Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
4. dub 2012

@lollaj já myslela, že 2 jsi dávala už předtím... tak to je v pohodě 🙂

lollaj
4. dub 2012

@helulela dávala jsem jen jednu,páč manžel se smál,že má velkou prďku a mně to bylo líto 😔 (ale nemá)
Prďku má nááádherně velkou, až když jde do hajan 😀

janulee
4. dub 2012

@zabinka88 ahoj, nakukuju do totohoto tématu, začala jsem taky látkovat. Malé je 7 týdnu, zatím dávám čč, ale starší je skoro 20 měsíců a té taktéž dávám Baba Boo kapsovky 🙂 Ne moc dlouho, krátce po narození mimča, předtím jsme měli jednorázovky. Měli jsme je na vyzkoušení od kamarádky, už dříve, ona s nimi byla hrozně spokojená, začala je ale používat až později kolem 8měsíců malé. Přidávám postřeh za mě - plenky jsou moc pěkné, jsem spokojená, dobrá cena, malé se taky moc líbí, jak jsou barevné, akorát že poslední dobou se nám stalo, že měla pročůráno na lem bodýčka ☹ Podle mě je to ale tím, že už je velká a čůrá velký dávky, že to prostě ty 2 origo vkladačky už neudrží...přikupuju nový látkovky, tak jsem ji do pleny přidala ještě jednu vv plenu Kikko a nehoda po odpoledním dlouhém spaní nebyla. Takže asi budu muset plenky dovycpávat, pro naše batole už nestačí, nočník bohužel stále nehrozí 😠 Nebo nevím, jestli to není střihem, ale zas tak hubený nožky fakt nemá...každopádně nemám srovnání s jinými plenami pro větší batole, takže mé hodnocení berte s rezervou 😉

rebelie
4. dub 2012

@zabinka88 @janulee Nikde jsem ty Baba Boo neviděla na obrázku rozložený, ale podle popisu a fotek to vypadá jako něco podobného kapsovkám Bom Genius, je to tak?

zabinka88
4. dub 2012

@rebelie já moc dobře zatím nechápu ty pojmy jako kapsovka..... ale mají vzadu díru, kterou se tam dávají ty vkládačky.Jsou k ní 2.Je to jako ta kapsovka?

rebelie
4. dub 2012

@zabinka88 Přesně tak - tvoří to vlastně kapsu, do které se zakládají savé vkládačky. Klasická, nekapsová AIO nic takového nemá, tak jsou ty vkládačky buď připnuté na patentku k svrchním kalhotkám, nebo tam jsou vyloženě přišitý.

angetha
5. dub 2012

Ahojky..tak jsem konečně udělala album s plínkama, ale zatím jen část.. 🙂

lenka5731
5. dub 2012

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, který přebalovací systém se vám zdá nejjednodušší a nejrychlejší. Když tak zkoumám AIO, co mám doma (Anavy, Itti Bitti - vložky jsou uvnitř na patenty..), nezdá se mi, že by práci při přebalování nějak ulehčily. Jenodušší se mi zdá použít kapsovku případně i plenkové kalhotky a na to svrchňáky. Vždyť to musí být docela dřína, na dítě AIO s plandajícími částečně vypadávajícími vkládačkami instalovat.. Nebo se pletu? 🙂 Jen takové zamyšlení... 😕

mmiirrkkaa
5. dub 2012

Jupííí, první úspěšné vyčurání do kyblíku. Jak málo stačí ke štěstí 🙂 . kusila jsem přidržet ho po probuzení a konečně se zadařilo. Že by ta BKM fakt fungovala 😎

ameliejulliette
5. dub 2012

Holky, můžu vás poprosit o rady ohledně natahovacích vlňáčků? Používáte je někdo v létě v kombinaci vlňáčky plus tričko? Jakou plínu do toho? Jdou i plíny na rovno? Barevné Disany/Popolini - drží barvy? Díky moc.

helulela
5. dub 2012

@ameliejulliette na vlňáčky a tričko se v létě chystáme 😎 Dovnitř budu nejspíš dávat kalhotovky, plínu narovno do natahovacích nainstalovat neumím. Barevné mám oranžové Disany, při praní trochu pouští, postupně míň a míň. Barvené Merinostar to samé.

helulela
5. dub 2012

@lenka5731 AIO zjednoduší přebalování jen o to jedno zapínání. Dál už záleží na samotné plíně, jak je šitá. Volné vkládačky můžeš mít u kalhotovek i u AIO/SIO. Trošku komplikace to je, ale zas velká výhoda kvůli rychlejšímu schnutí. Nejjednodušší je podle mě kapsovka s vkládačkami uvnitř kapsy, tu já chystám pro manžela a babičky 😉

pajushka
5. dub 2012

Mamky, jak balíte větší miminka (batolátka?), používáte čč? Jsme čerství látkaři, zatím jen na doma, ale myslím, že už bychom to mohli "risknout" i na ven... Používám jen čtvercovky a PULky Imse vimse, hodil by se mi nějaký tip na skládání 😕 ... Sice mi malej ještě neprotekl, ale má to tam vždycky tak "zmuchlaný", že si říkám, jestli ho to netlačí... (skládám na draka a dovnitř obdélník....)

helulela
5. dub 2012

@pajushka ahoj, to je super, že jste se ještě dali na látkovky 🙂 Já dávala v tomhle věku čč jen doma, skládala jsem na obdélník a dovnitř vkládačku, v nouzi dvě čč na sebe. Na ven jsem používala kalhotovky nebo vícevrstevné plínky narovno. Chceš si vystačit jen s čč nebo i trochu rozšířit výbavičku?

andelka
5. dub 2012

@pajushka od roka jsme jeli hlavně kapsovky a kalhotovky s pulkama.

lenka5731
5. dub 2012

@helulela takhle jsem si to myslela.. když si prohlížím výbavičku (viz. album), tak moc nechápu, co s těmi aio "všichni" mají. kapsovka se mi zdá mnohem jednodušší. 🙂

helulela
5. dub 2012

@lenka5731 ono se všeobecně říká AIO, i když člověk myslí třeba kapsovku nebo SIO, i tím to třeba trochu bude. Když to vezmu do puntíku, tak regulérní AIO máme doma jen jednu, všechny ostatní jsou kapsovky.... výbavičku máš fakt reprezentativní 😵

pajushka
5. dub 2012

@helulela
@andelka
Ahoj, holky, díky za odpovědi... a můžete dát nějaký konkrétní tip, na ty kapsovky nebo kalhotovky? Uvažovala jsem nad pastelkou HP, ale popravdě už jsem moc do výbavky teď moc investovat nechtěla, i když koukám, že pastelka je jednovelikostní, takže tu bychom eventuelně využili u druhého prcka hned od narození....
Právě známa mi říkala, že dává jen plenku obdélník a na to PULky, já mu nechci ty pulky dávat na holý tělo... nebo to ničemu nevadí? Malej je citlivka, máme atopický ekzém.
Helulela: no, popravdě, už první úvaha nad látkovkami přišla někdy v šestinedělí, kdy jsem viděla to šílený množství odpadu, to byl denně plný koš 😨 ale nějak lenost a pohodlnost zvítězila a já se látkovky odhodla vyzkoušet až teď, kvůli zdravotním problémům... ale zas si říkám lepší pozdě nežli vůbec 😉

helulela
5. dub 2012

@pajushka mně se právě strašně líbí, když někdo dokáže změnit zajetý stereotyp a vyzkouší látkovky i takhle později 🙂

andelka
5. dub 2012

@pajushka kapsovky máme hlavně Bum Genius, a kalhotovky Anavy a od někoho doma šité bambusové. Na doma ještě dávám Haipa Daipa pastelky s vkládačkama. Časem si je budou kluci půjčovat, a kupovala jsem je z druhé ruky, takže mě vyšly docela lacino (sice byly už hrubší, ale mně by zhrubly taky brzy, i kdyby byly úplně nové, nemám sušičku).
Mezi 8m a 1r jsem taky dávala plínu narovno, nebo ikea ručník, a na to pulky s vnitřní vrstvou z bavlny (Imse vimse organic), ale od roka už hodně pije a tohle by vydželo tak 10minut 😒 .
Už jsem začala látkovat i mladšího, jinak bych se z toho dopadu a smradlavého koše fakt zcvokla 😅

herminka
5. dub 2012

@lenka5731 Mně třeba na kapsovkách vadí, že se musí pokaždé celé prát (to musí jít PUL brzo do kelu, ne?) a že se na ně nesmí používat sliz. Proto jsem kouzlu kapsovek nepropadla. AIO/SIO taky moc nemám, ale když už, stejně na ně dávám separačku, ta tak nějak zabrání "rozsypání" vkládaček, obzvlášť, když má člověk grif a šikovně to chytí. Ale možná tomu jen houby rozumím, protože mám i po roce dítěte nejraději novosklad s vkládačkou a naven kalhotovky 😀

@pajushka Taky se mi líbí, že chceš jít do látky i v takovém věku 🙂
Pastelka moc nenasaje, to spíš plenka podobného střihu, kterou by Ti někdo ušil z bambusu, který je savější. Já mám z kalhotovek nejraději Anavy (barevné na snappi sponku myslím nevyjdou o moc dráž než Pastelka) a teď zkouším Lollipop, která se taky jeví fajn.

helulela
5. dub 2012

@pajushka s výbavou jsem na tom podobně jako andelka. Polovinu mám z Anavy vícevrstvých, pak Anavy kalhotovky. Kapsovky mám BG a Thirsties duo. A pak po jednom kusu různé kalhotovky, co jsem tak zkoušela.
A jak látkovky malému vyhovují, když má ekzém? Vyzkoušeli jste je kvůli tomu nebo kvůli něčemu jinému?

helulela
5. dub 2012

@herminka to je fakt, bmb pastelky by byly super... nad tím by se měli u HD zamyslet 😉

herminka
5. dub 2012

Dívám se, že tady je bambusová plenka "pastelkového" střihu http://www.sommi.cz/?pgid=pleny
@heluela
@pajushka

katyxq
5. dub 2012

@pajushka U toho atopu (mluvím z naší vlastní zkušenosti) hodně pozor na to, v čem plínky pereš. Ideální je něco úplně bez parfemace - jádrové mýdlo (neparfémované mají prý v Bille), v příapdě měkké vody nastrouhat najemno a přidat sodu, v případě trvdé vody nejdřív udělat z vloček mýdla, sody a vody sliz. Já používám praci gel Sodasan color sensitive. A do máchání (do kastlíku na aviváž) lžíci octa.
Na atop by se také neměli dávat vlňáčky, můžou dráždit kůži a můźe také být reakce na lanolin, nékterým dětem vadí i flís, malé flísáčky a flísové lemování PULek nevadí, ale separačku z flísu raději zkoušet nebudu.
Na copak máte alergii? U nás bílkovina kravského mléka, takže momentálně kojím a držím dietu ☹.

aemmi
5. dub 2012

@herminka jsem asi mimo, proč se na kapsovky nemá používat sliz? já je v tom peru 😅

helulela
5. dub 2012

@herminka taky jsem tu už viděla něco podobného na bazaru... divila bych se, kdyby je někdo šikovný nešil 😉

herminka
5. dub 2012

@aemmi Mýdlo ucpává fleece. Nebo žiju v nějakém bludu? 😀 😕

blanciii
5. dub 2012

@aemmi já peru ve slizu všechno, jen jednou za čas to vezmu v ekoprášku a v pohodě, nic se neucpává... flees mám na některých kapsovkách a pár separaček, ale že bych jen kvůli nim nepoužívala sliz, to se mi nechce...

aemmi
5. dub 2012

@herminka
@blanciii já mám ráda kapsovky ale i sliz, tak snad si nebudou vzájemně vadit 😒