Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

romcovaklarka
22. říj 2011

@reruna Díky 🙂

maly_prcek
23. říj 2011

@silente Jj, docela mě to překvapilo, když jsem malou přebalila a ona ta plína byla VZADU mokrá 😀 Jsem nechápala, s D. to bylo vředu na ždímání ale vzadu sucho.

@ellaaa Nám je teda prostřední patentek ok i s vkládačkou (máme ke 4kg) dlouho bude a to je docela dlouhá a taky hubená. Asi by fakt bylo nejlíp hodit sem fotečku... Neboj, učili jsme se to každá 😉
Malá začla chápat nočníkování kolem cca 3 týdnů, do té doby taky kadila hlavně při kojo, teď se vykadí předem nebo si řekne za třeba půl hodiny... pro mě je to taky nové, starší byl hodně blinkací, na nočník jsme dávali až cca od 2-3m a jenom při přebalování, ale kakání celkem pochopil.

maly_prcek
23. říj 2011

HOLKY,
udělala jsem vítr v našich svrchňáčcích a nosícím oblečení, tak kuknětě, co prodávám : 😉 😉 😉
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=207660

chlebenka
24. říj 2011

Tak už jsem prala poprvé všechny pleny, část se suší na balkoně a část doma. Docela mě překvapilo, jak rychle to schne, čekala jsem to horší. Takže jsem nadšená 😉 , čč a vícevrstvé vyžehlím, zbytek žehlit podle mě nemá cenu, jako jsou vkládačky a některý ty kalhotkový, to se ani žehlit nemá 😉

ladida.l
24. říj 2011

Látkovky.cz hlásily na FB, že budou naskladňovat nové Blueberry

suvelka
24. říj 2011

Ahoj holky, chci poprosit o radu, máte některá zkušenost s kalhotkovými Baby Lucy flanel, ty kárované barevné? Na bráně k dětem jsem našla hodně pozitivních reakcí, tak zvažuji jejich koupi, přecházím totiž po 5ti měsících ze čc na kalhotkové ( převážně z důvodu pravidelného vylití stoličky na svrchňáky, popř. na celá záda až po zátylek - v jednorázovce)...popravdě už jsem teď na nervy, co si počnu v zimě s dítětem prokaděným až nevím kde bez možnosti přebalit, v létě v kočíku to bylo přeci jen jednodušší...no, měla jsem na zkoušku jednu Anavy, je prostě super, objednala jsem si dalších 7, mám v plánu je mít jako repre, na delší procházku, k doktorce a třeba na noc ( i když tady bych se asi bála, jestli vydrží - já v noci přebalovat schopná prostě nejsem, malá vstává ke kojení každé 2 h a popravdě nemám kolikrát sílu ji ani zvednout z postýlky, tak jsem ráda, že vždy po nakojení hned usne a nemusím přebalovat, zatím to jistí jednorázovka, která vydrží. )Takže bych měla těch 8 Anav a přemýšlela jsem o 10ks těch flanelových, já vím, že to není kvalitou bůhvíjaký strop, ale tady jde už hodně o cenu a v podstatě hlavně o ten střih, taky si myslím, že víc nasajou, než čc, já kolikrát přebalovala i 2x za hodinu a to malé dávám novosklad + 1 čc jako vkládačku, je to holt průtokáč, takže chci vhodnou alternativu na den a i častější přebalování, prostě žádný extra luxus, snad s tím nešlápnu vedle. Četla jsem, že potřebuju tak 24ks kalhotkových, zatím bych zůstala u této výbavy a doplnila to přůběžně ještě třeba bambusovými čtverci Kikko + Eco Lux, co už mám, na doma, už teď se ale bojím, jak to zapnu snappkou na lezoucím dítěti, malou už je teď problém přebalit...Tak teď vymýšlím, jak si nakombinovat sestavu, nepatřím mezi sběratelky, spíš mi jde o účelnost, pořídit si výbavu a mít na pár let klid a neřešit plenky u druhého dítěte, čili asi nehrozí, že bych kupovala od každé značky jednu a zkoušela, hodně dávám na diskuze a ty Anavy všude vedou na plné čáře, tak jsem taky podlehla, ale pořídit si z nich celou výbavu je podle mně moc velká investice...

suvelka
24. říj 2011

Jinak, ještě před nedávnem jsem byla rozhodnutá pro Poppolini duhu, 10 ks, ale zjistila jsem, že u nožiček mají volný střih, není na gumičky a to bych se té vaječiny na svrchňácích určitě nezbavila ☹

sussanah
24. říj 2011

@suvelka co takhle k tem kalhotkovych anavy koupit anavy vv? Ty jdou zapnout i na kalhotkovy sklad a vcelku dam ruku do ohne za to, ze vydrzi vic nez BL flanel. Sice je nemam, ale vim kolik vydrzi vv anavy 😉 A to uz je mensi investice

marky27
24. říj 2011

holky, co máte IB sio - nějak nechápu ty vkládačky uvnitř - když složím tu velkou a zapnu ji na patentky, tak pak se přes ni nevejde ta vkládačka úzká - teda vejde, ale nemůže být taky zapnutá na patentky. To by ta velká musela být ohnutá, jako zkrácená. No a na co jsou ty dva druky pod sebou (já je mám červené) na té úzké vkládačce? Na to jsem nějak nemohla přijít 😒

romcovaklarka
24. říj 2011

@marky27 Jo, ona bude ohnutá, ale to je ok - kolem zadečku se přece plenka ohne 🙂 Když je v poloze, v jaké je na mimču, tak se tam vejdou. A ty červené patentky jsou na ještě jednu, nejmenší vkládačku, která se připne zespodu na tu úzkou.

reruna
24. říj 2011

@marky27 mě se to tam vejde v pohodě 😲

marky27
24. říj 2011

@romcovaklarka aha, ale ta nejmenší se musí dokoupit, ne? V plínce jsem ji neměla - jen tu velkou skládací a dlouhou úzkou

permonik7
24. říj 2011

@marky27 j, musí se dokoupit..cca 70 kulí mě stála 😉

marky27
24. říj 2011

@permonik7 jj, právě jsem to našla na Bráně. Taky asi dokoupím 😵

ladida.l
24. říj 2011

@marky27 mě teda za ty prachy přijde ta vložná plenka do IB vcelku na nic.

chlebenka
24. říj 2011

Holky, ještě mám otázečku, myslíte že mě všeho všudy stačí 30* čč? Jak na přebalování, tak i na všechno ostatní kolem? Díky 😉

ladida.l
24. říj 2011

@chlebenka já mám teď 40 čč a mám je hlavně na podkládání a blinkání a tak a přijde mi, že jich mám akorát. Na zadek je už moc nevedu, dávám raději kalhotovky.
Podle mě je jich na zadek potřeba nejmíň 40 a pak tak 10 na to ostatní.

chlebenka
24. říj 2011

A když bych to kombinovala i s vv? Že bych jednou dala mimču vv a jednou čč? Asi budu muset stejně radši přikoupit alespoň 10*čč.

deniskakubicek
24. říj 2011

Ahoj holky, dlooouho jsem tady nebyla, ztratila jsem heslo, ale chci se zeptat, cekame 2.3 mimco, ale doma uz mam klucinu, ktery je porad v plenkach a bude, takze se mi nechteji pouzivat opet cc, abych musela zehlit a taaak...myslela jsem, ze by stacili HD pastelky a nebo Bambino Mio? Nebo nejaka jina alternativa? Na novoska doma nic nemam, Kuba byl v cc a mela jsem cas delat vse okolo, ted ho mit nebudu....diky

marky27
24. říj 2011

@ladida.l máš s tím zkušenost? moc toho nenasaje? a ještě - když ty vkládačky pročůrá a ten flís na kalhotkách pod nimi je vlhký, tak hned pereš nebo necháš vyvětrat jako třeba flíšáčky?

helulela
24. říj 2011

@suvelka taky vřele doporučuju Anavy vv na kalhotkový sklad a pak narovno, cenově to máš stejné a užitečností mnohem lepší. Konkrétně BL flanel jsem neměla, jen jiné flanelové, a savost nic moc... přebalovaní po hodině od kalhotovek fakt nechci.

permonik7
24. říj 2011

@deniskakubicek HD pastelky jsou na novoška docela obrovské, my je začali dávat až někdy kolem 2-3měsíců. Bambino Mio jsou zbytečně předražené, jestli teda máš na mysli vv. Já používala vv Popolini a spokojenost, mám je schované🙂 Jinak pastelky jsou fajn, dají se později ledasjak dovycpat a my je používáme doteď🙂
@marky27 já to prala, když byl flís vlhký. Zkoušela jsem to jen vyvětrat a neprat, ale bylo to dost cítit, což mi vadilo.
@chlebenka já měla 30*čč, 12*vv, 9 bambusek Kikko a nějakou tu pastelku a stačilo to...na tom začátku jsem stejně prala denně, takže to v pohodě stíhalo schnout. Ty čč jsou právě na to schnutí nejlepší. Jo a ty čč jsem měla velikost 70x70, později jsem dokupovala i větší 80x80.

deniskakubicek
24. říj 2011

@permonik7 Diky za odpoved...ja prave doma jednu mela pastelku, ale neumela jsem s ni pracovat, ted uz vim jak na to, ale je fakt, ze na novoska dela veliky zadecek...ty BM jsou fakt predrazene a jestlize udelaji stejnou sluzbu jako Popolini, tak nevaham a jdu do nich 🙂

helulela
24. říj 2011

@deniskakubicek z těch dvou bych brala radši pastelky, budou líp těsnit kolem nožiček. A s alternativou se budu trapně opakovat - anavy vv, určitě je využiješ i později... Jsem v podobné situaci - prvního jsem měla v kalhotovkách, které ale stále nosí 😒 Na druhého jsem dokoupila 10 čč, plus jsem měla po Vítkovi nějaké novorozenecké kalhotovky. No ale odplenkování v nedohlednu, Adámek z novorozeneckých za chvíli vyroste a budu to muset taky nějak pořešit.

permonik7
24. říj 2011

@deniskakubicek co jsem četla, tak popolini udělají lepší službu za méně peněz🙂 pastelky jsou fajn, když se člověk naučí se snapkou, je to brnkačka;) BM mají ale naprosto jedinečné svrchnáčky, opravdu parádně pasují na vv skládané na rovno.Lepší kalhotky na tento sklad jsme neměli😉 Takže plenky nee, ale svrchní v pohodě.
Něco málo taky už vyřazujeme, mrkni: http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=670171

marky27
24. říj 2011

@permonik7 aha, tak to pak postrádají tu krásu, proč jsem je vlastně kupovala - vyměnit jen vkládačky a kalhotky použít znova (tak to píšou na Bráně ) 😢

permonik7
24. říj 2011

@helulela vv anavy jsou taky super, akorát pro nás byly na trhu dost pozdě, i tak jsme pár zakoupili🙂 a jsme s nima mooc spokojeni. Jediné proti tam hraje cena...popo má 12ks za nějaké 450,- ( tj.37/ks) BM vychází cca na 100,-/ks a anavy cca na 150,- dle velikosti. Nejlepší mi vlastnostma i použitím přišla anavy..ale nepoužívali jsme je na novoška ani na malé mimi..ještě nebyly na trhu.
A za kalhotovky se pžimlouvám taky, ted už naši výbavičku tvoří jen anavy🙂 jak kalhotovky, flísáčky, vv i easy, jsme jak chodící reklama 😀

permonik7
24. říj 2011

@marky27 ale IB nejsou plínky "na doma" ty jsou na parádu a to se dá🙂 my v nich chodili k doktorce a frajeřili v kočárku, na doma mi jich bylo líto. Třeba to zrovna budete mít jinak a nebude třeba je pokaždé prát 😉

deniskakubicek
24. říj 2011

@helulela ja mam s Anavy blbou zkusenost, nemam je moc rada, ale myslim kalhotkove plenky, mam AIO i normalni a nic moc teda... ale jinak vv Anavy jsou supracke, ty mam strasne rada 🙂 Kubovi je zatim 17 mesicu, takze nocnik vazne neresim, sice vi na co je, sedne si sam, rekne ee, ale nic neudela 🙂
@permonik7 tak svrchnaky bych mohla zkusit, mam doma jen Thirsties, Bummis, Tots Bots a Anavy a nejake vlnacky, ale vsechno na vetsi...ja si vse prodala a ted lituju...se snapkou umim a parve nechci, aby mi vsechno teklo ven, to bych pak musela mit 5x svrchnaky 😀 juknu do albicka, diky 🙂

marky27
24. říj 2011

@permonik7 no jo, když mně je zas právě líto je používat jen takhle málo. Navíc jsou mezi nožkama krásně úzké, což má zas ráda naše E., je jí totiž už skoro 20 měs. , tak jí ty "balíkové" plíny vadí.