Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
30. bře 2012

@helulela souhlas, já jsem takový šetřílek, takže bych asi tolik s jednorázovkama nepřebalovala. Takhle přebalím klidně po půl hodině a nemám před očima cenu té plenky 😝

helulela
30. bře 2012

@betelgeuzz já se právě taky bojím, že bych časem u jednorázovek k něčemu podobnému sklouzla. Půl dne bych dítěti plínu nenechala, ale určitě bych nepřebalovala tak často jako s látkovkama.

boudova
30. bře 2012

No já měla včera v rychlosti přebalování rekord 😀 dala jsem jí novou plínu a cestou do obýváku se počůrala (okamžitě řve, takže to poznám) a už jsem jí nesla zase zpátky na přebalování 😀 😀 fakt mě to rozesmálo, takže zlatý látkovky.

boudova
30. bře 2012

A máme první kalhotovku a první Anavy plenku 🙂 obávám se, že se stanu sběratelem.

helulela
30. bře 2012

@boudova luxusní 😵

boudova
30. bře 2012

@helulela Škoda na to dávat PULky 😀

mahafi
30. bře 2012

@boudova Jo to se mi stávalo taky.. , stihla mi počůrat i tři novosklady, než jsem jí vůbec stihla z přebalováku sundat 🙂)))). A když jsem jí dala kalhotovku, tak jsem měla zákonitý, že jí ani nestihnu nandat svrchňáky 😀. Ono se to věkem trochu upraví (mírně.. někdy nečůrá dvě hodiny a jdu jí přebalit a má sucho, jindy je počůraná dvakrát do půl hodiny..). A malé to v anavy mooooc slušííí, ta plína je krásná (a to nejsem na růžový kytičky, asi začnu upravovat názor 😵 😵 😵 )

boudova
30. bře 2012

@mahafi tak to je dobrý, to ta cesta do obyváku byl ještě úspěch vlastně 😀

ivuska.h
30. bře 2012

@boudova To je krásné, neposlala bys mi fotku na mail do naší galerie? Teda samozřejmě pokud by ti nevadilo zveřejnění. Tenhle vzor je fakt super, mám tady té látky dva metry pro sebe, chci si z toho ušít pyžamo 🙂)

boudova
30. bře 2012

@ivuska.h Máš to v mejlu 😉 já ten vzor miluju! Pořád jsem odolávala, ale tahle mě zlomila a už mám objednanou další a vyhlídlé ty stromečky.

zabinka88
30. bře 2012

Holky máte některá zkušenost s Baba Boo AIO? Díky 😉

elvis12
31. bře 2012

@boudova stromecky jsu super! Zatim odolavam, ale obavam se, ze podlehnu. JInak male tento vzor nesmirne sekne, uz ho mam doma taky pripraveny 🙂

boudova
31. bře 2012

@elvis12 tak to abych si s těma stromečkama pospíšila, nebo budou vykoupené 🙂

elvis12
31. bře 2012

@boudova jeste maji 4, ted jsem to kontrolovala. 😎 😉

boudova
31. bře 2012

@elvis12 já taky 🙂 ale musím počkat na mateřskou 😎 a to ještě chvíli potrvá....tak snad tam vydržej

branakdetem2
31. bře 2012

pro zkušené látkařky🙂 http://www.branakdetem.cz/clanek/-110

poup
31. bře 2012

Zdravím vás látkařky 🙂...dlouho jsem tady nebyla. Druhé mimi asi nebude a malá už je bez plenek nějaký ten pátek...letí to, v červnu bude mít 4 roky... Zbavuji se všech plen. Pokud byste měli zájem, plenky k prodeji najdete zde: http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=269280 . Postupně budu přidávat AIO, kapsovky, kalhotky, vícevrstvé pleny, noční apod. 🙂. Všechny vás zdravím, děti ať vám rostou do krásy a látkování ať je pouze zábava bez starostí 🙂

joohana
31. bře 2012

Ahoj holky, zdravím z teplých krajů ! Před týdnem jsme se přestěhovali do Spojených Arabských Emirátů a je tu TEPLO. Prtě s sebou má plnou výbavičku Anavy bambusovek, ale jak je takové teplo tak nečůrá zdaleka tolik jako doma, takže vv bambusovka stačí i sama o sobě a poprvé lituju že nemám nějaké kalhotovky, na tohle počasí by stačila plína bez svrchňáků, alespoň na doma. A vypadá to, že se nám konečně odplínkovala tříletka i na noc, z čehož mám velkou radost.
Jinak o látkovkách tady snad nikdy neslyšeli (ale je fakt že obchody pro mimina jsem detailně neprolézala), ale obecně si tady s životním prostředím hlavu nelámou, takže pochybuju že v případě plen je to jinak. Třídění odpadu nehrozí, v supermarketu vše balí do igelitových tašek baliči, pitná voda se kupuje v plastových kanystrech které se netřídí...Úplně mi cuká ruka.

zlatouch
31. bře 2012

@poup ahoj, pamatuju si tě 😉 Plínky už nekupuju, ale koukla jsem ti do alba a zdá, že jsi z toho nějak vypadla...Nabízíš Itti Bitti, ale jsem (skoro) přesvědčená, že to jsou BBH Magic 🙂 Mmch, nemáš je ještě z té Australské objednávky náhodou? 🙂 Jo a ještě technická poznámka, myslím, že pojem "mešavý" už tu nikdo kromě nás dvou nepamatuje 😉 Přeju, ať se zájemci poperou 🙂

zlatouch
31. bře 2012

@joohana á, další stará známá 😉 Zajímavé info z exotických končin! Co děti, jak zvládají aklimatizaci? Dubňátku nejmladšímu přeju předem vše nej! (ta moje má rok už zítra! frčí to!)

helulela
31. bře 2012

@zlatouch já už se na Poup sice napamatuju, ale "mešavý" jsem tu od vás ještě pochytit stihla 😀
@joohana ahoj 🙂 Vůbec si neumím představit, jak se žije v SAE, natož se tam přestěhovat, takže taky vítám každé info, nejen o tamních plínách 😉 A teda netřídit plastové kanystry, to by mě zničilo..
@branakdetem2 to by mohla být legrace 🙂

helulela
31. bře 2012

@zlatouch že Šarlotce gratuluju... a tobě taky 🙂

silente
31. bře 2012

@zlatouch - jsem na tom jako @helulela. Poup jsem "nezažila", ale mešavé ano 😀 A blahopřeji Šarlotce 🙂
@branakdetem2 - zdravím Lusintu2 😀 Teda soutěž zní zajímavě ... doufám, že z ní pak bude nějaký záznam, článek ... cokoliv 😵
@joohana - woow, tak to je změna bydliště 😅

rebelie
31. bře 2012

@branakdetem2 To vypadá opravdu zajímavě - že bych přemluvila manžela? 😀

poup
1. dub 2012

@zlatouch Máš pravdu jsou to opravdu Baby BeeHinds 🙂...měli jsme i IB, ale ty už jsou dávno pryč, tak jsem si to nějak pomotala. Vkládala jsemt o narychlo a s malou jsme ještě večer valily na pohotovost s ouškem 😖 . Vše je opraveno, samozřejmě i cena je jiná 🙂...JJ, mešavky, mešavice a australská objednávka, to byly časy...tvorba plenkového letáku apod...bylo to krásné období a jsem strašně ráda, že jsem se dala na látkovky 🙂 Už jsme fakt skoro dva roky bez plínek, tak jsem z toho nějak "vyjela" 😅

poup
1. dub 2012

Jo a normálně jsem se do toho plenkového světa musela trochu dostat...člověk vážně rychle zapomíná...takže pomocníkem je mi branakdetem.cz 😀 ....Ale vážně, jestli tady některá z vás váhá zda látkovat nebo ne, tak neváhejte...Je to jen o zvyku a jinakosti a jakmile se do toho dostanete, chytne vás to a nepustí 😉

zlatouch
1. dub 2012

@poup 🙂 To byl skoro koní pravěk 😉 Ale jak vidíš, mešavý plíny ještě stále frčí, to jsem se sekla 😉 Ať je Markétka brzo fit a vůbec, mějte se hezky! 🙂

poup
1. dub 2012

Moc děkujeme, píchali jí ouško, ale moc se jí tím ulevilo...Takhle trpí poprvé, uši se nás do včerejška netýkaly ☹ Zítra valíme na ušní na kontrolu, tak snad to bude ok...

poup
1. dub 2012

@zlatouch jj, koní pravěk 😀 to je fakt...nepoznávám to tady...

rebelie
1. dub 2012

@zlatouch @poup Holky, já to vždycky někde zahlédnu, ale fakt netuším, co to "mešavý" znamená - můžete mi to prozradit?