Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petulica
19. lis 2013

Koupila jsem na zkoušku flísové separačky a jsem z nich nadšená! Mám jednu otázku - můžou se přepírat tekutým žlučovým mýdlem? Někde jsem četla, že se nemá používat mýdlový sliz - to je žlučové mýdlo? Myslela jsem si, že už se v těch termínech vyznám, ale stále v tom malinko plavu... 😕

roma_ka
19. lis 2013

Sliz se skládá z jádrového mýdla (jiné než žlučové) a ze sody. Mýdlový sliz prý flees může zanášet - asi bych se tomu vyhýbala, ale 100% jistá si nejsem, a žlučového bych se nebála vůbec

nahada82
20. lis 2013

Měla bych dotaz ohledně vkládacích plen Bamboolik. Když zmenším svrchní kalhotky na nejmenší velikost, tak je vkládací plena samozřejmě delší - zahnout ji vpředu nebo vzadu? A pokud vzadu - zastrčit pod ten lem? Já to tedy zatím zahýbám vzadu a zastrkuji pod lem...jen by mne zajímalo, jak je to "správně" 😉 Děkuji.

bamboolik
20. lis 2013

@petulica ano můžeš je tak přeprat ale je potřeba je pak pořádně vymáchat . U mýdlového slizu, když se ho dá hodně přímo do praní tak se může stát, že se ten flís ucpe.

@nahada82 díky za dotaz 😀 zahnout dopředu ke svrchním kalhotkám pod ten lem (tak by to dítku mělo vadit nejméně), trochu je to vidět tady na videu:

https://www.youtube.com/watch?v=wbx3mZWBWvw


a na obrázcích: http://www.bamboolik.cz/bambulik/5-INFORMACE-O-...

petulica
22. lis 2013

@bamboolik @roma_ka Díky! Takže vesele budu přepírat 😉

petulica
25. lis 2013

Holky, existuje nějaká varianta látkové pleny do vody? Mám v plánu chodit na plavání a ty jednorázovky do vody mi nejsou zrovna sympatické 😒

mooncaa
25. lis 2013

@petulica My měli ImseVimse a spokojenost veliká. A dokonce mi prošli i tam, kde psali, že uznávají jen jednorázové plavky. Jen jsem je na první hodině ukázala a měla jsem požehnání je používat.
http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/prateln...

bamboolik
25. lis 2013

@petulica jak píše @mooncaa. Existuje spousta plaveček i pro nejmenší dítka. Navíc v některých bazénech jsou už ty jednorázové v nemilosti - moč stejně proteče do vody a navíc se k tomu přidává vnitřek z toho jednorázu. Takže látka je lepší varianta. Akorát musí mít kvalitní gumičky okolo nožiček.

petulica
25. lis 2013

@mooncaa @bamboolik Díky holky, už na to mrkám. To je tedy nabídka, zase na to budu 2 dny hledět, než něco vyberu 😎

ofelieee
26. lis 2013

@helulela betelgeuzz @rebelie ahoj holky (i kdokoliv ostatní) omlouvám se že vás takhle vyvolávám, ale v diskuzích vidím že jste používaly vlněný svrchňáky... mám jedny natahovací bílý Disany (z druhý ruky a jsou dost vysrážený) a zaboha z nich nemůžu dostat pokaděný fleky (od vaječiny)... nemáte ještě jinej tip než žluč mýdlo... nebo jak konkrétně? Já je vždycky co nejdřív, ideálně hned pokud se to stane doma, namočím, nechám chvíli, pak drhnu kartáčkem se žlučákem... ale prostě se ty fleky nevyperou ☹

rebelie
26. lis 2013

@ofelieee To bohužel neporadím... holt bílá je v tomhle dost nepraktická... ale mám dojem, že jsem se s některýma flekama už smířila a ony pak časem zmizly... ale je pravda, že skvrny od bobků už jsou dlouhou dobu minulostí, tak si to úplně nepamatuju...

ivule13
26. lis 2013

Máte někdo zkušenost s těmito plínkami: GaGa's pleny? Zajímají mě AIO a tréninkové kalhotky.

bamboolik
27. lis 2013

Není nad hnědé vlňáky 😀

@ivule13 Mikrovlákno samo o sobě, které tvoří savou vrstvu toho moc nenasaje (ale zase rychle schne jak tam píšou na stránkách). Takže spíše na častější přebalování, ale jako do všech ostatních plen můžeš do nich dát savé bambusové vkládačky. Nám nesedí (pouze jsme je měli půjčené) ale je tu diskuze, kde si je někdo chválí. Každé dítě to má jinak. A odrazuje mně tedy teplota praní 40°C a že nedoporučují praní v mýdlovém slizu. Kvalitní PUL by měl vydržet praní na 60°C, což je teplota nezbytná pro zlikvidování bakterií. Já teda když už AIO tak raději savější, což splňují naše Bamboolik bambusové.

helulela
27. lis 2013

@ofelieee taky neporadím, světlá barva je na to blbá... ono to časem zmizí, jak je pereš a lanolínuješ

pampeliska1
27. lis 2013

@ivule13 myslím, že s Gaga plenami má zkušenost @eficenka , snad odpoví 😉

@ofelieee já se teda obávám, že to jen tak nezmizí a radu žádnou nemám ☹

ivule13
27. lis 2013

@bamboolik zdají se mi podezřelé. Vypadají jako pleny, které se objednávají na eBay za pár korun. Mám strach, kde a z čeho to bylo vyrobeno :/ Díky za odpověď.

ofelieee
28. lis 2013

díky 🙂 já kudy chodím, tudy hlásím "vlna má samočistící schopnost" ale tohle se teda ještě samo nevyčistilo 🙂

elana
28. lis 2013

@ivule13 přesně tak, taky bych se jim vyhla. U látkovek prostě platí že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita (pozor, neplést ale s tím, že holt někomu nesedí střih a protékají; myslím to materiálově). Takže u těch levných plen made in China, které se tváří jako "české" tím, že je u nás dovozce polepí svou etiketou (není to jen GaGa, ale třeba i T-Tomi a možná další), může být nekvalitní PUL zátěr, který se začne brzo olupovat, stejně jako použité mikrovlákno nesnese vyšší teploty praní...rozdíl je patrný samozřejmě hlavně během vlastního používání; o savosti mikrovlákna jako takového ten, kdo má zkušenost třeba s Blueberry nemá pochyb, ale opět-je materiál a materiál a ten levný čínský saje mizerně, zatímco Econappi, Simplex atd. jsou na kusu o dvěstěpade dražší, ale savost i odolnost pleny je někde úplně jinde.

zlatelevizeedna
28. lis 2013

@ivule13 gaga pleny jsou to samé jak z ebay, akorát na ně v Česku našijou cedulku a přirazí cenu... Stejně jako Sweetmonkey či jak se to jmenuje. Čínské fabriky, které to vyrábějí, prý prodávají různým firmám takové plenkové prefabrikáty.
Já bych je nekoupila právě z toho důvodu, že nevíš, z jakého materiálu jsou vyrobeny a co všechno obsahují. A sby k něčemu byly, musíš si dokoupit bambusové vkládačky.

innes
2. pro 2013

Ahoj holky, vím, že už to tady před delším časem někdo řešil. Zkoušela jsem objednávat kapsovky z Alibababa, vzala jsem rovnou celé balení, tak kdyby někdo chtěl na zkoušku, hodím je na bazar.

mollyweasley
2. pro 2013

Zdravím. Chtěla jsem se zeptat, jestli má někdo zkušenosti se čtvercovkama T-Tomi? Chtěla bych tak dvacet čtvercovek, váhala jsem mezi lepšíma Libštátskýma nebo Kikko Lux, oboje 10 ks kolem 450, tyhle jsou o stovku levnější:
http://www.mall.cz/latkove-plenky/t-tomi-detske...

Nemá je doma někdo? Jsou srovnatelné s Libštátem a Kikkem? Kromě toho, že teda nemají rozměr 70*70, ale 80*70.

Díky za reakce!

bamboolik
3. pro 2013

@mollyweasley četla jsem, že jsou tužší. Za mně raději Libštát.

mollyweasley
3. pro 2013

A jaký je teda rozdíl mezi Libštátem a Kikkem? Bavím se o bavlněných v lepší kvalitě. Je tam už rozdíl minimální?

A dají se někde za hodně levno koupit plínky s potiskem? Třeba na trhu v Polsku?

cajomilka
3. pro 2013

@mollyweasley Používala jsem současně Libštátské extra kvality a Kikko Eco a žádný významný rozdíl jsem nepozorovala, vlastně bych je ani nepoznala od sebe. Rozdíl je snad jen v tom, že Kikko Eco nebělené jsou víc eko 😉

mollyweasley
3. pro 2013

Ok, díky 🙂

lu.lu
12. pro 2013

Ahoj děvčata, tak nějak nemám čas s těmi mými lumpíky chodit na net, ale chtěla jsem se podělit o zkušenosti po dvouměsíčním látkování, takže když jsme přišli z porodnice tak měl něco málo přes tři kila, nejvíc se mi osvědčily:
Grovia svrchňáky (zipy), dělali malý zadeček používala jsem vícegramážní čtverce a vícevrstvé plínky a byli super na uprdky vaječinky, občas se ušpinily zevnitř, tak se muselo přepírat, ale nestalo se, že by pustily na oblečení, nyní máme 6,5 kila (jo, roste jak z vody) a stolice je tak 3-4 denně pěknej dělobuch, takže to jsou zaprasený zevnitř celý, jejich systém - vkládačky jsou dle mého k prdu, zaprvé málo sají a i když jsem rovnala, jak rovnala, tak mi vždy vaječina vytekla zase na svrchňáky, i když jen na vnitřní stranu.
Best Bottom - tak ty jsou jedinečný, i když se na stránkách píše, že jsou tvrdší neboť jsou z dvojitýho pulu, tak mi to nepřijde, jsou to fakt držáky a jsou dle mého nejlepší na úzké kalhotkové pleny, na vícevrství taky dobrý, ale tím, že je mé dítko baculík, tak vždy plenku mezi stehýnkama stáhlo a vaječina vytekla na gaťky, nicméně, když nebyly pokydaný gumičky, tak se dalo jen setřít a jelo se dál, nyní dávám na popolinky tencel - po dceři, je to trošku pracnější, neboť plínka je širší, tak musím zastrkávat, ale zato neproteče nikde nic. Mají gumičky i na bříšku, takže pěkně drží. Mám patentky, trochu jsem se toho bála, ale jsou super. Jo a jejich vkládačky jsou dle mého taky k prdu, málo toho poberou a stehýnkama je vždy stáhnul k sobě, takže vaječina opět na gatích - používám je tedy na dovycpání na noc.
Teď mám nově capri, ty jsou fakt mega, na kalhotkový pleny jsem měla volit raději Coverals, neboť tyto mají kapsy, které nepoužívám akorát navlhnou. Asi je založím a počkám, až ten můj "Drobek" ještě povyroste🙂

Charlie Banana kapsovka - dávám občas na ven do kočárku, taková normální, není nijak oblíbená, ten flees ve vnitř mě nějak neoslovil, vkládačky toho dost poberou - mikrovlákno, jednou protekli - pouze moč, mám na patentky, blbě se zapínají, moc nesedí.

Chtěla jsem ještě vyzkoušet Bamboolik, ale trošku mě už Grovia i Best Bottom systém odradil, můžete napsat svoje zkušenosti. Kombinace kalhotovka a svrchňáky mi zatím přijde nejlepší.

Dále bych chtěla poradit, jakou kalhotovku hubenější, zda Anavy, či máte odzkoušeno i něco jiného třeba i levnějšího🙂
Mějte se krásně a dobrou noc

janinek
13. pro 2013

@lu.lu Ahoj, latkovani zdar, to to uteklo 🙂

Ty Capri podle me nevadi ty kapsy, casem do nich treba budes rada davat vv, nebo do nich patri bavlnene capri vkladacky, ktere ja naopak davam do Bum genius Flip svrchnaku. Ja zase mam jen Coverall, ne Capri 🙂

Bamboolika mam rada, je to hodne sava plena, ta jejich siroka bambusova je fakt sava, pritom celkove plena neni tak objemna a obri. Ale kakani skonci na svrchnakach, kdyz je ne uplne tuhe. Casto ani ne pri kakani, ale jak rozbalim, tak se mi zacne vrtet a odchazet a presne to mazne do svrchnaku. Bamboolik ma jen kapsu vzadu, fleeceove lemy, coz je hezky mekke. Dobre sedne pak na kalhotkvoky a nocni pleny, coz vyuzijes az casem. A ted by ti asi stacily ty kratke vkladacky do nej na tu sirokou, ale casem urcite ty dlouhe. A ty dlouhe jsou super i do jinych plen, hodne saji.

Moje nej kalhotkovka budou tots bots bamboozle stretch, nejlevnejsi v tehle barve, pak jsou i barevne http://www.ekopleny.cz/kalhotkove-pleny/1709-an... Zacla jsem je pouzivat ve 2-3 M, predtim mela tu mensi velikost. jeste v 16 m je mame, je to denni i nocni plina, podle toho, jak ji vycpu. na noc do ni vepnu dlouheho bamboolika, maji stejne patentky. Jinak se prodava s vepnutou kratkou vkladackou.krasne sedi, jsou mekkounke, urcit ebych jeden kosuek vzala, pokud bdues rozsirovat zasoby. Akorat pozor, na bazarcich je casto flexitot ci starsi typy bamboozle, musi na ni byt napsano pak stretch fakt, na cedulce. Anavy jsou teda take skvele kalhotkovky, ale nocni plinu z ni ted neudelam, i na den mi obcas nestaci tak dlouh jak driv.

lu.lu
13. pro 2013

@janinek Díky za reakci. Tak zvažuju jestli vzít Bambolíka jen svrchňáčky nebo pořídit jako celkovou plenu a vyzkoušet🙂.

janinek
13. pro 2013

@lu.lu Ja zacla SIO i svrchnaky jejich pouzivat az od osmi mesicu, driv jsem je nemela, jsou skoro stejne velka jako coverall.tak nevim, jak to sedi na mensi mimca, jestli treba neni plinka zbytecne velka, ale stejne ted uz v novorozeneckych dlouho nevydrzi deti, nektere jen mesic, nase 2-3. Tak podle financi a nevim, zda beres vse nove nebo i z bazarku.

Bamboozle stretch vim, ze sedla od tech 2-3m, kdy jsem se zbavila jednicek a prechazela na dvojky. Ta se zmensi, muze se dat nevycpana treba na zacatku, kdyz to bude stacit. A ten bamboolik, kdyz se da jen siroka bude podobne velky jako bamboozle stretch se svrchnaky, tipuji. Spis, ze jestli nekaka tuhe jeste, tak te SIO bude rozcilovat tim, ze kazde kakani pujde na svrchnaky, coz u kalhotkovek vetsinou ne. Take zalezi, jak casto ti kaka. Mne dcera kakala 5x denne snad do roka. Prekvapive bamboolik casto prezil, zato ted tedy kaka 0-2 x denne a bamboolik je chudak 🙂 a to to neni ma hlavni plena, mam 2 svrchnaky a 4 vnitrky.

cajomilka
13. pro 2013

@bamboolik Tak hlásím, že jsme začaly používat vaše plínky (SIO) 🙂 Pořídila jsem denní sadu na vyzkoušení + batolecí plenku navíc s tím, že teď budou pro první dceru a pak je zdědí druhé mimi nejdřív od 6 měsíců - pevně doufám, že za půl roku už bude Amálka bez plen aspoň doma 😲 Můj první dojem je, že strašlivě dlouho schnou, dokonce ještě dýl než Popolini, výborně sajou a jsou celkově hodně velké - mám kalhotky dost zmenšené, protože dcera má ve svých téměř 2 letech rozměry jako "běžné" roční dítě, možná i menší. Takže mám docela problém s tím tu vnitřní plenku nějak nacpat/naskládat do kalhotek, aby nečouhala ven a přitom nedělala boule, a taky se přiznám se moc nevyznám ve vašich patentkách, pořád tápu v tom, kam co připnout 😒