Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlatouch
8. říj 2010

@jankabry Ahoj, vitam dalsi dubnatko, co se chysta do latky 😉 Holky ti dobre poradily, separacky si nastrihej a souhlasim s betelgeuzz, pletene vlnacky jsou daleko levnejsi a slouzi bezvadne 😉 Ja mela kupovane jete z druhe ruky, pletene asi troje a daleko lepsi, z tech kupovanych jsme hned vyrostli a byly strasne tuhe a nepruzne. U home-made si muzes si vybrat barvu, upravit rozmery a vydrzi fakt dlouho. Ja zacala vlnace davat az kolem 4m, predtim jsem prebalovala i v noci, takze prdka se vyvetrala a PULky stacily.
A na noc jsou bezva prave treba bambusky BBH, ale ze zacatku staci poradne dovycpat novosklad, stejne se casto prebaluje.

jankabry
8. říj 2010

Ahojky holky, díky za rady! no tak já jsem to nějak zredukovala a poměnila teď se mi toho zdá zase nějak málo 🙂 co vy na to? určitě jsem něco zase přehlídla 🙂 ale musím říct, že se v tom asi začínám orientovat 🙂
co se těch vlňáčků doma pletených týče - já te začala plést - jsem už přes měsíc na PN a budu až do nástupu na mateřskou ... takže doma nuda 🙂 zatím pletu obligátní šálu a pak začnu na mimi 🙂 ale to je daleko 🙂

Čtvercová plena Kikko LUX ECO 30
Vícevrstvé pleny Kikko Vícevrstvé pleny Kikko Velikost: S 5
Zavazovací plena Disana Zavazovací plena Disana 2
Čtvercová plena bambusová 30x30 Baby Lucy Čtvercová plena bambusová 30x30 Baby Lucy 5
Jednovelikostní bambusová plenka Anavy Jednovelikostní bambusová plenka Anavy 1
Separační pleny celulózové Popolini Separační pleny celulózové Popolini 1
Imse Vimse Organic bílá Imse Vimse Organic bílá Velikost: NB 1
Imse Organic Fox Imse Organic Fox Velikost: S 1
Snappi sponka Snappi sponka 3
Baby Lucy vkládací plenka bambusová S 3
Bambusová vkládací plena Baby Beehinds 30x30 2
Bambusová kalhotková plena Baby Beehinds Bambusová kalhotková plena Baby 1

zlatouch
8. říj 2010

@jankabry tak to je idealni, vlnacky si napletes a muzes zkusit i nejake vkladacky, da se koupit treba bambusovy flis 😉
ja teda jeste nevim, co ty zavazovaci, ja je nikdy nemela a prijde mi, ze to neni pro kazdeho. No ale uvidis, vyhoda je, ze vybava se da pruzne obmenovat, prodavat a prikupovat 😉 Jo a 3 snapky je docela hodne, vetsinou si vystacime s 1 😉
Jo a za me bych vzala vic PULek, ale zalezi, kolik napletes vlnacu 😉 Ja mela PULky 4, vlnace zadne a bylo to akorat.

jankabry
8. říj 2010

@zlatouch no u těch PULek si právě nejsem jistá s počtem kusů od velikostí. My budeme mít asi velké mimi - oba máme 180 a jsme z vysokých rodin - brácha, otec děda všichni kolem 190 cm 🙂 manža, když se narodil měl 4,5kg a můj brácha tuším taky 😅 takže fakt netušm ...
zavazovačky chci vzít na zkoušku, stojí pár korun tak mě to neroztrhne 🙂
ty snapky bych radeji vzala rezervní, páč jak se tak znám tak se to za chvíli ztratí a nebo to někam zašantročí kocouři 😀
to by pak mělo stačit na pár měsíců a pak budu jenom dokupovat svrchňáčky, že?
no a taky nikde nemůžu najít tip na dobré AIO plenky, i když se na všech info stránkách píše, jak by se měli pořídit min. na cesty...
na latkove pleny.info jsem četla, že výbavičku doporučují udělat převážně z kalhotovek a ž nejvíce sají bambusové - já je ale nemůžu nikde najít ☹

zlatouch
8. říj 2010

@jankabry to je tezky, ja zastavam nazor radsi vetsi, utahnout to vzdycky nejak jde. L.byla naopak mrnava, takze Ska nosila az do roka (mela jsem naky z MMB, nevim, jak jsou na tom Imse Vimse...)
Jo jo, na zacatek by to melo stacit, to bude hlavne novosklad. Ja zacala prikupovat tak po 3, 4m, kdyz jsem se trochu rozkoukala a zatouzila jsem prave po fesnych AIO 😉 U me vedou Itti Bitti a BBH Magic, pripadne BG kapsovka.
Bambus opravdu saje nejlip, myslim, ze si spravne vyhmatla BBH a Anavy, budou i jiny, ale zas takovy prehled nemam 😀 Me v tomhle prisly fakt super doma sity bambusovy vkladacky, davala jsem je na noc i do nebambusek a savost byla hned lepsi 😉
Ted me jeste napadlo, co jednovelikostni PUL? O par stranek zpet se resily, me to prijde idealni.

zmuzle
8. říj 2010

Ahoj, tak konecne jsem se dokopala k inzeratu. Pro pripadne zajemce. Bohuzel uz synek vyrostl a potrebujeme L.

https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/h2qx/bab...

katka82
8. říj 2010

@jankabry tak my měli pulky od HaipaDaipa 🙂 2x S,pak 2x M a teď 1x L 😉 vlňáčky jsem začla používat až teď 😅 jsem se toho zbytečně nějak bála či co 😅 😔 a pletu si je sama 😉 klubko vlny stojí 60kč a ani se celé nespotřebuje 😉
jinak super bambusové kalhotovky jsou zde: http://www.latkovky.cz/kalhotkove-jednovelikost... 😉 my máme jeden exemplář a jsou fakt super 😉 😵 a dají se zmenšit i namalé mimi 🙂

terezita
8. říj 2010

@jankabry dobre AIO jsou bum genius kapsovky a bbh magic 😉 a ja si jeste vychvaluju mommys touch.

katka82
8. říj 2010

J ty mmomys touch AIO máme 3 a super 😵

terezita
8. říj 2010

@katka82 ja asi 3x tolik.. 😀 😀 😀 ale zato mame jen 2 nove a zbytek z druhe ruky.. musim je sice ted uz dovycpavat BI nudli, ale i tak parada.

baarca
8. říj 2010

@jankabry PUL teoreticky mužeš mít větší, nebrala bych třeba ty vyloženě novorozenecké, ale S určitě už jo. Mates nosí i M PULky teď, takže vydrží. Ale brala bych určitě takové, kde jde suché zipy překřížit - BBH nebo Bummis.
Z AIO jsou naše nej BumGenius kapsovky a BBH chlupaté. Mommy's touch u nás nějak bohužel nefungovaly a provlhaly na bříšku, ale byly nádherné.

zmuzle
8. říj 2010

Tak jsem jeste nafotila neco, co moc nevyuzivame, mam toho samozrejme hodne 😅

http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=505790

slunicko76
8. říj 2010

ahoj devcata, tak manzel privezl z Ikei vsechno !chtela jsem se zeptat, na jak velke kousky strihate tu Irmu?

terezita
8. říj 2010

@slunicko76 irmu podle separacky. nekdo tu psal 15x30. ja mela na dylku myslim vetsi.. ale muzes i vzit plinusi co pouzivas a strihnout to podle ni, aby se do ni vesla.

maly_prcek
8. říj 2010

@jankabry IV svrchňáčky vzít klidně rovnou S... Svrchňáčky to chce mít tak troje, dvoje dobré, třetí záložní. Malé velikosti seženeš v dobrém stavu i z druhé ruky... Měli jsem rádi i flísáčky (ušiješ za pár kaček) Dobré vkládačky jsou BI nebo Anavy.

jasekd
8. říj 2010

@jankabry Ahoj, ubrala bych jednu snappku, ja mam dve a pouzivam furt tu jednu a je jak nova, druhou mam pro pripad ztraty. Je fakt, ze to neni nejaka velka polozka. No a PULky mame dvoje (vzdycky dvoje svrchnaky v jedne velikosti, mela jsem HD fleecaky S a PULky S, ted mame 2x HD PULky Mka), mne to uplne staci, ze zacatku byly obcas pokakane, ted co je starsi vubec, a peru proste kdyz mam pocit, ze je pouzivame delsi dobu. Ani nesmrdej. Pokud nechces byt striktni latkarka (hodne holek dava na noc papirovku), tak v podstate mne by stacily ted i ty jedny, nez to uschne, treba pres noc, dat papir. Ze zacatku jsem davala k Dr papir, az ted jsem zacla i tam s latkou a proto poridila 2 AIO, jinak je nepouzivam, venku a na navsteve prebaluju normalne kalhotkovku a PULky, stejne to sedi mnohem lip a je to pohodlnejsi pro dite (aspon to, co mam ja). K Dr je to u nas nutnost (chodime hodne do nemocnice na UZ zaludku, ledvin atd, a tam sestricka tu plinku pridrzuje a ruzne s nim manipulujem, tak tam by svrchnaky a plina nesly). Takze ty AIO bych asi koupila, az to rozjedes a budes vedet, zda chces vyhradne latkovat nebo stridat s papirem 😉 .

ivuska.h
8. říj 2010

Mám teď dvě kapsovky Mommy's Touch, z bazárku v Bráně, snad po 3 nebo kolika dětech. Flís vevnitř je pekně hnusně žmolkatý, ale PUL je v pohodě, místy párlé šití. Takže potud dobré, ale fakt mě překvapilo, jak může takový kus hadru, vlastně jen dvě vrstvy látky (navíc levné, žádný bambus atd.) stát takové peníze (teda já je mám za 120/kus 😀 )...

andelka
8. říj 2010

@jankabry Ahojky 🙂 tak já mám snapky dvě a střídám je, sem tam jednu někam založím, takže za mě určitě dvě
Pulky mám 4, většinou točím dvoje oblíbené (IV organic),ale stane se, že je 2x po sobě nehoda, musí se přeprat a pak mi dvoje visí, tak abych měla zas dvoje na střídačku, než tamty uschnou. Aspoň se tak neopotřebují. Měla jsem na malého vel. NB a teď mám S a ještě mu to tak měsíc bude. IV jsou super svrchní, oceňuju kanýrek v pase a manžetky kolem nožek, i příjemný materiál. Ale někomu se stává, že má útlejší mimčo a pak ty S nejdou pořádně zapnout, nedají se dát zipy přes sebe, odstává to. Takže klidně bych NB vzala. Dají se pak prodat - já prodala všechny svrchní, co už měl malé bez problémů.
Separačky mám taky Popolini celulozové a jsou dobré, minimálně 3 praní přežijou v pohodě.
Zavazovací Disanu jsem teď koupila jednu na zkoušku, úplně mě to nenadchlo, ale zas je to dobré, když chci mít jistotu, že mi vaječina neprojde na svrchňáky, dá se to dobře utěsnit. A rychle schne.
Vícevrstvá KIkko v S ti vydrží dlouho, já jsem teď koupila M a je to plachta 😅 Ale zas já to zkracuju překladem na chlapečka, takže už ji používám teď.
V noci jsem začala látkovat nedávno, zatím se mi nejvíc osvědčila kapsovka Bum Genius.

silente
8. říj 2010

@slunicko76 - Irma - 15x30 🙂

mehlo
8. říj 2010

@ivuska.h jo to mi povídej- koupila jsem jednu na MMB- tu easyclean duhovou a byla jsem z toho v šoku, jak je to strašně jednoduchý a stojí tak moc peněz- já jsem ji měla za 180, ale novou bych nekoupila ani náhodou. Já s ní moc spokojená nejsem- je strašně veliká a tudíž nám moc nesedí

ivuska.h
8. říj 2010

@mehlo No mě taky připadala obrovská, ale když jsem ji natáhla a porovnala se svojí, tak má stejně dlouhý sed 😕

slunicko76
9. říj 2010

nejak nedokazu docist,ale koukam, ze si delate seznamy!🙂
ja budu asi jako E.T.!:-)
*cca 200ks čč- podedene po pribuznych,ale v super stavu! Vyroba KOlora Semily ( dnes Hybler ale pred 30 lety to bylo o necem jinem, jsou krasne mekoucke, nektere byly uplne nove)
*snapka
2x IV soft PUlky - nove
1x BM PUlky-nove
vlnacky domaci vyroby
flisacky Anavy¨-nove
6xAnyvy jednovelikostni - 5x nove
1x konopna plenka EH
4x vv
3x BL flanelky - bazar
2x usita kalhotkov plenka (ne mnou🙂 )
ted jsme koupily cca 10 Ikea rucniku
1é ks Ikea zinky
jedna Irma
to je asi vsechno a nepocitam, kolik v tom mama

slunicko76
9. říj 2010

jo a jeste jednu Popoliny tancelku
jo a vlastne v tech 200ks čč je cca 30 ks kikko nebelenych plen- darek

takjsem to secetla a dostala jsem se na necelych 5 tisic bez postovneho,ale fakt je, ze jse se docela rozmazlovala! Uz ale nemuzu do toho dat ani kacku!☹ jen to, co bude nutne!

slunicko76
9. říj 2010

a pssss,at to neslysi manzel!🙂

slunicko76
9. říj 2010

a jeste k tomu vyhradnimu latkovani!🙂 my latkujem porad hlavne proto, ze jsem se jeste nejak nedostala k tomu, abych sla koupit vetsi pairovky!🙂 takze vlastne nemame jinou moznost!🙂))

jinak ma doma docela dost papirovek do tech 6 kg ( ted mame tak 6,5kg), tak snad bych pri nejake nouzi (ta si ale myslim asi nehrozi 😀) nejak namotala tuhletu
ona mi toho privezla hodne dielerka, co vozi zbozi do duchodaku, same Fixis-byly dobre a zadrmo, kdyz jsem ze zacatku nestihala, davla jsem na noc , tak je tu mam!

andelka
9. říj 2010

Tak u nás je to noční látkování nějaké zakleté - všechno mi protíká, hlavně kolem nožek ☹ - jen BG většinou drží, když to dobře sešteluju. 🙂 Jedině možná klasické Pulky by přežily, ale to bych už musela koupit větší a nacpat to bambusem co doma najdu 😅 Jinak fakt nevím. 😒

silente
9. říj 2010

@slunicko76 - jj, psssst, ať to neslyší manžel, to znám 😀 Já snad taky udělám seznam 😅 Ale to mě pak asi jebne 😨

slunicko76
9. říj 2010

@silente mne uz teda skoro jeblo!🙂 😀
@andelka mne zase v noci protejkaly papirovky, tak jsem se na to vyprdla! a ty Pulky mame uz ted XL!🙂 Mne to zase porat vylejzalo. Ale to porad jedu novosklad plus dve cc plinky. Kdyz mam drak a nebo mnou upraveny novosklad plus ty dve pliny, vejde se mi to do BM 7 az 9kg! 😉

slunicko76
9. říj 2010

a jeste dotaz na Irmu, pisi tam, ze se to ma prat na 40st.,ale tady pisete, ze perete s plinama! Tak na 60st.i tu Irmu?

jasekd
9. říj 2010

@andelka No nez se nervovat s protejkanim a pranim postylky, kup si ty PULky, mne neprotecou ani boha. PULky, HD s vkladackou a je to. Kamoska dokonce i na noc davala jen HD PULky a HD plinku, bez vkladacky 🙂 PULky mi nikdy neprotekly, pokud byly dobre zabalene (asi dvakrat jsem prehlidla precuhujici plinu, moje chyba). Ty davas nejake AIO nebo co, jestli se pamatuju, ty moje by protekly urcite.

@slunicko76 vzhledem k cene Irmy, urcite s plinama. HD separacky jsou taky fleecove, pisou na 40, ale s cim bych to asi tak prala? Potrebuju je s plinkama, takze jedine na 60. Pohoda. Trochu zmolky, ale komu to vadi... Jinak ta tvoje vybava mi pripada pekna a 5 000 neni moc, at si manzelove spocitaji, kolik by se utratilo za jednorazovky 😉