Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

duzame
17. čer 2010

právě testuju Irmu i jako svrchňáčky. U nás je totiž pokaděný nic, nebo všechno najednou 😀 , takže jedny záložní se fakt hodí. Po dvou dnech zatím ok, uvidíme až je vyperu....Ale za ty prachy, ... 😵

duzame
17. čer 2010

@chaarleene : z Irmy jsem nastříhala kolem 40 ti kousků separačky a ještě mi kus zbyl. Normálně propláchnu vajíčka pod vodou, přejedu žlučákem a peru s plenkama. Jen když jsem líná, nebo je to jetá separačka, tak to hodím do koše. Tím praním na 60 trošku žmolkujou, ale funkci to neva...

katarina82
17. čer 2010

@chaarleene Já irmu používám i na vajíčka, chtěla jsem, aby měla dupku v suchu a pro mě tohle jiné separačky nesplňují. Když je moc pokakaná, nebo se mi ji nechce oplachovat, tak ji vyhodím. Ale většinou jen spláchnu a hodím do koše s plínkama 😉 Kolik z jedné Irmy nastříhám separaček nevím, ale hodně 😀

joohana
17. čer 2010

@duzame Ty jsi teda šikovná ! Teda holky, všechny co šijete, bezmezně vás obdivuju ! 😝

mehlo
17. čer 2010

@duzame fotečky moc hezký

silente
18. čer 2010

@duzame - tak pak dej vědět, jak Irma obstála jako svrchňáčky, to jsem fakt zvědavá. Myslím, že cenově by to bylo hoooodně lákavé 😵

silente
18. čer 2010

@chaarleene - nastříháno cca 42 kousků 15x30 z jedné Irmy, odstřižky používám místo Perličky, nastříkám Medvídka a jedeme. Pak vyperu.

mmmk
18. čer 2010

@silente Sil, prosim te, co je Medvidek a Perlicka? 😅 Jsem v tomto smeru trochu analfabet 😀 Dekuju 🙂

silente
18. čer 2010

@mmmk - Perlička: http://www.branakdetem.cz/suche-ubrousky-perlic... a Medvídek: http://www.branakdetem.cz/medvidek-myci-olej-na..., prostě místo vlhčených ubrousků. Ty používám jen na cesty, a to je ještě beru dom i použité, jedno vyprání totiž přežijí a já je pak použiji ještě jednou doma s Medvídkem, pak už opravdu vyhazuji, páč jsem vyzkoušela, že dvě praní už nepřežijí 😀

mmmk
18. čer 2010

@silente To jsem asi matka - neandrtalec 😀, protoze to vubec neznam. Doma na malyho pouzivam jen tekouci vodu nebo namocenou zinku. Umyvam ho pod proudem vody, protoze mi to tak prijde nejlepsi (doporucuji to tu i v porodnici i duly). Vlhcene ubrousky jen v krajnim pripade na cesty. A jedinou kosmetika, co pro nej pouzivam, je od Alverde ten sedmikraskovy olej. S tim ho i masiruju nebo jsem ho natirala, kdyz se loupal. Kamoskam duly dokonce radily pouzivat normalne jen olivovy olej (potravinovy), ze je to nejlepsi 😉

silente
18. čer 2010

@mmmk - no já nemít přebalovák v obýváku a tím pádem fakt daleko od koupelny, tak to asi dělám stejně. Velké nehody tak stejně řeším - hezky "pod pumpu". Každopádně mi ten medvídek přijde lepší než ty ubrousky. A naše oblíbená značka kosmetiky je Indulona, modrá 😀

markusko
18. čer 2010

@mmmk Nic si z toho nedělej, já jsem taky ještě před nějakými 5 měsíci neměla ponětí o tom, co je to medvídek a perlička 😉 Umývala jsem také jen vodou. Jinak ten olivový olej je prý super, ale častá chyba bývá, že se aplikuje na suchou pokožku a tím ještě více vysušuje. Doporučuje se nanášet na vlhkou kůži (třeba po koupání) a až pak osušit 😉 My používáme weledu kojenecký olej a spokojenost.

Holky mám doma separačky Anička, nevíte, z čeho jsou vyrobené? To jsou asi viskózové, že? Doteď jsem používala Popolini a Disany celulózové, a tohle mi přijde naprostá hrůza 😕

reruna
18. čer 2010

markusko z čeho jsou nevím, mě to taky přišlo oproti disanám hrozně tenké, ale na funkci to nemá vliv, akorát jsem je teda nezkoušela prát, to nevím, jestli by vydržely, ale zase stojí jen 30 kč, že... neboj se a zkus je

reruna
18. čer 2010

objednávala jsem teď pár plínek z druhé ruky: IV biofroté a BE, ty IV mě příjemně překvapily, zdá se, že si je oblíbím, materiál mi přijde podobný jako pasttelky, ale jsou krásně měkké, tak snad mi v té naší vodě taky nezhrubnou, pastelky jsou dost hrozné... no ty BE už jsou teda dost jeté, lemy se pářou, ale chtěla jsem vyzkoušet, jestli je to takový zázrak, jak o nich všichni píšete, tak uvidíme. A taky mám IB SIO od joohany a ty jsou teda krásné, malý je měl zatím jen 2X, ale líbí se mi.

reruna
18. čer 2010

betel jako jsou ty nové vlňáčky?

irca86
18. čer 2010

Ahoj holky,
máte zkušenosti, nebo nějaké info s tímto?
http://www.spokojenykojenec.cz/Plenkove-sady.html

mehlo
18. čer 2010

@irca86 čauky myslím, že si to tady maminky moc pochvalovaly- taky bych do toho šla, ale na mě je to moc drahé. Zkus si ale radši prvně koupit tu testovací sadu, abys věděla, jak Vám to bude sedět.

betelgeuzz
18. čer 2010

@irca86 V jiné diskuzi se už někdo ptal, tak zkopíruji mou odpověď: Gro baby jednu mám a je fajn. Určitě je to dobrá plenka. Nejsem si jistá, jestli sada na 24 přebalení je dostačující. Počítají s přebalením po 3 h, příjde mi, že někdy člověk přebaloval víckrát. Ještě bych k tomu pořídila pár nějakých vkládaček, nemusí být ty jejich originální, ale třeba jenom čtvercová plenka na rovno. Ale nemám zkušenost s grobaby u novorozence. Jestli udrží i tu tekutou stolici. Já za sebe spíš doporučuji koupit více druhů plenek, třeba i z druhé ruky a odzkoušet si, co ti bude vyhovovat.

@reruna ještě jsem je nevyzkoušela, ale už jsou nalanolinované a suché, tak zítra.

blka
18. čer 2010

@irca86 S plenama zkušenost nemám, ale ten počet mi přijde nedostačující. 8ks plínek na 2 dny, no nevím. Sice tam jsou ta savá jádra, takže se nejspíš počítá s tím, že je jen vyměníš, ale to by u nás neprošlo. A nebo, kdybych mohla měnit jen savá jádra, tak bych musela přebalovat max. za 1,5 hodiny. A ani tak si nejsem jistá, jestli by to vydrželo. Navíc kakoš se někdy rozmázne tak, že stejně musíš prát vše.

noone
18. čer 2010

@irca86 ja je mam a jsem s nima hodne spokojena. pokud koupis treba 2 ty drahe sady a dokoupis uz jen vnitrni pliny, tak to tak drahy neni, naopak to vyjde pak levneji nez jine pliny... ale celou vybavu jen z tohoto urcite ne. stopro je potreba dokoupit jeste nejake nocni pliny a nejake drzaky i na den, kdyz se nekam jede nebo je proste potreba aby plina vydrzela trochu dyl... 🙂

pavlici
18. čer 2010

Ahoj, kdysi jsem tuším na tomto fóru četla něco ohledně možném dovozu vícevrstvých plenek tuším značky Popolini ve velikosti L. Nevíte jak to nakonec dopadlo?
Potom jsem se chtěla zeptat na vlňáčky od Ivy, jaké vám přijdou lepší zda na dvou jehlicích nebo bezešvé? Chci si je objednat na zkoušku, jestli se mi vlňáčky budou líbit.
Díky moc za rady.

ladida.l
19. čer 2010

@pavlici o těch vv popolínkách v Elku tady psala @senja, tak jí zkus napsat, něbo se sem třeba ozve, co a jak.

katka82
19. čer 2010

Ahojky 🙂
potřebovala bych prosím prosím poradit 😉 dneska jsem zjistila že mi v boxu s použitejma čč jedla plena oplesivěla 😅 (njn už je neperu obden)tak jsem ji vykoupala v teplé octové vodě a pak v Domestosu 😉 no trochu se to zlepšilo,ale co myslíte můžu ji normoš vyprat s ostatníma 😕 když je vyperu na 90 zmizí ty plesnivince nebo ji mam raději vyhodit 😕 😅
dííky moc za rady 😉

kubinkov
19. čer 2010

@katka82 Ty fleky od plísně bývají velmi trvanlivé. Záleží na tobě, jak moc jsi citlivka. Osobně bych to vyprala s ostatníma plenkama, není to jedovaté a ani to nezapustí do ostatních plen. Ty fleky buď časem zmizí nebo si na ně zvykneš. 😅 Pokud fleky nepřeneseš přes srdce, tak plínku vyhoď. 😉

katka82
19. čer 2010

Kubi dííky moc 😉 no ani mi tak najde o fleky jako o prcka 😅 právě když ji budu dál používat tak jestli "něco nechytne" 😅 😉 jinak suším na sluníčku tak to by ty fleky případně v pohodě vybělilo 😉 🙂

dhakini
19. čer 2010

Ahoj holky, moc zdravím. Jsem úplně bezradná. V září čekám prcka a chtěla bych taky používat látkové pleny. Všude je jich tolik, spousta informací a já vůbec nevím, co si z toho vybrat. Mohly byste mi prosím poradit, s čím je dobré začít, které máte vyzkoušené a osvědčené apod.?
Moc děkuji, přeji hezký večer,
Dhakini

joohana
19. čer 2010

@pavlici Jéje, tak vv Popolinky L bych taky uživila, napiš prosím kdyby ses o tom něco dozvěděla...

betelgeuzz
19. čer 2010

Tak jsem dneska vyzkoušela vlňáčky z merinostar. Měla v nich čč narovno a celkem spokojenost. Akorát nemám s čím srovnávat, protože mám zkušenost jenom s doma pletenýma natahovacíma vlňákama. Jak často vlňáky na den větráte? Já ty jedny používám na noc, takže vždycky přes den větrají, nevím jak to udělat s těma denníma.
A tady foto na modelce

betelgeuzz
19. čer 2010

Teda vlňáky na modelce 😀

reruna
19. čer 2010

betel vypadají super 🙂 , větrám asi jako pulky