Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
19. zář 2011

Děkujem holky 😉

@betelgeuzz Jéé, gratuluju k novému přírustku, ať se daří a dělá radost 🙂

@kackaj Děkuju... No Davi zatím úplně rád není, začíná mu to docházet, že se to teď nebude točit kolem něj... Asi brzy budou naschvály...

helulela
19. zář 2011

@betelgeuzz @maly_prcek moc gratuluju, holky, pěkně jste se sešly 🙂

@lukava podle mě půjdou na jakékoliv kalhotovky. U A. dávám na Anavy a Tots bots.
@madlisek u nás jako noční BBH bambus - je potřeba ozkoušet, jestli by vám seděl střih, dost lidí na ně nadává. A jinak dávám BI prefold do BL bambus. BL má teď nějaké kalhotovky z bambusového flauše, ty by mohly být dobré, ale osobně nemám vyzkoušené. A pak taky Iva reklamovala, že budou noční plínky, na ty jsem zvědavá. Dávají se i Anavy kalhotovky, příp. s dvěma dlouhými vkládačkami.

reruna
20. zář 2011

@kackaj no výdrž měl spíš malej 😀 starší odmítl kojení před 1. rokem, taky bez problémů jsme přešli na UM, ale Luki byl závisláček, jsem ráda, že jsme to nakonec zvládli bez breku a postupně jsme rušili jedno kojení za druhým, až zůstalo jen to ráno, to mi ani nevadilo, a pak si jednou nevzpomněl, tak už jsme mu pak nenabízela a bylo to. Tak teď máme ddalší úkol zvládnout to odplenkování. Třetí dítě zatím neplánujeme, stačí mi zatím ti dva, příští rok se vracím do práce, už jsem doma 4,5 roku.

lennikka
20. zář 2011

holky, chtela jsem se zeptat, nekde jsem myslim cetla, ze se ty separacky daji prat?!? Perete je? Pouzivate je vubec?..🙂

mmiirrkkaa
20. zář 2011

Ahoj holky, jdu po čase opět pro radu. Chci ještě pořídit nějaké jednovelikostní kalhotky a rozhoduju se mezi kalhotkami Blueberry a flísáčkama anavy. Můžete mi některé z nich ne/doporučit? Díky moc.

helulela
20. zář 2011

@mmiirrkkaa já bych se rozhodla podle toho, jaké kalhotky už doma máš. Jestli máš samé PULky, zkus flísáčky. Někomu fungují, někomu ne, je to prostě záhada. Já dávám na noc a jsem spokojená. Jinak BB jsou taky dobrá volba, těma určitě nic nezkazíš.

helulela
20. zář 2011

@lennikka separačky dávám, pokakané vyhazuju, počůrané peru. Záleží na značce, ale většina pár praní v pohodě zvládne.

mmiirrkkaa
20. zář 2011

@helulela Díky - já mám právě samé PULky, tak aby to nebyla tak jednotvárné... Někdo píše, že flís provlhá, jinde se zase píše, že pro ležící děti je to dobré - tak nevím. Z vlňáčků mám strach kvůli lanolinování, tak jsem myslela, že by ten flís mohl být dobrý kompromis...

helulela
20. zář 2011

@mmiirrkkaa já je dávám Vítkovi na spaní, leží i na břiše a neprovlhají. Na Adámka jsem je dala jednou, měl v nich teda obří prdelku, tak ještě chvíli počkám. S provlháním je to fakt záhada, už jsme to tu několikrát probíraly, ve stejných situacích někomu provlhají a někomu ne...

wosk
20. zář 2011

Holky, chtěla jsem se poradit, co používáte na prdelky - kosmetiku? Když jsem byla v bráně k dětem na kurzu o látkování, tak tam něco doporučovali, v žádném případě říkali, že se nemají používat ty klasické vlhčené ubrousky ani krémy, tak právě nevím, co pořídit, abych neudělala nějakou botu... Díky

rebelie
20. zář 2011

@wosk V Bráně určitě doporučovali Medvídka od Eone a míchací lahvičku, do které si ho rozděláš s vodou a stříkáš na suché ubrousky k utírání... Ale když otřeš zadek žínkou, nebo umyješ pod tekoucí vodou, tak asi taky neprohloupíš... Ale Medvídek asi nenahradí nějakou mastičku - to pak asi Rybilku (hodně doporučovaná, ale mně smrdí), Bepanthen, nebo tak něco...

helulela
20. zář 2011

@wosk to by teda většina mamin dopadla 😉 U Adámka se snažím mýt co nejvíc vodou, namáčím si látkové ubrousky nebo žínky, které pak peru s plínama. Nebo používám Medvídka. Ubrousky máme na cesty a v noci, kdy zjednodušuju, co to jde... Mažu vždycky po kakání nebo na noc, většinou Rybilkou. U Vítka už to tak neřeším a po kakání utírám vlhčeným ubrouskem, ty látkové bych po něm fakt nechtěla prát. Jen mimochodem - i vlhčené ubrousky po čůrání (babylove) se dají prát, používám je pak s medvídkem.

madlisek
20. zář 2011

@wosk Používám flanelové doma šité ubrousky, namáčím je ve vodě, buď v čisté a nebo s trochou oleje medvídek. Pokaděný zadek myju normálně pod kohoutkem. Ničím preventivně nemažu, jen, když mám pocit, že je nějaká zarudlá, máznu jí tím vzorkem sudocremu z porodnice. Mám tu i rybilku, ale stejně jako @rebelie mi dost smrdí. Vlhčené ubrousky mám na cesty, neparfémované bílé babylove.

jasekd
20. zář 2011

@lennikka Ja mam flisove separacky, takze peru. Nevim presne, z ceho jsou ty jednorazove, ale jestli neco jako vlhceny ubrosuky, tak ty peru furt dokola a drzej furt 😀 Ted koukam, @helulela taky pere... Ja nakoupila vlhceny ubrosuky jen na zacatek a ted furt tocim ty same, setrime kacky i odpad. Ja peru i pokakane, kdyz nejsou moc.
@mmiirrkkaa Ja jsem z tech, co flisaky nezvladli, vsechno furt mokre, uz je nemam 😀 Mam PULky a na malou i vlnacky. Na prvni dite jsem se jich bala, ted jsemje dostala a super. Jsou pletene doma (nejak stara pani je udelala i kamosce), vetra to nadherne a provlha mi to min nez flis, lanolinuju Ulrichem, se mi nechtelo behat po lekarnach, ale jde sehnat lanolin i levneji. Pliny mam kalhotkovky, neprotykaji, tak ty vlnaky ani moc casto prat nemusim. mela je i na noc, kdyz byly vedra. Jsem moc spokojena. ted jsem ti v tom udelala zmatek, co? 😀 Moji kamosce flisaky vyhovovaly, ale jen na male mimino.
@wosk Ja meju pod kohoutkem, na ven si namocim ty preprane ubrousky (baby love) a dam je do PUL tasticky. Krem pouzivam, kdyz to maji zarudle, jinak ne. Bepanthen, Rybilku, Sudocrem, stridam podle toho, co zrovna zabira nebo co najdu. Mne se malej desne oprudil po ubrouscich Huggies, ale kdyz budes brat ubrousky jen ven a k Dr., tak se nic nestane, jen vyzkouset znacku, nebo to delat jako ja... Peru na 60 s plinkama.

jasekd
20. zář 2011

@mmiirrkkaa Je dobre mit variantu k PULkam, prave do veder napriklad, jinak k tomu, aby to nebylo jednotvarne... Pro tebe mozna dobre, kdyz to nebude jednotvarne, ale pro manzela a jine hlidace je dobre mit jeden system. Ja mam vsechny pliny stejne a manzel si to moc chvali a tech par jinych se odmita ucit 😀 Takze ja na rozdil od vetsiny holek hlasuju pro jednotvarnost. Mam kalhotkovky HD, ty zvlada m. tak, ze je mel ted i v nemocnici s malym (jednodenni hospitalizace), a kdyz je treba je ruzne dovycpavat, uz mu to pripravuju spis ja.

cipisek3
20. zář 2011

Zdravím maminky-látkařky.
Potřebovala bych od vás poradit. Nemám sílu pročítat a hledat informacem které bych se ráda dověděla, na 831 stranách této diskuse 😖

Mám roční dítko a až teprve před dvěma měsíci, kdy nám došly mega zásoby jednorázovek, které jsme dostali, tak jsem zjistila, že papírovky lezou šíleně do peněz. Jsem ostuda, že to zjišťuju až teď a fakt mě nebaví hlídat kdejakou akci na plínky v obchodech. Toť na úvod. A to, o co bych vás ráda požádala je, jestli byste mi poradily, jak pořídit výbavu na látkování. Sice na tom s penězma nejsem teď nejlíp, ale pokud se mi investice vyplatí (i třebas do levnější výbavičky), tak si na to půjčím o našich 🙂 Už i pro to, že plánujeme další dítka, takže by se to určo vyplatilo, jestli se nemýlím.
Už jsem pročítala první příspěvek a jako laikovi se mi z těchto informaci docela motá hlava 😀 😀

Takže bych měla ve výbavě mít např. čtverce a svrchní kalhotky, je to tak? Případně nějaké jiné plenky (kapsové, kalhotkové ... )

Kdyby jste mi sem hodily odkazy na příklady "výrobků", který je který, abych si udělala představu. A případně co byste doporučily vy ( ikdyž vím, že každýmu vyhovuje něco jinýho)
S jakou finanční "bombou" bych asi měla počítat, když bych chtěla pořídit skoro všechno najednou. 5 tisíc?

Taky jsem někde slyšela "flipky". To je co? 🙂

Teď jsem se do toho psani, tak krásně zamotala, že mi další dotazy vypadly z hlavy ... ale jakmile na nějaký přijdu, hodím ho sem 🙂

silente
21. zář 2011

@cipisek3 - ahojky, blahopřeji k rozhodnutí látkovat.
Nejjednodušší a nejlevnější začátek je:
1. nakup čč (čtvercové pleny, takové ty klasické bílé) - min. 30 ks. - http://www.branakdetem.cz/ctvercova-plena-kikko... - 300 Kč/10 ks = 900 Kč
2. nakup PUL kalhotky - radši tak 3 ks - např. http://www.branakdetem.cz/imse-soft-zoo.htm - 258 Kč/ks = 774 Kč
3. kup deku Irma v Ikea a nastříhej ji na separačky - http://www.ikea.com/cz/cs/search/?query=irma - 29 Kč (cca 80 separaček 15x30)
4. kup nějaké vv (vícevrstvé pleny), ať máš čím vycpávat na delší cesty a noc - tak 10 ks - http://www.branakdetem.cz/vicevrstve-pleny-kikk... - 32 Kč/ks = 320 Kč
Celkem 2023 Kč.
Při tomto množství budeš prát tak obden.
Zároveň získáš čas omrknout další nabídku a zvážit další investice 🙂

chlebenka
21. zář 2011

Ahoj holky, jsem tu úplně nová🙂. Začínám 30tt a už teď jsme rozhodnutí, že budeme látkovat. Už jsem si o tom dost četla, ale příjde mě, že je toho hrozně 😉 . Koukám, že tady Silente nade mnou už napsala přibližný seznam, co do začátku. Ale nevidím tam AIO, to jsou plenky vše v jednom, nejsou taky potřeba? Sice jsou dražší, ale myslím si, že alespoň jedny či dvoje se vyplatí mít, ale nevím zda pro novorozeňátko, nebo spíš už pro trošku větší. Ten seznámek co zde sepsala Silente stačí, nebo vás ještě něco napadá? Písněte pokud vás ještě něco napadne, chtěla bych si vše už radši objednat a pokud možno z jednich stránek, aby jsme to měli pěkně vše pohromadě 😉 . A taky mám ten nepříjemný pocit, že mě už tlačí čas. Bydlím v Plzni a co jsem se už trošičku scháněla po krámech s mimi věcmi, tak bohužel nic, mají jen Bambino Mio, ale nic víc. Díky moc za odpovědi,papa 🙂

andelka
21. zář 2011

@cipisek3 mám prcka 16měsíců a momentálně u nás vedou kalhotovky Anavy a šité bambusové od známé, na to pulky (mám oblíbené thirsties a Imse vimse) a dále kapsovky Bum genius. Ostatní varianty jsou už na něj málo savé, vypije za den litr. Takže se přiznám, že nám stoupla spotřeba papírovek 😅 protože je kromě noci dávám i na ven. Do roka to bylo v poho, stačily nadoma čtvercovky, nějaké vkládačky do toho, nějaká plínka, např. vícevrstvá narovno do svrchňáčků..

andelka
21. zář 2011

@chlebenka pro začátek stačí, měla jsem též takovou výbavu do půl roka, pak jsem přikoupila kalhotovky a kapsovky. S AIO jsme si moc nepadly do oka. 😅
Seznam a fotky co jsem měla a mám mám v albu, kdyžtak - Daneček a látkovky

chlebenka
21. zář 2011

@andelka Díky moc, fotečky jsem taky už sčíhla a malej je slaďoučkej 🙂 . Tak si taky objednám tenhle seznam plínek, je super, co jsem koukala, že je to z jednich stránek. Ještě jednou díky, možná budu ještě otravovat s různýma otázkama ohledně plínek 😉 , tak snad to nevadí.

andelka
21. zář 2011

@chlebenka určitě nevadí, od toho tu jsme. Taky se chodím radit co je dobré a vyzkoušené 🙂
Děkujem za pochvalu 🙂 Pro začátek ten základ stačí, rychle to schne, používání není tak složité a jak tě to začne bavit a budeš třeba vědět jak často mrně kaká a jak moc čurá, tak se dá podle toho aktuálně doobjednat.

silente
21. zář 2011

@chlebenka - ten seznam je vyloženě startovací. S tímhle přežiješ v pohodě měsíc (nebo i déle), aniž bys hned musela přikupovat, máš čas omrknout co a jak.
Další - dražší plenky - pak přinášejí větší pohodlí, savost, frajeřinky 😀 - ale ty už je potřeba prozkoumat, probrat ze všech stran ... a myslím, že cipisek potřebuje novou funkční výbavu rychle a pak bude mít čas na průzkum 🙂

Na důkladné porovnání je zde i diskuze Naše konkrétní látková výbava:
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon...

@cipisek3 - ještě je potřeba koupit snappi sponku 😀 Aspoň dvě, se mrchy furt ztrácí 😀
http://www.branakdetem.cz/snappi-sponka.htm

silente
21. zář 2011

@chlebenka - přihoď k tomu ještě ty snappi sponky 😀

chlebenka
21. zář 2011

Děkuju holky, jste zlatý 😉

helulela
21. zář 2011

@cipisek3 "co je co" je pěkně napsané na www.latkovepleny.info Na roční dítko bych já volila trochu jinak, protože už dost čůrá, čtverce budeš muset vycpávat nejlíp bambusovými vkládačkami a stejně to není na dlouho. Jako pár se jich hodí vždycky, ale nestavěla bych na nich. Brala bych bambusové prefoldy jako levnější variantu, když zainvestuješ, tak i pár bambusových kalhotovek. Druhému mimču pak přikoupíš víc čtverců pro začátek a bude to.
Flipky budou asi PUL svrchní kalthotky Flip.

rebelie
21. zář 2011

@cipisek3 Moc zkušeností zatím nemám, ale jak jsem to tak sledovala, přikláním se k doporučení @helulela - roční dítko už dost čůrá a čtverce by Tě mohly od látkování odradit, protože nesají zas tolik, šla bych buď do bambusových prefoldů - třeba Anavy, nebo do kalhotovek či kapsovek, které budeš ještě různě dovycpávat. Co se kalhotovek týče, tak mám dojem, že nejlevnější (a zároveň docela kvalitní) řešení jsou Baby Lucy...

helulela
21. zář 2011

@chlebenka jak píše silente, její vymakaný seznam 🙂 je vyloženě na začátek. Jen pro inspiraci - na našeho malého Adámka teď dávám: 1) čč na novosklad s vkládačkou Kikko bambus 30x30 nebo malou vkládačkou z Anavy kalhotovek, 2) novorozenecké Imse Vimse froté, 3) Tots bots bamboozles (nejradši), 4) na parádu mám jednu Itti bitti AIO vel. M. Svrchňáčky Imse Vimse Organic (mám radši) nebo Thirsties. Novorozenecké plenky nejsou vyloženě nutné, mám je ještě po Vítkovi, ale musím říct, že proti novoskladu to je příjemný komfort.
K té výbavičce, ať máš o čem přemýšlet 😉 - jako pohodlnější, ale i dražší variantu, bych ubrala čtvercovky a přidala aspoň pár kalhotovek, nejspíš jednovelikostní patentkové Anavy nebo Baby Lucy bambus XS/S.
Dobře se nakupuje i na latkovky.cz nebo ecoobchudek.cz

reruna
21. zář 2011

@mmiirrkkaa jednovelikostní pulky blueberry jednoznačně můžu doporučit, flísáčky anavy nemám, mám dvoje tyhle blueberry a jedny IV organic, ale nejvíce využívám ty BB - dva roky a vypadají pořád jako nové, jsou měkké a lehoučké, rychle uschnou, udrží vše, u mě vedou patentkové

mmiirrkkaa
21. zář 2011

@reruna Já si právě taky myslím, že patenty jsou větší držáky. A moc děkuju za "recenzi" na BB!