Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baca
3. lis 2010

Je mi jasné, že nechat prdelku naholo je nejlepší. Jenže třeba dneska jedem ke tchánům a ne že by netopili, ale je tam prostě mnohem chladněji, prtože mají tlustý zdi, takže tam by umrzla. Na nočník ji dávám, ale bez úspěchu. A kaká velmi nepravidelně. ☹ Snad to brzo zmizí. Zadek už má jakžtakž, ale ta pipinka... ☹

baca
3. lis 2010

@meleri co to je?

blka
3. lis 2010

@katka82 Zajímavej nápad s půjčovnou 😉

meleri
3. lis 2010

babykangas je typ plen, ale nezdá se mi že by ho lidi často kupovali. líbí se mi že je na cvočky a univerzální velikosti. jen nevím jestli třeba nemá nějaké nevýhody atd..
já mám ráda BG jenže se mi po dvou letech vychechlaly dost ty suché zipy tak sem si řekla, do suchých zipů už ne.
ten Baby kangas jsou fakt pěkné plenky na pohled, a ani ne moc drahé, vychází to nějak na 14 eur což mi přijde v poho oproti jiným..

katka82
3. lis 2010

@blka viď taky si říkam že je to super 🙂 hlavně pro začínájící látkařky které zkouší co jim bude vyhovovat 🙂
@baca to je na prd když je u tchánovců zima 😖 my s tím jednou bojovali když jsme byli v létě na dovče u příbuznejch a manža mu furt rval pleny aby někde neudělal loužičku 😒

blka
3. lis 2010

@katka82 To máš pravdu, že pro ty začínající je to dobrý 😉

baca
3. lis 2010

@katka82 tak u nás je taky manžel víc choulostivý na upatlanou sedačku, fleky na koberci atd. Mně je to nějak jedno. Však jsou to jen věci a mají sloužit.
Jenže Bára si třeba posedí na hrnci (nemylím dlouho, to ona neumí, nechce) a pak si vstane a vyčurá se vedle.

Mně v té půjčovně vadí ty fleecové separačky, nepoužívám je, ale zas na zkoušku bych to vydržela.

maly_prcek
3. lis 2010

@veselazu V létě už budem bez plen, ne? Máme stejně staré Davídky... 😀 😀

ivuska.h
3. lis 2010

@meleri Baby Kangas prýn hodně protékají, hlavně u chlapečků skrz ten zip vpředu.

meleri
3. lis 2010

@ivuska.h
a jeje no ještě si to rozmyslím, každopádně chci jít do dalších 3 plen, protože pochybuju že po porodu bude starší bez plen..
kluci čůrají fakt asi dost...
mi se nejvíc osvědčily BG a blueberry, ale zaprvé: ta cena 😖 za druhé už bych nekoupila nikdy nic na suchý zip.

sussanah
3. lis 2010

to by me zajimalo, proc tam davali do tech Kangas ten zip? aby se ta vlozka nehybala? Me teda z zadne kaspovky nikdy vlozka nevypadla, tak nejak nevidim smysl toho zipu 😕

meleri
3. lis 2010

mě to zas přišlo celkem praktické ten zip, jako já má BG a když se ta vložka dá pro větší dítě tak konec občas trochu vylízá ven ze zadu..
proto jsem si říkala že tak je to aspon schované, ale divím se že přeteká, vypadá fakt široce.
mi přeteče někdy i BG ale je to spiš moje chyba, protože ji špatně dám, ale na Itti bitti fakt nadávám, protože ty mi přetékaly vždy a do dnes...přebaluju co dvě hodky, ale IB musím co 60 min.

meleri
3. lis 2010

dívala sem se na to znova, a ta vložka mi přijde hoodně tenká a navíc je fakt blbé že tím že je v předu ten zip tak je tam asi kousek volného prostoru a moč se podle mě vsákne přímo do té kapsy a proteče..a kluci fakt jak čůrají tak je to hodně v předu. tak nevím jestli do toho půjdu.
každopádně nějaké dvě tři koupím, tak nevím, jaké rozhodě teda jen kapsovky...

ivuska.h
3. lis 2010

@meleri Proč ne nic na suchý zip?

ivuska.h
3. lis 2010

@meleri Ono to prosákne prostě skrz ten zip... Já si to u Ondry dovedu živě představit, má mokrou plínku jen vpředu a když si třeba hodinu hraje na břiše, tak to snese málokterá plínka. Ten zip prostě není vodotěsný. Jinak taky moc nechápu smysl. Nemám ráda ten styl kapsy, jako mají třeba Fuzzi Bunz, kde je prostě vzadu díra. Já to mám na svých kapsovkách řešeno jinak, vkládačka sama vylézt nemůže, je úplně překrytá látkou.

Itti Bitti podle mě protékají proto, že mají vevnitř tu umělinu a ta nesaje dost rychle, když dítě vyčůrá naráz velkou dávku. Proto nemám ráda plínky s flísem nebo tím semišem, čas od času mi proteče jakákoliv značka, která to má (Fuzzi, Mommy's, IB, BBH Magic...). Naštestí jsem našla materiál, který dělá "stay dry" efekt a saje rychle, už míří na atestaci 🙂)

maly_prcek
3. lis 2010

@ivuska.h Sucháč u starších dětí odírá bříško (nám to dělají teda všechny, ale zas je ro rychle nandané) a vysuchá se (ale dyštak se přešije, že 🙂 )...

schnek
3. lis 2010

já mám ráda sucháčový jen MMT AIO, jinak radši patentkový plíny. PUL mám bambino mio, jak se začal stáčet sucháč, přešli jsme na větší velikost, Imse se od vel. M otáčely šíleně a dřely na bříšku 😒 Kapsovkám jsem na chuť příliš nepřišla, buď plína a svrchňáky nebo AIO.

veselazu
3. lis 2010

@maly_prcek no to nevím...to jsem sama zvědavá 😀

ivuska.h
3. lis 2010

@maly_prcek Jak odírá bříško? Nějak si to nedovedu představit...

veselazu
3. lis 2010

@meleri já jsem s BG max spokojená, už dlouho mi neprotekly. Mám 2 AIO a ty dovycpu bambusovou vkladačkou z Anavy a vydrží i 4 hodiny bez nehody. Pak mám 2 kapsovky a taky dám 2 bambusové vkladačky - nudli a krátkou a vydrží totéž. Z kapsovek fakt vedou. Ale ty na patentky mám radči. Mimochodem budu mít možná příští týden pár kousků BG kapsovek 4.0 na prodej něco málo přes 400,- Kč. Asi 3 kusy, ještě nevím, kolik si jich nechám když to klapne. Tak kdyby měl někdo zájem...

veselazu
3. lis 2010

jinak kapsovkám jsem přišla na chuť až posledních pár měsíců - je to supr rychlá varianta a dobře se mi nasazují i v akci. Vždycky přečváchnu tu plínu v ruce a za chvíli je suchá a vkladaček mám hafo.

Ty Kangas mě moc nezaujaly ten zip vypadá fakt divně bála bych se že zarezne 😀 po těch dávkách co musí ustát - leda že by zespod byl podšitý PULem nebo tak něco... no ale zbytečné. U BG je taky taková zábrana na konci, že mi zatím vkladačky neutíkají 😉 Jo a jak jsi psala
@meleri ty vkladačky vypadají fakt hodně tenké, pro novoška možná.

veselazu
3. lis 2010

@ivuska.h ty máš taky kapsovky?? to ani nevím kua .. musím pozišťovat

meleri
3. lis 2010

@ivuska.h
všecko na suchý zip se mi ochechlalo..prostě už to tak nedrží jako třeba cvočky. ty jsou furt stejné.

právě je to trochu začarovaný kruh - jak píšeš, ty flísovky a sametové či co to je protékají (aspon občas) a ty bavlněné zas dobře sajou ale prostě je v nich hodně v mokru. řeším to prostě že často přebaluju asi od toho roku..dřív to bylo celkem v pohodě...ty itti bitti fakt slabota.... ☹ myslím že je to i tím že jsou tak úzké a netěsní.
@veselazu

BG jsou fakt super, dlouho mi neprotékaly skoro nikdy, až v poslední době...prostě je to ostuda - měl by už chodit na nočník a pomalu být bez plen, jenže nechce..:( kolem 17 měsíců začal odmítat kadění i čůrání do nočníku....tak ho nenutím..

slunicko76
4. lis 2010

@ivuska.h jak maji IV ten suchac jenom na kousku tech ousek ( jen takovy ctverecek-neni to na cele plose)tak ten zbytek latky se jakoby otoci ven a ten suchac tam je jen prisity a ty kraje jsou docela tvrde a ostre (ani pranim se to nezmekcilo) a kdyz mimi treba sedi, tak ten suchac tlaci na bricho! Slozite napsano,co?🙂 nekdy ti to vyfotim!😨)

helulela
4. lis 2010

nám se IV zatím nepřetáčí, aspoň jsem si toho teda nevšimla, ale co mě naštvalo je, že je používáme půl roku a sucháč začíná být úplně na houby. Jsem si myslela, že vydrží víc... už nemusím řešit dilema, jestli je mám schovat dalšímu potomkovi 😖

slunicko76
4. lis 2010

@helulela tak to muj suchac zatim OK a to pri prani vetsinou zapomenu, ze ho mam zadelat! A kalhotky vetram tak, ze mam na zehlicim prkne starej frote rucnik a na nej je vzdycky pridelam tim jednim ouskem suchace!🙂

helulela
4. lis 2010

@slunicko76 ono se spíš opotřebovávají ty chloupky, na které se to lepí

ivuska.h
4. lis 2010

@veselazu Zatím jen ve vývoji 😉 Mám tu dva kousky pro svoje děti a jsem velmi spokojena, bud šít nějaké testerské, abych se dozvěděla i cizí názor.

@slunicko76 Aha, myslím, že to snad chápu 😉

veselazu
4. lis 2010

@ivuska.h aha, tož počkám , já mám času dost 😉

veselazu
4. lis 2010

@helulela tak to já jsem koupila IV z druhé ruky, ale vypadaly fakt dobře a používali jsme je permanentně asi 4 měsíce a sucháče byly pořád jako nové - držely fest. Ale začaly dost navlhat tak jsem se jich zbavila