Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
11. led 2012

@bureska Do porodnice jsem ty Babylove koupila, moje deti je snasely dobre. Ulehci to praci. Doma jsem je dopotrebovala a to uz jsem je rovnou prala, po vyoprani uz je to jen cistej hadrik a nemusela jsem si ani nic strihat 🙂 Jo, co se tyka PULek, souhlas s @rebelie taky mam Haipy a vyhovuji, jedem v teto znacce od narozeni doted.

rebelie
11. led 2012

@jasekd Mně zaujalo to, že je nesušíš... Já teda Perlan poctivě věším na tyčový radiátor, co máme v koupelně, ale je pravda, že po ždímání v pračce je vlhký úplně minimálně, takže by možná taky stačilo jen naskládat a používat... ono by to proschlo samo a zasmrádnout by to snad nemuselo....

aemmi
11. led 2012

@bureska nám se třeba malá po vlhčených ubrouskách Huggies a Pampers prudila, takže ted používám jen čistou vodu, bud pod kohoutek a utřít plenkou, nebo mám našitý ubrousky z plenek a jednorázový Babylove podle @jasekd peru pořád dokola, je to zdravější a zadara 😉 ještě tip, kdyby ses ztrácela tady v těch pojmech, tak jestli ti to už někdo nepsal, koukni na první stránku této diskuze, jsou tam vysvětleny zkratky, pojmy, apod... 😉

jasekd
11. led 2012

@rebelie No ja se s novorozencem k doktorovi taky nehnala s latkovkou, kdyz byla furt podelana, kor kdyz mam na krku druhe, priserne hystericke dite, co odmita vejit do cekarny a leha si na zem 😝 Takze treba je to skore trochu lepsi nez se zda 🙂 Ted uz chodim s latkovkama, ale mam to k Dr tak 50:50, jak kdy a jak stiham. Nikoho jineho jsem tam s latkou nevidela, nikdy, ostatni spis civi na mne. Nejjednodusii obdobi na latkovku u nas bylo tak po 3. mesici doted u holky, kluk jak je velkej, uz za chvili protyka, takze kdyz on jde jen jako doprovod (i tak s revem), nesvlikam ho tam, tak ma papir, holku ted latkuju stoprocentne. Mam 1 kamosku, co latkuje 100%, pak asi 2 latkujici spis jen doma, a zbytek (asi 6) 100%papir 😝

jasekd
11. led 2012

@rebelie ja na to neprisla, to muj liny manzel 😀 Kdyz nekdy po pulnoci rovnal tu zaplavu pidi ubrousku na susak a ja vedle nej funela s 9mesicnim brichem a vesela Haipy, rekl, ze se na to muze... nechal to v lavoru pod susakem a sel spat, no a nestalo se nic 🙂 Navic jak se mala narodila, susak prestal kapacitne stacit, ty ubrousky by zabraly pulku (male pro jistotu pipinu i po umyti jeste vytiram) tak jestli mas pocit, ze by to smrdelo, tak to nech rozhazene pod susakem treba na rucniku, v lavoru... Ja to mam v tom lavoru treba hodinu, nez se k tomu dostanu, a uz to jde skladat, nic nesmrdi, neplesnivi , pohoda, nekdy skladam i hned.

bureska
11. led 2012

@rebelie dekuju moc....no nejak to zacnu davat dohromady, podivam se na netu a v obchodech...uz jsem taky cetla ze se nema kupovat jen jedna znacka. Vcera v kurzu nam ukazovala Popoliny, libily se mi i ty svrchni kalhotky. Tech bych asi taky koupila vic druhu. Nevim jestli ty fleesovy nejsou na leto moc teply, aby se mi malej z toho neopruzoval...ale to si nastuduju snad 🙂

bureska
11. led 2012

@aemmi no uz se docela v tech pojmech ztracim 🙂 zatim jsem se divala na jednu stranku co mi tady jedna spoludiskutujici poslala 🙂
@jasekd taky bych o tom uvazovala ze to udelam jak ty...
@aemmi mne prave rikala kamaradka ze ji se mala po tech ubrouscich taky opruzovala, tak mi radila at to nepouzivam. Ze ji dokonce rikal pediatr at radsi utira vlhkou plinkou nebo umyva pod tekouci vodou...

bureska
11. led 2012

@rebelie ani me neprekvapuje ze se od toho uz opousti...ja v tom jsem naprostej laik, ale neprijde mi to jako to pravy orechovy. Nevim co na to rikaji v porodnici u nas v Olomouci, ale asi to co jinde. Tak to jsem rada ze je nas tu vic takovych 🙂 ktery radsi obetujou nejakej ten kousek casu nez aby pouzivaly neco s cim nejsou ztotozneny 🙂

betelgeuzz
11. led 2012

@bureska to je fajn, že vás na kurzu seznámili i s touto alternativou. Nedávno tu někdo psal, že na ni v kurzu hleděly jak na blázna, když řekla, že chce používat látkovky. 🙂 Akorát já bych neřekla, že popolini jsou nejlepší. Je to takový průměr za solidní cenu, ale jsou podle mě i lepší plenky. Já žádný speciální pytlík nepoužívám, stačí igelitka 🙂 Tady se můžeš s výbavou inspirovat https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-...

Zajímalo by mě, jak moc se ty látkovky finančně vyplatí, nedávno jedna známá tvrdila, že když člověk vychytá různý akce, tak to líp nevýjde. Já pořádně nevím, za kolik se dá jednorázovka koupit, takže to propočítaný nemám.

Včera jsem si koupila nový BL fix color, je to novinka, mají je asi v 5 barvách. jsem si teď BL fix docela oblíbila, mám ještě starší typ v bílé barvě velikost XS a chtěla jsem něco v Sku na doplnění. Na IV mi po starší dceři skoro nedrží sucháče ☹

betelgeuzz
11. led 2012

@rebelie I ve Zlíně nedoporučují ubrousky a učí všechny matky, jak umývat pod kohoutkem.
@bureska a ještě jedno doporučení, vyhni se plenkám sketch. Jsou sice levný, ale na prd, vím o několika matkách, které si z nich udělaly výbavičku a pak to vzdaly ☹ Když jsem začala studovat plenky, ukládala jsem si všechny poznatky do wordu, mám toho několik stránek, zrovna včera jsem to našla a je mi to líto smazat, když to dalo tolik práce 😀

bureska
11. led 2012

@betelgeuzz taky me to prekvapilo. Ja uz sem o tech latkovkach premyslela driv, ale vcera pri te diskuzi me to fakt zaujalo. S tema jednorazovyma sem nikdy uplne nesouhlasila, tak nejak vnitrne mi na nich neco vadi. Kdyz vim z ceho se vyrabi a co se do toho dava za umely hnusy v podobe tech gelu. I sem cetla ze deti, ktery nosi tyhle pliny se uci hur a pozdeji na hrnec, ze diky tomu pocitu sucha na tom nemaji potrebu cokoli menit.
Nam vcera rikali, ze se da usetrit na tech latkovkach zhruba 10 tisic, ze pry stoji vybava, energie za prani, voda, praci prasek kolem 15 tisic, ty jednorazovky tak 25 tisic. Nevim ale jaka jsou skutecna cisla.
S tema velikostma si nebudu asi uplne jista jaky poridit, jestli existuje nejaka univerzalni velikost nebo do zacatku nejakou mensi i univerzalni...

@betelgeuzz dekuju, uz si taky delam seznamek, tak si pripisu ze sketch nebrat 🙂) kopiruju si tam vsechny nazvy a jmena co mi tu holky posilaly at mam nejakej trochu prehled 🙂

mapavca
11. led 2012

Jak tu řešíte skvrny na plenách, tak já jsem taky používala žlučové mýdlo dle rad tady z webu, ale zůstavaly slabé skvrny a po pár praních už jich bylo docela dost. Pak jsem vyzkoušela L.O.C od Amway (podotýkám, že nejsem dovýjaká propagátorka této firmy, pouze jenom něco používám) a po pár praních mám všechny plýnky krášně čistý, a že se teda Lukášek snaží 🙂 🙂 schválně jsem je všechny zkoukla u okna na denním světle. Pokaděnou plýnu pouze navlhčím, skvrnu potřu gelovým přípravkem, v rukách trochu promnu (nedělám to uplně dočista, s tím už si poradí pračka) vyždímu, rozprostřu a házím do kýble. Další výhodu oproti žlučáku považuji že potom nemám vysušené ruce. Já jsem teda při té četnosti nestíhala si pokaždé brát rukavice.

betelgeuzz
11. led 2012

@bureska Tak tomu moc nevěř, že se děti v látkovkách líp učí na nočník 😀 Já bych spíš řekla, že když je mají od malička, tak jsou na to zvyklí a je jim to úplně jedno 😀 😀 😀 Právě, že taky nevím, jaké jsou skutečné čísla, možná je tohle jen propagace. Já jsem spočítala, že mě praní stojí 3 tis ročně a výbavu mám momentálně za 11 tis, takže celkem po 2 letech mě to stálo 17 tisíc.
S těmi velikostmi je to těžké. Někdo proferuje jednovelikostní, které rostou s dítětem, já mám radši vícevelikostní. Obě holky byly malé, s látkovkama jsem začínala kolem 3 kg, tak jsem měla BL fix velikost XS, IV velikost S, vlňáčky S a při druhé dceři jednovelikostní flisové anavy, ty jsou taky fajn. Používám zatím jen čč na novosklad.

betelgeuzz
11. led 2012

@mapavca fleky neřeším 😀 Potírám žlučákem, peru ve slizu, ale nějaké fleky zůstávájí. Časem se to vypere a v létě to vytáhne sluníčko.

bureska
11. led 2012

@betelgeuzz moc tomu taky neverim, ale cetla sem to v nejakym maminkovskym casopise. Asi je to miminko od miminka. Znam ze svyho okoli pripady, kdy miminka ve 2 letech jeste ani nechodi na nocnik a jede jen na plinach a pak takovy co v tom samm veku maji plinku uz jen na noc.
Tak to nam tak rikali i vcera na tom kurze, ze latkovy kolem 15 tisic. Ale vubec nevim kolik tak stoji baleni jednorazovek a na kolik dni to jedno baleni vystaci.
Ono zalezi jestli ty jednovelikostni maji nejaky suchy zipy nebo knofliky na zmenseni asi

aemmi
11. led 2012

@betelgeuzz a nemáš problém, že flísáčky Anavy nesedí kolem nožiček? Nebo jsem tu jediná?? 😅
U nás v porodnici teda propagujou vlhčný ubrousky i jednorázovky a to jedný značky 😒 jak omýt dítě pod kohoutkem nám nikdo neukázal, takže já si s tím pak sama doma nevěděla rady 😒

mahafi
11. led 2012

@bureska Ahoj, chválím tvoje odhodlání 🙂, na švagrovou nedej 😉, hele taky jsem si vyslechla, že přece nemusím za jednorázovky utratit tolik, když počkám, až je ta plínka pořádně těžká a pak teprve vyměním (rada od příbuzný, co si myslela, že jsem skrblík a nechci utrácet.. ještě teď se mi z tý "rady" dělá špatně). Zezačátku si u nás všichni mysleli, že jsem blázen, že to jsou zbytečný starosti navíc, ale pak zjistili, že to starosti nejsou, designy plínek je uchvátily a navíc, když jsem ukázala zadeček z jednorázovky a pak z látkovky (po příchodu z porodnice jsem jela tak 50/50, protože byla hodně malinkatá a já měla jen jedny XS svrchňáky), tak přestali kroutit hlavou úplně a naopak nás podporujou 🙂.
Tay bych se ohlídla po jiný značce než Popoliny, osobní praktickou zkušenot nemám, jen jsem si je oshala a dala přednost Anavy (ty jsou u mě naprostá jednička 🙂, super obrázky na plínách a hlavně moc příjemný savý materiál 🙂 ).
Jinak jak tu píšou holky, taky v porodnici (Podolí) výrazně nedoporučovali vlhčený ubrousky (za prvý je v tom nedefinovaná chemie a za druhý je v tom líh, aby to na kůži rychle schlo a to vysušuje, což teda hlavně u holek nic moc ☹ ). Já jsem nastříhala tři plenky na čtverečky a utírám tím (většinou ale myju přímo pod vodou). Na ven jsem si koupila perlan a nosím k tomu buď medvídka nebo vodu v lahvičce).
jsem se nějak rozepsala 😅

mahafi
11. led 2012

@aemmi Já jsem flísáčky začala používat až tak před měsícem, dřív Madlence neseděly.. i zmenšený na ní byly veliký, teď už v pohodě 🙂 (ona ale byla hodně malinká).

aemmi
11. led 2012

@mahafi já je začala používat asi tak ve 2 měsících, ted už je ani vepředu nezmenšuju, ale prostě kolem nožek to nesedí a vyčuhujou plenky, jako nějak extrémně mi to nevadí, stejně je dávám jen na doma při častým přebalování, jen mě zajímá, jestli to tak mají i ostatní, nebo jen my 😉

Jo, ještě mě napadlo, k tomu mytí mimo dům, já jsem od někoho dostala plastovou krabičku na vlhčené ubrousky, sama bych si ji nekoupila, neb jsem ani nevěděla, že něco takového existuje, ale zjistila jsem, že je to docela praktická věc, namočím si bavlněný žínky, dám do krabičky a použitý pak do pytlíku ke špinavým plenkám 🙂

katyxq
11. led 2012

@aemmi Tak Anavy flísáčky mám koupený, ale zatím jsme je netestnuli, byly by Šárce na nejmenší zmenšení, ale zdály se mo volnější kolem nožiček a dělají fakt óbr balík na zadečku. Tak ještě počkám, až trochu povyroste.

aemmi
11. led 2012

@katyxq no to jo, oproti PULkám dělají fakt veliký zadek...

mahafi
11. led 2012

@aemmi @katyxq jojo, přesně tak.. taky jsem je kvůli tomu, že dělaly velkej zadek dávala až později (hlavně, my jak měly široký balení, tak by to fakt nešlo ☹. A jo, kolem nožiček mi taky leze plína. Taky je mám jen na doma, kde přebaluju co chvíli, takže taky neva, ale radši mám vlňáky nebo pulky (a to jsem zezačátku chtěla jet hlavně ve flísákách).

mahafi
11. led 2012

Holky, mám otázku.. teď jsem si přinesla z lékárny pixličku s lanolinem, ale po otevření jsem zjistila, že to není ten bezvůodý, je něčím rozmíchaný (jsem myslela, že mě budou křísit, grrrr ☹ ). Je to celý k neužitku, nebo myslíte, že když toho dám teřba víc, že to vadit nebude? (jako je mi jasný, že to je teď mnohem míň koncentrovaný). Minule to bylo v té samé lékárně s v poodě a teď tohle 😠

betelgeuzz
11. led 2012

@aemmi jako kolem noh to netěsní, ale vzhledem k našim kadícím intervalům to neřeším. Já tu plenku kolem noh zastrkám, takže mi to neleze. Používám je nezmenšené, příjde mi, že na novosklad to tak sedí líp, ale má to skoro pod paže 😀
@mahafi moje je taky drobek, teĎ má asi 4,5 kg. Příště radši řekni bezvodý lanolin. Mám pocit, že tu už někdo psal, že i ten míchaný používal, ale nejsem si jistá.

rebelie
11. led 2012

@bureska S tou úsporou hodně záleží na tom, jakou výbavičku si sestavíš a taky jestli propadneš látkovkovému sběratelství... ale látkovky můžeš používat i na další mimčo, nebo pak odprodat, což určitě znamená další úsporu... a já osobně bych třeba nechtěla sledovat, kde maj jaký plíny v akci, to by mě nebavilo...
@mahafi S lanolinem neporadím, taky mám pocit, že to někdo zkoušel už i s tímto, ale fakt netuším... asi nezbude než to zkusit... nebo jim to dojít hodit na hlavu...

mapavca
11. led 2012

Holky, to jako zvládnete umýt mimčo pod kohoutkem bez cizí pomoci? to si nedovedu představit, jednou rukou držet mimčo který se vrtí a druhou omývat a nemít mokrý oblečení.

mahafi
11. led 2012

@betelgeuzz Tak to máme přibližně stejný miniholky 🙂, teď má 5,5. Když jsem poprvé zkoušela flísáky a posílala fotku látkující kamarádce, tak se rozesmála, proč už jí pořizujeme samostatnej spacák 😀. My jsme nějaká výjimka, nám neseděly ani novorozenecký anavy, kolem nožiček měla hromadu místa (a opět rozesmála onu kamarádku 😀).
@rebelie @betelgeuzz ten lanolin vyzkouším, když už je doma.., házet jim to na hlavu se mi nechce (i když jsem o tom taky přemýšlela), přece jen si už nepamatuju, jestli jsem dostatečně důrazně řekla, že bezvodý (tipuju, že ano, ale stopro jistá si nejsem). Přinejhorším to vyptlám na ruce nebo místo balzámu na rty. Pak dám info.

mahafi
11. led 2012

@rebelie @bureska Ta finanční úspora by mě taky zajímala, ale to podle mě asi nejde moc spočítat, jinak na tom bude člověk, co spotřebuje dvě tesko plíny denně a jinak ten, co používá pampers premium care a přebaluje co hodinu.. Já se dost vyděsila, když během prvních deseti dnů zahučely dva velký balíky plen a už se těšila, až přijdou ty xs svrchňáky a já najedu na látku 🙂..

mahafi
11. led 2012

@mapavca Já si jí dám na jednu ruku do klubíčka a druhou omývám.. asi to není ideální, ale jinak to zatím neumim

rebelie
11. led 2012

@mapavca Hodíš si mimčo na předloktí jedné ruky - předloktí má pod hrudníčkem a aby nezklouzlo jistíš to tím, že mu ručku pod ramenem sevřeš v dlani (asi by to chtělo fotku, je to klasický grif, jen popis zní složitě) a druhou rukou myješ...