Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betysek
23. kvě 2013

@veselazu U těch AIO s dotykovou vrstvou z flísu může být problém, že může stéct po flísu moč u větších dětí, které čůrají větší dávky. Že to ten flís nestihne propouštět dál, ale chce to vyzkoušet. Máme noční plenu od Bamboolika - kapsovka s dotykovou vrstvou taky z flísu a zatím v pohodě....

betysek
23. kvě 2013

@veselazu Jestli jsi na Facebooku, tak se jukni sem https://www.facebook.com/groups/493428687357305/ tam se toho taky prodává dost, ale Bambooliky bývají taky hned pryč, je to spíš náhoda...

blannie
23. kvě 2013

@betysek Moc děkuju 😉

pavlici
23. kvě 2013

Prosim poradte, mam nocni plenu IV, ale nevim, jake svrchnaky. Pouzivam Baby Lucy, nejvetsi mam L, ale ta plena z toho couha, mate nejaky tip ne nejake levnejsi svrchnacky? Diky.

littlemousecz
23. kvě 2013

@mvkoty Ahoj, nevím, jestli už to tu někdo psal, ale sweet monkey jsou jen předražená čína. já mám teda tři (ještě jsem byla tenkrát neznalá značek) a jednak jsou dost velký (my je začali dávat, když měl malej přes pět kilo) a pak se taky dají kvalitativně stejný sehnat za mnohem nižší cenu.

littlemousecz
23. kvě 2013

@dandelion ahoj, matně si vzpomínám, žes tu řešila kvůli malé bezmléčnou dietu. Aspoň teda myslím. Bylas to ty?Jestli jo, můžu mít pár dotazů do IP? Nejspíš nás to potkalo taky. Díky moc.

betysek
24. kvě 2013

@pavlici Myslíš tu IV biofroté, co se zajišťuje svrchňáky? Teď dělají ještě verzi na zapínání s patentky. Měla jsem ji na první dítě a dávala jsem na ni jejich svrchňáky IV soft a později Haipa-Haipa.

betysek
24. kvě 2013

@littlemousecz Nebo napiš @katyxq ta má taky zkušenosti s bezmléčnou dietou...

aemmi
24. kvě 2013

Ženy pomoc, K. vyrostla z nočních plenek Bamboolik, už je nezapne, máte zkušenost s nějakou ještě větší kalhotovkou? Noční Anavy nedávám dávno, takže něco jinýho, než tyto dvě plenky, ted dávám na noc jednorázovky, chtěla jsem už u nich zůstat, ale... znáte to 😀 stačily by mi tak dvě, peru teď denně 😎

betysek
24. kvě 2013

@aemmi A máš Bamboolik na sucháč nebo na patentky? Někdo psal myslím na diskusi na FB, že ty patentkové taky nezapne, ale na sucháč jo. Jinak s noční plenkou u tak starého dítka zkušenost nemám. Starší dcera měla v 1,5 roce 15kg a dávala jsem na noc IV biofroté vycpanou vkládačkami.....Jinak mám doma Little Lamb vel.3 (S3) ta je hodně velká, ale nemám na kom vyzkoušet. Měla by být na 15-22 kg.

aemmi
24. kvě 2013

@betysek Díky za odpověď, Bambooliky mám oboje, ty na patentky nezapne už delší dobu. Těm na SZ budiž ke cti, že držely zapnuté i na opravdu malém kousku SZ. LL jsem měla ve vel. 1 a otřesně dlouho schnou 😒 Já bych ani nepotřebovala něco extra savého, dobrých vkládaček mám dost. IV neznám, tak se po nich možná poohlédnu.

oqoq
24. kvě 2013

@svha @betysek
Děkuju za komentáře. Jaký je rozdíl mezi AIO a SIO? Nějak se v tom jako začátečník ztrácím...

janinek
24. kvě 2013

@oqoq SIO vpinas savou cast do svrchnaku patentkami, AIO mas savou i svrchanky v jednom, jako pamperska. U nepokakane sio muzes svrchnaky znovu pouzit, ale AIO uz davas do kyble cellu vzdy.

oqoq
24. kvě 2013

@janinek Děkuju za vysvětlení

janinek
24. kvě 2013

@oqoq koukni na bamboolika - majo AIO a ta zakladni plena je SIO.

betysek
25. kvě 2013

@aemmi Taky jsem právě LL prodala kvůli té dlouhé době sušení,ale kdysi jsem koupila v nějaké akci právě tu S3, že jsem si říkala, že třeba budou dobré na obří dítko, jako byla první, ale druhá je trochu menší...Ty IV jsou froté, tak že samy o sobě savostí nic moc, ale jak říkám, stačily nám vycpané i na noc do asi 2 roku a 3 měsíců (a to jsem tehdy neměla bambusové vkládačky), to už malá měla kolem 18 kg. Měla jsem ty, které se zajišťují svrchními kalhotkami. Myslím, že se pořád prodávají na bazárcích i dost levně, ale nové už se asi moc sehnat nedají. Dávala jsem přes ně svrchňáky HD, IV soft byly malé i ta největší velikost. Nové IV froté už jsou jen na patentky..

cajomilka
25. kvě 2013

Ahoj holky, po delší době jsem zde 🙂 Začínáme s nočníčkem, tak uvažuju o látkových tréninkových kalhotkách. Používáte/používaly jste je někdo? Není to zbytečná investice? Pokud ne, které byste doporučily? A jak vlastně fungují? Zatím o tom moc nevím a budu ráda za vaše rady a zkušenosti 😉

betysek
25. kvě 2013

@cajomilka Měla jsem na starší dceru IV tréninkové. Použila jsem je asi dvakrát. Čůrala takové dávky, že když se jednou počůrala, tak byly komplet mokré i s oblečením....Tak že jsem nakonec jela čč a PUL až do odplenkování. Kalhotovky jen na spaní. Za mě zbytečná investice. Ale nědo psal,možná i tady, že jsou dobré pro děti, které hlásí trochu se zpožděním, že pustí jen trochu a pak hlásí, ale Eli to tak neměla, prostě buď řekla před, nebo až po...🙂

janinek
25. kvě 2013

@cajomilka Ja nejake mam a podle me maji zachytit jen ucurnuti, ne plnou davku.

A jsou ruzne typt, ja mam bright bots, to vypada jako kalhotky fakt, ale ma to uprostred trochu tlustsi savou vrstvu, jeste mam Blueberry, take vypadaji jako kalhotky. Ale treba Bamboolik ma takove co s ena strane rozepinaji a davaji se tam i vkaldacky. To do tech mych nejde, to je jako dat si vkladacku jen tak volne sobe do kalhotek.

janinek
25. kvě 2013

@aemmi Ty jo, to mi nerikej, ze ji uz neni bamboolik takhle brzy. A co ho vycpat mene a dat vkladacku mezi nej a svrchnaky?

My v 10M jedeme bambooliky a tots bots bamboozle dvojky. Little Lamb dvojky ma uz na den, nedjou vycpat vic jak jednou tenkou vkladackou. A do TB dam batoleci bamboolik vkladacku a tenkou little lamb. Ale myslim, ze bryz take dojedu, tak za 2-3 mesice a chtela jsem na pak nakoupit bambooliky prave. Little Lamb trojky nemam, tak nemuzu porovnat.

betysek
25. kvě 2013

@aemmi To mě taky napadlo, jak píše @janinek , že by se dala vkládačka mezi plenu a svrchňáky. Myslela jsem taky, že nám vydrží až dokonce plenkového období. Mám pocit, že na stránkách mají, že je do 18 kg, nebo se pletu? Pořád o tom přemýšlím, že jsem zvědavá, co bdu Julče dávat na noc, když jsem ty IV, které jsem měla po Eli, prodala. Abych toho ještě nelitovala ☹

blevinka
27. kvě 2013

Dobrý den, dámy, jsem teprve ve 4.měsíci, ale látkování mě moc zaujalo a snažím se sbírat informace. Už jsem přečetla stovky stránek a teď váhám, jak si sadu pro mimi nakombinovat. Zajímaly by mě vaše zkušenosti:
1) Je lepší pro novorozence skládat novosklad z čč (chtěla bych si našít bambusové pleny - měly by lépe nasakovat a rozvádět vlhkost) nebo mohu s klidem začít používat kalhotovky?
2) Na stránkách šijemdětem jsem narazila na moc šikovné kalhotovky pro novorozence, tak by mě zajímalo, jestli s nimi máte zkušenosti?
3) Jak zvládají novosklad a látkování vaši partneři? - obávám se že ten můj na to bude koukat jak tele na nová vrata a přebalování raději nechá jen na mně 🙂
4) Líbí se mi zavazovačky Disana (prý dobře těsní a úniky vaječiny jsou minimální), jak jsou použitelné na novorozence? nevadí pak při hojení pupečního pahýlku?
Omlouvám se za rozsáhlou esej, ale jsem v tomhle naprostý amatér, tak budu ráda, když mi zkušení poradí 🙂 Předem moc děkuji.

betysek
27. kvě 2013

@blevinka 1) novosklad jsem neskládala, dávala jsem rovnou čč narovno (ale jsem spíš vyjímka, většinu dávají holky novosklad), trochu náročnější na spotřebu svrchňáků, ale dá se to (většinou vaječina skončí na svrchňácích), ale prala jsem každý den, tak mi to nevadilo, kalhotovky jsem používala až od 3 měsíců. Před tím minimálně - měla jsem do 3 měsíců IV bioflanel, dělají malý zadeček. Jinak vím, že dávají holky už od narození jednovelikostní Anavy, mně připadalo, že dělají obří zadeček
2)Kalhotovky pro novorozence dělá i Anavy a Bamboolik. Za mě - zbytečná investice, první dcera rychle rostla a měla v 6 týdnech přes 6 kg, tak že by je užila tak měsíc. Jedině tak vzít pár kousků - třeba na přebalování pro hlídače
3)MAnžel přebalování zvládá, ale je raději, když mu nachystám nějakou plenku, s kterou nemá moc práce - třeba SIO BAmboolik, nebo AIO. Kalhotovku zvládne taky.
4)Zavazovačky Disana jsem měla, ale prodala jsem je. Je celkem nemožné ji uvázat na mrskající se mimčo. Při hojení pupečního pahýlu nám vadily i svrchňáky. Musela jsem dávat týden jednorázovky...

janinek
27. kvě 2013

@blevinka Citej 🙂

1) pro novouska podle me staci normalni cc, prebaluje se hodne, tak bambus je zbytecny, ze pak dele schne, pozdeji je ale urcite vyuzijes. Ja cc nepouzivala vubec, mela jsem AIO a kalhotkovky, vse mini velikosti. Bylo leto, tak mi ty bambusove kalhotkovky schnuly dobre. Jednovelikostni by ji tehdy byly moc velke, zkousela jsem jednovelikosti AIO i svrchnaky, ale to vse ji sedlo az od 2-3 mesicu. Prakticky jsou urcite nej ctverce a svrchnaky a treba na ven mini AIO.

2) nemam zkusenost

3) latkovani ok, novosklad jsme nedelali. Manzel ma radsi kalh a scrchnaky, ze to lip masadi, u AIO se boji, aby nji nemela volnou a ctverce na rovno po nem radsi nechci. Urcite to zvladne, kdyz bude chtit. Jen to musis vse pripravit se separackou a tak. Ja trne aplinu casto skladam prd pouzitim az, ale mame tolik typu a kazdy pouzi am ji ak, ze mu je predem skladam a rikam - dej opicky, dej ruzovou , dej tots bots a na to zirafkove svrchnaky.

4) ja ty Disany chtela ted pozdeji koupit pod vlnaky, ale holky tady mi to rozmlvily. A jinak jsme zacli latkovat az sedmy den kdy ji odpadl pupicek, ale nektere plinky maji vykron, aby to bylo pod pupikem.

janinek
27. kvě 2013

Sakra, melo to byt VITEJ 🙂

blevinka
27. kvě 2013

Děkuji, děvčata, za přivítání i odpovědi 🙂

Takže myslíte, že Disany nejsou dobrá volba? Četla jsem právě komentáře, že jsou super, že nikde nic neproteče, i jsem viděla na youtube video a byla jsem příjemně překvapená, jak to vše krásně pružilo a miminku to krásně sedlo a obepnulo nožičky. Chtěla jsem pro začátek koupit zatím jen třeba dvě na zkoušku.

Přiznám se, že s dětmi nemám žádné zkušenosti, takže si neumím představit, jak moc sebou mele novorozenec nebo 2 měsíční děťátko při přebalování.
@janinek Jak často se novorozenec přebaluje? Myslíš, že bambusovky jsou tedy na denní přebalování zbytečné? Budeme pořizovat sušičku, takže se sušením by neměl být takový problém (plánuju pleny sušit jen částečně a nechávat doschnout na vzduchu).

Co se týče pořizování čč, jakou zásobu doporučujete pořídit pro přebalování a používání jako utěrek a pod hlavičku? Má smysl kupovat takové ty klasické (přijdou mi hodně tenké) nebo jít radši jen do eco lux? Nevím, jestli na přebalování jsou pak ty tenké lepší než ty kvalitnější s vyšší gramáží, myslím když se vkládá ještě plena na osminy do novoskladu.

picasso
27. kvě 2013

Ahoj, měla bych dotaz. Máme měsíční miminko a dávám novosklad a na to ještě jednu bavlněnou plenu na rovno pro vysokou savost. Ale protože nám malý v noci dlouho spí, zvažovala jsem, jak zvýšit savost plenky a ještě co nejmíň ponechat zadeček ve vlhku. Četla jsem tu, že jsou dobré separačky. Nebo poradíte? Díky 🙂

betysek
27. kvě 2013

@blevinka Když tak si kup 1-2 zavazovací na zkoušku. Vím, že jsou i maminky, které jsou s nimi moc spokojené. Julča byla hodně pohyblivé mimčo. Eli nebyla tak pohyblivá, ale i tak mi to připadalo jako celkem dost velký balík. Určitě nekupuj celou sadu plenek od jedné značky. Je lepší koupit od každého něco a pak dokupovat to, co ti bude víc vyhovovat, nebo bude vyhovovat mimču (nemusí všechny plenky sedět). Novorozenec se přebaluje i 12x za 24 hod. Myslíš čč z bambusu? Myslím, že určitě nejsou zbytečné. Já jsem dávala asi od 2týdnů 1 čč a ještě vkládačku, tak že by jsi pak tu vkládačku možná nemusela tak brzy dávat. Podívj se na www.sijemdetem.cz tak je velký výběr látek. Do začátku stačí 50ks čč - to je na přebalování i pod hlavičku a pod. Pokud budeš mít sušičku, tak by určitě stačilo méně - možná i 30 ks. Utěrkou myslíš ubrousky na utírání zadečku? Mám je našité z bambusového froté, ale nepoužívám je skoro vůbec. Používala jsem je jen na úplně malé miminko v noci, jinak nosím malou do koupelny a zadeček oplachuju sprchou....Určitě je lepší koupit kvalitnější čč. Já mám Libštátské - na přebalování je lepší extra kvalita, pod hlavičku a pod stačí obyčejné. Kikko nemám, ale holky si je chválí. Já mám jen Libštátské bavlněné.

betysek
27. kvě 2013

@picasso Aby mělo mimčo zadeček v suchu, tak se používají flísové separačky. S těmi celulozovými separačkami moc zadeček v suchu nemá. Ale chce to vyzkoušet, některé dětí nesnášejí flís....Flísové separačky má třeba Bamboolik http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/0/3/5/90...