Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

suvelka
16. čer 2011

@reruna Tak to musí být mazec, jednorázovku a na to tři čc + kalhotky, to musí mít mimísek tělo výš než hlavičku, když leží 😀 V jednorázovce má malá opravdu takový vetchý zadek 😅

nika
16. čer 2011

@peko za mne miofresh a žlučák zvládla jsem tak jak tábor - stanový, plínky jsem namočila do roztoku miofreshe a ráno propláchla v potoce a bylo, tak i chalupu rodičů kde jsem teda plínky - počůrané hned usušila (nechtělo se mně je skladovat, tak se sušily přehozené přes hrazení ohrady 🙂) a pak až potom navečer namočila do miofreshe, druhý den promáchala a bylo. pokakané jsem hned přečváchla žlučákem a pohoda.

peko
16. čer 2011

@sussanah @nika
Holky díky moc, Miofresh i žlučák mám doma, tak by to mělo být bez problémů 😵

maly_prcek
16. čer 2011

@tezu No jestli hodně nosí, tak nějaké nosící oblečení, ale to není nejlevnější cenová... Třeba Angel Wings... Nebo kapsu na nošení, daj se nechat ušít krásné stylové... A ještě nosící taška Onebag - taky se dá nechat ušít i na zakázku, co jsem si ji ušila, nenosím nic jiného... Toť za mě za vychytávky na nošení... Ale i třeba nějakou pěknou obrázkovou Anavy bys mě neurazila, jsou stááále nové motivy a je to super plína, která se neztratí...

@peko Já látkovala taky i na dovči - taky miofresh a žlučák... Pokud nepotřebuješ prát, tak plíny jen přemáchnout (nebo ani to není nutné) a jen skladovat a vyprat doma, jestli musíš vyprat, tak ten mio, stejně jak psaly holky...

S Thirsties duo ste mě potěšily, u nás na Mko ani nedošlo, to už jsme jeli vlnu...

maly_prcek
16. čer 2011

@verczu Mně teda seděly pocitově daleko víc, jak jednorázové... Měla jsem jakési bambusové co měly zvrchu flís, začku neevim, ale z Brány a byly levné. Měla jsem 4 páry a sesla bych i víc...

@suvelka Taky nám jen novosklad nestačil, takže určo dovycpat. Ten novosklad - do určité míry jde i vychytat, aby líp těsnil, kdosi tu měl nějaký utahovací foto-popis, že by Andelka??? Pulky jsem točila většinou dvoje, na střídačku, prala co cca týden až dva. Třetí gatě byly záložní, taky se hodily... Z kalhotkovek - rozhodně začni zkoušet první anavy... Je to docela dost, ale fakt je to teď špička v kalhotkokách a vyplatí se mít, investice se vrátí... Mě třeba stačí 10 ks, máme/měli je na noc a do šátku atd. Na den jsme měli čč a později bambusové vv. A chce to dobré vkládačky... Raději bych se zbavila nějakých čč a pořídila i tyhle savější kousky...

florentina
16. čer 2011

@suvelka ty PULky opravdu nejsou cítit močí i když se na ně moč dostane. Hlavně v noci když nepřebalujeme, tak by se ráno dala plína ždímat.... a o nevyužití čč bych se nebála, já je používám hodně i jinak - na ublinknutí, pod hlavu, teď v létě jako stínítko do kočáru, na přikrytí, na přebalováku a tak a stále je něco počůrané a poblinkané....

slunicko76
17. čer 2011

tak k tem ctvercovkam!🙂) nam je uz 13 mesicu a pouzivam je s velkym uspechem!🙂) kdyz nemame Anavy jednovel. na patentky, tak kdyz zrovna nestracim snapku🙂 davam dve pleny narovno ajistim to novoskladem🙂
a kdyz mam zrovna obdobi, kdy se mi proste ten novosklad nechce davat, tak tam soupu jen ty dve pliny narovno!.-) na ne mam BM PULky a na to ostatni Thisties Duo Wrap.
jako zadecek je vetsi,ale v zadnem pripade to neni nejakej extra balik! takze si myslim, ze ty strachy o velkybalik jsou zbytecne!🙂 Aspon je za co chytit a pri padech, ktere jsou ted na poradu dne caaaasto,tak to aspon neboli!
Jinak na noc davam uz jen vlnacky a nebo flisacky Anavy

jinak se ted chystam na tyden i s latkovkama, maji tam pracku, tak snad to nejak prezijem! No, v nejhorsim bude chvili naostro a posupajdime nekam koupit nejaky hnusky!

betelgeuzz
17. čer 2011

@suvelka neprotíkaly mi žádné. Vím, že si někdo stěžuje, že IV občas provlhají, ne kolem nožek ale skrz, to se mi ale nikdy nestalo a používala jsem je hodně dlouho. Tak pro tebe NB asi fakt neměly cenu, já začala látkovat, když malá měla asi 3 kg a S seděly pěkně. POzději jsem si pořídila IV M a používala jsem je dřív, než jsou váhově určeny a celkem seděly. Zase když koupíš M, tak kdyby neseděly hned, tak časem do nich doroste.

lichtakova
17. čer 2011

Ahoj holky, prosím zkušené o radu, jak na praní a skladování látkovek?-sice jsem o tom něco četla na netu, ale chtěla bych vědět, jak to tak v praxi probíhá...u malého miminka, sundám plínku, kam s ní, jak to děláte s svrchňáky a hlavně, jak se třeba perou separačky, na to jsme asi ani nenarazila....
Už jsem sem i psala, kvůli látkové výbavě, po poradě tady a s látkujícíma kamarádkama to mám zatím vymyšleno tak, že bych pořídila sadu pastelka haipa daipa (20 plene, 3x2 svrchňáky od každé velikosti a dvě snapky) a k tomu 20 kikko lux čtvercovek, co myslíte?
díky 🙂

verczu
17. čer 2011

Opět děkuji za odpovědi všem. Jo, kdyby někdo prodával Anavy plenky druhá ruka, jsem velký zájemce. Musim je zkusit, když je všechny tak chválíte. Mám od nich vlňáky na patentky a je pravda, že jsou super.

sussanah
17. čer 2011

@lichtakova no proste sundas plinku a pokud je pokakana, tak separacku vyhodis, plinku pripadne osprchujes od nejhorsiho, eventuelne pretres zlzucovym mydlem a supnes do kyble. Pokud je jen pocurana, hodi do kyble i se separackou (pokud uz neni moc ponicena pranim). Skladuje se tak max 3 dny, urcite je dobre mit uzaviratelny kyblik s tim,z e treba na spodni stranu vika muzes kapnout nejaky vonavy olejicek, aby to nesmrdelo. Nekdo skladuje na sucho, me osobne spis vyhovovalo skladovani na mokro - studena voda s octem. Kdyz se potom dava do pracky, tak vodu vylit, vzdycky jsem jeste dala kratke zdimani, at se to nepere v te spinave vode. Takze pocurane separacky jsme normane prali s plinkama. Svrchni kalhotky jsem melnila pri kazdem prebalovani s tim,z e ty pouzite jsem dala vyvetrat, prala jsem tak jednou za 1-2tydny zpocatku, potom 2-3 tydny nebo driv, kdyz zacaly zapachat moci nebo byly pokakane.
K vybave, ja osobne HD rada nemam, ale kazdemu sedi neco jineho 😉 Mozna bych jeste poridila nejake male vkladacky do novoskladu ctvercovek. Precejen na 3,5kg mimcu jsou HD docela obri 🙂

sussanah
17. čer 2011

@verczu ale bacha, anavy jsou navykove 😉

lichtakova
17. čer 2011

@sussanah díky moc, přesně tohle jsem potřebovala vědět 🙂 , uff uff, mám pocit, že čím víc si toho o látkovkách hledám, tím hůř se v tom orientuju...

helulela
17. čer 2011

@lichtakova nekupovala bych svrchňáčky napřed, max. XS a S a dál uvidíš... ty HD ještě zvaž, střihově je to super plína ale materiál fakt dost hrubne, vezmi jich třeba jen 10 a doplň Anavama (už jsme s nima tady trapný 😎 ), vkládačky z nich navíc na začátku užiješ do novoskladu

macinka85
17. čer 2011

@lichtakova Tak já zase skladuju na sucho,myslím,že je to lepší..nějak se mi nechce pak ráchat v té vodě 😒 Separačku si dej bokem do pytlíku na praní(jaké jsou na spodní prádlo atd.),jinak se ti to bude v pračce motat. Já teda separačky vyhazuju i počurané..měla jsem chlupaté plíny a tak nějak mě to prostě otravuje a nová je nová,víc pobere,vypraná je už tenčí.
Teda 20 pastelek bych teda nevzala..vzala bych tak 5 a pak dokoupila,ale myslím,že jsou lepší plíny...ikdyž pastelky doma taky mám a mám je ráda. Ted mám nové imse biofroté-mají už patentky a líbí se mi moc 😉

helulela
17. čer 2011

@suvelka já bych nejdřív novosklad víc vycpala a pak až řešila svrchňáčky, podle mě to protékání přestane, byla jsem s IV spokojená
@verczu pratelné jsou v pohodě, měla jsem 4 páry HD na doma, jsou teda dost tlustý, jinak počtově bych jich užila i 6, a pod přiléhavé oblečení nějaké jedny vlna/hedvábí (Imse vimse?)

lichtakova
17. čer 2011

@macinka85 já jsem právě zase četla, jak je hrozně super sponka, že na rozdíl od patentek je to na aktuální stav....fakt nevím, mám do látkování velkou chuť, ale momntálně mě ta přehršel plen a velký výběr spíš odrazuje...
na tu sadu haipa jsem koukala s kamarádkou, co látkuje už s druhým dítkem a právě, že mi říkala, že ty jejich svrchňáky jsou super, že ty jediný jí nezačali protékat...
myslím, že co jsem tak četla, tak froté asi hrubne vždycky, ona mám popolinky a taky říkala, že jedině po susšičce je měla krásný, ale tu doma nemá, takže je taky jen promně...haipy by se i daly kvůli otmu přežehlit, když nemají ani patentky ani zipy...

helulela
17. čer 2011

@lichtakova to záleží, jestli se s tím hrubnutím prostě smíříš a nevadí ti práce s nima navíc... já mám taky Imse Vimse jako struhadlo, ale dávám je pořád, když už jsem je koupila 😉 jen kdybych teď byla na začátku, udělala bych výbavičku jinak... a závidím látkovací kamarádku 😵

helulela
17. čer 2011

@macinka85 IV na patentky? To koukám... začínám mít mezery, jak už nekupuju nové plíny 😕

princeznal
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
reruna
17. čer 2011

@lichtakova no ale HD mají gumičky, takže při žehlení bych na to dala pozor, jinak ty HD asi žehlit jdou, ale já osobně bych už do froté nikdy nešla bez sušičky.... jinak plenku po přebalení hodím do koše s víkem nasucho, pulky přehodím přes š'nůru,aby oschly a vyvětraly, když je hovínko, tak ho vyklepnu do WC, zbytky odstraním pod tekoucí vodou a plenku zase šoupnu do toho kýble, peru tak 1X za 3 dny. vše dohromady, i separačky, ty dávám do síťky na prádlo. Používám teď už jen deku Irmu, dřív celolozový Canpol.

lichtakova
17. čer 2011

@helulela já jsem teda koukala teďka na Anavy a taky jsou i na snapku, ty tak nehrubnou? taky ty na sponku jsou aspoň jednobarevné, jen s lemem, to by se mi celkem líbilo 🙂 , co jsem tak četla, tak i anavy teda hodně chválí, taky se mi líbí, že to je oboje český výrobek.
Ta vkládací plenečka je součást nebo se musí dokoupit zvlášť?
tyhle na sponku bych teda aspoň nemusela skládat...protože z toho jsme taky byla trochu divoká

macinka85
17. čer 2011

Tak na hrubnutí pomůže ocet místo aviváže a svým způsobem hrubnou všechny plíny..takže tohle neřeším.
Snappka je fajn,ale myslím,že patentky jsou lepší a na větším dítěti podle mě drží plena líp na patentce než na snappce. Kup si od každého něco a pak uvidíš,co ti bude vyhovovat...
A Haipa na to,jak je velká moc nepobere,to jsou ty imse rozhodně menší a bude to tak nastejno. Mám ji týden a připadá mi to tak.
http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/17-...

macinka85
17. čer 2011

Ještě na čtverce bych dala zavazovačku Disana pro úplné prtě asi tak nejlepší...je to pár korun a pomůže to udržet vše tam,kde má 😉
http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/20-...

helulela
17. čer 2011

@lichtakova nové jsou úplně luxusní, praním se materiál změní, jakoby ztuhne, že už nejsou tak měkké, ale povrch je pořád jemný, určitě neškrábe. Součástí plenky je dlouhá vkládačka a krátká, což na začátek určo nevyužiješ, takže je můžeš dávat jinam... já jsem moc spokojená, proti jiným jsou dražší, ale peníze za ně fakt nelituju

lichtakova
17. čer 2011

@reruna díky 🙂
ještě prosím o další poradu-v čem perete?-myslela jsem, že bych pořídila žluč.mýdlo na skvrny a na praní prádla a plen Lovelu+Miofresch

macinka85
17. čer 2011

Anavy hrubnou taky-nedělejme si iluze,ale nejmíň ze všech co mám. Anavy má vkládačky součástí a úplně to stačí,já používám jen jednu a obě na noc.

macinka85
17. čer 2011

@princeznal Hlasovala jsem🙂
Jé,my manducu už máme,jinak bych se taky přihlásila 😉

helulela
17. čer 2011

@lichtakova žlučák určitě, Lovelu jsem nezkoušela, mám Persil sensitive. Miofresh není nutný, já do něj zezačátku namáčela, když jsem skladovala namokro a teď ho přidám do praní, když má V. třeba průjem, jen tak pro jistotu..

macinka85
17. čer 2011

@lichtakova žlučák 100% potřebuješ, dobrá je sůl na skvrny a já peru buď v ořeších nebo v Persilu..co mi padne do ruky🙂