Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
14. zář 2010

Tak zítra konečně budou prefoldy na eshopu, už je mám doma, nafocené a všechno, ale ještě musím nafotit skládání.

erinka83
15. zář 2010

@ivuska.h a sakryš, to bude boj, já bych je chtěla!!! Ale nemůžu sedět na netu celý den 😀

helulela
15. zář 2010

@erinka83 koukala jsem, že prefoldy už jsou... já číhám na vlňáčky

erinka83
15. zář 2010

@helulela ale nejdou ještě koupit ☹ teď jdu pryč a pak už určitě nebudou 😀

helulela
15. zář 2010

@erinka83 aha, tak to jsem nezkoušela 😕

ivuska.h
15. zář 2010

@erinka83 Teď jsem dofotila fotky, ještě je upravím a pak teprve vložím a dám prefoldy do prodeje, takže času dost 🙂

helulela
15. zář 2010

@ivuska.h radši počkej, až @erinka83 napíše, že už je zpátky 😉 😉

evak99
15. zář 2010

@ivuska.h co jsou prefoldy? včera jsem si u vás objednala další plenečku, tak už se na ní těšíme 😉

ivuska.h
15. zář 2010

@helulela Tak už tam jsou 😉

ivuska.h
15. zář 2010

@evak99 Vícevrstvé plenky.

erinka83
15. zář 2010

Tak jsme to stihla 😀

baca
15. zář 2010

Holky, tak sjem právě odolala vaší mánii na prefoldy, protože mám doma 4 od BI a asi mi to stačí. Spíš by mě zajímalo, jestli pořídit na novoška flísáky. Na Báru jsem je neměla. Je to prodyšnější než pulky?

erinka83
15. zář 2010

@baca Já pořídila flísáčky až teď a jsem spokojená, i když mám trochu problém napasovat to pěkně na plínu 😅 proto bych radši natahovací... Ale na další mimi je mám určitě v plánu hnedka od mala... já prodyšnost měřila tak, že jsem přes ně zkoušela dýchat 😀 a přes PUL se mi to teda nepodařilo 😕

helulela
15. zář 2010

@baca já na Víťu taky neměla, ale na případné druhé je určitě chci 🙂 ...není nad radu z vlastní zkušenosti, že 😉

baca
15. zář 2010

A nehřeje to? Mysím víc, než by mělo. I když tato otázka mi zavání větou: A není jí v těch vlňákách vedro? 🙂

nika
15. zář 2010

@baca taky jsem neměla na malou jak byla malinká ale chci je teď na zkoušku a příště určitě na malé mimi budou od počátku, neb pul nám nesedí.

erinka83
15. zář 2010

@baca neeee 🙂 Mám od Ivušky, tak nevím, jak vypadají jiné, ale jsou hrozně příjemné, na noc jsem ještě nezkoušela, ale přes den v nich 3 hodiny s kalhotovkou byla a v pohodě...Teďka v nich spí, tak uvidíme 😀

nika
15. zář 2010

@baca 😀

helulela
15. zář 2010

@baca tuhle otázku taky miluju 😀

baca
15. zář 2010

Takže flísáky jsou lepší než pulky, ale hroší než vlna. Tím pádem asi jendy pořídíme a uvídíme. Ty natahovací mají nějakou značku? Ivuška má jen jednovelikostní?
A jinak - používala jsem teď jako ouzovku čudl vlňáky aa si se mi brzo vyrve druk, protože je hoooodně v kraji a ten kraj se prostě trochu páře (jak je to overlockované) a tak už ten druk kousek vylízá ven. To fakt naštve. Další velké mínus k těmto vlňákům.

evak99
15. zář 2010

@ivuska.h díky moc. a jak se to používá? mrknu k tobě na stránky, třeba to z toho pochopím...

ladida.l
15. zář 2010

@baca hroší, to je krásnej překlep 😀

baca
15. zář 2010

Fakt se omlouvám za ty překlepy, vidím, že jich tam je požehnaně 😠

katka82
15. zář 2010

@baca taky mam jedny cuddle vlňáčky (z druhé ruky) a taky se pářou 😖 jak jsou tak našítí ty "křidýlka" na zapínání tak v tom švu 😒 jinak jedny flísáčky zrovna prodávám 😉 : https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/1pmk/pro...

ivuska.h
15. zář 2010

@evak99 Na webu je to popsané (snad srozumitelně), i nafocené.

maly_prcek
15. zář 2010

@baca Já měla flísáčky taky až pozdějic (okolo 3m) a super, na druhé chci hned 🙂 (Měla jsem od Ivušky natahovací) a lákají mě i ty patentkové...

@ivuska.h Ivi, já to nejspíš nestihnu se zastavit před dovčou (chystáme ještě akci na víkend), tak bych to viděla až se vrátíte z dovči, neva? A VO klidně vyzkouším, i když teď už tolik nedáváme zavazovačky (nějak to nandávání trvá 😀 ), ale co bych pro tebe neudělala 😉

evak99
15. zář 2010

@ivuska.h jojo díky. už jsem to omrkla! 😉

ivuska.h
15. zář 2010

@maly_prcek Nevadí... A na ten VO se klidně může obětovat někdo jiný, tož chce někdo testovat vlněný obdélník z nové vlny napletené v ČR? Surovina je dokonce biovlna! Mám jen malý vzorek a chci otestovat, jak funguje, jediné, co se z toho dá udělat, je vlněný obdélník.

kubinkov
15. zář 2010

@ivuska.h Když srovnáš BI prefold s tvými vícevrstvými plenkami po několika vypráních? Jsou ty tvoje měkčí a jak drží velikost? Já mám zkušenost jen s konopnou Basic vkládačkou od BI a v porovnání s vkládačkou do BBH AIO Magic je trochu prkená, a PP tencel vkládačka je měkoučká, ale trochu se zmenšila.

ivuska.h
15. zář 2010

@kubinkov Velikost ty moje drží na 100%, látka je před šitím vysrážená a dál se nehýbe. Měkčí jsou nesrovnatelně, i bez sušičky. Nevýhoda -- moje jsou malinko objemnější, ale myslím, že i savější. Z konopné BI mi po celkem krátké době slezl ten chloupek, jsou jak šmirgl. Vkládačka do BBH Magic se savostí s mým prefoldem vůbec nedá porovnat.

V materiálu je hlavní rozdíl v tom, že bamb. flís je hodně pevná látka, pletená nahusto, takže prknovatí. Ty froté je takové vzdušné, jemné, takže malinko zhrubnou smyčky, ale pořád je to velmi poddajný materiál.