Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
3. čer 2009

angeto, jo, jsou, obyč kikka jsou k ničemu, LTZ jsou lepší, ale ty lux ještě lepší 😉

angetha
3. čer 2009

Díky Schneku 😉

schnek
3. čer 2009

chtej cera nebo adeps lanae, ale víc tomu nerozumím 😅 prostě navážit 100% lanolin 😉

makinka.1
3. čer 2009

Smardiku,Maxovi pomohl Imazol,je bez receptu,mudra mi ho poradila.

ijo
3. čer 2009

smardik - a co jen omývat zadeček vodou a větrat co nejvíce? moje zkušenost je že nemazaná prdka je pěkná a čistá. Každá namazá věc přece jen ucpe kůži a hůř to větrá, nebo ne?

helulicek
3. čer 2009

Díky schnek 😉

baca
3. čer 2009

Holky, chystám se pomalu začít prát výbavu. Stačí to vyprat an 60 nebo jste praly na 90 - myslím hlavěn čč a vv, nebo se můžou i kalhotkovky? To asi ne, že? mylsím, že zrovna na MMT je psaných 40, ale vím, že se tu psalo, žew na 60 jde taky. 🙂

makinka.1
3. čer 2009

Ijo,ja si to myslela taky,ale porad se to nelepsilo,tak jsme s tim bojovali skoro 3 tydny az jsem zavolala radeji doktorce a za par dni bylo po problemu.Nekdy uz je holt zapotrebi lek.Taky mudra rikala,ze pomaha fialka,tou jsem mazala jen vridek na pindiku,malicky misto,ale stejne to delalo fleky na pliny,musela jsem dat par dni moltexku,ale zabralo to rychle.Na tu velkou opruzeninu sem nejak nemela odvahu zu gencianu namatlat,tak jsem zvolila radeji ten Imazol.Ona kdyz se tam pomnozi kvasinka,tak uz asi jen voda a vzduch nezabira,to by asi to mimino muselo byt nonstop nahaty.

helulicek
3. čer 2009

Já prala pleny tak na 40 a něco i na 60, ale většinu na 40....

evicka7
3. čer 2009

helulicek lanolin s vodou určo ne, to je hydrosa a to fakt nefunguje, jsem si to pyšně přinesla domů 😀 ale rozpustit to nešlo ☹ tak si s tím mažu paty 😉

ijo
3. čer 2009

aha, tak to já u všech měla fakt štěstí, jedu pořád to samý, přebalit, umýt vodou atd atd atd...nepoužíváme krémy ani ubrousky, ty jsou pro výjimečné případy pokaděného zadečku a hlídajícího taťky.
Baca - peru obvykle na 40, někdy 60. Myslím že to stačí. Ale některé pleny, moje oblíbené CB jdou i 90, tak tím občas projedou.

schnek
3. čer 2009

hele, nám radili v porodce koupit v lékárně nizoral šampon a omývat, ten kvasinky likviduje 😉 nebo se ještě dělá prášek, ten se dá dávat i do pusinky na moučnivku 😉

helulicek
3. čer 2009

Díky Evi, mě se to zdálo nějaký divný.... 😉

somik
3. čer 2009

Ahoj holky, tak už jsem tu taky 🙂 . Byl tu dotaz na silné opruzeniny, nám tenkrát pomohl Imazol, fakt skvělá věc, malý měl tak silný průjem, že nemohl být ani v plíně, jeho hovíska mu neuvěřitelně spílili kůžičku, takže Imazol a přes den byl nahatý, to jediný nám pomohlo.

Byla tu poznámka, že nemůžete sehnat v lékárně lanolin, u nás se sehnat dá 😉 , v lékárně byly moc ochotné, když jsem řekla, že to potřebuji na vlňáčky, tak vůbec nevěděly o co jde a tak jsem jednu lžičku dostala zdarma, ať to ozkouším a pak mi naváží, kolik budu chtít. 1 kg u nás stojí 640 kč, na jedny vlňáčky je prý třeba jedné vrchovaté lžičky, takže myslím, že by stačilo tak 50 - 100 g a vydrží to dlouho. Kdyby někdo nemohl sehnat, mohu poslat poštou 🙂 .

Holky, chci se zeptat, jestli máte někdo doma knížku Bez plenky, ráda bych malému pořídila číňák a nevím, jestli je zapotřebí tuto knihu číst, ráda bych si ji spíš od někoho z vás půjčila nebo popř. koupila.

schnek
3. čer 2009

somiku, koukni do kojenců, je tam o BKM téma 😉

makinka.1
3. čer 2009

Aaa,dalsi kladny ohlas na Imazol! 🙂
Nizoral je vybornej,ja ho mela jako sampon na lupy a zabral okamzite! 😉 Ze je i jako prasek,to jsem nevedela,dobrej tip... 😉

evicka7
3. čer 2009

nám taky Imazol zabral 😉

astrane
3. čer 2009

Tak nám ani Imazol nezabral...jen ten heřmánek...

katwind
3. čer 2009

makinko, já měla nějaký Nizoral vaginální tablety na mykózu a taky zabral bezvadně😀 Ale do té doby jsem žila v domnění, že to je jen šampón na vlasy😀

somik
3. čer 2009

Díky schneku 😉

nelinkav
4. čer 2009

Holky, prosím prosím, nestíhám, ale potřebuju vědět, jestli můžu dát bambusový plenky sušit na radiátor. Jsem měla velký prádlo a teď začlo...pršet 😠 Mám tam BL bambusový, BE a Popoliny two size... Nepoškodím to???

lucinecka
4. čer 2009

Neli BE v pohodě, zbytek nevím.

ijo
4. čer 2009

nepoškodíš, neboj

schnek
4. čer 2009

nepoškodíš, ale sušením na topení plíny hrubnou 😖

pikitko
4. čer 2009

Holky, chtěla bych objednat plíny KiKKo LUX z e-cipíska a ještě lehátko do vany a rychlozavinovačku a nějaké plínky s potiskem. Neobjednávali jste tam někdo, jak to mají s dodacíma lhůtama? Díky

lucinecka
4. čer 2009

Tak jsem se naštvala na ulrichovou impregnaci 😠 Včera jsem lanolínovala všechny 3 naše vlňáky, protože provlhaly a dneska je dám mláděti na prcku a zase provlhávaj 😝 Vůbec nebyly mazlavý od lanolínu. Tak jsem je dneska zas vrazila do toho lékárenskýho a kašlu na to jestli udělá fleky, hlavně ať ty vlňáky fakt držej. Máte někdo z ulrichem stejnou zkušenost?

ijo
4. čer 2009

schnek - mě nehrubnou 😉

schnek
4. čer 2009

ijo, frote tím hrubne, tedy mě po párn sušeních takhle zhrubly

makinka.1
4. čer 2009

Lusi,ja mam.Mam troje Loviky a vsechny po Ulrychu provlhaji a to to delam jeste koncentrovanejsi.Dneska jsem sehnala cistej z lekarny,HUra!!!!

lucinecka
4. čer 2009

Maki mě právě ten lékárenskej lanolín udělal fleky na jedněch lovíkách a tak jsem se naštvala a koupila zas ulrich. Ale ten vůbec nedrží a to jsem toho tam dala kybl 😠 Teď jsem udělala lázeň z lékárenskýho, mám ji teplejší, tak snad se tam zas neudělaj ty žmolky a nebudou fleky, uvidíme. Ale lepí to krásně 😵