Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

peko
19. srp 2010

@ivuska.h - vím Ivi, zkoušeli jsme, nezabralo to ☹

sussanah
19. srp 2010

@peko no ted se koukam a gratuluju 🙂 At mate brzo po vsech problemech s kojenim a muzete si to naplno uzivat 😉

sussanah
19. srp 2010

@petal svagrova mela holky obe dve na plinkach do dvou let, mela teda cc + nejak dovycpavky a ted jim je 12 a 10 a neni vubec zadny problem. Holky jsou krasne a rovne a nohy maji jako ze zurnalu 😉

betelgeuzz
19. srp 2010

@petal v podstatě všichni jsme vyrostli na látkových plenkách a myslím, že chodíme obstojně 😀

@ali13ali na rodině kdosi rozepisoval, které plenky od sketch jsou použitelné a které ne.

sussanah
19. srp 2010

@ladida.l Ty jsi tady psala, ze mas Flip od BG, nikde jsem poradne nenasla dobre fotky, jak moc dokazou udrzet tu plinku uvnitr? Ta jejich vlozka vypada jako normalni prefold-vv od popo, nebo se pletu? Drzi to hezky pohromade, ze by to bylo na prebalovani v terenu za pochodu? Diky 🙂

ivuska.h
19. srp 2010

@petal Klárka chodí úplně bez problémů, ale je fakt, že na vycházky jsem jí dávala štíhlé plínky jako třeba Itti Bitti. Doma mívala svrchňáky s plínou narovno.

ivuska.h
19. srp 2010

@peko Hm, to je škoda...

ali13ali
19. srp 2010

@kubinkov - no tak to ti teda děkuji 😀 já jsem asi plenkový maniak. Normálně jsem se zamilovala. Takže se bude asi zase utrácet 🙂 Ještě, že mi manžel věří že látkovýma plenkama ušetříme. 😀 Jen jsem zvědavá jak dlouho mu to vydrží. 🙂

ali13ali
19. srp 2010

@ivuska.h - ty jsou krásné. A kde že se dají koupit? 🙂 Jinak moc děkuji za rady, vážně jsi mi pomohla. Díky moc.

ivuska.h
19. srp 2010

@ali13ali Zatím nejsou v prodeji, ještě je musím poslat několika maminkám (resp. dětem 😀 ) na otestování, abych měla jistotu, že to funguje jak má.

ali13ali
19. srp 2010

@ivuska.h - to já si počkám. Mám termín až v listopadu 🙂

Dotázek: co značka TotsBots wrap - teď mi volala mamča, že mi jedny koupila tak ať vím jestli se mám radovat 😀

ivuska.h
19. srp 2010

@ali13ali TotsBots určitě patří mezi osvědčené značky.

sussanah
19. srp 2010

@ivuska.h Ivi, jeste se zeptam, cim dovycpavas tu Fuzzku Ondrovi a jak dlouho ti vydrzi?

ali13ali
19. srp 2010

@ivuska.h Tak super. Děkuju

mehlo
19. srp 2010

@petal čau náš Petula taky má nohy do O- pozastavovala se nad tím tchýně, protože nesnáší že mu dávám látkovky, ale já to teda neřeším. Viděla jsem i hnuskový děti s nožkama do O

ivuska.h
19. srp 2010

@sussanah Ondra ji měl jen jednou, nacpala jsem ji originál vkládačkama (2x mikrovlákno) a úmyslně jsem ho nechala dlouho, tj. tak tři hodiny. Vzala jsem i ho pak naklín a jak se mu trochu zmáčkl zadek, měla jsem mokré tepláky. Pak když jsem to z něj sundala, zkusila jsem vkládačku zmáčknout a normálně se dala ždímat, crčelo to z ní. To je prostě nevýhoda mikrovlákna, že pod tlakem velmi ochotně pouští tekutinu ven. Toho bych se bála, když by ji mělo chodící dítě, počůralo se, mikrovlákno by to zdánlivě drželo a pak by si dítě sedlo...

ivuska.h
19. srp 2010

@mehlo Já jsem měla jako dítě nohy trochu do O, přišlo se na to, že je to nedostatkem vitamínu D, léčili mě asi dva roky, furt mi brali krev a podle toho upravovali dávku vit. D a teď mám nohy úplně rovné.

ivuska.h
19. srp 2010

@sussanah Jo a tu fuzzku vlastně pravidelně používá Klárka na noc, jenže ta se většinou počůrá až ráno jak se probudí, takže to ta plína zvládne.

chaarleene
19. srp 2010

@blka ty blueberry mám a jsem s nimi max. spokojená 😉 dávám malé čč na draka a hezky mi to přes ně sedne, nikde nic neprotéká, prostě spokojenost 😉 a oproti HD (které mám jediné k porovnání) jsou mnohem štíhlejší 🙂

sussanah
19. srp 2010

@ivuska.h no ja si taky rikam,jestli to neni tim, ze nakombinuju tu puvodni mikrovlakno a jinou vkladacku, protoze jak pises, proste se to da zdimat. Takze jeste zkusim vumenit vkladacky, uvidime.

ali13ali
20. srp 2010

Tak po včerejším vzteklém vyházení nových plen Sketch (manžel mi zakázal je prodat, prý nemám trápit jinou maminku 😉 ) jsem objednala 2x TotsBots svrchní plenky. V sobotu mám slíbeno od manžela, že mi koupí ještě nějaké čč a jinak si asi upletu vlňačky. Co vy na to? Já abych zase něco neskonila. 😀

ali13ali
20. srp 2010

Holky mám dotaz: co to je ten novosklad? Všude se o tom píše a já nevím o co jde. Vím že jsem asi trotl ale vážně mi to nic neříká a i moje maminka na mě koukala jak tele na nový vrata. 😀

mehlo
20. srp 2010

@ali13ali čau tys je vyhodila? Tak to by se s mojí povahou neslučovalo. Co kdyby zrovna Vám seděly a nebyly by úplně nejhorší? já bych si je teda nechala i kdyby měly být jen jako nouzovka. co se týče vlnáčku doporučuju uplést- já jsem pletla všechny vlnáky co měl a má Petula. Používám je hlavně na noc.

mehlo
20. srp 2010

@ali13ali tady to je nafocený http://www.latkovepleny.cz/skladani-plenek je to ten první článek- je to vlastně proto, aby kakání neprotíkalo na vrchní kalhotky a zajištuje se to snappi sponkou. Já jsem dovnitř používala ještě jednu vv a vydrželo to taky celkem dlouho

blka
20. srp 2010

@chaarleene Jo, díky. A jak jsou materiálově, jsou silné? Já mám totiž bummis a ty jsou silnější a celkem mi to vadí. Ty thirstiesky jsou tenčí a to mi vyhovuje víc.
Nikdo další nemáte porovnání?
Ale asi koupím i vlňáčky, protože zjišťuju, že radši dávám vlňáky. Jenže mám 1 lovíky, pak doma pletené (ty jsou jen tak na spaní). A když koupím 1 a 1 PUL, tak to asi bude málo.

ali13ali
20. srp 2010

@mehlo - můj manžel našel někde článek, že nemají atest na ftaláty a olovo a tak nebylo moc co řešit. Já chci látkovat spíš než kvůli financím tak kvůli zdravotnímu hledisku. Kamarádka má teď holčičku čerstvě po operaci, kdy jí odstraňovali stydké pysky (věk 14 měsíců) a podle doktorky za to může jak nějaká bakterie, kterou malá chytla, tak je to navíc podpořeno hnusnejma jednorázovkama. Nevím co na tom je pravda ale jedna zoufalá kámoška stačí a nemusím to zkoušet na našem malém pokladu (moc jsme se načekali, tak mám strach a nechci nic zásadního udělat špatně). Pak mě taky přesvědčilo to množství odpadů, které jsou z hnusek. My doma třídíme a je tu snaha být trošku ekolog tak si to nebudu kazit plínkama. 🙂

Jinak moc díky za odkaz. A plenky jsem nevyhodila do koše ale asi s nima utřu v neděli prach. 😀

ali13ali
20. srp 2010

@mehlo za ten sklad děkuji už nebudu takové pako 😀 . Jdu to nastudovat. 🙂

blka
20. srp 2010

@ali13ali Tak to je hrůza. chudák holčička ☹

ivuska.h
20. srp 2010

@ali13ali Jo, na hadry dobrý, můžeš s nima umývat záchod třeba 😀 😀

ali13ali
20. srp 2010

@blka - jojo ale už to snad mají vyřešeno, jen jí ještě bude čekat v dospělosti plastika, tak jsem na ně zvědavá. Jsou to obě bojovnice jak mamina tak malá.
@ivuska.h - no právě 😀 co jiného? 😀 ale zase takhle pěkné hadry na záchod jen tak někdo nemá. 🙂