vyrostla (svrchňáčky) anebo nám nevyhovovaly (pastelky), tak jsem ráda, že mi neleží ve skříni nevyužité.
Já jsem teda komplet všechno kupovala nové, nějak jsem si neuměla představit, že bych malé kupovala použité plíny od někoho cizího (já bych si také použité spodní prádlo nekoupila...) ale to jen můj osobní přístup k věci, já jsem prostě taková fajnovka 😅 . Doufám, že mě tady za to neukamenujete 😅 Na druhou stranu musím říct, že všechny věci, co jsem prodala, byly v super stavu, bez vad, bez flíčků, ještě jsem je přeprala v miofreshi, takže jsem se je nebála poslat dál... 🙂

zihu
23. kvě 2010

marku, presne jak pises, taky sem mela vsechno nove a co prodavam, tak je uplne anebo skoro nevyuzivane a ve stavu, za ktery se nemusim stydet 😅

kackaj
23. kvě 2010

Ahoj holky, jsem tu jen na skok...já jen že kdybyste měla některá zájem, tak prodám shorties od BI vel.L v modré barvě...IP 😉

kvakulka
23. kvě 2010

K Alanám- @erinka- právě mnohem častěji slyším na ně chválu, nevím, jak ten náš kluk blbě čůrá, že je pročůrá. Už jsem si i navykla mu lulina do plen srovnávat, aby nebyl tak křivochcalný 😀 .

erinka83
23. kvě 2010

Kvakulko, tak u holky by to snad mělo být v pohodě 😀 Křivochcalný 😀

sussanah
23. kvě 2010

@kvakulka jj to zname, jak se pinda poradne nesrovna, tak je to potom vsude 😀 Ti kluci to maji ale slozite... Priste budu mit holcicku a basta!

kvakulka
24. kvě 2010

@sussanah- taky teď doufáme v holčičku, jsou nějak líp sestrojený 😉

reruna
24. kvě 2010

kvakluko tak pro dvě plenkující děti to je jasné, že máš větší arzenál, bude se ti určitě hodit a když to vydělíš dvěma, tak ta suma není tak hrozná 🙂

reruna
24. kvě 2010

kvakulko mělo být, ach ty moje překlepy 😅

joohana
24. kvě 2010

Ahojte holky,
chci se optat jestli některá nemáte nááááhodou zbytečnou BBH Magic ve vel. L-zachtělo se mi nové plenečky, ale na Bráně momentálně nemají...
Naše pusina je nějaká učůraná poslední dobou, přebaluju jen se mi od rukou kouří a když vezu synka do školky tak než dojedeme domů, je malá durch. Jak je to po ránu tak hodně čůrá a ani tu hodinku a půl co jsme na cestě ta vv nevydrží 😠