Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
28. črc 2010

@reruna Hezké fotky, taky mě překvapilo, že při této váze ještě zmenšuješ. Ale jestli má hubenější stehýnka, tak chápu, že by to jinak měl volné.

@maly_prcek Tak já už sem teda nebudu chodit, pochopila jsem, že má přítomnost způsobuje ruinování rodinných rozpočtů, ještě kvůli mě nakonec stoupne rozvodovost 😀 😀

ivuska.h
28. črc 2010

Jinak pokojíčky mě nechávají chladnou, my máme jen komodu, skříň, křeslo a poličky z Ikea (+ postýlku samozřejmě), stejně tam pokaždé udělá takový binec, že by veškeré dekorace ztratily na významu, případně by je rovnou zlikvidovala. Hlavní je co největší plocha na podlaze 😀 Ale nějaké obrázky na zeď by to ještě chtělo, jsme sice nastěhovaní už skoro třičtvrtě roku, ale nějak nám došel elán (a prachy 😀 )...

mehlo
28. črc 2010

@maly_prcek a co já? já ještě můžu?

mehlo
28. črc 2010

@reruna čauky tak střih už máme asi podobný- začala jsem taky už konečně šít jednovelikostní a trošku upravila stříh směrem k hubenějším dětem a trošku ho zkrátila takže tedka ho mám asi o chlup vyšší než Ivuška. Jo a taky jsem udělala novorozenecký na sucháč jsou teda větší asi tak do roku pro menší děti a na toho novorozence to jde krásně zmenšit díky tomu sucháči.

mehlo
28. črc 2010

@veveruska0504 ahojky ty krásné barevné pleny jsou asi moje. Jestli myslíš tu velurovou proužkovanou. Pak tam mám ještě novorozenecké navrchu ta zelená s kytičkama a nebo medvídek na žluté

veveruska0504
28. črc 2010

@mehlo fakt 😵

mazec.

Momentálně vše o plenkách studuji a snažím se najít zlatou střední cestu, jak pro mé i pohodlí mé nenarozené Bellinky a naší peněženky.

Máš pro mě nějaké rady či návrh 🙂

Btw. mám tě v oblíbených na bazárku 😝

andelka
28. črc 2010

@reruna aha, to jsem nevěděla, to je zajímavý. Já znám jen klasické SIO, jako Itti Bitti 😅

mehlo
28. črc 2010

@veveruska0504 čau tak nevím jestli to všechno patřilo mně? ale asi jo. Moc děkuju píšu IP

andelka
28. črc 2010

@veveruska0504 já teda látkuju přes den - čtvercovky a PULky(mám Imse vimse organic a Imse vimse soft a Thristies, všechny jsou fajn), na noc dávám Pampersky a taky na návštěvy a většinou na ven. Ale ty nekupuju, to dostávám od tchánovců 🙂

veveruska0504
28. črc 2010

@andelka ježiši, píšu si názvy a sísnu to.

Jinak děkuji moc. Díky vám dost uvažuji o látkování 🙂 , příjde mi to levnější a lepší pro zadeček mimíska 😀 a také ekologičtější, jen si v tom musím udělat systém, jaké a kolik plen na den, noc a ven.
Nějaký základ nakoupit dopředu a zkoušet co Bellinka bude chtít a co ne 😝.

Pokud tohle zmáknu, mám vyhrané 😀 , ale rozhodně budu látkovat.

veveruska0504
28. črc 2010

@mehlo jj vše to patřilo tobě 😀

mehlo
28. črc 2010

@veveruska0504 máš IP

kvakulka
28. črc 2010

@veveruska0504 Asi bych pořizovala na novoška čtvercovky(podle mě nej čtvercovky: Kikko Eco Lux, Kikko bambusky a Happy Square MaM), a navrch PULky- souhlasím s Andělkou- Imse Vimse- organic a soft- jsou moc fajn- střihem i materiálem. Thirsties taky. Asi tak první 3 měsíce jsem jela právě v novoskladu ze čtverců a do toho vícevrstvé plenky (Anavy začne prodávat takové z bambusového froté- ty tenkrát nebyly, ale právě na novoše je budu pořizovat teď- jsou oproti třeba vícevrstvým Popolini mnooohem příjemnější na dotyk a taky nepoměrně víc sajou).
Právě postupem času jsem na látkování sama poznala, co vlastně od plínek chci a co mému prckovi vyhovuje. No a začalo to ☹ ☹ ☹ . Takže jsem pořizovala kalhotovky, z PULek přešla na vlňáčky atd.. Peníze sice lítaly, ale budu od podzimu látkovat zároveň dvě děti, takže mám obstojnou omluvu- můžu si doma dovolit hrabat plíny od Mehla a Anavy (mimochodem Mehlo-plínky jsou moc fajn- spolu s Anavy naše nejoblíbenější kalhotovky 😉 )

kvakulka
28. črc 2010

@veveruska0504 Teď vidím, že máš termín porodu jen den po mně 😉 . My bohužel ještě najisto pohlaví nevíme ☹

ivuska.h
28. črc 2010

Ženy, kdo měl před časem zájem o vložky a nebyly -- zrovna vkládám na eshop.

andelka
28. črc 2010

@veveruska0504 já jsem taky byla z počátku zmatená jak lesní včela 😉 Látkuju od Danyho 4 týdnů, zatím jen novosklad, sem tam do toho dám něco navíc, ale většinou ne. Separačky mám celulozové od Popolini v roli (když je jen počuraná, vyperu ji s plínkama a použiju znova, vydrží prý až 4 praní) a nastříhanou Irmu z Ikea. Za den spotřebuju tak průměrně 6 plínek a 1-3 papírovky. Peru 3x týdně. Látkových plín mám asi 35 (které starší už nebyly čtverec používám na blinkání, pod hlavu a pod.) Zatím na tom moc neujíždím, mám jedny SIO a dvoje kapsovky (nepropustné svrchňáky, které se vycpávají podle potřeby), ale ty jsem ještě nepoužila, nadoma jedu ve čtvercovkách. Ty kapsovky jsou rostoucí, takže ještě využití časem najdou.

duzame
28. črc 2010

@veveruska0504 : my látkovali od příchodu z porodky, v šestinedělí jsem byla taková mimo, tak jsem jela jen kalhotkovky, IV flanel (ty už bych nebrala, musela jsem hodně vycpávat), Tots Boots Bamboozles vel 1( tady nejsou moc v oblibě, ale mě vyhovovaly. Jen se musí promnout, nebo sem tam projet v sušičce, aby nebyly tak tvrdý) a pak něco doma šitý, takový mix. Prala jsem to denně a sušila v koupelně na žebříku, takže jsem jich ani neměla tak moc.
Když mi přišly smysly k sobě, tak jsem motala novoskad a vycpávala bmb žínkama, nebo vkládačkama. A taky hlasuju pro svrchňáčky IV soft a organic.
Spíš si vyber po pár kouscích co je ti sympatické a pak zbytek doladíš za pochodu.

sussanah
28. črc 2010

@ivuska.h ahoj, tak jsem dneska vyzkousela tu tvoji bmb vv na noc s dovycpavkou a proste me to prijde jeste savejsi nez ta tvojekalhotovka, tak nevim 😅 No proste uz mam schvalene, ze muzu doporidit jeste par vv do zasoby, ale dalsi plinky pak az pro dalsi mimco 😀 Kdypak myslis, ze budou v prodeji?

ivuska.h
28. črc 2010

@sussanah Šít se začnou příští týden, tak ten přespříští už snad budou.

Že jsou savější, než kalhotkovka, je klidně možné, když se poskládá na kalhotkový sklad, tak v té nejtlustší části je 8 vrstev bamb. froté. V kalhotkovce při obou vkládačkách je 7 vrstev froté a 2 vrstvy veluru. Plus ta samotná plínka, takže by to mělo být tak nastejno...

ivuska.h
28. črc 2010

A testerky prefoldů, kdybyste měly nějaké akční fotky, budu ráda!

ladida.l
28. črc 2010

@ivuska.h já to ráda nafotím, ale bohužel mi ještě nic nedorazilo, pošta se nějak loudá 😅

ivuska.h
28. črc 2010

@ladida.l http://cpost.cz/cz/nastroje/sledovani-zasilky.p... Prý neúspěšný pokus o doručení...

mehlo
28. črc 2010

@ivuska.h čau já to taky nafotím, jenže se to ted suší a nechce uschnout- od včerejška od večera

ladida.l
28. črc 2010

@ivuska.h děkuju moc, zítra se vypravím na poštu, žádné oznámení tu nemám

sussanah
28. črc 2010

@ivuska.h model byl trochu neposedny 😅

ivuska.h
28. črc 2010

@ladida.l To oni bohužel rádi dělají 😒 Zvlášť přes prázdniny, když je hodně brigádníků.

ivuska.h
28. črc 2010

@sussanah Hezké, díky. Ovšem ta cenzura byla provedena poněkud brutálně 😀 😀

ivuska.h
28. črc 2010

@ivuska.h A ještě prosím kolik váží?

sussanah
28. črc 2010

@ivuska.h jj mam manzela paranoika, co nadelam 😅 😀 Ma 10kg a 9,5m. A rozhodne ma jeste v tom kalhotkovem skladu rezervu 🙂