Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mamlas06
18. dub 2009

Apel - neždímat 🙂 Ten nálev pouze lehce vymačkat nebo kalhoty zabalit do ručníku a promačkat. Ale někdo je ždíme v pračce, to se mi ale moc nezdá

mamlas06
18. dub 2009

no a evule - vzala bych S i M 😉

palenda
18. dub 2009

mamlas - no, měl je cca 2-3 hodiny a plínku dost mokrou, to je pravda... a po vyndání z té impregnace jsem je vyždímala v pračce, tak možná by to mohlo být tím?? Kdyžtak zkusím ten silnější nálev impregnace a uvidíme 🙂 Díky

palenda
18. dub 2009

Evule - já bych taky začala tou vel.S, fakt nám vydržela ty 3 měsíce a to máme dost velké dítko (ve 3 měsících obvykle mívají kolem 5-6 kg, V. má 7kg)

schnek
18. dub 2009

vlňáčky - na den nějaké tenké (SWB, lovíky), na noc silnější IV, BI nebo natahovací

vkládačky - já vkládám vv, mám i nějaký, co byly u plenek, mám jeden bambusovej prefold, ale stejně nejradši vkládám vv a na malý mimčo je hned potřebovat nebudeš, to budeš přebalovat často. Doporučuju nakoupit kikko lux a kikkom bambosový čč a dál uvidíš 😉

jinak znovu opakuju nabídku 😉 BabyLucy PUL XS color modrá kostička, použité 2x, mamables vlňáky modré, použité párkrát, případní zájemci prosím do IP 😉

schnek
18. dub 2009

jo a velikost svrchňáků - M. měl 3310g a PUL dávám BM XS, HD S a vlňáky SWB S, v čemkoli větším by se ztratil 😉

katwind
18. dub 2009

Tak to jste mě trošku zaskočili, pač já skoro všechno nakupuji M, pže si říkám, že S ani nevyužiju😀

matilko
18. dub 2009

kat, určite IV vo vel. S! sú dosť veľké, Kajka má 5kg a myslím, že ich využije ešte pekne dlho, hlavne má hubené nožičky 😀 dávam síce už aj M, ale musím to poriadne utiahnuť...

novako
autor
18. dub 2009

Katwind: Sko se určitě hodí. Lidu se do Ska vešla ještě v 5M.

evulebobule
18. dub 2009

schnek: díky za informace.

Asi pořídíme tedy oboje. M i S a uvidíme, jak na tom budem až se malý narodí.

sonulah
18. dub 2009

vlňáky ždímu v pračce, po vyndání jsou dostatečně omatlaný a fungujou 😉 a před ždímánim nemácham v obyč.vodě

a taky se mi občas zdají na omak "vlhký", ale body na tom je suchý 😕

IV Ska nám byly strašně dlouho (pak jsem totiž zjednodušila balení, takže tu jednu čč to udrželo i na 8kilovym dítěti)... pak bych možná vzala rovnou Lka... (kdybych nekoupila Thirsties a lovíky)

evulebobule
18. dub 2009

sonula: tak S vezmem určitě, jak to tady čtu. 😕

katarina82
18. dub 2009

evule IV ber fakt Ska, páč Deniska nosí skoro v roce a půl Mka a to mi příjde, že je ma větší 😅 Je fakt, že je drobná, ale i tak si myslím, že v těch Mkách by se novošek-i kdyby byl nějaký veliký, utopil 😔

skatule
18. dub 2009

Ahoj holky,
gedren, tak swb vlňáky L jsem zatím uložila k ledu, jsou nám fakt velký...to se nedá a to máme prosím necelých 7 kilo. Jsme ale dlouháni takže to bude asi tím.

Holky, dneska jsem dala výjimečně na noc fleesovou vkládačku, jinak dávám BH, no a ráno zadek rudej jak rak a samej pupenec. No alergie jak víno ☹ Prosím je nějaká noční plína která není uvnitř fleesová? Zatím používám bambusovou p´titku do který dám ještě BH. Když přebaluju během noci...tak je K. skoro suchej, všechno to tam pošle někdy nad ránem a to pak má chudák bambuska co dělat 😨 😀

Jo a ještě mám dvě HH long a přijdou mi že moc nesajou 😨Vypraný jsou zatím asi jen 6x, zlepší se ještě ta savost nebo to už žádný zázrak nebude?

A další dotaz - vytáhnou se aspoň trochu crepe lovíky? Sedí nám parádně, ale jedeme hodně kalhotovky a ne na všechny se to dá v pohodě nainstalovat tak aby byla plína pěkně zakrytá 😔

primulka
18. dub 2009

Já vlňáky po lanolinu dávám do pračky na krátké máchání a ždímání (800 otáček) - přece jenom mi trošku vadilo, že bez máchání by tam zůstal ten šampón na vlnu, co kapu do lázně - a i tak jsou po vytažení lepkavé a fungují 🙂

A taky až teď postupně přecházíme z IV S na M (Maty má něco k 8 kilům) - jak píše sonulah, záleží na balení - jedna čč nebo vv se do Sek pořád vejde, na kalhotkovky dáváme M.

evulebobule
18. dub 2009

katarina: díky za radu. Tak velikost S koupíme víc a Mka do zásoby, kdyby náhodou. 😉

primulka
18. dub 2009

skatule - crepe se určitě vytáhnou, ale zdá se mi, že spíš kolem pasu. Taky mám pocit, že ne na všechny kalhotkovky nám úplně sednou. Ale i když kolem nožiček někdy úplně netěsní, ještě se nám nestalo, že by provlhly (používáme je na noc). Celkově jsem s nima moc spokojená 😎

katwind
18. dub 2009

Oki, nakoupím i Ska, díky🙂

skatule
18. dub 2009

ad IV S - my máme necelých 7 kg a u nás teda vedou. Jedeme hodně kalhotovky a stejně používám víc S než M. Mko mám hlavně na noc, kdy je ta plína taková naducanější 😀 nebo kdyš zorvna Sko dostalo zásah 😀 Mka mám dvoje a spíš mě štvalo že jsem si nevzala dvoje ty Ska. Nainstalovat Mko na slabší plínu mi dá vždycky trochu zabrat aby to bylo linka hranka.

ad VV vel. 2 - já je chtěla prodat, ale nikdo je nechtěl...no ještě že tak. Vel. 1 mi k srdci nepřirostla, přišly na novoše obrovský a navíc nám z nich protýkala vaječina, ale ty dvojky to je jiná kává - teď je docela točíme. Zamotám je kolem dítka, zasnapkuju a je hotovo 😉

ad vkládačky - já je na novoše využívala právě dost. Mám staré čč a některé sajou dost, jiné nic moc. Takže jsem balila hodně novosklad právě s vkládačkou BH. Nekupovala jsem žádné ty levné ale rovnou ty osvědčený a profláklý BH abych je využila i později. Aspoň se stihly za tu dobu pěkně oprat a těď sajou jedna báseň. VV i když vel. 1 mi přišly moc velký, nějak jsem je neuměla pořádně naistalovat, vaječina protýkala...no šly dál.

gedren
18. dub 2009

skatule, tak to jsem zvedava, jak ty Lka pochodej u nas. No pokud sednou, budu Ti moct strelit ty Mka ;)

andy21
18. dub 2009

add velikosti IV, máme 6kg, jedem v Skách a Mka jen na noc,přesně jak píše škatule 😉

add vv 2, já je používám při větrání, takže je využiji dost a dost, pže nehoda se vloudí 😀

a vv 1 někdy použiju jako vkládačku, ale moc v oblibě je teda nemám...

skatule
18. dub 2009

primulko a ty máš M nebo L? Což to že u nožiček moc netěsní....pokud se oblečení nedotkne plíny tak věřím že to neproteče, ale mám problém že některá kalhotovka se prostě pod ty vlňáky dost dobře nevejde 😨 A kupovat Lko ?! To by bylo asi zase moc velký 😕 na to mám už SWB 😀 který je nám teda obr velký 😀

evulebobule
18. dub 2009

tak u těch IV je asi jasná velikost S. Kolik těch svrchních kalhotek mám pořídit pro narozené mimčo?

skatule
18. dub 2009

Andy, tak koukám že máme stejnej systém 😀 VV dvojkama taky větrám, prostě jen zasnapkuju a to je vše.Nehod jsme zatím moc neměli, ale začínáme se přetáčet na břicho...a to už bude horší 😀 😀 Ještě uvažuju že přes to upetu něco jako merino šáličku. K. čůrá vlastně jen dopředu takže nějakej ten jeden počůr by to mohlo v poho vydržet 😉 VV jedničky jsem taky nemusela 😠

gedren, no počkej, my jsme o dva měsíce starší, takže nevěřím tomu že by vám Lko sedlo 😝 . Nám je Lko velký ale vy z něho zákonitě vypadnete 😀

skatule
18. dub 2009

..omlouvám se za tu a tam překlep 😀

evule, já měla jedny baby lucy fix XS, jedny IV S a jedny IV M. Když začal K. pěkně kopat nožičkama začal si suchým zipem u baby lucy odírat bříško...tak jsem je uložila k ledu a pořídila ještě jedny IV M, ale měla jsem vzít raději to Sko. Teď už tolik nekakáme a najíždím na vlňáky, takže Mko v té uvedené velikosti 7-10 kg už asi ani pořádně nevyužijeme, možná zase pak až na podzim nebo v zimě...a to nám třeba bude už zase malý 😀

primulka
18. dub 2009

skatule - na noc mám L a přijde mi, že na kalhotkovky vycpané prefoldem je akorát. Dohromady to sice dělá docela obří zadeček, ale na tu noc to ničemu nevadí 😅 SWB nemám, tak nemůžu porovnat.

evulebobule
18. dub 2009

skatule: takže myslíš, že když pořídím IV S 2x a IV M 1x bude to zatím stačit?

primulka
18. dub 2009

evule - nám na novoška stačily troje (motala jsem novosklad a částečně bkmovala, takže stečení vaječiny až na kalhotky nebylo tak časté... 😀 )

evulebobule
18. dub 2009

primulka: dík, to jsem potřebovala vědět. 😉

skatule
18. dub 2009

evule, my byly děsně ukakaný, hlavně poránu u kojení v posteli v leže 😀 ...to by vždycky tutovej zásah 😀 Já točila troje - baby lucy XS, IV S i to Mko když bylo potřeba, ale ze začátku mi na toho novoška nešlo to Mko moc dobře nainstalovat.Jenže ty budeš mít letní dítko takže možná najedeš na vlňáky mnohem dříve. Být tebou tak ale určite vezmu jedny BL XS a pak 1-2 IV S....s tím Mkem bych asi počkala popř. bych zvažovala už ty vlňáky, nebo místo jedněch IV S vzít rovnou už vlňáky 😉