Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
11. kvě 2009

holky, já mám dnes super krizi, od rána vikyna 3x převlečená, protože se prodojila až na oblečky, hovno v plíně místo v nočníku a pak když drbu to hovno, tak se mě milá zlatá chytla za tepláky a krásně mě počůrala, no to je fakt den

gedren
11. kvě 2009

Mne bkm ohromne zjednodusuje zivot, neumim si predstavit ji nedelat. Ale ono se to meni s detma, pri Helci jsem to desne hrotila a stresovala se tim, zatimco s Ladenkou to nechavam prirozene plynout a funguje to uplne samo. Pokud by to nekoho nervovalo, nema to smysl, ale kdyz to berou oba (matka i dite) jako prijemnyho pomocnika, tak je to super.

schnek
11. kvě 2009

evičko, tak přeju hodně psychických sil 😉 já bývala takový dny parádně nervní a O. pak nervoval taky, takovej začarovanej kruh 😅

gedren, a jak vám to jde? já to na M. nepoznám, tedy když pustí, tak si řeknu, že to přeci bylo úplně jasný, že tohle byl signál, ale příště to zase nevidím. Chytáme akorát při koju, nebo při neutišitelným pláči je to jedna z řady možností, kterou zkouším, někdy jo, někdy ne.

lucielucie
11. kvě 2009

Ahoj zkušené látkařky 😉 Mám velkou prosbu. Matějovi jsou 4 měsíce, od narození používám Tots bots na snapky a PULky, které jsem dostala od kamarádky "na zkoušku". Samozřejmě se mi "látkování" zalíbilo, ale momentálně nevím jak dál. Matěj z toho co mám pomalu vyrůstá a na trhu je toho tolik, že nevím co vybrat. Ve vaší diskuzi plavu, asi jako každý kdo do toho porádně nezapadl 🙂 Kdybyste měla některá trpělivost a čas, napsaly byste mi, prosím, třeba do IP aspoň pár typů, co je mezi vámi oblíbené, co nebrat, a hlavně nepoužívat zkratky 🙂 ? Moc díky za pomoc.

kubinkov
11. kvě 2009

Jinak široké balení postaru není čč na osminy ale na šestiny. 😉 A 3 kousky najednou, to byl balík a spotřeba ... 🤐

gedren
11. kvě 2009

schneku, ona se proste tak vrti a kope 🙂

hanka128
11. kvě 2009

kubi já vím, že správně je to na šestiny aby by byla šířka od kolínka ke kolínku-ale já si to dala na osminy a jak už tu psala gedren tak kalhotky od IV ty nožičky taky od sebe docela drží...no já to dělala takhle a dobré 😉

kyri
11. kvě 2009

evi, tak přesně takovej den jsem měla minulý čtvrtek.
(k elího čůrání a kadění na moje svršky a koberec se navíc přidalo taishino roztahávání vyžehlenýho a složenýho prádla po celým domě.)

takže jsem nakonec naházela potomstvo do kočáru a vyrazila na vyšehrad, t. se tam vylítala a usnula, zaparkovala jsem kočár před houbičkářskou hospodou, nechala ho hlídat jedný rodince s batoletem a došla si pro gambáč 😀 pak si přicucla elíka, pila to pivko a měla se přímo extaticky 😵 😀

evicka7
11. kvě 2009

kyri to si musela být za matku alkoholičku 😀

my už za chvíli taky porazíme do světa, počásko se trochu umoudřilo, tak už to bude lepší 😉

listicka77
11. kvě 2009

neprodáte někdo za rozumnou cenu shorties S? nabídky prosím do IP, děkuju.

zdenkaradek
11. kvě 2009

musím pochválit BBH mešavky, malý v ní dnes byl asi od 10.45, pak jsme autem přejížděli Prahu 😝 , nicméně 100 m od domu mi v autě vytuhnul, přendala jsem ho do kočárku a on plynule pokračoval ve spaní do 15.30, mešavka to všechno hravě pobrala a to nečůrá zrovna malý dávky, takže super 🙂 No dítko taky zalslouží pochvalu, páč takhle dlouho normálně nespí, ale to asi bude tím počasím.
Jinak CT máme taky, ale provedením se mi líbí víc BBH, i když zase CT jsou takové pěkné veselé, ještě budeme muset vzít tu proužkatou 😉

sonulah
11. kvě 2009

mě AM protekla.... 😅 asi za 2 hodiny....... ale je fakt, že jsem to měla možná blbě nainstalovaný (nějak to zdrhající dítě neumim zpacifikovat 😉 ) a taky to mohlo schytat zrovna 2 jeho megadávky a to by nechytla žádná plína
akorát škoda, že provlhla ve chvíli, kdy bylo dítě na zemi na povlečený matraci, kde pak spala kamarádka..... no co, panická moč je zdravá, ne? 😀

kubi, kam ti zmizely údaje? 😕

listicka77
11. kvě 2009

ještě jsem se chtěla podělit o to, jak lanolínuju vlňáky. mám kúru od disany a vždycky to na ty vlňáky normálně natlačím a vtírám houbičkou a mírným mnutím o sebe. lanolinuju tak jen ty "potřebné" partie a nemám je lepkavé zvenku a taky tak dlouho neschnou. paráda!

lenka456
11. kvě 2009

Prosím, prosím jak vypadají plenky CT? Šel by hodit odkaz? 😔

evicka7
11. kvě 2009

marcel 😀

marcelkad
11. kvě 2009
mysinka
11. kvě 2009

Sakra, Blue Camo vypadá dobře 😀 By nám sedla k Babybanz brýlím, co ale nenosíme 😅

evicka7
11. kvě 2009

mysi, proč je nenosíte? zrovna jsem o nich uvažovala, tak bych uvítala nějaké názory

lusinta
11. kvě 2009

blue camo bude taky🙂

pro pražandy budem vystavovat (a prodávat)i na týdnu respektu k porodu v kuně Perštýn..tak jste zvány🙂

marcelkad
11. kvě 2009

mysinko, blue camo třeba nově bude na bráně 😉 Už jsem se na ně dotazovala Lus někdy dřív, psala, že možná pošlou i jiné vzory, než jsou teď vyobrazené. A koukám, že na australských stránkách zmizely Vlnky, Safari...jejej co se dějě?

marcelkad
11. kvě 2009

koukám, že mě Lus předběhla 😀 Hurááá už šetřím.

mysinka
11. kvě 2009

Evi, malý v nich strašně pláče, vůbec si je nechce nechat nasazené 😝 Od tří měsíců to průběžně zkouším a furt nic 😅 Nechcete je někdo? Jsou nenošené 😉 za 200,- 😎

samicka
11. kvě 2009

holky ahoj, dnes vecer jsme se dozvedela, ze v sobotu zaciname plavani... vim, ze plavky se tu probiraly uz x-krat, ale znate to, dokud se vas konkretni tema uplne netyka... 😅 ...tak prosim o radu:
- s jakýmiplavečkami jste byly spokojené, které doporučíte? (Popo x IV x ???)
- jak zvolit velikost- Domimu je 5 měsíců, tipuji 6,5kg
- to stačí obléct ty plavečky a dovnitř už nic, jen na holou prdku? je to fakt spolehlivé, jo? a co počůr 😕 😅?

dík moc za rady

listicka77
11. kvě 2009

samicka: počůr samozřejmě projde ven, ale to u těch jednorázových taky, s tím se počítá. má to zachytit jen stolici. ale zjisti si, jestli u vás fakt plavečky můžou být, v některých bazénech se smějí nosit jen ty jednorázovky.
jinak my máme bambino mio, velikost 5-7 kg, má je od půl roku a ještě je oblíkne.

samicka
11. kvě 2009

listi: dík. Jo, paní říkala, že mohou být, že se na ně i maminky ptají, že by je chtěly a nevědí, kde koupit, taxem hned zapropagovala Bránu a ona nadšená, že je asi pořídí do kurzů-asi na prodej 😎, že myslela, že jsou jen na netu, nevěděla, že v Brně je shopík.

Tak já počkám ještě na reakce a v nejhorším zvládnem 1. lekci v hnuskoplavce 😀 za 20.- a pak pořídíme plavečky.

sisstin
12. kvě 2009

holky,tak včera jsem vyzkousela iti biti a ehm,dala jsem mu tam jednu vkladacku navíc a asi za 10minut koukám,že má mokrej overal...takže to někde proteklo,ten vnitřek měl teda za takovou chvilku totálně mokrej,všechny vrstvy,to chlupatý bylo suchý,..takže dostal na noc hnusku...tak nevím,kde je chyba...zapnutý to měl podle mě dost...tak nevím...

lusinta
12. kvě 2009

siss-vkládakču navíc tam nedávat!
zkontrolovat pinďoura...
pořádně tam dát ty vkládačky,aby byly opravdu správně.a fakt už ničím nedovycpávat.ona je sama o sobě strašně savá a když tam něco nacpeš,mohla se naopak někde udělat díra,jak už se to tam nevlízalo..

sisstin
12. kvě 2009

lus: aha, díky..taky mě to napadlo, jestli jsem tam toho nedala moc 😉 ale fakt měl za těch 10minut všechny vrstvy mokrý 😲 no třeba se to jen zdá, já to právě poprvý vzdala kvůli tomu, že byl neustále mokrej přes x vrstev, tak snad to bude tentokrát lepší 🙂