Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

markusko
27. kvě 2010

Já jsem se na noc ještě látkovat neodvážila - ze stejných důvodů - malá mi spí cca 12 hodin bez přebalení, jen se ve spánku cca 3x nají. Ráno chodíme "na nočník", a i tak jsem tu plínu (papírovku) jednou zvážila a měla 400g 😨 😅

chaarleene
27. kvě 2010

holky, nemáte náhodou zkušenost s těmito kalhotkami?
http://www.branakdetem.cz/blueberry-pul-kalhotk...

zjistila jsem, že mi víc vyhovují kalhotky na patentky než ty na suchý zip, mám Haipa Daipa a jen málokdy jí dávám jiné 😀 teď budu objednávat větší velikost, tak si říkám, že bych třeba zkusila i tyhlety...

reruna
27. kvě 2010

@chaarleene já je mám a jsem s nima spokojená

chaarleene
27. kvě 2010

@reruna díky za odpověď 🙂 akorát koukám, že na Bráně mají jen růžové 😒 tys je kupovala kde?

chaarleene
27. kvě 2010

jo a ještě se zeptám - z čeho mají lemy? když jsem malé dala Popolini, tak z těch lemů byla úplně odřená, i proto ráda používám HD, že mají ty lemy tak hezky měkké 😵

joohana
27. kvě 2010

@ivuska.h Ad ideální noční plena- veliká, aby se dala dobře vycpat. A když říkám veliká, myslím vysokánská aby nebyla moc nízko když se vycpe a nejradši se dvěma řadama patentek, aby se daly otvory kolem nožiček nastavit volnější pro nás tlusťochy 😀
U nás jsme zrušily BBH bambusky (malá se do nich už nevešla přes stehýnka) i BE (tvrdá a stejně byla mokrá, taky dost nízká když byla vycpaná)-obé jsem vycpávala, BE prefoldem a BBH BH nudlí+ obě origoš vkládačky.
Momentálně jako noční fungujou 2 BL bambusky vycpané origoš vkládačkou a prefoldem+BH nudlí a jedna BL biobavlna (nouzovka a už je skoro malá) a jedna Popo Two size, oboje vycpávané prefoldem+ dvěma BH nudlema.
Jo a vydrží to od 19h do cca 7 do rána.

joohana
27. kvě 2010

@chaarleene Blueberry PULky máme, ale jen jako záložní kdyby všechny vlňáky byly nepoužitelné a myslím že jsem je ještě nepoužila 😕 . Máme pink lemonade..Zatím je schovávám neb se mi líbí, ale jedem hlavně ve vlně nebo na ven IB nebo BBH Magic (hurá, budou !)
Jo a ještě tu suším jedny jednovelikostní PULky od Bambinexu, barva světle modrá, neužila byste je náhodou některá ?

joohana
27. kvě 2010

Jo a s nočníkováním jste teda dobré, Annie nočník bojkotuje, respektive ráda s ním škrká o podlahu v koupelně, jak jsou tam kachle tak to vyluzuje příšernej zvuk 😠 . Ale jakmile ji posadím, hned vstane a násilím ji tam držet nechci. Dokonce jsem se tam i sama vyčůrala aby pochopila co se od ní chce. Jen jsem ji naštvala neb jsem jí pak nedovolila se v tom ráchat 😝 .

Přitom když chce kakat taky taky přijde kňourat, i když spíš až po akci, abych jí to z těch gatěk vyndala.

reruna
27. kvě 2010

@chaarleene já je kupovala na tuly-tuly, ale koukala jsem a už je nemají, lemy jsou měkké. Nikdy nám nic neproteklo na oblečení

erinka83
27. kvě 2010

Já teda zatím v noci poctivě přebaluju po druhém kojení, Baru s usínáním problémy nemá, jen musím po přebalení dát druhý prso... Ale tak jste mě nahlodaly, že přemýšlím, jestli nezkusit víc vycpat a nechat celou noc 😕 Teďka mívá půl noci BI prefold nebo jednu Kikko bambusku...

ivuska.h
27. kvě 2010

@joohana BBH bambusku jsem dnes zkusila dát na Klárku (vytáhla si ji a ukládala do ní ke spánku koníčka z Dupla se slovy "hají") a vůbec nešla zapnout, byla jí totálně malá kolem stehen a přitom volná v pase 😕 To jsem teda nečekala. A to má K. jen 12 kg při 92 cm...

joohana
27. kvě 2010

@ivuska.h Jj, taky tak, v pase jsem ji zapínala co nejtěsněji a měla strašně otlačené nožičky a fuk v pase. Ale ona teda Aninka je fakt přes stehýnka macatá (i jinde 🙂)Jo a malá má 14 měsíců, necelých 11 kg a BBH jsem střelila už před 4 měsíci nebo tak nějak.

zmuzle
28. kvě 2010

Tak ja se hlasim do neprebalujicich v noci. Davam BBH bambus a zatim bez problemu asi az na jednu noc. Donedavna jedl v noci max. co 2h a plina byla durch a ted ji jen pred spanim a az rano (odnaucujeme od pondelka) a plinka je stejne durch 😀
Rano mu vzdycky umyju zadecek pod vodou, aby byl cisty, ale opruzeny nikdy nebyl nebo otlaceny. Prebalit nemuzu, byl by hned vzhuru a uspavala bych aspon 2h.

angetha
28. kvě 2010

@joohana Johano ano, na dlaždičkách dělá nočník úžasné zvuky 😀

ivuska.h
28. kvě 2010

@angetha U nás se přejíždí na nočníku přes prahy a v koupelně se sjíždí z dřevěného roštu u vany na dlažbu 🙄

angetha
28. kvě 2010

No ty bláho 😀

erinka83
28. kvě 2010

To je vidět, že bylo opravdu hezky, nikde nikdo 🙂

reruna
29. kvě 2010

Ahoj, jestli tady někdo jste, máte IV froté? jak jste s nima spokojení? A co lotties soft?

majdula
29. kvě 2010

Ja mela IV na minimimino a hrozne mi hrubly a to jsem davala do machani ocet... zajimave ze BL pri stejne peci nehrubly...
http://majdula.rajce.idnes.cz/Kolousek/#176_-_I...
Ale nejsem odbornik, pouzivali jsme je jen do nejakych ctyr mesicu, od te doby uz jen AIO...

bury
29. kvě 2010

Reru - já jí teď prodala. Nějak mi nesedla, jak píše majdula, byla dost hrubá a jelikož jsem nešika, tak se mi i blbě zapínala.... - ale to je rukama 😀
Mám nejradši kalhotovky na patentky 😉

jieff
29. kvě 2010

Ahoj látkařky! nedavno jsem si pročítala starší diskuzi a chtěla jsem se zeptat proč jsou lepší separačky popoliny než imse vimse? Já mam zatim jen IV ještě jsem jiný nezkoušela a jsme spokojený, ale třeba můžem být spokojenější...
Taky jsem zkusila nastrihat Irmu a paráda!🙂 Jeste ale budu muset vic vycpavat plinky, jednou mel vlhkou i Irmu :'(
A další dotaz mam na vázačky, ty jsou vlastně k čemu? Když nesajou... jenom další vrstva aby neprotekla vaječina?

betelgeuzz
29. kvě 2010

Reru, tak já jsem s IV froté celkem spokojená. Mám ji sice jenom 2 měsíce, takže asi ještě víc zhrubne, ale dávám ji někdy na noc s prefoldem, když mi neuschnou BE a pobere mi to samý. Docela uvažuji, jestli je za BE nevyměním.

jieff
29. kvě 2010

@reruna taky musim napsat, že jsem s IV spokojená. Máme měkkou vodu, tak mi ani nehrubnou, už je používáme skoro tři měsíce.

duzame
29. kvě 2010

@reruna- máme jednu IV froté, a je v pohodě, líbí se mi střih, že sedí a nejsou tam gumičky. A je dost velká, takže se dá podle potřeby dovycpat.

reruna
30. kvě 2010

díky za odpovědi. A ty lotties nikdo nemá?

ladida.l
30. kvě 2010

ahoj, viděly jste už ty nové anavy velurky? Aaachh
Asi budu nějakou nutně potřebovat 😀

terezita
30. kvě 2010

@jieff kdyz jsem mela IV separacky, tak jsem s nima byla taky spokojena.. bo jsem nevedela, s cim muzu srovnavat 😉 pak jsem si koupila popolinky v roli a zasla jsem 😀 nakonec jsem ty IV co uz byly jednou prane vyhodila a ted tocim jen popolinky, respektive uz je moc nedavam, jen kdyz em. dlouho nekajdi nebo na noc.

kackaj
31. kvě 2010

Ahoj maminy🙂, tak jsem dnes poprvé prubla anavy bambusku a ke všemu na noc a bez prefoldů a jiných vkládaček a normálně jsme to ustáli🙂 No, nebýt dobře nalanolínováno, tak jsme asi durch, ale vlňáky držely a plínuše byla akorát tak nacucaná, ale ven nešlo nic🙂 Tak mám radost, na první pokus po prvním vyprání vcelku slušný výkon🙂 Příště asi přihodím jednu BI nudličku a bude to ideál. Asi budu potřebovat taky nějaké nové vzory🙂
A tímto teda chci zároveň i sdělit, že kdyby někdo měl zájem o BBH bambusky, tak mám doma 4 kusy k prodeji. Používané cca 3-4 měsíce, 1 je teda fest flekatá od mrkvičky a nejde mi vyprat (na funkci samo nemá vliv), na 1 je malý flíček a 2 jsou čisté, jinak bez jiných vad, klasicky seprané včetně obou origoš vkládaček...kus za 300Kč.

jieff
31. kvě 2010

@terezita děkuju za odpověď, asi to taky budem muset zkusit 😉
O vázačkách už jsem našla povídání ve starších příspěvcích, tak už jsem zase o malinko moudřejší...

erinka83
31. kvě 2010

@ladida.l viděla jsem je 😵 Ale radši jsem se přesvědčila, že je nepotřebujem 😀