Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
14. led 2011

@veselazu myslím by byla adept na "nejlepší argument PROTI látkovkám" 😀

nika
14. led 2011

@veselazu nejste atyp my to máme taky a i v jednorázovce ☹ jsme na tom stejně.

erinka83
14. led 2011

@nika aháá, já furt četla" i starý typ a ono je to I 😀 trubka sem 😅

erinka83
14. led 2011

nebudete některá ty Storchy prodávat??? 😀

nika
14. led 2011

@erinka83 vyber typ a dej dokošíku - pak ti to zkontroluj 🙂mně to šlo hned 😀

veselazu teda to jsou názory.

ad látkování u dr, a okolí, nejlepší je moje mamka, skoro 100% respektuje můj názor ve věci péče o dítě,sem tam kouká na samadoma a pak vždy volá - vidělas to měli tam látkovky, šátek, bezplenkovku,..... takže ta mne v látkaření podporuje, manža taky - ale spíše to neřeší vzhledme k tomu, že je doma minimálně, tak je to jen a jen moje věc.
navíc když jsem sem tam dala jenorázovku, sejří mne ten zápach a nutnost vynášení koše velmi často, ne že bych nevynášela, ale hodně třídím v létě i kompostovatelné věci tak je to znát 🙂 a i když prtě chodí do schodů obstojně dolů je to horší a 3,5 patra se zbytečným odpadem ani náhodou 😀

řečí typu, no počkej uvidíš jak to budeš zvládat, sem slyšela hromady, .....

látkování u Dr. tak do 4 měsíců sem nosila malou z čekárny nahatou jen zabalenou v plence - tak alespoň krásné zelené kiko bambus 🙂 tu i Dr i sestřička obdivovaly co je to za jemnou plínečku 🙂 později už chodíme k Dr v plínce, pak sundám a váží se. Dr jen konstatuje "je zase pěkná plínečka" ale víc se nezajímala.

v okolí znám asi 5 látkařek , jednu jsem nakazila já.

deniskakubicek
14. led 2011

@markusko Dekuju!!! jsou opravdu paradni 🙂

ivuska.h
14. led 2011

@markusko Jo, jednou se jich snad dočkáme. Vlna už na ně měla být hotová, taky hotová je, jenže úplně neodpovídá mým představám, je moc tuhá (vlňáky se dost těžko se na dítě navlíkají), takže jedeme druhé kolo zakázkové výroby materiálu, snad tentokrát se zadaří. Holt když si člověk vymýšlí látku přesně podle svých představ, není to úplně rychlý a snadný proces.

@terezita Souboje mě traumatizují, člověk něco pracně nafotí, vloží a za hodinu je zas krám prázný. Jasně, že si nestěžuju, že to jde na odbyt, ale pak má náhodný návštěvník pocit, že tam vlastně nikdy nic není.

@veselazu Tesco overaly má Ondra podobně. Ale dávám mu je převážně jen na spaní, tak je mi to jedno. Za chválu díky 🙂

veselazu
14. led 2011

@ivuska.h fungujou ti na eshopu něco jako předobjednávky? přiznám se že se tam chodím jen kochat obrázkama, neni penis na plíny plánuju koupit látku a něco spíchnout. Co takhle vystavovat nové zboží 1x týdně v určitý den abysme se my pomalí stihli aspoň pokochat co za krásy vlastně vyrábíš? Ještě že se holky aspoň pochlubí v galerce 🙂

rosslyn
14. led 2011

@ivuska.h abych se přiznala, tak já ten pocit mám. Chodím každý den, takže mám přehled. Třeba kouknu na novou kategorii přebalovací podložky - prázdná. Tak si říkám, jestli se teda teprve chystá nebo to byl takový fofr, že už je to pryč. Nakonec jsem objednala věcičky přes jiný shop, kde měli všechno skladem, co jsem chtěla. Budeme teď zařizovat pokojík, takže jsem chtěla mít komplet výbavičku už doma...

Myslím, že je to škoda, Anavy plenky jsou všeobecně strašně chválený, je o ně obrovský zájem, ale většinou holky skučí, že to prošvihly a že tam to a to není.

ivuska.h
14. led 2011

@rosslyn No třeba ty podložky, to byl děs. Vložila jsem 13 kusů a cca během hodiny zmizely. Fakt jsem nečekala, že o ně bude takový zájem a hlavně že si zákaznice hned všimnou, že tam něco přibylo. No budu muset změnit strategii, každopádně potřebujeme zvýšit výrobní kapacitu a pak i to pravidelné vkládání by bylo vhodné, jak psala @veselazu, aby byly rovné šance něco ukořistit.

Jinak @veselazu, momentálně jedeme v režimu, že se prodává jen to, co je skladem (krom několika málo produktů a občasných výjimek), protože vzhledem k šíři sortimentu (hlavně těch potisků) nejde vyrábět tak nějak rovnoměrně všechno. Takže organizačně mi to tato přijde snažší a zákaznice vě většině případů nemusí na balíček dlouho čekat, jak je tomu například u nejmenovaného oblíbeného eshopu 😀

rosslyn
14. led 2011

@ivuska.h alespoň vidíš, kolik lidí ten shop denně sleduje 😀 hromada kobylek 😀

betelgeuzz
14. led 2011

@nika jé, tobě už chodí malá do schodů 😲 Na to čekám jak na smilování, to tahání do 3. patra mě už nebaví. Ale co bych chtěla, samostatný chození trénuje necelý měsíc. 😒

@veselazu cože to není na ty plenky??? 😀 😀 😀

nika
14. led 2011

@betelgeuzz chodí sama asi týden, ale většinou ji ještě držím za ruku, baví ji to, jednou rukou se drží zábradlí - těch šprušlí a jdeme, ale jdeme ty schody i 10 minut někdy,neb na každém mezipatře je spousta kytiček atd. když pospíchám lapnu ji a nesu. sama chodí asi měsíc a půl.

erinka83
14. led 2011

@betelgeuzz schválně jsem se musela podívat, co jako nemá @veselazu na ty plinky 😀 ahhaahaa 😀 jsem se pobavila jdu spát 🙂
@ivuska.h dokud ti to doslova trháme z ruky, tak je to dobrý, ne? Ale musí to být strašně vyčerpávající, to chápu 🙂 no já chci dělat objednávku tak za dva měsíce, to už snad budem vědět, jestli má malý pindíka nebo ne 🙂

sussanah
14. led 2011

@betelgeuzz taky jsem to cetla dvakrat, co ze na ty plenky potrebujeme 😀 😀 😀
@veselazu ovsem argument "ja studuju, ty si per plinky" tak to je na tecku do hlavy.. A obavam se, ze zminene kamaradce ani studium nepomuze, aby se ji rozsvitilo 😀 Ale konecne mam vymluvu, proc jsem vlastne nechala skoly, nestihala jsem totiz prat plinky 😀

sussanah
14. led 2011

@ivuska.h jj taky obcas nakouknu a taky jsem se chtela podivat na prebalovaci podlozky a uz byly pryc. Je to super, ze je takovy odbyt, ale opravdu by to chtelo zvednout kapacitu vyroby 🙂

veselazu
14. led 2011

@sussanah to je argument se kterým bys určitě u nelátkařek uspěla na plné čáře 😀

holky to je nějaká známá hláška, ale už jsem zapomněla z kama ji znám - no neni penis - neni laska. A na plínky teď neni penis no.

jasekd
14. led 2011

@betelgeuzz
@veselazu Jo, taky me penis pobavil 😀

veselazu
14. led 2011

@nika Davča má na schody přímo úchylku, ne že by do nich uměl chodit, ale jak nějaké vidí, hned na ně musí lézt. Jakmile má možnost prchnout nepozorovaně z bytu - protáhne se kolem odcházejícího nebo přicházejícího a valí na schody.

@ivuska.h jsi mě pobavila s tím Ondráškem 😀 No mamka chudina zdolává nápor šílených nakupujících látkařek, přilepená nonstop ke stroji šije plíny a chudák dítě se kolem ní plazí a štěká 😀 😀

sussanah
14. led 2011

@veselazu jj nas taky miluje schody a hned jak nejake zmerci, tak uz je na nich a vzdycky vyleze 3-4 nahoru a pak zase dolu a furt dokola. Ale u nas je to asi i tim, ze my doma nemame jediny schod, tak si je uziva jinde 🙂

jasekd
14. led 2011

@ivuska.h No vas Ondra je o neco starsi, tak treba to dozenem, toho Meresjeva a pacipaci. Martinek chvili sedi, kdyz ho posadime, ale ja to zas nechci delat, kdyz to sam nesvede, akorat ze Dr se na to ptala, zzda drzi rovnovahu, tak to obcas zkusime a celkem to ujde. On je proste linej. Pokud je v dobre nalade, tak hracku, ke ktere by se mel snazit doplazit, proste pusti z hlavy a zameri se na jinou, pokud je v blbe nalade, zacne rvat, dokud neposunu jeho nebo hracku. Ani krupka ho nepresvedci, aby se pohnul smerem dopredu... Vsak si to nejak na mne vymuze, tak co by se namahal, ze jo. Kazde dite je jine, ale kolem nas jsou sami rychlici, tak jasne, ze to cloveku obcas vrta hlavou. A tady vetsinou kazdej pise jen o tom, co ty deti uz umeji, ne co neumeji 😀 Ja na dotazy u Dr. "umi tohle, tohle, tohle?" odpovidam "ne, ne, ne" 😝 Ale prej je v naprostem poradku 😀

ivuska.h
14. led 2011

@veselazu On ale fakt štěká 😀 On prostě leží, divoce kope nohama, háže hlavou dozadu, chechtá se, hýká a do toho vydává takové štěkací zvuky. Někdy přemýšlím, jestli má tu hlavičku úplně v pořádku 😀 😀

jasekd
14. led 2011

@ivuska.h Jestli Ondrasek nema hlavicku v poradku, tak Martinek taky ne 😀 Jako bys popisovala moje dite.

veselazu
14. led 2011

@sussanah no přesně, my taky doma schody nemáme, jen na chodbě v paneláku, tam jich má 😀 A jak nás má zmáklé - stoupne si k posteli nebo sedačce a sám ještě nohu tak vysoko nevyšvihne, tak ji zvedne jak pejsek - poručí tomu, kdo je zrovna nablízku pobídkou - eeee - ať mu tu nožku tam vyšvihneme a pak se tam už nějak vysouká. A takové eee to je u nás dost časté a znamená to vlastně cokoliv - podej knížku, podej pití, už nechcu papat, vem mně na ruce - to teď u nás vede. Pořád stojí podemnou, ručky spíná do nebes a dělá eeee. No a já si můžu ruce vytahat, když já ho tak ráda muchlám 😵

ivuska.h
14. led 2011

@jasekd Jo, Ondra je totální lenochod. Teď už se konečně trochu dává do pohybu, začal se vytahovat do kleku u nábytku (dokonce už to umí i dolů a bez držení chvíli vydržet, takže se netřískne x krát denně do hlavy při tom, jak přepadne dozadu když zapomene, že se musí držet), takže už jsem optimistická 😀 Ale asi hrozí, že bude dřív chodit než lézt, což není úplně optimální 😒

veselazu
14. led 2011

@ivuska.h buď v klidu, já tolikrát pochybovala, jestli není momentálně zavostalej 😀 😀 a vždycky se to za chvíli zase posunulo dál

veselazu
14. led 2011

@ivuska.h jo i tak to jde, jen se připrav, že bude doost na zemi. V kurzu kam chodíme máme taky takového draka, co se plazil a pak rovnou vstal a začal běhat 🙂 No ale ten když se rozběhne je jak neřízená střela 😀 😀 vlastně teď už to vypilovat, ale ty začátky než dal dohromady která ruka s kterou nohou a tak... byl furt na zemi nebo ve zdi 😀

jasekd
14. led 2011

@ivuska.h To neni, ale na druhou stranu znam hodne takovych deti a kdo vi, jak to bude u nas. Martin se obcas snazi na kolinka, objima polstar nebo plysaka a houpe se dopredu a dozadu, dokud mu kolena nepodjedou, ale pohyb dopredu bych musela merit na milimetry, podari se tak jednou za den.

veselazu
14. led 2011

my se zase neplazili a rovnou se z toho souložícího pohybu vydal po 4. Ale to bylo taky dost pozdě, a pak už z toho lození za chvilku stoupnou. No ale pak zase další 2-3 měsíce sbírají odvahu pro chůzi 🙂 Je to zvláštní, něco co nám přijde tak samozřejmé a kolik to dá práce co? Nechme je a buďme rádi, že jsou tam kde jsou, však nám ty miminka tak rychle rostou ☹ Za chvilku budem mít doma pubertální klacky.
No nic moje hodinka nadešla, jdu spáát.

sussanah
14. led 2011

@veselazu no my mame baracek, ale prizemni a nejblizsi schod jsou 2 kusy vedle pred domem u sousedu (v okoli jsou taky jen same bungalovy) 🙂
@jasekd tak ja te potesim, nas vubec nemluvi, i dr se uz vyjadrila, ze teda vyvoj reci je mirne opozdeny 😉 Ale dokud to tvoje dr neresi, tak to taky neres 🙂