Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
11. srp 2010

@ivuska.h tyjo, tak to jsem rada, ze jsem si rychle ty 2 plinky od tebe koupial, dokud byly 😕 Je to ale naprd s tim vyrobcem, fakt 🙄

ladida.l
11. srp 2010

@zfidorka ta vkladacky je dlouha nudle, co se pri nejvetším rozepnutí kalhotek dá napůl, když se zmenšují, tak jsou tam záševky na zmenšování (jako u BG FLIP), rozměry asi budou u velikosti 1 a 2 různé, předpokládám - já tu nemám pravítko abych tu změřila, tak Ti snad postačí tenhle kostrbatý popis...

@blka konečně jsem tu s fotkama SWB pulek (SWB ABC WRAP, na braně jim řikaj normálně SWB PUL) - zkoušela jsem na patentky, i na sucháč, patentkáče nám sedly lépe, takže jsem skočili u nich, ale sucháčový mám vyfocený asi na 4 měsíčním Markovi v albu, ale už jsou ve světě...
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/ladida-l/alb...

On moc nechtěl pózovat a navíc si rozsedl svrchňákama piškot, tak omluv kvalitu modela 🤐

zfidorka
11. srp 2010

@ladida.l rozmery su pre rozne pre velkost 1 a 2 - aspon tak som pochopila z popisu... nasla som rozmery v palcoch, sa mi to nechcelo prepocitavat na cm a ono sa vkladacky zvyknu pranim zrazit.. som sa ta pytala preto, ze keby si ich chcem usit, kolko latky potrebujem... ak budes mat cas a pravitko poruke, tak ti budem vdacna za presne rozmery, ale nesuri to 🙂

blka
11. srp 2010

@ladida.l Díky za fotky 🙂 . Vleze do nich ta popolinka 😕 ? Celkem mě překvapilo, že nemají patentky i uprostřed. Ještě mě napadly ty kalhotky wee... (nepamatuju si ten název 😅 ), jak tu o nich mluvíte nebo vlňáčky. Ach jo, to je zase dilema 😀 .

ladida.l
11. srp 2010

@blka ty weehuggers mi na toho Vašeho drobka přijdou obří, jedině tu velikost 1, ale tu na tuly-tuly nemají, jen dvojku....

blka
11. srp 2010

@ladida.l Ty jsou tak velké 😕 ? Hm, tak mám vyřešeno 😀 . A do těch SWB vejde ta popolinka?

ladida.l
11. srp 2010

@blka popolinka se do toho kupodivu vejde, jen se tam musí trochu štelovat nohavice...

blka
11. srp 2010

@ladida.l Díky 🙂

mooncaa
11. srp 2010

Tak to mám smůlu.
Já jsem na tu snapkovou Anavy měla zálusk. Neprodáváte jí někdo náhodou třeba i použitou? A to je nějaký speciální materiál, aby na tom ta snapka držela? To mne zajímá, chtěla jsem plenku na snapku nějakou zkusit ušít
Pořád vyčkávám až bude všechno, co chci a zatím to zboží spíše mizí. I ty nejhezčí barvičky patentkových už jsou pryč.

Koukala jsem se na tu Irmu, mám jí ještě nerozbalenou a z nápisů nevyplývá, že by nějaký atest měla, ani, že je určena pro děti. Ono tam prakticky na ní nic není, jen 100% polyester, jak prát a rozměr.

terezita
11. srp 2010

@mooncaa ja mam k dispozici dve. tak kdyztak napis IP.

markusko
12. srp 2010

Irma žádné atesty nemá, ani není určena pro děti. Malé včera po vyzkoušení Irmy začervenal zadeček, nechci to hned házet na Irmu, protože jí leze další zoubek, ale jestli se to bude opakovat, tak Irma poletí... 🙄 🙄

Na ty nové patentkové anavy jsem také měla zálusk, ale já si asi počkám na ty autíčka, snad budou, jak slibovala Ivuška, na přelomu srpna a září 🙂

nika
12. srp 2010

@ivuska.h teda to mne netěšííí, na jednu jsem si brousila zoubky i já, 😒

ladida.l
12. srp 2010

@ivuska.h a jak to bude s prefoldama? ty jsou ze stejnýho snapkovacího materiálu, ta se zase moc líbí mě...

ivuska.h
12. srp 2010

@nika Dnes bude poslední šance, budu jich na eshop vkládat cca 15 kusů.

@ladida.l Příští týden se budou šít, moje patentkářka má dovolenou, takže ten čas využijeme na šití bezpatentkových věcí.

Jo a mám tu jeden prototyp SIO a kapsovky, jsou nějací testeři? Mám jen jeden exemplář od každého... Poslala bych je kolečkem přes víc lidí, tak zájemci prosím IP.

dagmarkaaa
12. srp 2010

@ivuska.h ja bych rada testla kteroukoliv na male 😉

reruna
12. srp 2010

@markusko nám irma nic nedělá, ale některý děti mají prostě na flíz obecně alergii a já fakt myslela, že je dětská...

suik
12. srp 2010

koukám, že řešíte Irmu, a to jsem zrovna koupila 4 balíčky 😀 .... no separačky kdyžtak mám a jí využívám i místo výztuže do různýho šití a jako deku na cokoliv.

ty Ikea ručníky předpokládám, že atest mají, kdy jsou vedeny jako dětské.

mě se výbavička začíná plnit, už mám nachystány a nažehleny plínečky na novosklad, připraveny ručníčky, čekám na balíček od Ivusky a pak mi jedna paní nabídla použitější výbavičku na novorozence, tak jsem moc zvědavá....
dokoupila jsem další sušák a už jsem vymyslela systém na pleny, snad bude fungovat, kdyžtak řekněte .... objevila jsem větší plastové hranaté boxy s víkem, které se dá ještě zaklapnout, vypadá že těsní dobře, jeden asi 30 l. tak koupím dva, jeden na sucho, spodní namokro, budou na sobě a měli by se vejít krásně do koupelny, kterou máme celkem maličkou. Ten mokrej by se pak dal použít i jako lavor.

ivuska.h
12. srp 2010

@suik A proč chceš jeden suchý a jeden mokrý? Teda a koukám na tvůj tt a to teda pěkně uteklo 😨

ivuska.h
12. srp 2010

@suik A budeš vlastně rodit tady nebo v Německu?

suik
12. srp 2010

@ivuska.h protože se mi líbí ten box a jeden je málo 😀

viděla jsem i pěknou popelnici s víkem, ale ta mi zas přijde malá a my nemáme auto a nechce se mi objíždět všechny hornbachy a spol....tohle máme hned u nosu.

v německu

ivuska.h
12. srp 2010

@suik Já mám kýbl s víkem z Ikei, je dobrej.

Německo je dobrá volba 😉

suik
12. srp 2010

no je fakt, že ta suchá metoda je asi jednodušší.... já myslela tu mokrou jako na odmočení....

suik
12. srp 2010

@ivuska.h jé, konečně mi to někdo schválil. Všichni si ťukaj na čelo, že přeci v čechách máme nejlepší péči a kdesi cosi....po porodu budu vědět víc, ale zatím musím říct, že si to fakt nemyslím. Už jen z návštěvy v porodnici jsem nadšená, jedou tam docela na přírodno a zároveň je vedle hned dětská klinika, kdyby nedej bože něco, mám k dispozici v rámci pojištění porodní asistentku, která chodí před porodem domů a i po porodu každý den pomoct s miminkem. To si myslím, že je služba k nezaplacení....
Po pěti hodinách můžu jít i domů a převezme nás pediatr a ta asistentka.

horší už je jazyková bariéra ... to úplně plynně nedávám.

Kdybych měla rodit v Praze, tak fakt nevim nevim, tam mi ty porodnice přijdou jedna jak druhá, ještě byl v plánu Jablonec, ten je snesitelnější, ale jsem ráda, že jsem tu.

Kýbl kterej?

ivuska.h
12. srp 2010

@suik Přesně z těch důvodů, co zmiňuješ, si myslím, že je to dobrá volba. Taková péče je u nás ještě daleká budoucnost. O té nejlepší péči v ČR si myslím, jak známo, svoje (tím jim nijak neberu zásluhy na zachraňování nedonošenců nebo jinak znevýhodněných dětí). S jazykovou bariérou si nedělej starosti, při porodu toho moc nenamluvíš a aspoň se budš moct víc soustředit sama na sebe.

Kýbl tento -- http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4009..., ten největší

evlyn
12. srp 2010

@suik tak to budu držet pěsti, ať si spokojená
Kdyby náhodou, tak v okolí Prahy můžu za sebe vřele doporučit Hořovice - já byla s péčí moc spokojená - jak u porodu, tak pak na novorozeneckém (a to tam měli opravdu frmol, dvakrát víc porodů než obvykle)

mooncaa
12. srp 2010

@ivuska.h Tak jsem si tu včera pobrečela a dneska se mi podařilo ukořistit 4 snapkové Anavy, vlňáčky a fleese svrchňáčky a k nim ještě 2 patentkové. A vše v barvičkách jaké jsem chtěla. Škoda jen, že to zatím nemám na kom vyzkoušet, musím počkat až porodím (termín mám za 7 týdnů). S dalším objednáním bych měla počkat až vyzkouším, to co mám a ujasním si, co ještě potřebuji. Tak nevím nevím, zda s látkovkama ušetřím. Jsou to zatím moje první koupené plínky, svrchňáčků několik jiných mám. Jinak mám doma starší zásobu čtvercovek a mojí maminkou ušitých plínek z nepoužívaných ručníků, ala Haipa Daipa.

@terezita Nakonec se mi podařilo objednat nové, ale díky za nabídku, třeba ještě využiji, nejdřív ale musím vyzkoušet. 😉

ivuska.h
12. srp 2010

@mooncaa Jojo, moc pěkný výběr barev jsi udělala!

helulela
13. srp 2010

Tak jsem včera taky narychlo ulovila dvě snapkové anavy, když tu ivuska dala tu výstrahu, a koukám, dneska už je e-shop opět vymetený...teda ivusko, ruce ti utrháme 😉

dagmarkaaa
13. srp 2010

Napodobne, taky jsem uchmatla jednu snapkovku, pac mam zatim jen jednu a velice jsem si ji oblibila proti tem HD Pastelkam smirglakum a taky vlnacky, na ty se tesim zatim mam same natahovaci tak to bude jednodussi 🙂
snad casem zase budou ty snapkove 😉

ivuska.h
13. srp 2010

@helulela No jo a lidi zas píšou, proč tam nic není... Včera jsem chystala balíky do jedné do rána, obvyklý stav 🙄