Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
26. říj 2010

@kackaj Moje budou patrntkové... ale ještě nějakou dobu potrvá, než budou v prodeji.

suik
26. říj 2010

@sussanah díky...uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Sofinka kaká docela často, v každy plene je neco, i kdyby to melo bejt jen uprdnutí. Ona moc neplace, ale moc nespi, nebo se ji nedari moc uspat, tak jsem kolikrat rada ze spi a vymesovani neresim. Ale kdyz se podari neco chytit mimo, tak mam radost, do toho záchoda je to nejlepší 🙂 ....ušetřím i dost praní.

schnek
26. říj 2010

chystám se poslat dál bumhugger vel S, ptit velourku od 7kg a pak co mám na bazaru - 3x BBH AIO chlupatky vel. M a babyidea zavazovačku. Kdyby někdo bral víc věcí (ideálně vše), tu bych přidala klidně darem 😉 ceny BH a velourky přes IP 😉

kackaj
26. říj 2010

@ivuska.h a na jak dlouho to ještě vidíš Ivi, že bych si počkala? Zatím mám troje + ty BM, ale právě přemýšlím, který půjdou z kola ven a že to chce vyměnit za jiné. Pořád ještě nemám přesně to, co bych chtěla...tak že by snad ty tvoje???🙂 Prefoldy točíme pořád dokola, jsou fakt super! 😉

veselazu
26. říj 2010

@kackaj kterou velikost prefoldů máš? M? stačí jen prefold jako vkladačka nebo ještě něco přihazuješ?

veselazu
26. říj 2010

holky dotaz - jak peru v tom Excelu nebo Ulrychu tak prostě po vyprání ty plíny pořád trochu zapáchají - no možná prostě jen nevoní. Perete plíny v něčem a voní pak? Mně přijde, že ta moč je prostě věčná 😠 . Uvažuju že bych tam kápla nějakou silici nebo tak něco aby mi voněly...

katka82
26. říj 2010

@veselazu já to pak ještě jednou máchám s pár kapkama tea trea nebo lvandolového olejíčku 😉

kackaj
26. říj 2010

@veselazu jo ty Mka nám stačí zatím bohatě, vydrží i 2-3hodiny, podle situace. Ale já přebaluju většinou tak do těch 2hodin, takže plíny vyhazuju do koše napůl mokré. Jinak mě extrémně teda plíny taky nevoní, peru v lovele a nesmrdí nebo nezapáchají, ale ani nevoní...neřeším to🙂 Ale měli jsme období, kdy mi i po vyprání smrděly skoro jak před, ale to bylo v době, kdy jsem je nechávala v koši třeba i 4dny. Teď je dávám dřív i když není plná pračka, nebo je dávám s ručníky nebo někdy i s prádlem normálním, protože když mi leží dlouho v kýblu, tak pak nám smrdí i celá koupelna...je to nářez ten čpavek 😝
@katka82 já pořád nechápu ten postup pro dvojité máchání a kdy a kam se dávají ty kapky toho olejíčku??? Já nejsem nějakej technicej tip, peru většinou v jednom pracím obvodu na různé teploty, jiné programy pak už nestřídám. Máchání navíc dát umím, ale až po tom, co pračka dopere, ale pořád se mi to hlídat nechce a taky mi přijde zbytečně navíc vyplácaná voda. Možná, kdybych to tak udělala občas a dalo se to nastavit rovnou, tak bych to tak nevnímala.

schnek
26. říj 2010

@veselazu peru na dětskej program (víc vody) + přidávám extra máchání, po slizu nijak extra nevoní, ale po Aloe froschi jo 🙂

joohana
26. říj 2010

@ivuska.h Za mě teda PULky s křidýlkama, u těch co mají kalhotový plínky je to asi jedno, ale jako rovniplínkářka bych to ocenila, je to fakt pojistka na kakoše.

lynks
26. říj 2010

no tak nevím co jsem udělala jinak než má být, dneska porpvé Pastelka s celulozovou separačkou a malý mokrý až na zádech, celý to proteklo, nevím kudy.Jestli po tý separačce, že není dost savá nebo co...Doted jsem balila do čtvercovek na novoroz.sklad a nikdy se to nestalo....co vy a Pastelky? Sajou?

ivuska.h
26. říj 2010

@kackaj Materiál mám, takže na tom to nevisí, ale ráda bych prvně udělala pár testovacích kusů a pak se uvidí, jestli není potřeba něco pozměnit... Můžeš být klidně tester 🙂

@veselazu Mě po Ulrichu nic nesmrdí, je to prostě cítit jako mokrý hadr, bez nějaké umělé vůně.

@joohana No dobře, zdá se, že veřejné mínění je celkem jednoznačné. Ale teda moc mě nepotěšilo, protože s těma křidýlkama se bude hůř řešit ta jednovelikostnost.

kackaj
26. říj 2010

@ivuska.h jooo, já ráda budu tester...tak poprosím o nějaký neutrál nebo klučičí vzorek, ať se Ondra neprdelatí v růžové🙂 Až budou tak se opravdu hlásím a taky hlasuju za "křidýlka", resp. dvojité nohavičky a kdyby bylo zastrkovadlo na plínky uvnitř, tak bych taky nenadávala, je to vcelku dobrý pomocník, ale obejdu se bez toho 😉
Nechceš poslat na omrknutí ty weehuggers...jednovelikostní patentkáče s křidýlkama i se zastrkovadlama??? Na nás sedí dobře, nevím, co novošci nebo menší plínkáči, to bys mohla zkusit na vašem Onřiškovi...jak sceeeš 😉

katka82
26. říj 2010

@kackaj no my máme taky to máchání až po vyprání 😉 peru v noci na odložený start a pak vymáchám ráno 🙂

kackaj
26. říj 2010

@lynks pokud to bylo první použití pastelky, tak to možná bude počáteční snížená savost, resp. čím víckrát opereš, tím savější bude čím dál víc, takže párkrát to vydrž, nebo pojisti ještě vkladkou a po cca 5-8mi vypráních by už měly mít fajnou savost. Ne, že bych teda pastelku měla, ale platí to o plínách obecně 😉

kackaj
26. říj 2010

@katka82 a joo, no tak můžu to občas zkusit. A kam dáváš ty oleje, do nějaké přihrádky (jaké?) a nebo rovnou do bubnu?

blka
26. říj 2010

@kackaj A jak funguje ta kapsa vepředu v PULkách na zastrčení plínky? Já, když jí tam dám, a pak kalhotky natáhnu na Marečka, tak se mi ta plínka stáhne dolů a v té kapce moc není. A navíc, nejvíc bývá mokrej předek, takhle by byly morký ty kalhotky.
Olejíček dávám do přihrádky na aviváž. Můžeš tam dát ocet a do něj kápnout pár kapek a nebo já tam naliju trošku vody a do ní kapnu ten olejíček 😉

permonik7
26. říj 2010

@kackaj já dávám olej do přihrádky na aviváž a funguje to 🙂
@lynks mně přijde, že pastelky obecně málo sajou, vždycky jsem je vycpávala vkládačkou, nebo i čč a pak je to v pohodě 🙂

permonik7
26. říj 2010

@blka jo, to by mě taky zajímalo, protože jsem to zkoušela a to samý co ty, Blani, mokro všude a plína sjetá.

katka82
26. říj 2010

@kackaj přesně jak píšou holky 🙂 do přihrádky na aviváž 😉 já práve peru ve slizu a tak tam dávám trochu octa a pak ráno při máchání olejíček 😉 ale pokud pereš normoš v nějakém prášku tak ho tam můžeš kápnout rovnou před praním 😉

kackaj
26. říj 2010

@blka @permonik7 @katka82 tak díky za rady, zkusím to určitě...hlavně ten levandulový olej mě nalákal 😉
Jinak každá ta kapsa má z té mokré strany PUL, jak flipky tak weehuggersky, takže kalhotky by od plíny navlhnout neměly. Lepší jsou ty flipky ale asi, páč ty jsou vevnitř na té kapse stejný matroš, z jakého jsou celé kalhotky, kdežto ve weeh. je kapsa ze suché strany bavlněná a z mokré strany PUL, ale občas se u nich stane, že ta bavlna navlhne, takže trošku nevýhoda. Někdo ale tu bavlnu na těle zas preferuje...nám je to ale vcelku fuk, páč malýmu PUL zle nedělá, ani není nijak výrazně zpocený pod ním, takže pohoda. A plínu vpředu držím, aby se mi při zapínání nevyhrnula...snažím se, aby prostě byl pokrytej hlavně předek, takže možná ze zadní kapsičky trošku vyjede, ale předek je zabezpečený. Skládám ale prefoldy tak, aby byly od okraje k okraji při jakékoli velikosti kalhotek (jednovelikostních).

veselazu
26. říj 2010

@kackaj no to bude asi tím ten smrádek. Já někdy peru 1x za 4 dny a on se mrcha drží. Budu teda prát častěji aspoň jednou za 3 🙂

@ivuska.h no právě a mně to po vyprání někdy smrdí močí, to bude asi tím že už je zažraná , zkusím prát častěji co 3.den max.

@blka mně Weehuggersky taky navlhají v té kapse, ale možná že už je ta vkladačka mooc nacuclá nebo co. Navlhnou tak každé 4té použití.

Teďka mi přijdou na údržbu nejlepší PULky igeliťáky, ale nevím, co v létě, trochu se bojím, aby se v tom malý neopruzoval, co myslíte? Ty B.Bottom s dvojitým PULem jsou takové silnější... no uvidíme.
@katka82 taky dokúpime olejíky a to by bylo aby to nevonělo 😉

kackaj
26. říj 2010

Holky a jeste dotaz...levandulovy olej napr. od koho? Nejaky primo etericky, nebo k pouziti na telo, nejaky masazni ... At nekoupim neco desne agresivniho, nebo naopak slabotu, co v pracce zanikne🙂
@veselazu taky mi to vic smrdelo, kdyz jsem mela bambusove plinky BBH, ty smrdely samy o sobe. Ale jinak to fakt pricitam tomu dlouhemu pracimu intervalu. Taky se takove plinky uz nesmi nechat po vyprani dlouho v pracce, to je pak na znovuvyprani...lepsi hned povesit. Kolikrat mam chut narvat tam avivaz, ale mam jich dost s microfleecem, tak to by neslo🙂
Tak dobrou 😉

joohana
26. říj 2010

@ivuska.h My máme jedny PULky Blueberry a jsou na patentky, mají křidýlka a jsou jednovelikostní-mají dvě řady patentek, takže se dají nastavit kolem nožek jinak než kolem pasu, pokud je třeba. Přijde mi to jako dobrý nápad.

joohana
26. říj 2010

@veselazu Mně taky plíny smrděly, máchám před praním, jako vymáchám to z nejhoršího a pak vyperu a nevoní teda nijak extra, ale zdá se mi to lepší než předtím.

katka82
26. říj 2010

@kackaj já mam oba od firmy Salus 😉 : http://www.apatykacb.cz/www-apatykacb-cz/eshop/... 🙂 popravdě řečeno u nás ve městě jsem ani od jiné firmy nesehnala a nechtělo se mi ho objednávat přes net 😉

suik
26. říj 2010

k olejům, já dávala levanduli do octa do prihrádky na aviváž, ted levanduli kapu k plenám a mám docela spotrebu, tak jsem to v pracce vynechala, ... vonelo to vzdycky krasne pri vyndavani. nastesti mi zatim pleny tolik nesmrdi, peru od den/dva....

ale nechápu jak bych mohla pridat dalsi machani, moje pracka to asi ani nema, nebo to nemuzu najit, peru na predpirku, tak doufam, ze to staci

ted testuju jeden ekoprasek a ten teda voni uzasne, jsou v nem snad nejaky vonny oleje...zatim celkem dobry, ale furt musim to zluty predrbnout....

co jsou kridylka u PULek?

mooncaa
26. říj 2010

Tak mi dnes dorazila zásoba žlučových mýdel z DM, mám jich 10 😀 Tak teď si malá může kadit jak chce.

@ivuska.h Jinak já taky hlasuji za křidýlka u PUL. U novorozeněte je každá plínka celkem objemná a bez křidýlek si myslím, že by nám to netěsnilo. Já teda mám PUL jen s křidýlkama, takže vlastně nemohu bez křidýlek posoudit.
A Thirsties jsou vlastně taky rostoucí a křidýlka mají. A trochu mi vadí u plenek jak patentkových tak snapkových, že mají kolem nožiček za gumičkou příliž dlouhé sukýnky (ta látka mezi gumičkou a krajem plenky), pořád nám to čouhá z PULek, tak musím vždy nějak zastrčit. Ale asi je to problém jen u malého mimča, takže až trochu vyroste a přejdeme na větší PUL, tak to myslím takový problém nebude. U novorozence mi víc vyhovují snapkové plenky - sedí nám krásně a víc vyhovuje to zahnutí plínky nahoře než u patentkových o něco níže. A musím pochválit tu jemnost plínek, ta je úžasná.

Malá asi bude adept na bezplenkovku, prakticky pokaždé při přebalování udělá loužičku a s největší oblibou čůrá do osušky po koupání - to se vyčůrá před koupáním a kousek si nechá i do osušky po koupání 😀 . Jen jí to teda vyhovuje v leže a ne na rukou nad umyvadlem. Ona teda mám pocit čůrá pořád, takže nehrozí, že bychom plínky neužily.

blka
27. říj 2010

@suik Křidýlka jsou vidět tady http://www.branakdetem.cz/thirsties-duowrap-ros...
@kackaj Klidně ten salus, to je jedno, prostě nějakej, co se dává do aromalampy 😉

kackaj
27. říj 2010

@katka82 @suik super díky, dneska valím pro levanduli, máme tu zelenou lékárnu, tak tam určo mít budou...už se těším🙂
Křidýlkama u PULek se myslí takové ty druhé nohavičky jakoby...jako že ty kalhotky mají jedny těsnící okraje a druhé ještě jistící🙂 Nebo já nevím jak to popsat, prostě dvojité kolem nožiček🙂