Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dagmarkaaa
18. kvě 2011

@aemmi jo já mám jednu na sucháč a jednu na patentky, jsou fajn, moc příjemné ale používám pár měsíců už na velké dítko, na miminečko nevím jak budou sedět, hlavně se mi zdá že by ty gumky kolem nožiček asi kakání malého mimina neudržely... snad někdo poreferuje.

aemmi
18. kvě 2011

@dagmarkaaa díky 🙂 takže na ní dost času...a třeba jakou bys doporučila AIO na novorozence? Já chtěla koupit titti bitti, ale na bráně se mi zdálo, že na ní nejsou moc dobrý reference..ted teda přemýšlím, jestli má vůbec cenu pro novorozeně pořizovat AIO...

erinka83
18. kvě 2011

@aemmi podle mě to cenu nemá, na vaječinu je toho škoda 😅

reruna
18. kvě 2011

@aemmi já bych pořídila AIO až pro větší dítě asi, pro novorozence to nemá asi moc smysl... a IB je nejlepší pro chodící dítě až, je moc úzká mezi nožičkama a na vaječinu teda bych si netroufla ji dát...

dagmarkaaa
18. kvě 2011

@aemmi no já zrovna novorozence měla ještě v papírovkách tak neporadím, ale obecně AIO na novošky asi nemá moc cenu, přebaluje se tak 10x denně zezačátku, nic by to neudrželo bylo by věčně potento i na oblečení.... Začla jsem s látkou ve 3 měsících malé, mimo jiné s Itti bitti AIO a ty byly v té době supr, využívala jsem hodně. Teď na miminko budu první měsíce používat spíš novosklad a zavazovačky se svrchňákama a později až AIO a kalhotovky.

aemmi
18. kvě 2011

@erinka83
@reruna že, taky jsem dospěla k tomuhle závěru 😅 k Dr. stejně aspon ze začátku bude chodit v papíru, na vycházky nevím,uvidí se...však můžu dokupovat postupně 🙂 ted mám jednu jednovelikostní kapsovku a právě jsem si říkala, že by jí určitě na vaječinu bylo škoda...

aemmi
18. kvě 2011

@dagmarkaaa tak to jsem ráda, že mi to tu všechny potvrzujete 😉 já mám v plánu taky hlavně čč na novosklad + pulky a kalhotovky na vyzkoušení...

betelgeuzz
18. kvě 2011

@aemmi já měla na novorozence jednu AIO, kupovala jsem od jedné látkařky více plenek z druhé ruky, tak jsem přibrala i tu, byla to BG vel S, nebo jak to mají očíslované. Seděla krásně, používala jsem ji k doktorce. Ali teda moc nekadila, takže jestli by udržela vaječinu, nevím. Jako kdybys vyloženě chtěla, tak vzít nějakou jednovelikostní, kterou užiješ i později, ale já zase ty jednovelikostní moc nemusím.

dagmarkaaa
18. kvě 2011

@aemmi přesně, postupně budeš dokupovat podle potřeby a co ti bude vyhovovat 😉

betelgeuzz
18. kvě 2011

@aemmi ještě jsem si uvědomila, že mám IB ve velikosti M, píšou, že je od 6 kg, ale dávala jsem ji určitě dřív a seděla pěkně. Takže to je taky možnost koupit si větší velikost do zásoby, pokud teda chceš využít té slevy.

karol84
18. kvě 2011

@aemmi já používám IB AIO, imse vimse 2v1 a anavy easy pro mimčo od narození a vaječinu v pohodě udrží

majdula
18. kvě 2011

@aemmi A vidis, ja jsem mela IB SIO na prvniho prcka od tri mesicu a spokojenost, to uz davno nekadil tak casto, spis jednou za nekolik dni... A R2 uz taky prestal kakat nekolikrat denne, tak je pomalicku zase vytahnu 🙂
Ale jinak na lezacka cc furt vedou 😉

aemmi
18. kvě 2011

@majdula
@karol84
@betelgeuzz holky děkuju, ty iB mě lákají, ale říkám si jestli fakt sotjé za to, ta cena není ani v tý akci moc sympatisch 😖 a taky sleduju bazar, kdyby se tam namanula nějaká šikovná kapsovka, nebo AIO tak ji koupím 🙂 BG mám taky v plánu, ale ted jsem je dost dlouho nikde neviděla.

terezita
18. kvě 2011

@aemmi tak ja davam IB vel. M jeste ted na dvouletou dceru, co ma 11,5kg. velikost M pouzivam na doma, L kdyz jdeme nekam do krouzku, aby se nemela moc velky balik mezi nozkama a dobre se ji litalo. akorat vydrzi holt jen jedno ucurnuti. pokud je to poradna naloz, tak uz protecou..

aemmi
18. kvě 2011

@terezita já právě četla na bráně, že dost protékají...

karol84
18. kvě 2011

@aemmi no mně neprotekly ani jednou, občas do nich dám vkládačku navíc. ale u velikosti S mi přišlo, že odpovídá tomu, co je u ostatních značek označováno jako "new born". Zatím ji ještě používám (mimčo má 6 týdnů), ale už jsem si pořídila i M-ko a začala jej používat paralelně. To "M" asi vydrží docela dlouho. Plenka se mi celkem líbí, rychle schne a celkově s ní jsem spokojená, takže koupím určitě ještě nějaké.

aemmi
18. kvě 2011

@karol84 ty máš ještě malý mimčo, oni si tam stěžujou, spíš u starších dětí, že to plenka nepobere...s tou velikostí to je taky dobrá informace, to bych vzala možná až "M" kupovat takhle drahou plneku na pár týdnů...nevím, ještě si to musím promyslet 😀

karol84
18. kvě 2011

@aemmi no pokud nebudeš mít opravdu malinké miminko, tak velikost S je asi zbytečná...

terezita
18. kvě 2011

@aemmi S neber. kdyztak vem rovnou to M. ja ji davala nejak od 4 kilo.

maly_prcek
18. kvě 2011

@aemmi Já jsem je testovala - patentkové i sucháčové, Davi už byl velký... Radši mám kapsovky BG (protože 1.) dávám vnitřek navrch mimo kapsu a díky tomu, že venvitř mají umělinu, tak můžu měnit třeba 3x jen vnitřek... a 2.) v případě nouze strčit do kapsy, když jsme v terénu...) Ale jinak z AIO/SIO co jsme měli si stojí hodně vysoko. Vnitřek bavlna, hubené, super rychle schnou, dají se dovycpat, dobrý střih... Jediné mínus je ta bavlna vevnitř - chce si na to myslet a dávat si pozor, aby nevyčuhovala ven, protože pak od plína může protýkat a je potřeba si vychytat savost, aby tam těch vkládaček bylo dost a neprotekly (přeci jen sajou ty vyndávací vnitřky a ta plína sama o sobě málo...).

Tak to já bych si je zas pořídila na malé miminko radši než na batole... Anavy zmenšené jsou dost maličké, vaječinu podle mě udrží pěkně. I sem si říkala, že pokud by nám na novoška BG neseděly, tak bych si 2 Easy koupila... Takže za sebe s klidným svědomím můžu doporučit...

Jinak my jsme 2-3 AIO (všecky byly jednovelikostní) měli od začátku a využili je - nosili jsme je k doktorkám a na návštěvy a tak (a tak to máme doteď). Prostě když se ti nechce manipulovat s víc vrstvama... Jednorázovky jsme teda od porodnice (krom zezačátku 2-3m na noc) až na nouzovky nepoužívali, tak jsem potřebu jednoduché, hubené a pohledově pěkné plíny měla.

majdula
18. kvě 2011

@aemmi Tak R1 byl drobek a ja IB S davala snad do roku 😅 rozhodne jsem este dlouho pouzivala z nich vkladacky. No a M mel do cca roku a pul, pak teda uz byly maly (lezla mu z toho prcka nahore a parkrat z toho vykoukl i bobek 😀 jinak mezi nozkama neprotekaly, nikdy). Ale to mel jen cca 9 kilo, fakt je malej. Takze taky radim poridit spis M.

aemmi
19. kvě 2011

@maly_prcek
@majdula holky, proč to vám každý vyhovuje něco jinýho, jak já si to ted mám přebrat 😅 😀 jako fakt je, že jednovelikostní mít doma můžu, ale zase fakt nechci, aby se hned znehodnotily tou vaječinou, tím, že je nebudu dávat hned, jsem myslela třeba až tk po 6 tinedělí/ 2 měsících...já vlastně ani nevím, kdy se jim nějak ustálí ta srolice...s tou velikostí IB, škoda, že nemám k dispozici kamenný obchd, abych je mohla velikostně třeba srovnat s jinýma...
Ale tak aspon už mám asi jasno, který pořídí, budou ti IB, Anavy easy a BG kapsovka

A ještě snad poslední otázka (zatím) 😀 co myslíte, je lepší IB kapsovka, nebo AIO?

aemmi
19. kvě 2011

Koukám, že jsem asi napsal blbost, myslela jsem, že systém snap in one je kapsovka? ale na Bráně je mají v AIO, tak holky, co je lepší AIO, nebo SIO?

andelka
19. kvě 2011

@aemmi kapsovka má v kalhotkách kapsu, kam se dá savá vrstva, SIO ji má nahoře, většinou na patentky. AIO schne dýl jak SIO, protože SIO můžeš rozebrat.
Mi ta moje bambula kadila dlouho několikrát denně, takže to mi bylo líto. Pak jsem začala dávat kalhotovky, to kadil tak 2-3x za den a občas jsem už odhadla, kdy mu ji můžu dát. Jak začaly příkrmy, tak už to bylo dobrý, už to nebylo tekuté a separačka to chytla. Někomu miminko skoro od začátku kaká jednou denně nebo méně, tak si může dovolit to všechno dávat dřív, když to sedí. Takže se musí počkat, jak moc kakací miminko se z bříška vyklube 🙂

aemmi
19. kvě 2011

@andelka aha...takže AIO nejde rozabrat... no jo, vlastně snap in one, jako že je to tam nacvaknutý, v tom případě asi objednám SIO, navíc jsou o 100kč levnější 🙂

andelka
19. kvě 2011

@aemmi no, ono to funguje stejně, jen se to pak musí zas poskládat. Většinou do SIO pasují jen jejich vkládačky, taky dělají náhradní sety (i když při troše dobré vůle se tam dá položit taky všelicos), do kapsovky můžeš dát co tě napadne, bývá většinou prostornější a zas to drží vevnitř, takže je nandavání jednoduší, než když dáš do SIO neoriginální savou vrstvu.

aemmi
19. kvě 2011

@andelka Tak už jsem udělala velkou objednávku 🙂 vzala jsem nakonec IB SIO v S i M, přece jen, to rychlejší schnutí je výhoda a byly levnější 😅 kapsovku už vlastně taky jednu mám, tak to už si umím představit, jak to funguje, jen jsem si myslela, že ty SIO = kapsovky

andelka
19. kvě 2011

@aemmi tak ať se ti plínečky líbí a hlavně slouží 🙂 potom. Já mám taky od každého něco, je to variabilnější 🙂

majdula
19. kvě 2011

@aemmi Jj at dobre slouzi 🙂 A dobra volba, SIO jsou (gatky) suchy hned a kdyz jsem mela vsechny origo pripinaci vkladacky spinavy, tak jsem do tech kalhotek cpala co me napadlo, ikeacky rucnicky a podobne... takze poslouzily prechodne i jako svrchnacky 😎
Ale urco se hodi vzit si jeste jeden-dva ty nahradni vkladaci sety... pak fakt tocis jen ty vnitrky treba celej den. Ale opravdu se tam da nacpat cokoliv.

ivanavorlickova
19. kvě 2011

Ahoj holky,
omlouvám se, že vstupuji do vaší rozjeté diskuze, ale chci se zeptat informovanějších a zkušenějších 🙂.

Chystám se látkovat a ze začátku jen se čtverci, tak by mě zajímalo, kolik se při výhradním čtvercování tak průměrně otočí za den plen 🙂 Abych věděla, kolik si jich nakoupit 🙂

Moc děkuju za všechny postřehy a rady 🙂