Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

florentina
26. říj 2011

teda holky, jsem tu chvíli nebyla kvůli práci a vy jste to tu pěkně rozjely...taková podívaná pro fajnšmekry 😀 Já se teda zamilovala do té ovečky, ale taky už si zakazuji cokoli kupovat. Teda mám v plánu ještě pár Anavy nočních /měla jsem možnost teď jednu otestovat a musím říct, že stojí za hřích 😉 / a pokud se někdy objeví ty BB svrchňáčky, tak možná i je, si říkám, že zase pak až budu potřebovat tak nebudou. I když teď nouzi o svrchňáčky nemám. PULky a Vlňáčky jsem doplnila Anavy flísáčky a zatím jsem příjemně překvapená. @jasekd oproti těm flísáčkům HD co jsme tu spolu řešily, že nechápeme proč jednou drží a jednou ne, tak tyhle jsou mnohem větší držáky a musím říct, že i na omak jsou příjemnější.

maly_prcek
26. říj 2011

@ivuska.h Já tvoje flísáky dívám - na novosklad nebo čč na 1/8 nebo bambus vv (1-3-1) a mám je na nejmenší zmenšení a dobré! a to je teda máme hodně jeté a gumky kolem nožek mi přijdou už vytahanější, ale těsní to hezky...

romcovaklarka
27. říj 2011

@florentina Jé, ty jsi vlastně testovala 🙂 Takže dobrý? Taky chci tak dvě pořídit, až vyjdou, jestli to stojí za to 🙂 A flísáčky taky chci, akorát je to pravda, že jednobarevné jsou z jiného materiálu, než ty obrázkové?

florentina
27. říj 2011

@romcovaklarka hned jak budou v prodeji, chci jich pár koupit a už zase pojedem na noc i v látce. Teď asi dva měsíce v noci dávám papírovku, neb látkovky nestíhají a v této plíně v pohodě. No a s tím rozdílným materiálem to psala přímo @ivuska.h, takže to určitě pravda bude. Já teda koupila jednobarevné a mám jen jedny, takže s těmi obrázkovými porovnat nemohu. Mám žluté a jsou fakt krásné, taková zářivá barvička. Já jsem s nimi spokojená, ale používám je přes den na hraní či spaní doma, ale na noc a ven je nedávám. Prostě jako držáky beru PULky a vlňáčky. ALe s tímto účelem jsem je kupovala a zatím jsem žádnou nehodu s provlhnutím neměla. Ale tak mám je zatím relativně krátce, tak uvidíme i dál, ale s těmi HD flísáky jsem měla nehody pořád.

florentina
27. říj 2011

@ladida.l hurá

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@helulela no já mám jedny IB SIO Sko, tak uvidíme potom v něčem co budu mít vydržíme a v nehorším pak dokoupím a bude, asi to tak udělám, jinak asi přikoupím tu pidi grovii, a svrchnáky bummis a zbytek se snad poddá

aemmi
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie no tak máme 30x klasický čtverce, ale jelikož dávám i ty kalhotkovky, tak by jich stačilo 20 kusů, pak 2x Anavy novorozenecká, 2x Panda novorozenecká, 2x novoroz. Totsbots, 1x kapsovka BG, 1 x IB SIO S, pak mám ještě jednu v "M". Dále nějaký jednovelikostní, ale ty zatím nedávám. No a pak vkládyčky, tak různě, BL ty ubrosuky 30x30, nebo dávám žínečky z Ikey jo a vícevrstvé Kikko velikost S 6x. Ty ted ale nevyužiju, byly dobrý na kalhotkový sklad, jenže ted už je to malý, měla jsem vzít v "M". Později je budu dávat taky jako vkládyčky.

helulela
27. říj 2011

@ladida.l jéééé, krásný... ale na jednu stranu jsem ráda, že už další PULky nepotřebujem, strašně bych řešila, které vybrat 😀

ladida.l
27. říj 2011

@helulela my taky asi žádný nepotřebujeme, ale asi jedny koupím, protože se mi strašně líbí. Jsem děsná!

helulela
27. říj 2011

@ladida.l nejseš 😀 a který?

romcovaklarka
27. říj 2011

@ladida.l Mno jsem na tom podobně 😀 Ale odůvodňuju to tím, že asi vyřadím Imse Vimse, pač nám tak úplně nesedí 😅 Takže já bych koupila ty Swirls, jsou krásný 😵

marky27
27. říj 2011

@ladida.l Krááásnýýý 😵 Jen škoda, že jsem teď pořídila dvoje Thirsties, ch jo 🙄

reruna
27. říj 2011

@ladida.l jé ty jsou krásný, ale já už opravdu nebudu další kupovat, už spíš budem muset opravdu zapracovat na tom odplenkování, ale určitě je doporučuju

betelgeuzz
27. říj 2011

Mně došly včera thirsties duo a mám pocit, že jsou o dost tužší a igelitovější než obyčejné thirsties, nezdá se vám?

marky27
27. říj 2011

@betelgeuzz mám je taky, ale bohužel nemám jiné PULky na srovnání, tak nevím 😔

helulela
27. říj 2011

@betelgeuzz mně přijdou stejný

Ještě k flísáčkům Anavy - mám jednobarevné zelené a obrázkové modré s medvědy a taky mi přijdou stejně silné. Když to říká Iva, bude to stopro pravda 😉 ale ten rozdíl asi není nijak dramatický.

sussanah
27. říj 2011

@betelgeuzz me ty duo prijdou prave ze docela mekke, srovnavala jsem je taeda v obchode,ale prislo mi to taky stejne. Neni to mozna tim, ze ty normalni uz mas trosku "jete" a proto jsou mekci?

betelgeuzz
27. říj 2011

@sussanah je to možný, jedny mám rok a druhé rok a půl.

rubika
27. říj 2011

Otázka pro holky co používají svrchňáčky IV. Velikost S nám začíná být malá, nevím jestli mám koupit Mka (7-10kg) nebo rovnou Lka(9-12kg). Dík za odpovědi.

romcovaklarka
27. říj 2011

@rubika Malej nosí Lko od necelých osmi kilo a jsou mu. On je ale hodně baculatej a má tlustý nožičky, na hubeňoura by asi byly velký.

helulela
27. říj 2011

@rubika my teda používali jen NB a S, ale být tebou nepřeskakovala bych a koupila M. Za prvé se mrňous dost rozpohybuje a uvidíš, jestli mu vůbec budou i dál vyhovovat... a za druhý si myslím, že než doroste do 12 kg, odejdou jim sucháče.

romcovaklarka
27. říj 2011

@rubika Já jsem je teda koupila obnošený a sucháče jsou pořád v naprostém pořádku, ale je fakt, že dlouhodobým nošením, praním sušením... se ti může poškodit nepromokavost 😒

betelgeuzz
27. říj 2011

@rubika já bych šla do jiných PULek, protože většině tady, jak se začlo dítě otáčet, začaly sucháče na IV odírat bříško. Naše oblíbené jsou třeba thirsties, ty to bříško neodíraly, nebo teď se tu vychvalují blueberry.

kackabk
27. říj 2011

@ivuska.h Ivi, dávám sem fotku toho našeho prďoly v anavy easy - tentokrát tam má krátkou i dlouhou vkládačku. Opravdu má na bříšku mezeru, jenže na bocích to má zas tak zaryté, že víc utahovat už je podle mě blbost, co myslíš?

A ještě dotaz na maminky, co nosí v šátku - je to tak, že flísové svrchňáky do šátku nejsou dobrou volbou? My totiž oba skončíme s provlhlým flekem... Takže radši aby do šátku vyšly PUL?

romcovaklarka
27. říj 2011

@kackabk Ahoj, já dávám do šátku nebo nosítka vlňáčky (natahovací Disana) a fungujou dobře 🙂 Flísáčky opravdu provlhají, když jsou zmáčklé. Dávám je jen na denní spaní, když nemám suché vlňáčky. Jinak s Anavy se mi děje to samý, prostě tím, jak jsou tam ty vkládačky, tak mi to odstává. Já mám ovšem jen kalhotkové, takže to přetáhnu svrchňáčkama a nevadí to tak. U těch easy je to blbý 😒

ivuska.h
27. říj 2011

@romcovaklarka Flísáky jsou ze dvou vrstev, u jednobarevných jsou obě vrstvy ze stejného materiálu, kdežto ty potištěné mají vnější vrstvu z malinko tenčího a měkčího flísu.

kackabk
27. říj 2011

@romcovaklarka Tak dobře, že jsi mi to s těma flísáčkama povrdila. Do vlňáčků se mi nechce - v těhu jsem je koupila a pak mi tu ležely, tak je zkouším prodat. Nějak mě odradilo to laborování s lanolinem, jak se to tu někomu daří a někomu ne 😝 Já si právě taky říkám, že se víc zaměřím na kalhotkové plenky a aio si nadále nechám jako záložní a třeba časem budou líp...

ivuska.h
27. říj 2011

@romcovaklarka Zkusila bych už nezkracovat sed a utáhnou o jedno víc v pase (aby se křidýlka křížily o 1 patentek). Někdy děti jsou prostě mezi dvěma nastaveními nebo se jim rozejdou ty míry bříško-stehno a plenka nějakou dobu nesedí optimálně, dokud dítko trošku nepovyroste. Ale v jeho věku už by mohl mít klidně nezkrácený sed, i podle toho, jak to má vzhledem k pupíku a kde mu na stehýnkách sedí ta křidýlka.

romcovaklarka
27. říj 2011

@kackabk Hele a nechceš jim dát šanci, těm vlňáčkům? Ono to zas takové laborování není, když jsem se do toho pustila i já 🙂 Nechtělo se mi shánět lanolin, tak jsem koupila tu mastičku na bradavky z DM drogerie, jak tu radily některé holky, a je to s ní docela uživatelsky příjemný 🙂
@ivuska.h Díky, vyzkouším to, až se malej vzbudí, ale nevím, jestli to na něm tak hodně dopnu. On ten sed už teď nemá zkrácený.