Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
1. bře 2012

@novi V létě už budete mít tuhé hovínka, takže já bych klidně špekulovala i nad vlňáčkama... Jinak jsem u Davídka nadoma dávala ráda Anavy flísáčky.

@mahafi @rebelie Já jsem látkovala v zimě na horách i v létě pod stanem... 🙂 Abych pravdu řekla, nějak jsem nikdy ani nechtěla zkoušet, co by udělal třeba týden jen v hnusce, když to D. měl naposled v porodnici... Opruzeným zadkem se mi nechtělo kazit si dovču.
Brávám hodně vv/čč, aby to rychle uschlo a na noc dávám většinou nějakou kvalitní husku. V létě v pohodě - usušili jsme počůrané plíny na šňůře od stanu a neprali jsme (až doma). V zimě jsem skladovala normoš v kýblu a jednou v půlce pobytu přeprala růčo a v mio-freshi.
Jsi za idiota, ale co by člověk pro dítě a přesvědčení neudělal, že 😀

@silente Fešák! Gratulujem!

marecek4
1. bře 2012

@novi mimiaukce-ale ty moje jsou už prodané ☹,ale určitě najdeš i jiné,nebo koukni na mimibazar-MMB

kubinkov
1. bře 2012

HD Pastelka používám pro čtyřleťáka na noc s BMB vkládačkou a pro mě jsou jednoznačně nejlepší. 😉 Proti tvrdnutí dám občas aviváž a občas je usuším v sušičce. Netvrdnou víc než ostatní plínky.

silente
1. bře 2012

@mmiirrkkaa - správně nalanolinované vlňáčky lepí 🙂
@novi - no já mám fleesové Bummies a Igulee.
http://www.levandulka.cz/levandulka/eshop/7-1-L...
http://achdarek.webnode.cz/news/cuddle-wrap/
@jasekd - také jsem Anavy-panna 😀 😀 😀 Nemám ani jednu ..... 😔 POP in jsem jednu koupila na podzim na veletrhu, aby měl junior nějakou novou, tak jsem tedy zvědavá 😕 V nejhorším ji bude taky nosit plyšový medvídek jako IB 😀
@helulela - jj, PUL od BBH jsou gut

ivuska.h
1. bře 2012

@silente @jasekd No toto 😕 Já vám snad pošlu vzorky zdarma 😀

jasekd
1. bře 2012

@ivuska.h no tak to bych nebyla proti 😀 Ale u me by sis kseft neudelala, protoze ja se zarekla, ze uz zadnou plinku nekoupim, a tim, jak Martin je konecne na doma bez plinek a jak uz me plenkovani nebavi, tak to myslim dodrzim, i kdyby byla kdovijak krasna a sava a super, coz asi je, kdyz je vsichni tak chvali 😉 Ja uz nejsem holt nadsena latkarka, co se trese na kazdou novou plinu.

silente
1. bře 2012

@ivuska.h - 😀 😀 😀

zuzu_elen_sofie
1. bře 2012

Ahojky, holky tak z mé nepoužité holčičí výbavičky mi zbylo k prodeji růžová minky s výšivkou motýlí super originál reklama zde: http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-kategorie_57... 450,- vč. pošty

a druhá věc přebalovací podložka tots bots růžová - je super je z jedné strany froté bílé a z druhé příjemný růžový flauš... je hrubší a dle mého nejvhodnější i na cestovní úřebalování - tím že je hrubší 330,- vč. pošty

zuzu_elen_sofie
1. bře 2012

@silente gartuluji že jste se úspěšně rozmnožili!!! jsme o 5 dnů starší 😀

ofelieee
2. bře 2012

@jasekd @silente 🙂 já si Anavy koupila zatím jednu AIO a přijde mi tak luxusní, že jsem ji zatím za těch pár měsíců použila myslím tak 3x 😀 jak říkal náš děda když jsme chodili do sklepa pro jabka - dobrý nebrat 😀

jasekd
2. bře 2012

@ofelieee 😀 Ty jabka, to bylo asi vsude stejny, co? A nez se snedly ty spatny, byly spatny i ty dobry 😀 Ja ztratila respekt pred AIO, kdyz Vendula totalne zaprasila IV ZOO, takze uz neni zrovna bila, a ted ji o to vic pouzivam arikam si, ze se treba casem vypere. Vubec s druhym deckem jsem prestala veci nejak setrit, predtim to bylo to same.

mahafi
2. bře 2012

@ofelieee Mám to taky tak.. tak jsem si koupila dvě anavy easy na bazárku a ty používám a ty nový mám v šuplíku a čkeají na "zvláštní příležitost" 😀. Teda abych úplně nekecala, jednu z těch dvou beru k dr., ale tu jednu jsem nepoužila asi ani jednou.. nevím, na co čekám 😀.

katyxq
2. bře 2012

@mahafi Já mám v šupleti 3 Anavy easy na lepší příležitosti a taky nechápu, na co čekám 😅. Že bych je vytáhla příští týden na kontrolu k dětské doktorce, aby se zas mohla podivovat, co to máme za plínky 😉, když už bude mít oči navrch hlavy z toho, že budu mít malou v šátku - je to v patře, dole je pod schody kóje na kočárky, ale pro klíče se musí nahoru, takže s kočárkem mi to stačilo posledně, předtím nás vezl manžel autem.

rebelie
2. bře 2012

@maly_prcek @mahafi No, taky bych nechtěla jet do přírody s hnuskama a jak se ukazuje, ani by to nebylo rozumný řešení (počet protečení a různých jiných příhod je u nás s nimi větší než u látky, a to výrazně). Na čundr určitě čč, nebo třeba vkládačky z BG... a ideálně doplnit BKM, aby těch počůraných plen bylo co nejmíň...

rebelie
2. bře 2012

@katyxq Já si s Anavy Easy nepotykala, ne že by mi přišlo líto jí používat, ale nějak mi nesedla, takže u nás momentálně na cesty, k dotorkám apod. vítězí BG a Anavy Easy posílám dál... Jo a Báš chodí k doktorce v šátku a v látce běžně a už se tam snad ani nikdo nediví...
Musím se pochlubit - v úterý jsem byla u doktorky, dítko v látce a nějaká maminka mě tam začala zpovídat co a jak, že taky chce látkovat, ale že mají malý byt a špatně jim to tam schne atd. Docela mě potěšila...

elaaa
2. bře 2012

@rebelie Taky u mě teď vítězí BG! 🙂

silente
3. bře 2012

Tak prcek už hezky chrupe ve čč, vv a PUL 😵

tanak
3. bře 2012

Hezký den, měla bych na vás zkušené dotaz🙂 Co dělám špatně?
Včera jsem na naši novorozenou holčičku zkusila poprvé dát látkovku. Čtvercovku na kalhotkový sklad Kikko lux eco a jakmile se Zuzka pokakala, byly hovínka až na svrchňáky ( Pul Imse vimse). Pak jsem zkusila dát vícevrstvou Kikko na kalhotkový sklad a to se mi pro změnu probudila totálně pročůraná po 2h až na oblečení (přes svrchňáky, flísové Haipa daipa).
Tak jsem pak opět nasadila papírovku, protože jsem na to trochu neměla nervy 🙂

katyxq
3. bře 2012

@tanak Problém bych asi v obou případech viděla v nedostatečném utěsnění okolo nožiček.
Čtvercovku dávám na novosklad a ten pak zaroluju okolo nožiček směrem dovnitř (mám to v albu vyfocené, ale asi to není moc dobře vidět), ale některé děti kakají takové dávky, že to neudrží prostě nic. S vv Kikko zkušenosti nemám, ale pokud vím, tak nejsou pružné a tím pádem netěsní kolem nožiček dobře a jestli byla totál durch, tak asi máš hodně čůrací dítě a je potřeba použít něco savějšího.

kkomtesa
3. bře 2012

@maly_prcek to mě zajímá, a pokakané jste měli málo, že jste vystačili? my byli v létě na několika vandrech, ale měli jsme papírovky, s látkovými jsem vyšla nejdýl na jeden a půl denní výlet. na dovče jsme bydleli ve vilce a paní domácí nám obden za 30kč donesla plínky vyprané a krásně složené. jednou jsem zkusila zabalit na víkendovou akci látkovky, ale zjistila jsem, že by se nám to do báglů nevešlo. jinak ještě nevím, jak budem vandrovat letos, protože po příkrmech kakání až 4xdenně, sic krom rána vždycky po jídle, ale různě dlouho a nočník se mi nedaří.

kkomtesa
3. bře 2012

dovča - Králický sněžník (kočárek zůstal 1,5km pod vrcholem, ale potkali jsme rodinku s trochu staršími dětmi, a tatínek kočárek dostal nahoru.

jahudka80
3. bře 2012

@tanak já začla látkovat po 6nedělí , 2,3kg mimi se mi fakt blbě balilo 😀 a že to občas proteče, to se ti stane i u papírovek , jinak zkus novosklad na netu najdeš i návod já dávala novosklad asi do 3měs.pak už jedu klasické moderní plenky 🙂 a jsem ráda když jsem dnes kopovala papírovky dávám na noc (spí 10-11h v kuse) tak jsem se zděsila papírová plena za 4,7 kč hrůza ...u prvního dítka jsme dali za plenkové období 23tis. teď jsem tak na polovičce. Hlavně to nevzdávej já jsem z prvu byla z toho taky paf, kam dát ty vložky a jak zapnout jestli jo to moc nebo málo 🙂 časem se to naučíš a vychytáš 🙂

jahudka80
3. bře 2012

@rebelie 😀 😀 😀 na mě vždycky ty maminky divně koukaj když přebaluji a plenu rvu zpět do tašky 😀 😀 😀 oni vemou pamprsku a šup s ní do koše. No jsem ráda za látkové nemusíme každý den vynášet koš plný plen 😉

rebelie
3. bře 2012

@tanak Doporučuju vázat spíš novosklad a u flísáku HD nečekat, že toho mnoho udrží, takže buď plínu něčím vycpat, nebo dát jiné svrchňáky... Nevzdávej to, já jsem se třeba dopracovala k tomu, že látkovky jsou spolehlivější, co se protékání týče než papírovky, a to i na noc (@jahudka80 nechápu, jak to děláš, že mimčo vydrží v papírovce 10h bez protečení, náš prďola mi protekl durch asi po 5-6h, zatímco látkovka v pohodě vydrží 8-9h)

sussanah
4. bře 2012

@tanak taky to vidim na utesneni a dostatecne vycpani. Pokud ti cura hodne, tak to flisaku nemusi zvladnout, takze jine svrchnaky. Novosklad se proste musis naucit dobre dovycpat a utesnit, bez nejakych nehod se to asi nenaucis, ale zase na druhou stranu, na obleceni to nebylo, ne? u nas teda maly jednorazovku v noci taky procura, proste to kapacitne nezvladne a navic se oprudi. Latku ma 12h v pohode a zadek jak z alabastru 🙂

ofelieee
4. bře 2012

@tanak u mě na dlouhý čůrání vedou vlňáky - malý jsem měla Disany a perfekt, teď mám BI a pletený - a fungujeme parádně - je třeba dobře lanolinovat a jsme bez opruzení a pročůrání... a naučit se novosklad pořádně se vypllatí - mám kamarádku, která ho užívá ještě u svýho skoro ročního 10kg "mimina" 🙂 já přestala tak v půlroce myslim... ale měla jsem ho ráda.

lenicita
4. bře 2012

Kolik je třeba holky cca plenek mít? budu mít teprve 1.mimi a nemám žádné zkušenosti...jak je prát atd

zlilly
4. bře 2012

@tanak myslim, ze holky maji pravdu, dobre zkontrolovat kolem nozicek. a hlavne se teda smirit s tim, ze ta novorozenecka vajecina obcas na svrchnacich skonci at delas co delas. u PUL ani u fllesaku to neni takova traga, to uschne za chvilku.
a ja osobne nemam HD fleesaky moc rada. pripadaji me takovy hodne volny, plandavy. nejaky tesnejsi kalhotky by asi i lip drzely tu poskladanou plenku na miste.

rebelie
4. bře 2012

@lenicita To záleží, jaký plínky chceš používat... Jestli se v tom zatím vůbec neorientuješ, doporučuju prozkoumat http://www.latkovepleny.info/ - tam najdeš i doporučení ohledně počtu a údržby... Jen tak obecně - kalhotovek se doporučuje 20-25ks, pokud máš jen je, čtvercovky (pokud jedeš jen v nich) tak 40-60ks, jenže většina z nás to má různě nakombinovaný (můžeš mkrnout do tématu o konrkétní látkové výbavě s komentáři, jak se osvědčila). Ohledně praní - já peru na 60°C a nežehlím.

ofelieee
4. bře 2012

@jasekd přesně. dodnes je to pro mě svátek, svobodně se zakousnout do dobrýho jabka 😀 (i když teď už je zas nechávám Kubovi, takže zase nic...)