Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
13. dub 2011

@jasekd jestli tu ještě jsi, tak když používáš jen kalhotkovky HD, tak kolik jsi jich musela mít?

maly_prcek
13. dub 2011

@hanavendy A na co to budeš dávat? Anavy jsem měla, pokud počítáš s nižší výdrží a s tím, že se vytahujou nošením, byly fajn,zakryjou i kalhotkovku, mně v tom čč drží (ale kdosi měl problém), ale o dost radši mám flísáčky Anavy. Meriniostar bych řekla že budou podobné, ale osobně neznám. Bundles znám shorties-nohavičkové, ty milujem, ale ty kalhotky jsou dost malinké, kalhotkovku nezakryjou vůbec a já osobně nezvládám nandat čč narovno do natahovacích gatí... Kdybych si měla teď kupovat nějaké vlňáčky, tak bych šla do Lovíků, ale nevím, jak to je teď s dostupností, pokud netrváš na vlně, tak flísáčky Anavy...

Holky Brňačky, kde jste kupovaly děckám odrážedlo????
Asi blbý dotaz a navíc to sem nepatří, ale my už byli ve 4 obchodech a buď tomu odpadává kolo už v obchodě nebo je to plastové cosi za tisícovku... Chcem takové to klasik, obyčejné, co bylo za nás... Ale máme přilbu 😀

hanavendy
13. dub 2011

@maly_prcek chci to dávat hlavně na kalhotkovy...flísáčky vypadaj taky super, ale nevim, vlňáky jsou mi sympatický,jak krásně větraj i hřejou

ivuska.h
13. dub 2011

@aemmi Ano, ty novorozenecké jsou pro děti do cca 5-6 kg (záleží na proporcích), ale výborně sedí už od cca 2 kg. Jednovel. plenky sedí dobře od cca 3.5 kg, od 4 už opravdu spolehlivě, takže ty novorozenecké jsou prostě pro překlenutí tohoto období nebo když chce někdo z nějakého důvodu velmi štíhlé balení. Přecejen ta jednovelikostní plínka je na novorozenci celkem objemná.

jasekd
13. dub 2011

@aemmi Jo holka, kde bych byla 😀 Tech HD plinek mam 24 a je to akorat, peru ted jednou za 3 dny, obcas mu dam jen rucnicek narovno, ale v podstate jedem v tech HD. Akorat to staci uschnout. Driv jsem prala casteji, mela jsem hodne cc poblitych, tak tenkrat by stacilo i min. Ted to bude pro obe deti a dokupovat asi nebudu, proste casteji prat, stejne by pracka vic nepobrala. Mam i nejaky cc Kiko lux a 3 AIO, ale cc jen vyjimecne, kdyz je vedro nebo bez kalhotek na chvilku, kdyz si hraje, a AIO jen k Dr. Holky tady nedoporucuji vybavu z jednoho druhu a pravda, ze to nebylo levne, ale mne to vyhovuje a manzelovi jeste vic, on by nechtel kazdou plinu jinou, takhle se naucil jeden system a presne vi, co a jak. Takze ja jsem spokojena, koupila jsem to na radu kamosky, ktera mi ty pliny predvedla, ale obecne se to moc nedoporucuje. Jinak ja latkovani nejak nezeru, tak nemam potrebu dokupovat novinky a plinky na paradu, ale vetsina holek to chce mit pestrejsi 😉 K tem HD mam asi 10 vkladacek HD, vyhovuji nam, a par rucnicku Ikea a 5 Kc, rozpulene. Davam je narovno na takove to rychlo prebaleni treba pul hodiny pred koupanim nebo na jidlo, po kterym ho hned zas svlikam. PULky dvoje a staci mi.

verczu
13. dub 2011

@helulela jednu Baby Lucy mám, velur, byla mi doporučená na noc, je to vel.S, má i vkladačku. Už abych mohla zkoušet na miminku!

verczu
13. dub 2011

@hanavendy Mně byly doporučeny vlňáčky Anavy, jednovelikostní, nejsou pletené, ani natahovací. Zkrátka vypadají jako kalhotková plenka. Jsou slabé, měly by dělat malou prdku. Vyloženě na den. koupila jsem je mimibazaru použité od jedné mamky co Anavy prodává i nové. Když budeš mít zájem, tak ti je vyfotím.

aemmi
13. dub 2011

@ivuska.h Tak děkuju za info 😉 mno, ještě to promyslím, jestli koupím ještě jednu novorozeneckou, nebo už jenom jednovelikostní, možná, jak bude vypadat váhový odhad dítěte.

hanavendy
13. dub 2011

@verczu No, přemýšlím o nich taky, jen to chce vychytat nějakou dobrou nabídku 🙂 Už doma dvoje vlňáky máme, disany natahovací- spokojenost velká, líbí se mi, jak sahají až na záda...pak starší BI na suchý zip,ale ty právě dělají hroznej zadek!!!! 🤐 takže se do nich hodí hlavně vv

aemmi
13. dub 2011

@jasekd Tak ono to prostě levný nebude, tak jako tak, pokud by člověk nepořídil jen nějaký obyčejný čtvercový, ale pořád je to snad výhodnější než kupovat papírový. Však o tom to je, zjistit, co člověku vyhovuje a udělat si to co nejjednodušší 😉

helulela
13. dub 2011

@verczu já dávám do bambusky M/L i bez té vkládačky, je v ní kupa místa. Velurku žádnou nemám. Za chvíli budeš zkoušet každý den několikrát 😉

helulela
13. dub 2011

@jasekd to s tím "jednotným systémem" pro manžela je svatá pravda. Můj dá buď AIO nebo chce, abych jim nějakou plínu nejdřív nachystala.

markusko
13. dub 2011

@slunicko76 šikulka 🙂 S tou gumou neporadím, já o šití nevím zhola nic 🤐

zuzanecka81
13. dub 2011

@slunicko76 no krásný! tak udělej v pase tunýlek a prdni tam tu gumu! vypadají luxusně! kolikrát jsi lanolinovala? já ty svoje dvakrát v extra silné lázni 🙂

betelgeuzz
13. dub 2011

@hanavendy mám vlňáčky anavy i merinostar, já jsem spíš spokojená s merinostar. Dávám je na čč narovno a tím, že jsou vícevelikostní, tak i líp sedí. Pokud to chceš na kalhotovky, tak jsou asi lepší ty anavy, protože spousta kalhotovek je jednovelikostních a pak je ty menší vlňáky asi nazakryjí celé. Anavy jsou více vytahovací, merinostar ne. Jo a oboje mám zapínací na patentky.

joohana
13. dub 2011

@maly_prcek Ad odrážedlo-hlavně kupte Enduro, vepředu jedno kolo, vzadu dvě. Takové ty motorky s tlustýma kolama jsou na nic, děckám to vadí při odrážení. Kupovali jsme kdesi ve městě, už nevím, ale pamatuju si že jsem byla v šoku nad cenou, za ten kus plastu chtěli snad 500,-Kč. No ale slouží, nejstaršího přežily (máme dvě, malou a větší), prostřední už na nich půl rodu drandí a třeba vydrží i třetí mrně.

betelgeuzz
13. dub 2011

@maly_prcek My jsme taky teď koupili Enduro, menší, sice to malé ještě moc nejde, ale to chce cvik. Ale teda stálo míň, asi 390 a dívala jsem se, že na netu je i za 300.

innes
13. dub 2011

Ahoj holky, chtěla jsem se vás zeptat, kde nakupujete kalhoty pro prcky? Budu muset malý koupit nějaký rifle,nebo něco podobnýho. U legín až tak problémy nemáme, ale u těch pevnějších věcí nám leze zadek 😀 Myslím, že Farmers dělá oblečení pro látkující, ale v nabídce vidím většinou jen trička, ev. bodýčka. U lacláčů by to bylo asi v poho, ale zas to přebalování někde venku.... Poradíte? 🙂

ofelieee
13. dub 2011

a já se hlásím taky o jednu radu- některý tu píšete že nějakou plínu máte na noc - znamená to, že v noci nepřebalujete? Já zatím každý tři hodiny při každým kojení, byla by to pro mě užitečná informace 🙂

hanavendy
13. dub 2011

@betelgeuzz Díky za info, to mi docela dost pomohlo při rozhodování

innes
13. dub 2011

@ofelieee my v noci přebalovali asi jen těch prvních 6 týdnů, kdy byla vaječina po každým kojení, pak ještě tak1x za noc proklid v duši, ale bylo to úplně zbytečné. Většinou prcci čůrají při probrání, kolikrát ža k ránu.

rozarka65
13. dub 2011

Ahojky, máte někdo zkušenost s tímto...
http://www.obchodprorodinu.cz/obchodprorodinu/e...

maly_prcek
13. dub 2011

@hanavendy Jo, na kalhotkovku klidně... Měla jsem je ráda, ale už nám dosloužily... Taky jsem si medila ve vlně, ale mám -li být upřímná, uživatelsky nevidím moc rozdíl, mezi vlnou a flísem mimo cenu a údržbu... 🤐

maly_prcek
13. dub 2011

@joohana @betelgeuzz Tak jo, píšu si, Enduro... Asi budem muset vzít přes net, bo obrážení obchodů není nic pro nás... Taky mně teda ta cena přes 500kč překvapila... A ještě víc těch značkových nepoužitelných hluboko za tisíc... Díky. 🙂

joohana
13. dub 2011

@maly_prcek No já to Enduro kupovala v roce 2006, neměli jsme internet a bydleli v centru, takže jsem to kupovala tak, dneska byh ho nejspíš taky objednala přes net.

joohana
13. dub 2011

@maly_prcek Jo a v souvislosti s tímhle tématem vám musím napsat historku OT-muž mě totálně šokl, hlídal malou v pondělí když jsem jela na monitor a šel s ní vyzvednout staršího do školky. A netuše že to nedělám jí kývl že si může vzít motorku. Malá se divila, ale nadšeně ji vzala a jela-samozřejmě bez helmy-totálním šusem z každého kopce , čemuž se tatínek náležitě divil 😀 , řka, že je to ale strašně nebezpečné 😅 . V čemž jsem s ním souhlasila s komentářem že takhle bych s ní nikdy neměla odvahu vyjet (já bych ji takhle nikdy nevzala bo neumí brzdit a já nemůžu ve svém stavu běžet vedle ní a držet ji, navíc tu máme dost úzký hodník a zešedivěla bych hrůzou že mi z něj sjede na silnici).

zuhur
13. dub 2011

Holky jdu si pro radu. Malej už má skoro osm měsíců a přestože se nám daří už v noci odbourat kojení, tak pořád musím jednou až dvakrát přebalovat. Nemáte tip na plínu co by vydržela celou noc?

innes
13. dub 2011

@zuhur malá má rok, někdy kojím i víckrát jak5x za noc nepřebaluji. 😉 Používám kalhotovky Anavy, v krizi přežila i noc se 3 čč 😀

zuhur
13. dub 2011

@innes my používáme přes den čč a na noc dostává doma šité froté pleny - dvě vrstvy froté + flanel. Celou dobu dobrý, někdy jsem i nepřebalovala a teď je jak průtokáč 😅

innes
13. dub 2011

@zuhur jako noční si holky docela chválily BBH Magic, ale sama to vyzkoušený nemám. Jestli se malá časem rozčůrá, tak jí asi pořídím. 🙂