Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
20. led 2010

Kackaj: já mám Cuddle AIO a mě teda neprotekly nikdy... A kde ti to proteklo? Vpředu u nášivky nebo kolem nožek? A jak dlouho jsi je měla?

terezita
20. led 2010

erinko, ja nechavam vnoci taky 8 a nekdy i vic hodin, ale predtim ji vzdycky namazu prdku notnou vrstvou sudocremu..
jinak emanek mela dupkovanou prdku i po tom, co jsem si dala parkrat trochu vic korenene jidlo.. holt to pak proslo i jeji travici soustavou a oprudilo ji to zadecek. 😖

kackaj
20. led 2010

Maly prcku🙂, máme je teprve týden a protíkají vždy kolem nožek, máme už ty novější bez nášivky vpředu. Nevím teda kde soudruzi z ndr udělali chybu 😒 Dám jim ještě pár šancí na mě udělat dojem a jinak půjdou z domu. Jenže jsou taak krásné...s ježečkama a mochomůrkama 🙂

terezita
20. led 2010

kackaj, tak treba je potreba vic prani..

reruna
20. led 2010

kackaj taky myslím, že je možná potřeba víc praní, nové plenky jsou napuštěné z výroby nějakýmy vosky či co, ta moje BL nová nesála vůbec, a zlepšilo se to až po asi 6 praních a erinka měla něco odobného s IB, tekutina do plenky nevsakuje, ale koulí se po látce, a tak to proteče kolem nožiček, schválně na ni zkus nalít vodu a sleduj, jestli to vsakuje nebo ne...

kackaj
20. led 2010

No třeba, však říkám že uvidíme ještě🙂 Ale i tak mě tak trošku zklamal jejich výzor. Jsem zvyklá na fest AiO plínky jako BBH, BG, MMT atd. a ty cuddle jsou takový kde nic tu nic, málo materiálu a možná to protíkání je těma vkládačkama, protože jsou to takový dvě malý plínky, mi to nepřipadne, že by to mělo moc pobrat. Já nevím ☹

kackaj
20. led 2010

A jaké máte holky ještě osvědčené AiO? Čekám ještě na Gro baby, ale i tak bych chtěla ještě tak dvě tři čtyři na léto do zálohy a na machrováníčko. Asi teda ne žádné plyšáky. Možná nakoupím ještě nějaké BG, nevím. A co říkáte na SWB a Blueberry? Dík🙂

reruna
20. led 2010

BB máme one size de luxe a bamboo velour, jsou super, ale oproti BBH taky vypadají takové kde nic tu nic, ale zatím pobraly vše, používám je na starším, který už čurá pořádně, ale vaječinku vyzkoušenou nemám, na malého je vyzkouším až na léto, doufám, že tou dobou už nebude tolik kadit... já myslím, že právě na léto budou BB nebo ty SWB lepší než BBH AIO, ale nejlepší asi budou vlňáčky, které asi na léto teda pořídím

ladida.l
20. led 2010

kackaj
mě přijdou ty SWB Econappi super - už mám doma i ty BB one size delux - stejný střih, ale o dost "umělejší" materiál. Teď mám nejradši ty sucháčkový, jsou na mrňouse pěkně zmenšit, asi až bude větší, tak budou zase lepší patentky...

erinbrock
20. led 2010

http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky...

http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky...

mam od kazde AIO 2 kousky - ty BB jsou zvrchu takove mesave jak IB SIO - a jsou fakt super oboje - dnes jsme byli u dr. a maleho jsme od 10 do 16 mela v jedne plince s tim ze jsem co 2 hodiny prebalila - vymenila vkladacku origos za vicevrstvou Kikko - pak uz to pokadil vcetne kalhotek - takze uz to slo do kyble - do te doby super - ty kalhotky maji vevnitr neco jako flis tak to pusobi suse... mam je ve fotoalbu...

no jinak jsem zkousela cuddle vlnaky a jsou bozi krasne drzely celou noc mam zeleny melir - musim oprat disany a pak je schovam na leto na machrovani... 😀 taky je casem vyfotim .-)

kackaj
20. led 2010

Vlňáčkama jsem se právě zásobila asi až do odplenění 😀 Teď ještě ty AiO. Jsem zvědavá, kde nakonec zakotvíme 🙂 Asi to nechám chvilku spát a pak se rozhodnu. Cuddle ale asi prodám, páč ani jako svrchňáčky se neuplatnily...dala jsem pod tu AiO BBh bambus a normálka zas mokrý bodíčko. Já to kašlu 😠

kackaj
20. led 2010

Erinbrock, ty plínky vypadají super obě, možná půjdu časem do econappi. Už jsem ji měla objednanou na bráně, neměli ji, tak mi nabídli BG organic a já souhlasila ... docela mi nevadí, ale to schnutí je katastrofa. Nějaká mamča ji tu myslím prodávala a psala, že odpárala vkládačku na jedné straně, tak by mě zajímalo, jestli to pak líp schne???

osma
20. led 2010

Přidám zkušenosti s Cuddle AIO - mě zezačátku protékaly opravdu hodně. Koupila jsem si do nich náhradní střeva a dávám do každé 3 nudle a jsou to teď držáky, používám je na chození ven. Nevím jestli je to tím, že už je mám dlouho a oprané nebo víc vrstev, ale zlepšilo se to dramaticky. Mám ještě ten starý typ s prošitou značkou a tu jsem zavoskovala na švech, ani neprovlhá.

SWB AIO mám ty s retro kruhy kapsovku i AIO a protékají mi obě kolem nožiček. A to jsem je na radu tady navoskovala, zlepšilo se to, to jo, ale radši na ně nespoléhám.

Moje nejoblíbenější AIO jsou pořád BG, pouívám je už skoro rok a ještě je nic nepředčilo, připadají mi nejvíc jak jednorázovky. 🙂

Já už se zařekla, že nic nového nekupuju, ale když to tu zas čtu, tak mám tendence ještě něco zkusit, než bude konec plenkového období 🙂

luccii
20. led 2010

BG je co za znacku? taky bych rada nejake AIO, zatim se v nich neorientuju

holky, mate vsechny taky tak zive ditko (7m), ktere je pri prebalovani hned na brisku??? pripadne lezi-li na zemi, tak hned pelasi pryc 😒 dost mi to znesnadnuje zacatky s latkovanim 😔 nic nepomaha, ani neco do ruky, ani zpivat... 🙄 myslim, ze nema cenu koupit vv, ty nandam jen s vypetim sil... (mam pujcenou malou sadu)

smilena
20. led 2010

Také se přidám se zkušeností s Cuddle AIO - s těmi origoš střevama vydrží Honzíkovi jen opravdu na jedno vyčůrání a když bych ho za chvilku nepřebalila, tak to provlhne. Měj párkrát i mokré bodýčko....je teda fakt, že on už čůrá fakt dávky! Mně se ale líbí jak materiálově, tak vzhledově a střih malému také supr sedí, takže do nich dávám třeba vv pleny nebo tam šupnu i střeva z IB 😉 Jinak je to pro mne krásná plína, hezky střižená ale dala bych do ní něco víc savýho, mně se ty origoš vnitřky nezdají, že moc poberou a to tu jednu vkládačku skládám dopředu a opraná je myslím už také dost....
lucii: živé dítě- to mi můžeš vykládat 😀 pamatuji na doby, když Honzík začal stát a přebalovalo se jedině ve stoje a přebalit ho na zádech - jedině, když má něco hrooozně zajímavýho v ruce - nejlépe mastičku, kterou si matlá po břiše 😀 i tak to ale musí být fofr, někdy si to asi stopnu, myslím, že by bylo supr uspořádat závody v přebalování 😀 😀 😀

terezita
20. led 2010

BG je bum genius. taky mame a taky naprosta spokojenost. ale jeste radsi mam MMT a BBH mesavou 😵

lucii, em. je taky divoska.. a proto jsem uz nekdy ve 4 mesicich definitivne odbourala cc, bo do toho ji zamotat fakt neslo.. takze u nas jedou jen kalhotovky a kdyz se moc mrska, tak je na ni oblikam v sede na mem klinu..
kdyz ji potrebuju prebalit v leze, tak ji casto musi m. rozptylovat, aby aspon chvililililinku lezela bez pohnuti 😅

angetha
20. led 2010

Jo mě se taky malá přetáčí na bříško proto chápu zapínání patentků u vlňáků SWB..to bude asi na polohy na břiše 😀

barica
20. led 2010

holky, je potreba bambusove plinky BBH a BI pro maximalni savost take vyprat nekolikrat? zatim jsem je prala jednou, chtela jsem je pouzivat jako nocni plinky, ale po 2h byly durch:(...?!

smilena
20. led 2010

barica: BBH mám tři a jsem s nima max. spokojená! V noci nepřebaluji, je tedy fakt, že ráno je plena hodně mokrá, ale podle mého nasaje hooodně. Určitě se to zlepší po několika vypráních, počkej tak měsíc a určitě se to zlepší 😉

kackaj
21. led 2010

Holky, tak jste mě přesvědčily...stáhla jsem inzerát na cuddle AiO a dám jim ještě šanci🙂 Jinak dnes jsem po dlouhé době v noci nakojila (normálně nekojíme) a nepřebalila, páč jsem si neuvědomila, že větší příjem znamená i větší výdej a BBH bambus i vlňíčky totál durch - ale to je moje blbost 😠 Když nekojíme v noci, tak tato kombinace vydrží do rána v pohodě.

kackaj
21. led 2010

Smilena, ty střeva IB padnou do cuddlů i těma patentkama? Bylo by lepší, kdyby se to dalo vycpat něčím na patentky, aby to tam v těch kalhotkách nejezdilo. To je pořád peněz a dokupování, že já se na to nevyprdnu 🙂 No nevyprdnu 😀

smilena
21. led 2010

No úplně přesný to není, ale jde to, je to trochu nakrabacený nebo je tam dám jen tak volně, taky tam jdou savý jádra z Lovíků jo a ta delší vkládačka z BBH ta jde krásně připnout 😉

raady
21. led 2010

Ahoj,
já jsem všechny AIO vzdala, kromě BBH. Ta jediná nám neprotýká a Barče vydrží celou noc. U nás vůbec nehrozí, že bych vyměnovala jen střeva (třeba u IB). Prostě za hodinu pročůrano celé.
Mě se nejvíce na nepročůraní, osvědčely kapsovky Bum Genius na suché zipy. Savé, rychlé přebalení. Nejde tedy vyměnit jen vkládačka, co je uvnitř kapsy, ale nám v pohodě 2 hodiny vydržela.

Osma, také jsem si řekla, že už nic nekoupím ....... a neodola jsem a objednala... 😅

raady
21. led 2010

Jé ještě ahoj mileno, mrkala jsem na tvé vlňáčky.... zase krásné... a ty čepice. Slonici úspěšně nosíme.

flapi
21. led 2010

Prosím o radu. Kdo perete v mýdlovém slizu? Chci to zkusit, ale nevím kde seženu tu krystalickou sodu? Mají jí v každé drogerce, třeba v DM? Díky

erinka83
21. led 2010

flapi, já ji kupuju v Hrušce, v DM fakt nevím...

ladida.l
21. led 2010

flapi, tu sodu mají fakt všude, jáji kupuju v kauflandu nebo v albertu...

flapi
21. led 2010

Hrušku neznám, ale Kaufland mám za rohem. Zajdu se tam mrknout. Díky moc 🙂

maly_prcek
21. led 2010

Kackaj: díky! Zrovna jsem přmýšlela, proč byl malý durch dnes v noci a předevčírem, když normálně mu BBH +Anavy vkládačka stačí... Až na zavinku... A ono je to tím kojením navíc v noci! 🙂 Máme nějaký spurtík, tak se budil o jednou navíc a ono už to nepobralo...
Akorát nevím, kdo ho bude tahat s těma jeho spurtíkama... Už má 7kg ve 4M... Já jsem měla 8 kg v roce! 😀 Si budu muset pořídit nějaký trakař... 🙂

kackaj
21. led 2010

Nápodobně, ve 4měsících 7kg (přibral 3/4kg za měsíc), za 14dní jdeme zas a tipuju to na 8kg už, ufff 🙂 No, ale četla jsem paměti naší mamky a brácha byl taky takovej a já vždy tak o 2kg lehčí ve stejném věku. No a brácha je teď vižle a já tlusťoch 😀 Kluci halt přibírají víc a v roce je to tak na 12kg normál, tak si z toho nic nedělám, ale doufám, že pak nebude po mě 😅