Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blanciii
5. dub 2012

@aemmi no já práve nejdřív prala jen ve slizu, nevěděla jsem, že se něco nemůže, ale po čase něco "oslizlo" - třeba cedulky a fleesové separačky z deky irmy, ale teď to jednou za čas (třeba jednou za 14dní, možná spíš 3
týdny) vyperu v ekoprášku a je to v pohodě... ono taky záleží na tom jakou máte vodu, každému ten sliz pere trochu jinak, tak uvidíš...

herminka
5. dub 2012

@blanciii Tak to je dobrá zpráva, to budu tu svou jedinou kapsovku používat častěji 😀

aemmi
5. dub 2012

@blanciii aha, tak zakoupím nějaké menší balení eko prášku a občas to prostřídám 🙂

madlisek
5. dub 2012

@blanciii bohužel mně se potvrdilo, že mýdlo na flís nepatří. Koupila jsem na noc plínu bum hugger (kontaktní vrstva je právě flís), dvakrát jsem jí dala a dvakrát se mi dcera probudila v noci úplně durch. To se mi nikdy s žádnou jinou látkovkou nestalo. Napsala jsem hned výrobci a v odpověď mi přišlo několik dotazů, včetně toho, jestli peru ve slizu. Potom jsem plínu jednou vyprala v jiném prášku a od té doby žádný problém. Takžé flísové pleny už ve slizu neperu.

blanciii
5. dub 2012

@madlisek tak já mám jednu bum hugger taky a ještě tři ty jejich fleesové vkládačky a v pohodě peru ve slizu vše, ale podle mě je to i tou vodou... a do tý bum hugger přidávám na noc do kapsy ještě jednu bambusovou vkládačku - není až tak savá jak se zdá...

blanciii
5. dub 2012

@madlisek ještě tomu mohlo taky přidat, že jsi měla nové plíny, pár praní trvá než získají ideální savost, já těch fleesových mám tak málo, že to odmítám prát odděleně (ta noční je snad v každé pračce s plínama) a slizu se vzdát nechci, tak to jednou za čas projedu vše eko práškem a je to...

madlisek
5. dub 2012

@blanciii Neřekla bych, že to bylo tím, dvakrát jsem ji vyprala bez používání, aby nabrala savost 🙂 Spíš si myslím, že to opravdu bude sliz v kombinaci s vodou, protože není možné, aby dvakrát bylo děcko úplně durch a potřetí jako zázrakem prdelka suchá 🙂 Sousedka si mi nedávno stěžovala, že jí "nefungují" kapsovky (vlhkost zůstávala na mikroflísu, místo aby se vsákla dovnitř), a taky je prala ve slizu.

janakkk
6. dub 2012

Holky, tak jsem dneska udělala objev.... 😀 vkládačka noční anavy je v podstatě vv anavy 😀 tak jsem se rozhodla ji koupit, protože tím vlastně budu mít noční plinku a vv plínku....no v podstatě ušetřím, ne? 😀 😀

lollaj
6. dub 2012

@pajushka taky jsme začali nedávno.Už se mi také nechtělo investovat tolik do plen.Moje látková výbava je čč,vv anavy,z ručníku jsem ušila froté vložky a mám 3x pulky, snappku. A žijeme!!!
Takže za mě-neboj se změny!!! 🙂
Osobně mě mrzí, že jsme na látkovky nepřešli už dříve.

pajushka
6. dub 2012

@andelka
@helulela
@herminka
@katyxq
Holky, moc děkuji za odezvy 😵 Snad jsem na některou z Vás nezapomněla...
Tak nejdřív proč - šli jsme do látkovek spíše kvůli tomu, že měl chudák věčně rudej pytlík 😔 a to musím říct, že poctivě větráme, přebalujeme,... (nevím jestli tam ta spojitost s ekzémem je nebo ne, ale každopádně je "citlivka" a ta chemie v těch plenkách....atd. určitě nic dobrého)
Zatím se nám snad nejvíce osvědčil novosklad nebo na draka (dle vel.plenky) a dovnitř složená na obdélník, ideálně bambusová, ty sají opravdu výborně), naopak jediné kalhotovky, které máme - bambusové merinostar nám přes naše PULky protekly u nožiček... Akorát dnes jsem objevila, že má vyrážku pod pupíkem od lemu pulek, (dnes měl hlavně imse soft, takže zítra zkusím dávat jen imse organic, uvidíme....nebo dělám něco blbě já?), asi pořídím nějaké kalhotovky @herminka - dobrý nápad nechat ušít z bambusu!!! I odkaz vypadá fajn...

@katyxq jáj, tak to vás lituju 😢 Nám se to objevilo až teď kolem roku, ale dle kožní je to jen lehčí forma, prý z toho vyroste, tak uvidíme, nemáme zatím prokázaný žádný konkrétní alergen, co se mu začaly tvořit vyrážky přestala jsem používat máchadlo, jídelníček taky hlídám...
Včera jsem vyráběla sliz, takže zkusím prát v něm - mimochodem někdo tu řešil flís a sliz, já v něm vyprala flísovou separačku a opravdu mi přijde jak kdyby "ucpaná", nevymácháná (máchala jsem dvakrát, vše ostatní ok), jinak tu jsme zkusili jen jednou a byla jsem nadšená, že měl fakt prcku v suchu! ale pro ekzematiky se nedoporučuje,jak píšeš, tak nevím ☹
Omlouvám se za "román" 😅

herminka
7. dub 2012

Četla jsem, že jsou dobré Imse Stay Dry separačky, snesou je obvykle i děti, které běžný flís nemůžou mít. Ale u ekzematiků těžko říct.

markusko
8. dub 2012

@mahafi Díky za odpověď ohledně lanolinu, lázeň jsem udělala, akorát mi to nešlo rozpustit tak dobře, jako ten bezvodý lanolin, zůstaly tam trochu drcky, ale na výsedném efektu to snad nic nezmění 🙂

angetha
8. dub 2012

Vím, že to tu bylo už mockrát, ale nevím, kde přesně..Když jdete ven a berete látkové ubrousky, jak je vlhčíte? Doma si je namočíte? A co v případě celodenního výletu? A v čem je nosíte? Medvídka ve spreji nepoužívám, doma mám mističku s vodou

ivuska.h
8. dub 2012

@angetha Medvídek ve spreji to jistí -- http://eone.cz/product_detail.php?product_id=40125, našplíchá se přímo na prdku.

EDIT -- já jsem slepejš, teď vidím, že šplíchátko nepoužíváš :D Tak pak nevím, leda nějakou vodotěsnou krabičku (ala Tupperware) a v tom navhlčené ubrousky?

janakkk
8. dub 2012

@angetha já beru ven vždycky lahev vody na pití, tak když přebaluju venku, navlhčím ubrousek tou vodou 🙂

janinek
8. dub 2012

Jestli muzu, jeste bych se k tem ubrouskum zeptala, kolik jich denne tak spotrebujete nebo jste spotrebovaly na zacatku a jestli hazete k plinam normalne na prani nebo s cimkoli?

angetha
8. dub 2012

@janinek Klasické vlhčené třeba 3 na jedno přebalování, přebaluju po hodině, po dvou..takže na doma používám nastříhaný perlan, spotřeba stejná, ale levnější, bez chemie a vyperou se v pohodě s plínama
@ivuska.h Zkusím mrknout po těch krabičkách díky..

neu.sona
8. dub 2012

Holky, co je to ten perlan? Kde se dá sehnat? Čtu to docela často, ale nikde jsem to nenašla 😀

janinek
8. dub 2012

@angetha Ja mam 20 koupenych bavlnenych a asi neco nastriham nebo jeste ted bude Latkovaci tyden v UK, tak maji byt vsude akce, tak kdyztak vyhodne neco tam. Rada bych pouzivala ty latkove, eventualne Water Wipes ci Jakc Reese, ale ty jsou drahe na kazdodenni pouziti.

Jinak ja mam na ven objednany nejaky nepromokavy pytlik s dvema kapsami na ciste a spinave. A predtim jsem mela v planu vodu, co porad nosim.

veronickalongipes
8. dub 2012

Ahojte, nevím jestli to tu zaznělo, ale máte některá zkušenosti s plenkama Elfík? na obrázku vypadají pěkně a i ta cena mi přijde dobrá jenom recenzi jsem nenašla žádnou..

angetha
8. dub 2012

@neu.sona Perlan kupuju ve zdravotnických potřebách, je to zdravotnická textilie, doma si to nastříhám..

mahafi
8. dub 2012

@neu.sona Koupila jsem ho v lékárně, nastříhala jsem si to na menší čtverečky.

boudova
8. dub 2012

@ivuska.h mám dotaz k anavy přebalovací podložkám - pochopila jsem, že jsou velur, froté a....ještě jedny bez označení, to je třetí druh? Nebo to tam jen není napsané?

boudova
8. dub 2012

Holky, používáte někdo bambucké máslo? Které kupujete?

katyxq
9. dub 2012

@boudova Já používám šípkový balzám (bambucké máslo s šípkovým olejem) Original ATOK, ale vedou i čisté bambucké máslo - http://kosmetika-atok.cz/rostlinne-maslo-bambuc...

betelgeuzz
9. dub 2012

@boudova já mám saloos http://www.zbozi.cz/vyrobek/saloos-bio-karite-b... , ten mívají i v DM a ve zdravých výživách.

silente
9. dub 2012

K oleji Medvídek se určo kupte toto:
http://www.branakdetem.cz/redici-lahvicka-se-sp...
dobré na doma i na cesty 🙂

silente
9. dub 2012

Tady pár foteček juniora 🙂

ivuska.h
9. dub 2012

@veronickalongipes Nikdy jsem o nich neslyšela, co je to zač?