Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

veverka10
28. kvě 2011

@betelgeuzz To je zajimava poznamka. Možná je to všechno jen mou nezkušenosti a nízký kalhotky nevadí. Ja je vlastne ani nezkoušela nechat delší dobu, jen jsem je oblíkla a pak zase sundala s tím, že je vratím (vyměním). Prostě mám pocit, že u chlapečka jsou v předu potřeba trošku vyšší. A taky kdyz jsme do nich dala kalhotkovou plinku (anavy) tak kousek čouhla ven.

veverka10
28. kvě 2011

@jasekd Díky moc za přeměření dalších kalhotek. Můžu se ještě zeptat, jak je na tom velikostne to Mko v porovnani s Lkem? A diky moc i za info, pro ktery plinky jsou kalhotky vhodny, mam v planu používat i plenky na rovno, takže by to chtělo kalhotky dvoje.

duzame
28. kvě 2011

@veverka10 ještě jsem rozbalila jednorázovku a je fakt vyšší. Asi je to o zvyku 🙂 . Ale u nás teda látkovky i na kluka v poho a to máme učůránka 😀 .

jasekd
28. kvě 2011

@veverka10 HD v Lku poradne natazene cca 52 cm, asi jsem se jejich koupi trochu unahlila, zacly mi protejkat Mka v noci, tak jsem mela pocit, ze to chce vetsi, a pak jsem zmenila system vycpavani a je to dobry a Lka lezej v supliku, jsou uz dost velike, kamoska je ani nepouzila, holku mela do odplenkovani cca v 2,5 letech v Mkach, holka je teda spis drobnejsi.

veverka10
28. kvě 2011

@duzame hlavne jak jsou ty latkovky vycpany, tak to cely hodne klesne niz...
@jasekd takže Lko taky neni řešení, kdo se pak ma v těch velikostech vyznat. ☹

betelgeuzz
29. kvě 2011

@veverka10 co kdyby jsi to vyfotila, aŤ to můžem posoudit.

maly_prcek
30. kvě 2011

Ahoj holky...
Kdybyste někdo prodával BI longies v S (pěkný stav, radši neutrál barvy nebo holčičí), nebo jste někde viděly prodávat, tak berem! 😉

veverka10
30. kvě 2011

Ahoj holky, tak nakonec jsem Baby Beehinds vymenila za Imse a je po problemu. 🙂 Jiny strih sedl nesrovnatelne lip.

florentina
31. kvě 2011

@veverka10 tak to je super, někdy je to holt o hledání🙂

Jinak jak se tu ty PULky řešily, tak myslím @jasekd psala, že HD PUL jsou super, ale nejsou moc na čč na rovno, spíš na kalhotkové plíny. Tak musím napsat, že já je mám taky nejraději a začala jsem je používat i na čč na rovno a bez problémů vše udrží, takže teď jedeme vesměs jen je.
@maly_prcek tak asi mám s těmi thristies smůlu, jsem to trošku přehnala, když jsem napsala, že ten sucháč je úplně v háji...to by byl, kdyby nefungoval vůbec. On zatím drží, ale hrozně se z něj tahaj ty vlákna a díky tomu se špatně rozepíná. Já je používám cca 2 měsíce a na to my to prostě přijde hodně opotřebované, oproti jiným plínám na kterých jsou sucháče, je tento prostě neporovonatelně zrasený. Jsem je chtěla prodat, protože nám za chvíli budou malé (duo wrap vel.1) a takhle je mi to i blbé, protože ta cena, která by mi za to přišla /vzhledem ke stavu opotřebení sucháče/ odpovídající, je tak směšná, že si říkám, že to, pro nás konkrétně, nebyla dobrá investice. Ale věřím, protože tu o nich hodně padají kladné reference, že jsme měli smůlu na daný kus a rozhodně na ně nijak nezanevřu🙂

jasekd
31. kvě 2011

@florentina Na celou cc asi HD jdou, ale ja pouzivam jen pulku Ikea rucnicku (dam pred jidlem a po nem M. hned jde curat a dostane poradnou plenku, je to jen pro sichr a kdyz ted nemuzu hned bezet se mu venovat), tak ten je maly a trochu to v tom plave.

rozarka65
31. kvě 2011

Ahojky, už to tu padlo,ale zase jsem zapomněla...už mám plínky vyprané a vyžehlené...tak ještě nastříhat tu Irmu na separačky...jak velké to má být?Děkuji...

sussanah
31. kvě 2011

@florentina a co reklamace? Pokud je to opravdu v tak silenem stavu, tak mozna mas fakt jen vadny kus. My je pouzivali cca 8m, prevazne na noc + odpo spanek a teda mi prijdou skoro jako nove.

florentina
31. kvě 2011

@sussanah no vidíš, to mě vůbec nenapadlo. Popřemýšlím o tom. Přece jen je ta věc jakoby opotřebovaná a na to si nejsem jistá, že se reklamace vztahuje, i když je zřejmé, že za tak krátkou dobu by to opotřebované být nemělo. No ale zkusit to můžu, maximálně mi to neuznají, že....

@jasekd tak to je jasné😉

sussanah
31. kvě 2011

@florentina no po 2 mesicich to neni opotrebeni jako spis fakt vada materialu. Urcite bych to zkusila

maly_prcek
31. kvě 2011

@florentina Taky bych zkusila reklamovat... Ty sucháče na Thirstieskách fakt tak horzné nebývají... 😉 Třeba vykšeftuješ dvojky 😀

sarkachmelova
1. čer 2011

Ahoj holky,
chtěla bych zkusit začít s látkováním, ráda bych poprosila o pár užitečných rad, typů s kterou značkou začít, jak jste spokojeni atd. moc všem díky, hodně mi pomůžete 😉

betelgeuzz
1. čer 2011

@sarkachmelova zkus si projít třeba tuhle stránku http://www.latkovky.info/, tam najdeš souhrnné info. Pak taky první stranu téhle diskuze, tam jsou zkratky, které tady používáme a nějaké rady. A s čím jsme spokojené je složité, protože každý s něčím jiným 🙂 Ty chceš začít látkovat s dcerkou, nebo bude další mimčo?

sarkachmelova
1. čer 2011

@betelgeuzz super, díky moc 😉 chtěla bych to zkusit s Anežkou (bude mít tři měsíce) líbí se mi to i na léto, že by kalhotky měla i místo šortek a taky stejně dávám široké balení tak že i tento úkol by to splňovalo 🙂 pak samozřejmě ekologie, vůbec jsem si nedokázala představit kolik plen spotřebujeme 😀

betelgeuzz
1. čer 2011

@sarkachmelova já blbě čtu, myslela jsem, že Anežka má 2 roky a 3 měsíce a ne 2 měsíce a 3 dny 😀 No to je ideální doba na látkování, už máte asi zajetý nějaký režim, tak je troška času. Já jsem třeba zastánce čtvercových plen (čč), používám je stále asi z 90 %. ale někdo zase prosazuje hlavně kalhotovky. čč jsou nejlepší kikko lux, z kalhotovek teď asi anavy.

sarkachmelova
1. čer 2011

@betelgeuzz aha 🙂 a ty čtvercové pleny to jsou ty klasické bílé ? to asi ne co ? 😀 já se v tom právě vůbec nevyznám a nějak nemám moc čas to všechno pročítat asi k tomu zasednu nějaký večer 😉

duzame
1. čer 2011

@sarkachmelova čtvercovky jsou buď bavlněné, moje oblíbené kikko lux, nebo bambusové, taky mám ráda kikko. Bambusové jsou o poznání měkčí a také víc sajou. Bohužel, časem se vytvarují do obdélníků, ale i to nakonec člověk nějak poskládá 😉 . Jsou buď bílé, nebo barevné. Doporučuju omrknout nějaké obchůdky. Látkovky.cz, mamaja.cz, branakdetem..........

duzame
1. čer 2011

@sarkachmelova my jsme snad ozkoušeli všechno(kalhotkovky, zavinovačky, čč, AIO, kapsovky, home made....). Určitě bych doporučila výbavičku z čtvercovek(ty se mimochodem stejně hodí i kdyby si to člověk rozmyslel) a pár kousků kalhotkovek(k dr, na návštěvu, někdy na noc, když má člověk skládací krizi 😉 ). Klidě i použitých. Je tu super bazárek. Na to dvoje troje svrchňáčky, PUL, nebo fleecových. A potom to už praxí přijde samo.....a jak bude miminko růst, člověk postupně přikupuje a vylepšuje výbavičku( což se u některých jedinců může lehce zvrhnout 😀 ).

andelka
1. čer 2011

@sarkachmelova já jsem začínala látkovat v Danyho 5týdnech a trošku víc až kolem 4měsíce, když už nekakal 6x denně 😅 A do půl roku jsem využívala nejčastěji čtvercové Kiko lux poskládany na novosklad, do toho jako vkládačku žínku z ikea nebo doma ušitou, na to svrchňáčky pul a hotovo. A dvě snapky. Později jsem přikoupila pár kalhotovek a kapsovek a vícevrstvé a tuhle výbavu mám pořád. Jen sem tam si ještě udělám radost, když je nějaká výhodná koupě. Na začátek to bylo iděální, stejně jsem musela furt prát a v létě ty čtvercovky dobře schly. No a potom si během používání člověk udělá představu a koupí na zkoušku tohle a tamto a podle toho jak se to osvědčuje a jak se mění potřeby mimča, tak dokupuje, prodává...Ale do toho minimálně půl roku jsem měla výbavu pořád tu stejnou. A nemusela jsem mít doma balíky plín. Jednorázovky máme jen na noc, takže jeden dva balíky máme,ale to se ztratí někdy v koutě. 🙂 A kupují se jednou za 2-3měsíce.

sarkachmelova
1. čer 2011

@duzame
@andelka
díky moc holky, pomohli jste mi a určitě to vyzkouším a věřím, že u toho zůstaneme 😉

florentina
1. čer 2011

@sarkachmelova vítej mezi látkařky. Já si myslím, že je dobré si nejdřív říct, jestli chceš látkovat plně /pak je potřeba koupit i savější kousky/, kolik do toho chceš investovat, jak často chceš prát /počet plen/, kde budeš sušit /čč schnou pár hodin a některé kalhotkové plíny i 2apůl dne/ a tak. Já začínala s kalhotkovými plínami a myslela jsem si, že čč /ty klasické plíny🙂/ rozhodně používat nebudu. Látkujeme plně a nakonec je to tak, že na doma mám čč nejraději, ať už na novoskald či narovno, protože doma často přebaluji, chci aby bylo mimčo hodně nahé a mohlo se dobře hýbat a na to je jedna čč ideál a taky megarychle schnou. Na ven na procházku a na noc používám kalhotkové plíny, je mnoho značek za sebe doporučuji koupit už něco co více saje, ať je to i na později, kdy dítě více čůrá, tedy třeba nějaké bambusové. A k doktorům a na návštěvy používám kapsové či AIO pleny, kvůli jednoduchosti s jejich manipulací v terénu. Za sebe bych znovu už koupila jen kapsové, protože se dají dovycpat když je potřeba a nebo naopak vykuchat při schnutí, takže AIO už bych nebrala. Svrchňáčky mám nejraději PUL a na léto se chystám na vlňáčky. Fleesáčky nakonec moc ráda nemám, protože malou často nosím a tak a jak je na tu počůranou plenu nějaký tlak, vždy mi hned provlhnou /už třeba než ji odnesu z postele k přebalováku/. Co se týká různých značek, každý preferuje něco jiného, doporučuji kouknout do témátku "konkrétní látková výbava", kde popisují uživatelky co mají za značky a taky co jim na nich vyhovuje. No a pak je potřeba si to pořádně užít, ze začátku je informací mnoho, takže já to například po povrchním proniknutí do problému chtěla vzdát, ale když jsem se tím prokousala, začalo mě to bavit a teď si to naopak užívám a ráda pokukuji po novinkách v plenách. Jinak určitě se ti do výbavy budou hodit nějaké vkladačky na zvýšení savosti a separačky na bobky.

florentina
1. čer 2011

A jinak se musím pochlubit, konečně jsem koupila ten čínský nočník a dnes do něj malá poprvé kakala, fakt super: jí to šlo mnohem lépe, plína čistá, dítě čisté. Jen když se někomu zmíním v okolí o tom, že naše dítě kaká v cca 4,5 měsících do nočníku, tak na mě koukají dost divně. Jako už takhle jsem za exota s těmi látkovými plínami🙂...aby na mě někdo nezavolal soicálku🙂

rozarka65
1. čer 2011

@florentina Ahojky, to je super...🙂 Nočníček mi ještě chybí....🙂

sarkachmelova
1. čer 2011

@florentina Ahoj, moc díky za typy i za rady 🙂 jak jsi psala, že jsi měla pocit, že to snad vzdáš, jde mi z toho všeho hlava kolem a taky už jsem nad tím přemýšlela, jestli to nenechám být, nemám nějak čas na to si to všechno pročíst a prostudovat. Koukala jsem, že bambino mio dělá nějaký zkušební balíček, stojí asi 500 je tam od každého něco, prostě jen na vyzkoušení, myslíš, že to máš cenu ? Zkusit to takhle ?

yaninka84
1. čer 2011

Ahoj holky, nečetla jsem celou diskuzi, tak nevím, co jste tu všechno řešily, ale chci vás poprosit o radu... mám holčičku starou něco přes 4 měsíce a od narození látkuju, používám pleny haipa daipa pastelka (ušité z ikea ručníků) a do toho jen separačky Popolini. Všechno bylo OK, ale asi tak před 14 dny se mi malá začla strašně opruzovat... snažila jsem se přebalovat častěji, protože doktorka mi řekla, že to bude asi tím, že teď jak je starší, tak víc čůrá... no moc to nepomohlo, tak jsem začla na noc dávat jednorázovky a pak i občas přes den, no a teď je dávám pořád, protože se bojím, že když dám látkovku, tak se mi zas tak hrozně oprudí, jak předtím... ale štve mě to, nechci látkování vzdát... poradíte mi, co s tím? nepomohly by třeba fleecové separačky z deky Irma z Ikey? a jestl jo, tak na jak velké kusy mám tu deku nastříhat?

reruna
1. čer 2011

@yaninka84 můžeš to vyzkoušet, irma není drahá a nastříháš to na spoustu separaček, já jsem to stříhala od oka 🙂 my jsme ty celulozové popoliny nemohli používat právě kvůli opruzeninám, měli jsme pak obyč Canpol babies separačky z lékárny za 30,-Kč, ty nedělaly problémy a irma taky ne.