Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlilly
4. únor 2012

@ofelieee že! my sme brali papirovky na letni dovolenou a taky mě ta hora odpadů úplně děsila. a to děláme BKM, a dařilo se nám, takže malej měl pořád ještě menší spotřebu, než by mělo jiné dítě. prostě děs.
a dneska další šok. byli sme zas jednou koupit balík papírovek, ať máme nějakou železnou rezervu. svatej bože, ty plínky sou ale drahý! netrefili sme žádnou speciální akci, tak to bylo všechno kolem 5kč za plínku. málem sem se poskládala. když si představím, že to dítě spotřebuje ze začátku kolem deseti denně, tak už se nedivím, že si všichni myslí, že mít dítě je drahý.

helulela
4. únor 2012

@rebelie já kupovala Batole prášek v Tetě
@marky27 se žlučákem se taky moc nepatlu, flek nějaký mám, ale ostatní plíny se mi nikdy žlutě neobarvily, záhada 😕

helulela
4. únor 2012

@zlilly taky jsme dneska kupovali jednorázovky a úplně se mi příčilo za ně ty hrozný peníze dát

ofelieee
4. únor 2012

@helulela @zlily já zatím za Kubův život spotřebovala ani ne 2 balíky, takže mi ani nestálo za to si tu cenu zapamatovat... ale tuším, že kupovat to běžně, tak se poděsím. Kor teď když jsem si ušilá pár látkovek ze starejch flanelovejch košil a froté prostěradel celkově tuším za 7kč 🙂. Taky BKMkujeme, a vlastně mě překvapilo, že za ten tejden jsem nespotřebovala ani balení o 42 ks (teda na noc šla látkovka s vlňákama, to by plastovka neudržela). Je fakt, že ty plasťáky to jaksi vcucnou a povrch je fakt docela suchej, takže jsem čůrání ani moc nepřebalovala...

kkomtesa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
janakkk
5. únor 2012

Ahoj, potřebuju poradit, nejlíp možná @ivuska.h ...Anavy AIO mi prosakuji ve předu v pase...nějaký tip, jak to líp nasadit, utáhnout...kde dělám chybu? tam vlastně ta vnitřní savá vrstva dosahuje až k okraji a je vlastně přímo v kontaktu s oblečením....teď jsem zkusila vycpat plínku víc vepředu, aby se víc vyboulila a tím se ten okraj víc přitisknul k tělu...tak uvidím.... 🙂

qitecek
5. únor 2012

Ahoj holky, mám ANAVY. Ale po 3 měsících používání mi opravdu hodně zhrubla vnitřní aksamitová vrstva. Peru se 2 lžícemi octa místo aviváže. Myslíte, že můžu vyprat jednou s aviváží, aby se vrátila měkkost, aniž by se zhoršila savost? Díky 🙂

rebelie
6. únor 2012

@qitecek S aviváží bych to neprala, snižuje savost... i když asi 1x by se nic nestalo, ale je otázka, jestli po dalším praní bys nebyla tam, co jsi teď... Jak máte tvrdou vodu? Může to být těmi solemi, co se usadily ve vlákně... existuje tzv. dekalcifikační lázeň - z kyseliny citrónové, která ty soli z plenky vytáhne... (kolik té kyseliny, to zkus tady vygooglit) Někdo tu psal, že ta kyselina na bambus neee, ale myslím, že @ivushka psala, že se použít může.... Je to zajímavé, protože já mám ten aksamit stále heboučký, ale některé vzory mají celkem hrubou tu barevnou látku zvenčí...

chlebenka
6. únor 2012

Ahoj holky, potřebovala bych prosím poradit. Dávám maličké PULky, ale ty až tak nedýchají. Budu chtít stejně už teď v nejbližší době kupovat nějaké větší svrchňáčky, jaké byste doporučily, aby byly prodyšnější? Díky

qitecek
6. únor 2012

@rebelie Díky. Jo, asi to je zajímavé. Zkusím to s tou lázní. Možná to bude tou tvrdou vodou, zkusím zvětšit dávkování Persilu Sensitive, na obalu píšou, že při tvrdé vodě to chce víc gelu... No jinak ve dvou měsících jsem zapomněla jednu malého plenku v kabelce a před čtyřmi dny jsem ji našla a ta byla taaaak heboučká, skoro jako nová. Oproti těm ostatním, co už měly takové zakulacené hrubé žmolky... Tak možná časem se to opere víc 😉 ale zkusím je zase nějak resuscitovat 😀 🙂

rebelie
6. únor 2012

@chlebenka Já doporučuji vlňáčky, máme obojí a flísáky nám provlhají...
@qitecek Nezvyšuj dávku prášku, to je na nic... spíš přidávej něco přímo na změkčení vody - sodu, nebo nějaké tablety na to určené... Větší dávka prášku Ti tu vodu nezměkčí...

qitecek
6. únor 2012

@rebelie Na obalu toho pracího gelu píšou, že při měkké vodě dávat 75ml, při velmi tvrdé vodě 125ml, já pořád dávám 100ml... Zkusím to dotáhnout do těch 125 a uvidím. S tou sodou to zkusím...

elaaa
6. únor 2012

@chlebenka Já mám flísáky (Anavy jednobarevné, na den) i vlňáky (Disany, na noc).
@rebelie Jaké máš flísáky? Chci pořídit ještě jedny.

romcovaklarka
6. únor 2012

@chlebenka Já mám na noc natahovací vlňáčky disana a jsou perfektní, na den mám pletené vlňáčky od paní http://vlnacky.websnadno.cz/Vlnacky-a-jejich-pr... a pak mám ještě flísáčky anavy jednobarevné, jsou super i na noc nám vydrží, neprovlhají, ale nevím proč dávám spíš ty vlňáčky a ty flísáčky mám nějak do rezervy. Ještě mám vlňáčky lovíky a ty teď dávám na den přes čtvercovku narovnou, jsou štíhlé. Jo ještě jsem měla flísáčky tots bots, ale ty mi provlhaly už po 2h spánku.

rebelie
6. únor 2012

@qitecek Já vím, co tam píšou, mám ho taky 😉... ale když změkčíš vodu, můžeš dávkovat jen 75ml (mám odzkoušeno, dávkuju max. 75, na změkčení vody mám tablety z DM), a koupit sodu a dávkovat jen 75ml Tě vyjde podle mě levněji, navíc tuším, že plíny budou měkčí... Ono totiž toho prášku dávkuješ víc, protože se v tvrdé vodě hůř rozpouští a míň pění, ale tu vodu nezměkčí, tak zůstane tvrdá (a tudíž i plenky podle mě zůstanou tvrdé).
@elaaa HaipaDaipa - skvělý střih, skvěle těsní kolem nožiček, ale flísáky nám protékají (kupovala jsem HD flísáky hlavně kvůli střihu, který máme odzkoušený z jejich PULek).

qitecek
6. únor 2012

@rebelie To budu ráda, protože Persil nepatří k nejlevnějším 😅 a s intenzitou praní by se to dost prodražilo. Děkuju za nápad 🙂 A ta soda nemůže plenkám uškodit?

elaaa
6. únor 2012

@rebelie Díky, já uvažuji o PUL HD. Nebo Thirsties, které mám teď.

ivuska.h
6. únor 2012

@qitecek Můžeš. Nedávno jsem četla na americké diskuzi, že kdosi dal na tvrdé vv aviváž od Ecoveru, prý to úžasně změklo a na savost to nemá vliv. Tak se jich tam pak víc shodlo, že to taky dělají (ne do každého praní) a fakt to funguje. Tak to zkus, v nejhorším zjistíš, že to míň saje a vypereš znova.

ivuska.h
6. únor 2012

@qitecek Soda neuškodí, při rozumném dávkování samozřejmě.

rebelie
6. únor 2012

@elaaa PUL HD jsou boží, doporučuji!

katyxq
6. únor 2012

@elaaa Jojo, HD PULky jsou nej, měla jsem jedny a k nim dvoje Thirsties duowap, ale ty nám moc nevyhovují, tak jsem dokoupila ještě jedny HD a kdybych neměla ty Th, tak jsem dokoupila dvoje.
Nějak nemusím sucháče, patentky našteluju a zapnu rychlejc a na nic se nechytají. Navíc ty Th dávám už od narození Šárce nezmenšené, na novosklad dobrý, ale kalhotkovka nebo bambusová vv se pod ně vejde jentaktak. Za to HD zapínám na nejmenší velikost a všechny plínky se pod ně vejdou krásně, nemusím to extra štelovat.

zuzu_elen_sofie
6. únor 2012

@qitecek Ahoj, když už budeš v DMku, kup si jejich prášek DenkMIt - vyšel v Dtestu, že pere lépe jak persil a je o polovinu levnější 😉 Já zatím peru v excelu a batoleti jsou eko, ale jednou ho zkusím pro porovnání

elaaa
6. únor 2012

@katyxq Já jsem s ThDuo spokojená. Je fakt, že s jedničkou už končíme, ale po narození ji seděly na novosklad krásně. Potřebuji PULky, které budou dobře sedět na Anavy kalhotovky a kim podobné (Sijemedetem, Kisy), kterých mám nejvíc.

romcovaklarka
6. únor 2012

@elaaa Jé, máš kisy plenky? Jsou dobrý? Jak bys je srovnala s anavy? Jinak na anavy mám PULky thirsties, ale moc je nepoužívám (jako pulky obecně), tak nevím, zda je to ideál.

elaaa
6. únor 2012

@romcovaklarka Tak Kisy ještě doma nejsou, ale už brzy. 😉 Chci je zkusit, má hezký vzory. Ten střih je trošku jiný, tak se bojím, ale jdu do toho. SJMD a Anavy mám od začátku.
Já chci jedny větší PULky jako takový sichr. Jinak mám flísáky a vlňáky.

romcovaklarka
6. únor 2012

@elaaa Jo tak to jsme na tom stejně koukám. S plenkama i se svrchňákama 🙂 A fakt má na ty Kisy dodací lhůtu přes měsíc? 😕

rebelie
6. únor 2012

@romcovaklarka Mně sedí HD PULky dobře i na Anavy kalhotovky, ale mám zkušenost jen s nejmenší velikostí... U nás jsou fakt číslo jedna... mám k nim IV a ty máme jen jako rezervu, když jsou HD mimo provoz.

romcovaklarka
6. únor 2012

@rebelie To chtěla myslím vědět spíš @elaaa 🙂

marky27
6. únor 2012

@rebelie a kolik té sody (krystalické) asi přidat? A do jaké přihrádky? Uvažuju o ní, prádlo mi dost hrubne... 😖

rebelie
6. únor 2012

@marky27 No, kolik, to tam určitě píší, já popravdě nevím, neb teď máme něo jiného... dávali jsme tak lžíci (ale nevím, zda té krystalické, nebo té druhé)... a my máme v pračce přímo oddíl šuplíku, který se jmenuje změkčovač vody...