Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dubakm
28. kvě 2009

Neli- já osobně chci v létě používat co nejvíc vlňáky, ale při nějakých delších vycházkach se AIO plínky hodí, je to jednodušší na přípravu i prepravu 😀 Všechny AIO musí obsahovat nějakou nepropustnou čast, takž dle mýho v tom vedro asi bude. Ale určitě záleží jak dlouhý čas v plínce strávi. Ale nejlepší jsou určitě vzdušnější plínky+vlňáky

nelinkav
28. kvě 2009

Dík, Dubakm. Právě nad tím váhám, tak bych ráda, jestli tu s tím někdo nemá osobní zkušenost. Nebo všichni používáte v létě jen vlňáky, nikdo nejede v PULkách??? Jejda, to si asi budu muset taky nějaký koupit 😀

matilko
28. kvě 2009

nelinkav, ja som používala zatiaľ len PUL a teda malá sa mi sem tam slabunko oprudila, zvlášť keď vytuhla vonku v kočárku a nebola čerstvo prebalená 😖 vo vlne sa nám to ešte nestalo. Mám lovíky, sú príjemne tenučké, takže paráda 🙂 A sem tam dávam vo do HHS a tiež je to super vzdušné.

kubinkov
28. kvě 2009

Já v létě Pul dávat asi budu, ale na teplé noci už mám objednané vlňáčky z druhé ruky. 😉

marcelkad
28. kvě 2009

Já zatím léto nezažila, ale jak bylo teď teplo, používala jsem PUL a nic malému nebylo, a to je extra citlivý. Ale taky váhám s vlńáky. Máme jedny po Gedrenovic holkách, ještě jsem je nevyzkoušela.

Dneska mi přišly ty CDB - zatím první dojem - jsou hodně tenký - jenom 2 vrstvy jakoby froté (nebo co to je za materiál)sešitý k sobě a všité savé jádro + vkládačka taky dost slabá. Jsem zvědavá na savost, je to z druhé ruky, takže opraná by měla být. Zatím jsem trochu rozpačitá. Mám plenu šitou od Skapi z MMB z bambusového veluru a ta j o dost silnější. Ale uvidíme. Už jsem ji vyprala, dala ven (je tam děsnej vítr, tak by to mohlo rychle uschnout) a snad večer nebo zítra vyzkouším.

Jo a chtěla bych prodat PP one size biobavlna - barva zelená a červená, jsou kupované na MMB jako párkrát použité, u nás také jen několikrát - za 150kč/kus?
Ještě mám BL organic nějaký starší typ, je to bez všitého savého jádra+vkládací vložka, takže rychle schne. Kupovaná také na MMB jako půlroku používané, já použila asi 2x. Je zhrublá od praní, myslím ale, že třeba sušička by to spravila. Za 70Kč/kus.

Kdyžtak do IP. Začínám mít toho hodně a leží mi to tady.

blka
28. kvě 2009

Holky, prosím vás, na MMT AIO je psané, že se má prát na 40. Ale ostatní plínky můžu i na 60. To mám tady tu jedinou prát zvlášť 😕 ?

ijo
28. kvě 2009

Čau holky, je u vás taky taková zima?
Já separačku dávala jen pár měsíců, asi tři, teď mi tu leží zbylé balíky, které jsem jako těhu aktivně koupila 🙂. Navíc moje mimi používá částečně BKM, takže kadí téměř výhradně do wc.
Smileno - já mám svrchňáky CB, má ty CuddleWool, jsou z merino vlny a jsou tenké. Fungují parádně, nemáme problém. Vlhký jsme byli jen když jsme byli na pochoďáku a malá seděla dlouho v krosně, ale to je asi normální. Každý vlňáky máme asi tři až čtyři hodiny.

ijo
28. kvě 2009

Marcelko neboj, určitě to bude s plenkou v pohodě, pokud nebyla máchaná v aviváži, bude sát dost. Používáte někdo Fuzzi Buns???

schnek
28. kvě 2009

blko, MMT peru se vším na 60 😉

já jedu střídav PUL a vlnu, když je teplo, dávám spíš vlnu, zatím to tak nějak točím podle toho, jaký mám dostupný svrchňáky. S vlňákama čekám, eý se mi nasbírá víc kusů na impregnaci, takže v mezidobí pak jedu PUL, ale na noc vždycky vlnu nebo flísáky 😉

blka
28. kvě 2009

Schneku: děkuji 🙂

schnek
28. kvě 2009

a taky na noc dávám separačku. Kupodivu se mi jejvíc osvědčily aničky, ty fakt udrží suchou prdku a pokaděný vyhodím 😉 v těch viskozových přeci jenom trochu mokro je a M. byl pak trochu zapruzenej. Jinak sepapračky nepoužívám 😉

ijo
28. kvě 2009

Jinak chci říct že nechápu když je tolik super plen, že někdo má furt ty nudný igelitovky. Alespoň na střídačku, že jo?
Podařilo se vám někoho přčesvědčit nebo si všechny kamarádky klepou na čelo?

dubakm
28. kvě 2009

Marcelkad- přesně jako píše Ija, jestli nebyli prané s aviváží tak sajou super. Ono právě v tom je jejich čaro- jsou tenké a přitom výkonné 😎 ( tedy nejenom v tom- jsou i hezké, vícevelikostní, pořád příjemně měkké...)
Ijo- Fuzzi Buns má kamarádka a zatím si nestěžuje, má ten starší typ s jiným zapínaním. Taky nad jednou kopretinkovou uvažuji, ale moje láska k Cuddlebuns je zatím silnější, takže nejdřív našetřím na vlňáky, velurku i originalku, no a pak se uvidí 😝

ijo
28. kvě 2009

Moje láska k CB mě už stála... 🙂 ale je pravda že nelituji a navíc nás ještě pár měsíců plenkování čeká, tak to dobře obhajuji i doma. Chtěla jsem se zeptat když píšeš že máš vlňáky na cestě, kolik tě vyšlo poštovné, jestli se to vyplatí.

dubakm
28. kvě 2009

Ijo, já se špatně vyjádřila, mám je objednané přes tuly-tuly. Jinak taky pořád sonduji, jak je z Finska co nejlevněji dostat. Bohužel tam nikoho neznám 😖

ijo
28. kvě 2009

Aha, no já tam už taky nakoupila dvakrát a kamarádka taky čeká na vlňáky, jsou na cestě z Finska 🙂 Jednou jsem takhle chtěla Blueberku z US, ale to poštovné bylo vysoké. Navíc mám pocit, že jsou za stejné ceny tady i na igulee ☹ asi stojí tolik že je každá dělaná růčo

nelinkav
28. kvě 2009

Teda vy jste oproti mě asi o milion kroků napřed 😅 🙂

Nahlodaly jste mě na nějaký ty vlňáky, na zkoušku, koukala jsem na bránu a váhám, jestli pro začátek vzít Wool wrap Popoliny, natahovací Disany nebo Jersey Loveybums??? Můžete mi prosím některý doporučit? Děkuji 🙂

dubakm
28. kvě 2009

Jo, ja koukala na jejich stránky a to jsem nemněla dělat 😠 Ty plínky jsou už od pohledu táááááák nádherné. Já kdybych mněla melouna, tak ho snad minu jen na plínky Cuddlebuns, nebo raději udělám jejich pobočku v ČR. 😀

ijo
28. kvě 2009

dobrý nápad s pobočkou, ale udělej tam ještě i místo na stolek a kafe, abych tam mohla rozmýšlet a posedávat 🙂

ijo
28. kvě 2009

nelinkav- to já bohu nemohu sloužit, já mám BI shorties - super, jen jak jsou delší je nedávám pod punčochy, Stacinator - taky dobrý, jen nejsou na úplně hubený nožky a jsou trochu silnější a pak CuddleWool - to jsou naše nej, protože jsou tenoučký a jsou od narození až na furt

nelinkav
28. kvě 2009

Ijo, a ty Cuddlewool tady neseženu?

ijo
28. kvě 2009

mají je na www.tuly-tuly.cz ,ale zeptej se, protože se na ně čeká. Ale dubakm bude vědět kdy přistanou 🙂 Kámoška si je taky zamlouvala, moc jich asi není ☹

schnek
28. kvě 2009
ijo
28. kvě 2009

koukala jsem, díky schneku, škoda jen dvě barvy, ale já počkám na novou várku a jsem zvědavá co přibude

dubakm
28. kvě 2009

Přistanou za 2 týdny a prý se mám na co těšit, i moje pěňěženka 😀 . Jsou tam krásny vzorky, pak ty Bamboo a ještě nějaké rýchleschnoucí 😨 Na tu ecomammu jsem taky koukala, ale tyhle 2 mně zatím nezaujali. My potřebujeme něco veselšího. A doknce se mi zdá, že už je taky nemají skladem 🤐

ijo
28. kvě 2009

já taky teď koukala na stránky, je to v novinkách, viď. No hnedka jsem koukla i do Finska na stránky, ale Finsky moc neumím, tak jsem nic moc nevyčetla. Ale nějakou hitovku asi ta naše malá prdka unese.
Ráda bych se zbavila BI Anyhour kapsovka, hezká zelená. Použitá minimálně, máme moc hubený nožky a nesedí nám. Nechcete jí někdo?? Potřebuji si uvolnit místo 😀

zdenkaradek
28. kvě 2009

tak já už mám ty dvě CB z MMB taky v pračce. Překvapilo mě, jak jsou slabý, tak je ještě hned proženu sušičkou a vyzkoušíme je. Jo a taky mi dneska přišly nový Baby Lucy Organic Color Velur a vypadají taky zajímavě. No mládě má zase do čeho prdět 😉

olbramka
28. kvě 2009

dámy, mám zas jeden debilní dotázek. mám vkládačku ellas house z jedný strany konopí, z druhé flees. čím se to dává na prdku - asi tím fleesem, že jo???

evicka7
28. kvě 2009

ahoj, dnes motol hromadnou dopravou, no ty lidi mě trochu nervovali, ale přežili jsme, IB aio nám vydržela 3 hodiny, včera dávky po probuzení a ani neměla navlhlé okraje jako obvykle

hanka128
28. kvě 2009

no tak ty lovíky zatím teda drží i natahovací disany-sem se do nich úúúplně zamilovala, takže vážně nevím proč nám ty lovíky jedny protekly..teda byly to L-tak možná tím že to byla obří velikost a moc to asi nedoléhalo k tělíčku

včera nákupk na bráně-ale teda nemají barvičky co jsme chtěli-tak musíme vybrat z těch co mají, se těším jak na ježíška až to přijde.
jezdí ta PPL i sobotu? asi ne že..no nic tak to bude v pondělí 😢