Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
4. říj 2011

@marky27 Měla jsem Disany a za chvíli vypadají hnusně (žmolkovaté, o dost se zmenší), ale držáky to byly. Bundles se mi nelíbí střihem (ale matroš mám ráda), mám ráda BI shorties. Mě se právě ty ty kraťáskové líbí... Nám je Mko vv narovno i ve 2r pěkně.

maly_prcek
4. říj 2011

@lukava Já mám Thirsties vel. 1 - v podstatě jsem spokojená, i když jsem od nich čekala o něco víc... Střih fajný, ale ty zmenšovací patentky se mi občas rozpínají při nandávání a to mě rozčiluje.

erinka83
4. říj 2011

@rebelie No, ona Barča taky je dost vyžle a taky to bylo jen na doma, teda později, po tom roce....

maly_prcek
4. říj 2011

@marky27 Jo a co mi vadilo hodněna těch Disanách vlňácích jsou ty švy - malý měl stehniska a míval to od těch švů odřené. Takže já bych určitě volila bezešvé.

rebelie
4. říj 2011

@maly_prcek Nejde ani tak o proporce, ale o propustnost... Susannah píše, že to absolutně nestačí, ale jiné holky píšou, že to s novoskladem zvládly... Uvidíme, jak to půjde. Stejnak už ty čč doma mám, našiju nějaké vkládačky z ručníků a vyzkouší se to. Kdyžtak mám ještě asi 3ks Anavy kalhotovek, 1 Baby Lucy a asi 5ks bambusových vv Anavy, tak snad to nějak zvládneme...

marky27
4. říj 2011

@maly_prcek díky za rady 🙂

sussanah
4. říj 2011

@betelgeuzz no mlady je fakt nejaky prerostly. Minule pondeli mel 4050g, coz nic sileneho, ale zda se mi hlavne dlouhy. 62 bodycka jen s prodlouzenim a zacina mit kratky rukav a dupacky 62 leda ze nezapnu prostredni cvocek pres plinku.
@maly_prcek no ja mam bud 2-4-2, tam uz davam jen malou vkladacku anavy nebo 2-2-2 s kapsou, tu vycpu pulkou ikea rucniku (slozeny na 1/4) a vkladacka (2bmb+aksamit) 😀

sussanah
4. říj 2011

@rebelie prosim te, nechtela jsem te lekat, je to fakt dite od ditete, u mladeho si nepamatuju, zeby tak moc cural, mival to same baleni vv popo+bmb kikko do 5-6m i v noci a bez problemu. to spaval celou noc bez prebaleni. Takze Simi je fakt asi ucurane mimco

rebelie
4. říj 2011

@sussanah Neboj, žádnou psychickou újmu jsi mi nezpůsobila 🙂. Ono to stejně nějak bude a my to dopředu neovlivníme... Prostě jsem koupila výbavičku podle toho, co se mi zdálo rozumné a co jsem myslela, že by nám mohlo vyhovovat a uvidí se.... kdo ví, třeba to nepůjde vůbec a skončíme na papíru (což bychom ale neradi), nebo třeba dokoupíme více kalhotovek, nebo naopak budou zcela vyhovovat čč... to je prostě ve hvězdách...

sussanah
4. říj 2011

@rebelie tak tak, dopredu vime akorat tak to, ze tehotna nebudes navzdy 😉

rebelie
4. říj 2011

@sussanah 😀 😀 😀 Tak já si to zatím dost užívám, včetně kopanců a tak, takže doufám, že ještě nějakou dobu těhotná budu (dneska jsem zrovna přislíbila něco na 36tt, tak snad ještě budu OK), ale na druhou stranu už se taky těším, až nebudu mít břicho (obézní jsem byla už před těhu, ale nikdy jsem neměla břicho - vůbec nechápu, jak s tím lidi můžou žít dlouhodobě...).

silente
4. říj 2011

@marky27 - 70x70 🙂

silente
4. říj 2011

@rebelie - já třeba nikdy netušila, že budu tak moc využívat čč. Na doma jsem prostě nic lepšího nenašla. A nejlepší pak bylo učení na nočníček - není nad sklad na draka chycený jen snapkou, to se to krásně rychle sundává 😀

sussanah
4. říj 2011

@silente jeee, ted se divam, mas super TP 🙂
@rebelie jj s tim brichem je to docela opruz, ja ho mela jak patraci balon 😖 Jinak ja jsem svedcila kamaradce na svatbe kdyz jsem byla v 35tt. Trochu mela strach, ze ji zacnu rodit pri obradu a jeji den D se ponese v duchu "a vzpominate jak tam tenkrat ta holka rodila" 😀

romcovaklarka
4. říj 2011

Jak dáte novosklad na tak velký děti? 😲 Asi mám nějaký malý plenky, ale malýmu to dám jen tak tak, když mu do toho dám ještě jednu plínku dovnitř 😅 A navíc ty plenky koupím hranatý a pak už jsou jenom šišatý 😠

andelka
4. říj 2011

@romcovaklarka no já dávám malému ráno taky novosklad, ale z 80x80, z menších výjimečně, ale taky to ještě jde, jen jsou to bokovky 😅 Do toho froté vkládačku, ne celou další plínku, tu jsem nedávala nikdy. A věším vždycky přeložené napůl. A nežehlím. Tvar nic moc, ale šišatej není 😀

romcovaklarka
4. říj 2011

@andelka Aha dík, tak bokovky mu z toho snad taky udělám 🙂 No, šišatej ne, to máš pravdu, ale jsou do obdélníku a ne do čtverce 😅

andelka
4. říj 2011

@romcovaklarka hlavně když to není kruh 😀

betelgeuzz
4. říj 2011

K těm vlňákům, já bych zkusila merinostar. Mám od nich vlňáky na patentky a jsou dobrý. Třeba disany se mi nějak vzhledově nelíbí, ale natahovací merinostar jo a mají i pěkný výběr. Ale já natahovací používám akorát na noc a to mi stačí ručně pletený.

silente
4. říj 2011

@sussanah - to víš, chceme šetřit za dárky, 1x za 4 roky dostane punčocháče a tričko 😀 😀 😀 Zatím to ale dle uzv vypadá, že bude dřív, ale těžko říct, malou jsem přenášela 2 dny 😀
@romcovaklarka - rychle složit a je fuk, co je to za tvar 😀

kkomtesa
4. říj 2011

Dobrý den,

pro nás jak jsem po dlouhém zkoušení zjistila, jsou úplně super a nejlepší skládat klasické čtvercovky, zatím používáme novorozenecký sklad - malému je 5 měsíců, a přes to krycí kalhotky Imse Vimse nebo vlňáčky Babyidea. Mám 30ks čtvercovek 80x80cm, 30ks 70x70cm (ty jsem sehnala nebělené), a na noční delší intervaly dávám bambusové, mám 3 bílé a 3 barevné (dávám kolem 7-8hod a pak v noci kolem 2-3hod, ráno už zase bavlněné), protože trochu více sají. Jak skládat plenky jsem se dozvěděla od kamarádky, která látkuje (také používá bezplenkovou metodu, úspěšně, asi od 3měsíců, např. jsme byli na společném výletu, a malý kakal vždycky někde do trávy, jinak měl tedy papírovou plenku, protože ho kamarádka nemohla tak často jako doma dávat čůrat, a kdyby měl látkovou, tak by křičel, že je počůraný, a taky by se s nimi museli nosit, a to když neměli kočárek, ale šátek, by šlo těžko, a papírovka je na omak suchá a malému nevadí, teď mu bude 8měsíců. Chci bezplenkování také zkusit, ale zatím jsem jen testovala, jak často malý čůrá, nechala ho dopoledne svlečeného, a bohužel intervaly byly v rozmezí 10 minut až 1 hodiny - to když byl déle od kojení, takže na čůrání to určitě praktikovat nebudu zatím, a kakal ze začátku skoro pořád, a od cca dvou měsíců a něco jen 1-2x týdně, tak zkusím zachytit kakání, to by mohlo být poznat třeba že tlačí, nebo že klepe nožičkama, tak to zkusím, a taky možná až začneme za měsíc příkrmy, tak by měl kakat jednou denně, tak bych to zkusila vychytat, když by to bylo ve stejnou denní dobu), ale dá se to i načíst v knížečce za 40Kč, ze které se to právě tahle kamarádka naučila.
Chci všechny varovat před firmou Medley a jejich plenkami AIO Sketch geniální. Ještě jako těhotná jsem koupila 30plen přes Aukro, cena byla vynikající - kolem 260 Kč za dvě. Jsou prodávány jako jednovelikostní. Když se malý narodil, měl skoro 4kg, ale pleny byly velké. Tak jsme čekali dva měsíce, mezitím jsem koupila čtvercovky. Poté cca každá druhá plena protékala kolem nožiček, takže byly zcela nepoužitelné. Myslím, že je to proto, že se na výšku pro menší mimčo zkracují na druky, ale kolem nožiček to zkrátit nejde, a tak tam tečou. Psala jsem si několik mailů s paní Štanclovou. Poradila mi spoustu věcí, pleny 5x vyprat, dát dovnitř čtvercovku (!když jsem si je koupila proto, abych čtvercovky nemusela používat..), namazat švy lanolinem. Nic nepomohlo. Pleny jsem reklamovala. Když se 14dní neozvali, tak jsem jim volala (p. Štanclové). Řekla, že mi švadlena ušije kolem nožiček gumičky. To jsem odmítla a chtěla vrátit peníze. Tvrdila ještě něco o tom, jak jsou maminky moc spokojené a snad že i vyhráli nějakou cenu. Pak jsem čekala. Po 30dnech od zaslání reklamace firmě jsem paní Štanclové poslala dopis, že byla doba reklamace překročena, a že žádám vrátit okamžitě peníze. Drze mi odepsala, že reklamaci vyřídili po 22 dnech, kdy ji dali k odeslání firmě PPL a ta že mne kontaktovala mailem i telefonicky dvakrát, že se jim totiž nejdřív pleny vrátili jako "adresát se odstěhoval". Od PPL jsem se po asi 40 dnech od podání reklamace dozvěděla, že to bylo nejdřív odesláno na mé staré jméno, a proto to nedoručili. Napsala jsem paní Štanclové, že chci vrátit peníze, jelikož PPL mne kontaktovala pozdě, a že nemohu za to, že měli špatně jméno, protože od začátku s ní jsem v kontaktu svým novým jménem a minimálně dvakrát jsem ji upozornila, že staré jméno (které mám dosud na Aukru) již neplatí. Na tento dopis ani na mail již nikdo nereagoval. Teď se asi budu muset s nimi soudit.

Ještě k těm čtvercovkám: zpočátku jsem si myslela, že musím najít něco jednoduššího, že se mi nechce pořád pleny skládat. Časem jsem přišla na to, že to vůbec není náročné, mám to velice rychle. Pleny věším přes roh široce, protože se jinak nevejdou na balkon, pak před skládáním je vytáhnu po obou stranách do šířky, aby se srovnaly, a pak krásně složím. Mám pleny od firmy Kikko. U 80x80cm je trochu znát, že okraj, který je složený, je trochu kratší, ale při používání to vůbec nevadí. Jinak pro zajímavost - v mé oblíbené prodejně (Č Budějovice, Ebaby-shop na Pražské a F. Šrámka) mi pán řekl, že od stejné firmy skládané nejsou dobré, protože po častém praní ztuhnou. A kalhotky si od ní také nekupujte, protože suché zipy málo vydrží, doporučuji ty Imse Vimse, podle nich se stejně inspirovali.
A hlavně čtvercovky uschnou za dobrého počasí na balkoně za půl dne, a ty Sketchky schly dva a půl dne!, pak mám na zkoušku jednu Pastelku, ta schne asi dva dny, ale je celkově slabší, než skládané čtvercovky, a tak je po 2-3hodinách dost mokrá, tak ji už nepoužívám. (Látkové pleny by se měly měnit po cca 2 hodinách, ale i ty tři hodiny občas nechám. Malý se mi nikdy neoprudil.).
Monika

silente
4. říj 2011

@kkomtesa - jj, Sketch už jsou tu provařené 😝 😝 😝

kkomtesa
4. říj 2011

@silente Ahoj, tak to si jdu hned najít. Co máte vy nejradši? zdraví Moni

kkomtesa
4. říj 2011

@silente Promiň - nemůžu nic najít, když to vyguglím, tak se objeví diskuse o látkovkách, ale nic tam není, poradíš mi, díky M.

silente
4. říj 2011

@kkomtesa - ono to je různě v příspěvcích, jak psaly holčiny, co se taky nachytaly ... no nachytaly, koupily a nebyly spokojeny s kvalitou, tak varovaly ostatní. Ale už si nevzpomínám na nicky ☹

silente
4. říj 2011

@kkomtesa - jo a moc se mi nelíbí, že Tvůj první vložený příspěvek je tak neuvěřitelně dlouhý a navíc tak nenávistný vůči někomu/něčemu, ale to je jen můj osobní pocit 😉

silente
4. říj 2011

@kkomtesa - my nejradši momentálně bez plenek, už jsme velká 😀 Ale jinak Igulee 😵

sussanah
4. říj 2011

@silente Chapu, je ekonomicka krize, musi se setrit 😀 A na kom jinem setrit nez na detech, prece nebudeme setrit na sobe 😀 😎

kkomtesa
4. říj 2011

@silente Ahoj Silente, tak to se Ti omlouvám, je to hodně dlouhé, a psala jsem to rychle, takže by to mohlo být i lépe zformulované a upravené, kdybych si dala práci. A proč tak nenávistné - řekla jsem, že pokud mi nevrátí peníze, tak jim udělám pořádnou negativní reklamu na všech mateřských serverech, takže se o to snažím. Jestli ty ostatní informace budou někomu, kdo o látkovkách uvažuje, k něčemu užitečné, to nevím, to musí posoudit ostatní. Já jsem někdy vprostřed těhotenství začala hledat všude možně, co by bylo dobré, a pak dala nakonec asi přednost i ceně. Ale nejlepší je asi počkat a vyzkoušet po jednom kuse od každého.

michamicha
4. říj 2011

@kkomtesa jestli to dobře chápu, tak oni ti nakonec ani ty pleny ani peníze za ně nevrátili? 😕