Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
12. pro 2010

Jo a upozorňuju, že na BC právě probíhá hromadná objednávka bambuckého másla, kokosáku a podobně, kdyby s někdo chtěl zapojit, tak tady -- http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums.... Mám bambucké i kokosák z minulé objednávky a obojí je super na mazání dětí i dospěláků.

tehupetula
12. pro 2010

Ahoj holky, mám tady pro vás nabídku svrchních kalhotek pro prcka.. od začátku látkování jsem se inspirovala touto diskuzí a nakoupila dle doporučení řady zkušených maminek. Z kalhotek, co nabízím mě nezklamaly žádné.. náš malý se ale narodil téměř čtyřkilový, tož jsme ty nejmenší velikosti využili minimálně..navíc ze začátku hodně přebaloval ta´tka, takže do papírových bohužel.. a když, tak jsme použili home made vlˇnáky od babičky, páč mi bylo líto té práce🙂)) žádné z kalhotek nejsou použité více jak 5x, jsou opravdu jako nové.. vlňáčky jednou nalanolínované a držely skvěle.. doufám, že slevy pro vás budou přijatelné. Nejradši bych prodala vše najednou, v tom případě uberu ještě 50 Kč.. Děkuji všem a doufám, že ga´tky dále poslouží...

vlňáčky suchý zip Disana 62/68 - 3-6 m. pův.cena 465 Kč nyní 350 Kč

vlňáčky natahovací Disana oranžové 62/68 pův.cena 360 Kč nyní 300 Kč

Imse Vimse Organic zvířátka 5-8 kg pův.cena 316 Kč nyní 250 Kč

Thirsties vanilková barva 5-8 kg pův.cena 320 Kč nyní 250 Kč

zavazovací Disana 10 ks á 50 Kč (pův.cena 80 Kč za kus)
celková cena 1650 Kč

markusko
12. pro 2010

@ivuska.h Ivuško to vypadá zajímavě, taky bych objednala... Co bys doporučila jako laikovi pro začátek vyzkoušet?? Já používám na malou jen olej weleda nebo hipp, to jsou myslím sezamové/mandlové oleje.

slunicko76
12. pro 2010

@ivuska.h neeee! ja sem si jednou namazala pusu necim na rty s bambutskym maslem a cela jsem otekla, takze k nam bambutske maslo nesmi!🙂

sussanah
12. pro 2010

@ivuska.h to bambucke maslo, pouzivam pro deti i na mazani obliceje treba ven na mraz? Maly je taky docela citlivka, moc tech ruznych kremu nesnese, takze davame ven vazelinu cistou a obcas saloos detsky balzam, ale uz mi nekdo rikal i bamb maslo by mohlo byt, jen nevim, jeslti fakt i do mrazu 😕

slunicko76
12. pro 2010

@sussanah pokud v tom neni voda,tak to do mrazu muze byt,ne?

maly_prcek
12. pro 2010

Ahojik,
předvánoční výprodej věciček, co už neunosíme zde: 🙂 🙂 🙂

http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=207660

sussanah
12. pro 2010

@slunicko76 teoreticky ano, ale precejen treba v oleji vody vetsinou moc neni a pritom je do mrazu nevhodny

mehlo
12. pro 2010

@kvakulka ahojky Kvakulko, zdravíme a blahopřejem ke Klárce

tehupetula
12. pro 2010

Všimla jsem si vaší diskuze ohledně krémů.. vyborný je ochranný balzám od Weledy se včelím voskem a lanolilem, čistě přírodní.. malému vyloženě prospívá 😉 měl by být na bráně

nika
12. pro 2010

@sussanah ten dětský balzám bambucké máslo obsahuje kdom jiných olejů. já ho používám čisté jak pro sebe i malou a jsem moc spokojená, na obličej v mrazech u mne jednička 🙂

betelgeuzz
12. pro 2010

@slunicko76 a nemohla si otýct po těch ostatních složkách, nebo to bylo čisté bambucké máslo?

slunicko76
12. pro 2010

@betelgeuzz ja to pak zkousela na noze s cistym a taky taky byla reakce!Ale jinak proti bamb.maslu nic nemam!🙂

chaarleene
12. pro 2010

zase jdu na rady... malá už mi zase vyrůstá z další velikosti svrchňáků, tak chci koupit nové - tentokrát už jednovelikostní 😀 teď má Haipa Daipa, ty jsou fajn, ale nedokážu si představit, že bych jí do toho dala plínu narovno 😒

ještě máme vyzkoušené Blueberry, ty jsou super, takže teď se rozhoduju, jestli půjdu zase do Blueberry nebo jestli zkusím Kissaluvs a nebo jsem ještě koukala na Weehuggers - všechno PULky

máte některé z nich vyzkoušené?

ivuska.h
12. pro 2010

@markusko Určitě bambucké máslo a kokosák. Bambucké je hodně tuhé a kokosák zas řídký (při pokojové teplotě), takže ideální je rozpustit oba v poměru cca 1:3 (kokos:bambucké) a pak šlehat v chladné vodní lázni do pěny. Na pusu používám samotné bambucké, mám několik kelímků s různými vůněmi. Na červený zadek dávám s levandulí a tea tree a na pusu mám teď aktuálně mandarinku.

@slunicko76 To vůbec nemudelo být tím bambuckým, ale nějakou jinou složkou. Ono taky toto je nerafinované, takže je takové žluté a má přirozené aroma (něco mezi čokoládou a fajfkou 😀 ), nejsou v něm žádné příměsi.

@sussanah Ano, do mrazu je výborný, je to čistý tuk a hodně hutný.

ivuska.h
12. pro 2010

@slunicko76 Tak jasně, alergická na to být můžeš, ostatně je to ořech, že... Já bych asi zas olezla po tuku z lískového ořechu, pokud se teda něco takového vyrábí 😀

betelgeuzz
12. pro 2010

@ivuska.h prý mezi čokoládou a fajfkou 😀 To si neumím představit. A nepříjdeš si po tom mazání bambuckým mastná? Já mám doma bambucké od saloosu, teď jsem ho vytáhla na ruce, protože je mám hrozně suchý, a když si je natřu, zůstane mi strašně mastný film a dlouho se toho nemůžu zbavit. Zůstávaj po mně mastné fleky. 😖

erinka83
12. pro 2010

@betelgeuzz bet a roztíráš si to na vlhký ruce? Takovej problém s mastnotou nemám 😕

betelgeuzz
12. pro 2010

@erinka83 dávala jsem i na mokrý. Tak to ještě zkusím, kde je chyba 🙂

schnek
12. pro 2010

a máte s tím bambuckým a kokosákem zkušenost u atopika? 😕

maly_prcek
12. pro 2010

@schnek Bambucké máslo na promazání fajné a doporučované, používáme ho... 😉

schnek
12. pro 2010

no já mám ten AE takovej, že spíš potřebuju hydratovat a jenom jednou za čas namastit, je to docela věda... spíš se to vcucne nebo je to jakoby mastnota na kůži?

ivuska.h
12. pro 2010

@betelgeuzz Jojo, přesně tak je to cítit (záměrně tomu neříkám vůně, protože chvíli trvá, než si na to člověk zvykne). S tou fajfkou přišel manžel, ale fakt je to tomu hodně blízko, v některých aspektech... Mastná si po něm přijdu, když je to moc, tak prostě zbytek utřu do ubrousku. Mám sklon k atopii, takže někdy tu vrstvu tuku potřebuju 😀

@schnek Víc vcucávací je ten kokosák, mimo jiné proto dělám tu směs.

xovicka
13. pro 2010

S bambuckým nemám zkušenosti, ale na kokosák nedám dopustit. Mám nějaký čistý a bio ani nevím od jakého výrobce. Pořizovala jsem původně na vlasy aby se mi nedvojily konce, teď ho používám občas i místo kondicionéru, jen se musí vychytat správná dávka. Mažu s ním rty, rostoucí těhotenský břich, suché chodidla, přismahnutá ramena od slunce... Používám prostě na kdeco. Krásně voní. Údajně by se dal i jíst, prý je úžasný na smažení palačinek, ale nezkoušela jsem. Já ho mám při pokojové teplotě tuhý, zkapalní se při rozemnutí ve dlaních a samozřejmě v létě, když teploty vzrostou. Je to jeden z lehčích olejů, srovnatelný asi s meruňkovým, ale pořád je to olej, takže je prostě mastný, rozhodně bych nesrovnávala s krémy, které se hned vstřebají.

markusko
13. pro 2010

@ivuska.h Ivuško díky, už jsem objednala 🙂 To bambucké znám, ale ten kokosák neznám, tak jsem ho také objednala.

Mimochodem plínky jsem všechny postupně po použití vyprala na 90 a smrádek je fuč 😵 asi to prostě čas od času bude chtít vyvářku... 🙂

slunicko76
13. pro 2010

@schnek to asi bude chtit vyzkouset! Kazdej ma ten ekzem jiny a na kazdyho funguje neco jineho!takze vyzkousej a uvisdis!🙂
u nas jeden cas byl obrovsky boom koupat AE v ementalske syrovatce. a faktr to zabiralo,jen kdyz byla alergie na BKM (bilk.kr.ml.) 🙂 ,tak to se nesmelo.
@markusko tak super, ze neco pomohlo! ted s nima jeste na mraz a maz vsechno vymlaceny! 😀

schnek
13. pro 2010

jo, syrovátka je dobrá, taky oves a věci z mrtvýho moře typu sůl a bahno.

a díky za reakce, asi to zkusím 😉 nejhůř kokosák zbaštíme a BM si máti namaže paty 😀

baca
13. pro 2010

@chaarleene asi ti neporadím s tvým výběrem. Ale taky jsem nedávno kupovala pulky. Mám BBh, ty jsou fajn, mají vevnitř takovou látkovu vrstvu, ale díky tomu velmi rychle zasmrádají a musím je furt prát. jsem prostě zhýčkaná z vlňáků a ty vždy vysmrádnou samy. Pak jsem koupila Totswrap, vel 1. Ty jsou teda igeliťáky, ale měkoučké, tenoučké. Sucháče trochu míň drží oproti BBh, ale drží.
A taky mám problém jak u těch BBH, tak u vlňíků lovíků, že vel S už je malá, ale M ještě velká.

schnek
13. pro 2010

@chaarleene já do HD dávám plínky rovně a ok 😉 jinak používám bambino mio, ty jsou na plíny rovně super, ale zase se do nich blbě vejde kalhotovka 😉

slunicko76
13. pro 2010

@schnek taky premyslim o tech HD! Ja v tech PULkach mam docela zmatek. BM na pleny narovno jsou fakt docela dobry. Chtela bych ale jeste nejaky prave na ty kalhotovky.Pisete tu Thiersties duuo wrap, ma jeste nekdo nejaky dobry? Nejlip nejaky mega, co by se nam do nich vesel velkej balik!🙂