Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pampeliska1
28. říj 2012

@pajenka mamka ještě koukala na návody na mimibazaru: http://www.mimibazar.cz/navody.php?user= když si tam do vyhledáče zadáš "vlňáčky", tak ti to něco najde 😉

pajenka
28. říj 2012

@pampeliska1 Našla jsem tohle http://www.mimibazar.cz/tisk_navodu.php?id=7245 a tohle http://www.strihplinky.xf.cz/Alciny_vlnacky.html to se mi zdá srozumitelné, tak snad to babičky zvládnou 🙂

luciesofi
28. říj 2012

Chtěla jsem všem moc poděkovat za odpovědi ohledně praní! 🙂 jsem ráda, že v tom nejsem sama 🙂

luciesofi
28. říj 2012

@dandelion Zapomněla jsem reagovat na ty chladné nožky při nošení - jj, Magdi měla studená i lýtka.. Chtěla bych ji vzít zítra v Manduce ven, ale zase bude určitě kolem nuly, takže asi ostrouhám.. kapsu budu moct koupit až po výplatě - k tomu ještě kuklu, rukavičky a něco na ty nožky, ale stále nevím co...

katyxq
28. říj 2012

@aemmi Nám stačí jedna čtvercovka narovno bez vkládačky doteď (ale bezplenkujem, tak na jedno vyčůrání to stačí a ani to obvykle neschytá celou dávku). Malá je hubeňour, takže je mi jasné, že na většinu dětí v jejím věku už novosklad umotat nejde.

petkula
28. říj 2012

@favofrenki nechceš zkusit raději rovnou vícevrstvé bambusové plenky? Já používám tyhle: http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...
Nevkládám už nic a vydrží mi zhruba 2,5 hodiny (syn má 15 měsíců). Nevím, jestli by ti ty vkládačky stačily. Používám je narovno a přes ně kalhotky PUL.

betysek
28. říj 2012

Holky, máte někdo zkušenosti se svrchními kalhotkami Capri na plenky narovno? Třeba ve srovnání s Anavy PUL na patentky....

dandelion
28. říj 2012

@betysek já jen ve srovnání Anavy na patentky a Anavy na SZ.. tak na plenku na rovno jednoznačně na SZ.. patentkový moc nesedí :/ ale zase mi vyhovují fleesáče na patentky na čč na rovno.. :D 🙂 je to věda docela 🙂

janinek
28. říj 2012

@dandelion Prosim te, na mliko jsem zapomnela, jak jsi mi to radila, tak se ji to zlepsilo zrovna, takze jsem to uz nezkousela. Jinak jsem ji tam ted mazla ty kortikoidy :( po 5denni pauze vlastne. A jinak ji mazu e45, coz je tady takvoa rada na suchou kuzu, tam je lanolin a parafin. Zkusim to mlicko, to si nejak odstrikas predem nebo proste pri prebalovani?

Ja dnes brecela normalne, ze jestli nebdue moc mit latkovky, no cvok.

dandelion
28. říj 2012

@janinek taky jsem to obrečela, si nemysli.. pocity zoufalství... bude to dobrý 🙂 ;) ono toho mlíčka stačí málo.. je to takový divný to takhle psát :D ale při přebalovaní, trošku mlíčka, nechat zaschnout a zabalit.. 🙂

luciesofi
28. říj 2012

@betysek Mám oboje - Anavy (patentky i SZ) i SWB Capri.. Za mě jsou lepší ty Capri - jsou takové pevnější a líp tu plenku drží...v Anavy se mi docela hrne...

luciesofi
28. říj 2012

@dandelion ty longies, cos sem dávala odkaz jsou super! 🙂 Ještě že jsem dneska už objednala ty merino věci 🙂

dandelion
29. říj 2012

@luciesofi já si teď ale musím zajít chuť :/ budu si Longies moct koupit až v prosinci... :/ ach jo :D

aemmi
29. říj 2012

@katyxq já jsem dávala jen jednu čč bez vkládačky do 10 měsíců, na doma při častém přebalování to šlo... no jo, koukám, že Šárka není tabulková, Karolína teda taky ne, ale opačným směrem 😀

favofrenki
29. říj 2012

@petkula Děkuju za tip, včera jsem objednala kikko pleny bambusové 70x70 ale asi stačit nebudou když koukám kolik mají tyhle vrstev. Takže teď budu objednávat nějaké vícevrstvé. Teď ještě vymýšlím jaké svrchní kalhotky. ale asi PUL protože se bojím že flízáčky by provlhly. Ty používáš PUL taky od Anavy?

favofrenki
29. říj 2012

Musím do látkovek používat nějaké speciální mastičky na zadeček? Teď máme sudocream můžu ho používat? Zatím opruzeninky nemáme ale nevím co s ním látkovky udělají. Díky

filipatereza
29. říj 2012

@favofrenki My třeba nemažeme vůbec...Občas sudocremem, ale rozhodně ne při každém přebalení. Malá je v látkovckách od narození a nikdy se neoprudila. Mazali jsme pravidelně tak do půl roka. Zadeček jí oplachuju vodou nebo otírám perlanem s mycím olejem medvídek od eoné...

petkula
29. říj 2012

@favofrenki ne, PUL mám tyhle: http://www.slune.eu/prebalovani/svrchni-kalhotk... (2 ks)
a jedny tyhle: http://www.plenka-czech.cz/fotky4208/fotos/_vyr...
Anavy se mi zdály trochu malé, s těmi IV jsem nejspokojenější, patentky dobře drží. Ty Tots Bots taky nejsou špatné ale jsou trochu větší a již nejdou zmenšit, kdežto ty IV jdou zmenšit právě těmi patentky. Můj syn je má dobré ale má 12 kg, na menší dítě by mi přišly trochu velké.
Jinak, těch vícevrstvých bambusových mám 12 ks, vystačí mi na 2-3 dny, na noc a odpolední spaní totiž dávám jednorázovky, malý je hrozně učůraný 🙂

filipatereza
29. říj 2012

@favofrenki Taky máme PUL Anavy. Doporučuju ale i Imse Vimse Soft...
Vícevrstvé mám od Anavy a jsou krásně savé...

petkula
29. říj 2012

@favofrenki já používám jen Sudocrem a zatím mi vystačil.

bamboolik
29. říj 2012

@favofrenki taky nepoužíváme krém, pokud není problém, takže zadek máznu tak zhruba 1x za týden, do asi 5m jsem dávala krém pravidelně na noc. Teď teda u nás jede sudocrem na nestovice 😅

petkula
29. říj 2012

@favofrenki jo a taky nemažu pokaždé, jen když se objeví problém.

ivuska.h
29. říj 2012

@dandelion To je fakt divný, protože ten střih je úplně stejný 🙂) Já mám teda oboje a trošku raději dávám patentkové, ale spíš kvůli tomu zapínání než že by to jinak sedělo... Jůla má teda s plenkou narovno sed zmenšený o 2 patentky, s kalhotkovkou o 1. To je potřeba celkem vychytat, aby to dobře drželo tu plínu narovno, nesmí to být plandavé mezi nohama, u kalhotkovky to nevadí.

hanule04
29. říj 2012

Ahoj
Já ted dávám nejraději capri svrchnáky a když dávám anavy a plínu na rovno tak sed zmenšuji na nejměnší, u capri máme i u kalhotovky zmenšeno na nejmenší.

Dneska jsme měli poprv na noc disany, ale byli jen jednou impregnovaný tak protekly, tak jsme je vyprala a impregnujem znovu. Můžu dávat vlňáky sušit na topení?

Ted jsou nejlepší vv, dávám schnout na topení a jsou hned suchý.

ivuska.h
29. říj 2012

@hanule04 Můžeš, ale dej pod ně ručník.

hanule04
29. říj 2012

@ivuska.h díky a proč ručník?

ivuska.h
29. říj 2012

@hanule04 Aby ta vlna nebyla přímo na tom horkém topení. Navíc ten ručník nasákne tu vlhkost a je to pak rychleji suché.

aemmi
29. říj 2012

@favofrenki mažu Sudocremem, ne pokaždé, ale oproti ostatním pořád hodně, malá je opruzená bohužel dost často, (nesouvisí to s látkovkama, v jednorázovkách to je úplně stejné), ale používám separačky, do ted celulózové, na ty to nevadíí, respektive flek po krému tam trochu zlstane, ale to je mi celkem jedno, ted zkouším fleesové a tam mě ty nevyprané fleky už docela štvou, tak nevím, jestli se se vykašlat na flees, nebo začít používat jiný krém, ale zkoušely jsme ledacos a ten Sudocrem je nejlepší

brasilka
29. říj 2012

Mohla bych vás poprosit o radu? Čekáme dvojčátka a ráda bych se s nimi pokusila látkovat. Našla jsem tady v diskuzi vaše rady pro paní, která také uvažovala o látkování dvojčátek, ale i tak si stále s výbavou nejsem jistá. První měsíce (asi tak tři – pokud to bude reálné) bych chtěla používat hlavně čč poskládané na novosklad a dovycpané žíňkou z ikey, popř. vícevrstvé pleny narovno nebo na draka. Možná bych vyzkoušela i nějakou AIO nebo kalhotovku – např. k doktorům.. I když se nebráním ani variantě – vycházky a doktoři s papírovou plenou..

Zatím jsem přemýšlela pořídit toto:
50 - 60 ks čč – kikko eco lux 70x70
3 ks snappi sponek – nebo radši 4?
40 - 50 ks žíněk IKEA – místo vkládaček
20 ks vícevrstvých plen (mám již používané mix značek)
6 ks svrchňáků – nevím jaké – Anavy fleesové nebo PUL, Thirsties Duowrap, PUL Imse Vimse, Capri novorozenecké ?
separačky – z Irmy 15x30 cm
extendory na bodýčka – používáte? Jakou značku?

Můžete mi prosím poradit, hlavně se svrchními kalhotkami? Aby s námi rostli a zároveň se dali dostatečně zmenšit? Kdybychom zůstali u čč a skládali pak narovno, jaké svrchní kalhotky pořídit aby na plenách dobře držely?

Děkuji za pomoc.

brambora20
29. říj 2012

@brasilka mate podobnou představu jako ja, akorat jsem se moc neztotožnila s vv plenami....na začatek jsem měla svrchnaky popoliny S, Imse vimse NB, ty byly dobré...Thirties mám vel.2 a jsou supr, mylím, že by mohly být i od začátku...Ještě se těším na svrchnáky Anavy...Flísáčky jsou taky dobré, mámAnavy, ale nenmusela bych je mít....čč mám cca 40ks,
Snapky si pro 2děti pořidte radši asi 4ks, já furt hledám a to mám 3 😅
Extendory mám 2ks a mám odsud http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=47582127&tab=4, paní šije a jsou supr, jinak celkově bezvadný vynález, mám mix bodynek 62, 68, 74 😀
Aio mám ted na cestě Anavy a Sweet monkey, naopak propadli uplně ty levné...už mi nesmí do domu!!!
Jinak mám pár kalhotovek, hlavně na noc, ale jinak v prvé řadě skládám, ted už asi měsíc na draka, dovycpávám Ikea žínkou a dávám Irmu separačku...

Ptáte se hlavně na svrchnáky, pro mně teda jedničku mají Thirties!!!!