Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kubinkov
15. zář 2010

@ivuska.h Tak to ty tvoje vv mohu doporučit známé a asi si netrhnu ostudu. Jen aby na ní nějaké zbyly. 😨 Ale ještě nerodí, tak se třeba dočká i barevných. Ty se mi líbí moc. 😅

maly_prcek
15. zář 2010

@ivuska.h To byla sranda, klidně mi ho nachystej, já si osvěžím zavazování zavazovaček a na doma pojeden je s čč... Není problém, aspoň mi je nesežerou moli, jak tady leží 🙂 (Akorát jestli bude ten VO dobr, tak jich moc nepoužiju, protože budu točit furt jednu...)

blka
15. zář 2010

@baca Taky budu prodávat flísáčky od Totsbots duhové, vel. 1. Mám je nafocené, ale ještě jsem je nedala do inzerátů 😝

slunicko76
15. zář 2010

Ahoj devcata, nemam sanci vasi diskuzi docist!🙂
My pouzivame latkove plinky uz od prichodu z porodnice. V okoli kjsem za exota, resp.u nekterych sousedek, ale to mi fakt zily netrha. je hlavne stve, ze mi vlaji plinky na snure!🙂 Esterce jsou 4mesice a zatimpouzivame jen cc a svrchnacky IV a ty jsou fakt super. Na noc pouzivam hnusky, jak tu rikate!🙂 Ale jsme na c.2 a dalsi uz kupovat nechci a chci pouzivat uz jenom latku. Jsem ale trosku zmatena ze vsech tech znacek. Zatim jsem si na zkousku objednala jednovelikostni plenky ANAVY plus jejich svrchnacky z flisu. Co by jste mi poradily zkusit jako dalsi? Diky

andelka
15. zář 2010

@slunicko76 jé, to máte úplně jak my 🙂 i anavku jsem si jednu objednala, tak se těším 🙂
Docela uvažuju zrušit papírovky na noc, on mi stejně jen čurá, nekaká, tak nějaká dovycpaná by to snad pobrala. Ale nevím jak na ven a na návštěvy, to asi pojedem pořád v papírovkách, nějak si neumím představit praxi, asi bych musela nakoupit víc AIO. Doufám, že až nebude kadit vaječinu, tak se pořádně s látkováním rozjedu.
Příští týden jdu na masáže miminek, tak bych chtěla provětrat látkovky, když se tam budou miminka svlíkat, tak ať je za fešáka. A v listopadu se chceme dát fotit, tak to taky dostane látkovky, Pampersky na fotkách nechcu 😝

andelka
15. zář 2010

Dneska jsem zkusila udělat kalhotkový sklad z BI prefoldu a bylo to jakésik skoro už malé 😅 Ale jinak super. Tak uvažuju že bych pokoupila ty Ivuščiny vícevrstvé bambusovky, myslíte že je to dobrej nápad?

baterka
15. zář 2010

ahoj holky, nebudu se pokoušet Vás dočíst, to je nad mé síly 😀 , ale prosím o radu. Látkuju se synem od narození (tedy od 4. dne, kdy nás pustili z porodnice), mám vícevrstvé popolliny vel 1 a na ně Bambinomio svrchňáky - teď ve 4 měsících má Ska a ješt mu dlouho budou. No a přemýšlím jak dál, páč už se začíná dost vrtět a jak se ty vícevrstvé skládají na dýlku - klučičí sklad, tak se často stane, že než mu je i se separačkou nainstaluju pod zadek, vyškubne se (nebo mi vyškubne ty plíny 😀 ) a můžu balit znova. Máte někdo vícevrstvé na větší dítka, která se už přetáčí a tak? A jak to jde? Nebo jste přešly na kalhotkové?

katka82
15. zář 2010

@slunicko76 @andelka my používali do půlroku hlavně čč a na ven AIO 😉 ale pak jak skončila vaječnina tak jsme najeli hlavně na kalhotovky a v nich jedem furt 😉 když jdem ven tak vycpu kalhotovky(stejně tak i na noc) 2-3 vkládačkama a vydrží i 3 hoďky 🙂 AIO nám už od roka proteče za hodinu 😔 jinak z AIO se nám hodně osvědčili Mommys touch AIO patentky: http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/1-1-LATKO... a pak EasyFit bomboo od Tots Bots : http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/1-1-LATKO... 😉 🙂

baterka
15. zář 2010

jo a ještě jedna otázka - ráda bych zkusila vlňáky - prabábi nějaké uštrikovala a nějaké se mi líbily na netu..., jaké máte a jaké značky plínek dáváte pod ně? Přijde mi to super, když se dítko začne víc hýbat, že ho nikde nic netlačí a tak 😵, díky za rady a zkušenosti!

katka82
15. zář 2010

@baterka já si vlňáky uštrykovala sama 😉 😀 a dávám je na svoje šitý kalhotovky 😉 ale jinak myslím že je můžeš jako svrchní použít na cokoliv 😉

slunicko76
15. zář 2010

@andelka a co jsi tedyjeste poridila, krom tech anavy?

slunicko76
15. zář 2010

@katka82 taky to tak planuju, zatim si opravdu vystacim s novoskladem a vkladaci plenkou! jsem tak zvykla z nemocnice, pracuju totiz na detskem oddeleni a jeste si pamatuju, kdyz se tam davaly jenom čč! ha stary casy a je to zase zpet, jen trosku pozmenene a zmodernizovane!🙂

slunicko76
15. zář 2010

@katka82 vlnacky taky budu plest, cekam na vlnu! zkusila jsem to obycejnou vlnou a je to jednoduche a i rychle (tuk tuk) 🙂

joohana
15. zář 2010

@baterka Jde to s vv i později 🙂. Malá má rok a půl a dáváme vv narovno do vlňáčů a prima-jen teda místama musím použít násilí protože ona nechce ležet, takže si sedá, obrací se na břicho a buď leze z postele pozadu dolů nebo naopak leze dopředu pryč. Mám vyzkoušený chvat-něčím zaujmout a rychle jí předloktím lehnout na boky 😀

maly_prcek
15. zář 2010

@slunicko76 Co jsem zkusila Anavy, tak ostatní kalhotkovky šly povětšinou pryč (kromě BG kapsovky)... 🙂 Máme od ní všechny naše kalhotkovky... 🙂Ale na doma jedem teda čč do vlňáčků...

@andelka Podle mého super geniální plína, mít malé mimi a dělat výbavičku, neváhala bych... Vzala bych tu větší velikost (zezačátku kalhotkový sklad, pak samotné/dovycpané do vlňáčků, PULek, všeho...)

@baterka Vy máte 4 měsíce? Vy jedete s vaječinou klučičí sklad? Vám to neprotěká na kalhotky? Nebo už nemáte vaječinu? Vv osobně nemám ráda, moc jsem je nedávala, ale přeprat dítě mám problém až tak od cca 8m... Od 6m, co nemáme vaječinu, dáváme hodně čč narovno (takže podobně jako vv a nená problém, důležitá je rychlost, něčím zabavit (krémy, hračky), neboj, to natrénuješ... Teď používám teda i násilí... A líp mi to jde do zapínacích svrchňáčků, do natahovacích to nedám... Kalhotkovky jedem ven. Natahovací vlňáky mám ráda hodně (splehlivé, na léto místo kraťasů, do šátku), ale dávám na kalhotkové, kvůli instalaci. Doma pletené jsem měla a byly to fajn držáky, ale přišlo mi, že to musí kousat (máme atopika), tak jsem je moc nedávala a pak prodala. Dobré natahovací jsou za nás Anavy a BI shorties.

kackaj
16. zář 2010

@ivuska.h tak člověk tady jeden den není a proflákne prefoldy, no je toto možný🙂 Předpokládám, že už zůstanou ve stálé nabídce a že se k nim časem zase dostanu. Ivy, a jak to vypadá s vlňáčkama, je to jen na objednávku, nebo se ti dostanou taky nějaké do e-shopu? Moc nevlníme, ale ráda bych zas začla na ty prefoldy právě atd. 😵

kackaj
16. zář 2010

@ivuska.h tak člověk tady jeden den není a proflákne prefoldy, no je toto možný🙂 Předpokládám, že už zůstanou ve stálé nabídce a že se k nim časem zase dostanu. Ivy, a jak to vypadá s vlňáčkama, je to jen na objednávku, nebo se ti dostanou taky nějaké do e-shopu? Moc nevlníme, ale ráda bych zas začla na ty prefoldy právě atd. 😵

andelka
16. zář 2010

@maly_prcek Já mám dvě kapsovky, Tots Bots a Bum Genius. Jinak teda asi pojedem ve čč dokud to půjde, až nebude vaječina tak narovno. Takže bambus prefold anavy je dobrej, jo? No že se divím 😅 a jakou větší velikost? M nebo L? Asi už L ne? Malý má 7 kilo. Včera tam bylo prefoldů hafo a dneska malinko, toš co toto je? Nechcte mi taky něco 😀
@slunicko76 já používám zatím čč od Kikko a na to pulky Imse a Thristies, a do toho různé vkládačky - našité, žínky...nakukačku mám ty tots Bots easy Fit a Bum Genius, měla jsem i Itti Bitti, ale prodávám je, nějak nám nesedí.

andelka
16. zář 2010

@slunicko76 ještě mám prefold od Baby Idea, ale to se mi furt zdálo velké jako vkládačka a než jsem zjistila že z toho jde kalhotkový sklad, tak mu to je skoro malé 😅

jasekd
16. zář 2010

@kvakulka Diky moc za ten tip na Dablika! Vypral i zapranou mrkev na bodycku ze sekace (segra si nevsimla) a ani to neodbarvil. Nejdriv me zaskocila cena, ale ted rikam dobry 🙂

jasekd
16. zář 2010

@andelka ja nevidim zatim problem v latkovani na noc, dam stejne jako na ven HD a PULky, akorat pridam vkladacku a chrupka celou noc. Rano je to mokre rovnomerne vsude, neprotejka... AIO mame skutecne jen do nemocnice na vysetreni a jak nekdo psal, spis to protece nez kalhotkovka a svrchnaky. Zkus to a uvidis. Naven mame od zacatku latku, jednorazovku jsem davala jen, kdyz jsme treba jeli vecer grilovat, bylo chladno a musela bych prebalovat venku, tak jsem mu ji dala a po navratu na spani uz opet latku. My mame cca 4 Alany na mesic, ted jsme byli na vys. v nemocnici, rano prijel v latce, tam si pobyl v papiru a kdyz nas propustili, odjizdel v latce, takze jsme zvedli mesicni prumer,ale jinak opravdu mame tak ty 4...

andelka
16. zář 2010

@jasekd dneska bych měla mít anavy kalhotovku, tak to asi zkusím.
Já mám právě problém, že často jsem teď přebalovala venku, v kočárku, no nebo i když třeba u doktora, v MC...nevím jak pak s tím - takhle to zabalím a vyhodím. Ona mi často vaječina proteče, takže to bych musela pak skladovat pokakané plíny, svrchňáky, tahat toho s sebou hodně na přebalení rezervního. Papmpersky jsou skladnější 😅

jasekd
16. zář 2010

@andelka To me stve nejvic, to misto, zabalis 3 kalhotkovky a taska je plna 😠 Ale ja mam velky kocar s kosikem a dole vozim mensi cestovni tasku a tam to zabalim. Martinek je totiz na UM, takze ja k tomu valim i termosku, flasky a pikslu Nutrilonu. Ty, jestli jen kojis, mas i o tohle min. Pokadene pliny neresim, protoze malej kaka jednou, ted obcas dvakrat denne a to rano po krmeni, rozbalim, polozim na prebal. podlozku, dam pod nej ubrousek a pak uz jen odnasim do WC, co vytvoril 😀 Pokud se rano nevykadil, tak jsem obcas vymekla a dala papir, abych pak netahala spinavou plinu, ale on si vychovane pocka, az kdyz jsme zase doma 🙂 Pliny skladuju v PUL tasce HD, mam 3 male a ted vic pouzivam jednu velkou, je na cca 6 mokrejch plin, to staci. Jinak mne protekla latkovka v PUL na obleceni jen jednou, zato papirovka mockrat, kdyz jsem je na zacatku obcas dala, takze ja nejake nahradni obleceni brala jen kvuli blinkani, to jsme prevlikali casto, ale kvuli proteceni nikdy. Papir bych davala, pokud by kvuli tomu nespal, to se zas mam rada, ale Martinek je Sipkova Ruzenka. Ted nam usnul i ve spitale pri vysetreni, Dr koukal, ze jine deti tam placou, a nas malej si tam klido spi 😀

andelka
16. zář 2010

@jasekd Jo jo, kojím, to nevim kam bych ještě poskládala, už tak toho tahám dost a kočár mám velký, plno kapes i koš. No, on Dany kadí hodně ráno, ale pak i kdykoliv jindy, včera jsme byli v MC a přebalovala jsem ho tam 2x, pokaždé kadil. Toš mě to nějak odrazuje. Takže mám spotřebu tak 2-4 plínky na den, jednorázové. Podle toho, jestli venku přebaluju, nebo jsme někde dýl na návštěvě.
No, tak mi ani čč a pulky neprotečou tak jak papírovka, to má někdy až na záda a musím ho i koupat a kompletně převlíkat😅
Tašku na pleny mám Baby Lucy zatahovací, ale používám ji na věci na přebalování, nejde pořádně utěsnit, ale je pěkná, dá se vyprat a vypadá mnohem líp než igelitka.
Mi se malý v noci stejně po 3-4h budí, tak bych holt přebalila, kdyby už byla nacucaná.

jasekd
16. zář 2010

@andelka Tak na tvem miste bych asi presla na latku na noc, kdyz se stejne budi, ona uz to neni takova prace a je to zdravejsi nez celou noc papir, a na ven si nechala ty jednorazovky. Oni ty kojeny deti kadej castejc, v tom je to horsi, a co pak s tim, tahat v kabelce 😀 Ta HD taska je na patentek a tesni mi dobre, ale nedavala jsem tam vylozene mokrou plinu, ze bych treba machala pokadenou, ale myslim, ze by to taky vydrzelo.

andelka
16. zář 2010

@jasekd Tak asi dneska dostane anavku se všema vkládačkama a uvidíme. Opravdu v noci už kakal naposledy nevím kdy. A přitom v noci 3x kojím.

katka82
16. zář 2010

Ta HD taška je super taky máme 😉
my hodně používali separačky a tak někde na cestách jem ji buď hodila na WC nebo do koše 😉 a plenu smotala aby z toho nic nevypadlo 😀 jinak jsme stejně nikam moc nejezdili to spíš na procházky kolem baráku 😉 a to většinou prospal 🙂 látku jsme používali na noc už od začátku a jeden čas jsem teda v noci před kojem přebalovala(tak 1x za noc) a teď už dlouho vydrží v jedné 🙂
@andelka nám zase nesedli Cushie Tushies 😕 nejvíc mi naštvali že hned po prvním vyprání(na 30) strašně sežmolkovali a tak už při prvním použití vypadaly jako jetý 😖
jinak v látce se mi nikdy nestalo že by se malej prosrajdil až na záda 😉 když už tak bylo trochu vlhký oblečení od moče a to až jak byl větší 😉

andelka
16. zář 2010

Tak v 10.30 jsme vyrazili ven, jakože na chvíli do obchodu, ráno ještě nekadil, tak jsem mu dala látkovku, ať není posraté všechno v kočárku - no a usnul a furt spí 😅 Anavka teda dneska nebude, měly jsme se sejít s Erinkou, ale nemůže dneska - takže co jiného? Nějakou kapsovku? Nebo hodně vycpaný novosklad? prefoldem? Abych na to zapla gaťky. Dneska bych to fakt už chtěla vyzkoušet. 🙂
Až budou tuhý bobky, tak to bude lepší, nebudu muset furt prát všechno od vaječiny. I když novosklad už jsem docela vychytala.

helulela
16. zář 2010

@andelka Na příkrmy se vážně těš, je to úplně o něčem jiném, já teď například objevila kouzlo čč narovno 😉

andelka
16. zář 2010

@helulela juch juch, těším se 🙂

jasekd
16. zář 2010

@andelka Ten novosklad bych nedavala, i kdyz to vycpu, je to hned mokry, davam jen nekdy pres den, na noc ne,ale spousta holek jo. Jak rikam, dam jen HD, jednu HD vkladacku a HD fleec. separacku, plina je rano komplet mokra, ale dite je spokojene, on ten fleece je jakoby suchej (teda skoro, po dlouhe noci). Mne prijde, ze to frote krasne roztahne rovnomerne tu vlhkost vsude, ale ten novosklad tolik ne, nesaje to tolik, coz je asi logicky, i kdyz do nej dam HD vkladacku, co je frote, tak vepredu strasne mokre a neprijemne, ale i sem davam separaku a ta to zlepsi. Ja i kdyz malej uz do pliny skoro nekaka, davam separacku furt, prave kvuli "suchu".