Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
5. kvě 2010

Já mám pletený z merino vlvny, ale teprv čeká na lanolinovou kůru 😀 Ale asi taky pude do zavazovaček...

blka
5. kvě 2010

Prcku, jaké dáváš zavazovačky? O tomto balení, co píšeš, uvažuju na léto, ale já mám zavazovačky HHS a ty se mi nějak nedaří utáhnout kolem nožiček a má to takové nakrabacené. Tak jsem uvažovala o disanách.

Erinko, já jsem novosklad taky mívala volnej kolem nožiček. Vaječina dost často utíkala a i ty příkrmové kakoše. Až teď tak týden mi nevytíkají. Ale on teda kadí pěkné nálože.

reruna
5. kvě 2010

já jsem taky o tom Vo uvažovala, ale mám taky ty HHS a ty mi kolem nožiček netěsní, máme to stejně jak píše blka, ale malej teď co dáváme přříkrmy už tak často nekadí, tak by to asi tak nevadilo a na léto by to mohlo být super

zihu
5. kvě 2010

ahoj holky, omlouvam se, ze vam do toho tak skacu....... dlouho jsem tu nebyla, tak uz si me asi nepamatujete:-/ nevadi🙂
mela bych dotaz.. mate uz nekdo zkusenost s Thirsties duowrap? uvazuju o dokoupeni, mam jedny rostouci PUL (zelen bambinex), ale nejak nam nevyhovuji, tak bych rada vymenila a s Th. jsem mela super zkusenost na zacatku.... (bambinex planuji prodat, tak jestli mate nekdo zajem, zcela zachovale, pouzite tak 5x... tak pisnete do IP🙂...
abych navazala na vasi diskuzi... HHstrap nam taky kolem nozicek netesni:-/ zkousela sem opravdu vycpat slozenou vv, tak pak tesnily,a le bylo to teda PRILIS, aspon mi to prislo (Baja je celkem drobna), kamoska tak pouiva vv bezne a prijde ji to v pohode.... 😨

zihu
5. kvě 2010

jee, a ted jsem cetla predchozi stranku... zkousela jsem davat tu vv jako na kalhotky se snappi a Baji je to proste strasne dlouhe, kdyz to zahnu, je to moc mohutne, vam je to ok??? 😒

reruna
5. kvě 2010

zihu mě ty vv zase nejdou na snapku, protože to nedám lukimu kolem boků, máme Mka, tak je dávám narovno, ale raději mám kikko barevné bambusové čč narovno, jsou měkčí než ty vv

ladida.l
5. kvě 2010

zihu:
k těm rostoucím pulkám - zkoušela jsem dvoje - jedny blueberry a ty mě teda nenadchly a prodala jsem je. Doporučit ale můžu Bum genius Flip - je to teda přezentováno jako AIO, ale ve skutečnosti je to prostě rovná plína + rostoucí pulky - svého času byly k sehnání nové na mimibazaru za 320 Kč - což byla výborná cena...

maly_prcek
5. kvě 2010

Zavazovačky s VO - máme Disany i HHS...
Já jsem teda měkká, ale já si to přisnapkovávám a pak to hezky sedí a nekrabatí se mi to a taky mi to nerozkope 😀
Disany jsou takové nohavičkovější, ty by vaječinu asi udržely, HHS podle mě ne. Ale my už máme příkrmy a kadíme více méně do nočňajze, takže OK.
Dávám čč narovno, pak VO a zavazovačku. VV mám doma šité, ty kupované nemám ráda, ale VV dávám spíš do vlňáků... Mám to takové rozdělené 🙂

reruna
6. kvě 2010

maly prcek to dáváš snapku na ty HHS? to je dobrý nápad, zkusím, třeba to bude rychlejší a víc to bude těsnit

raady
6. kvě 2010

Ahoj,
taky jsem na HHS dávala snapku. Je to fajn vychytávka 😉

senja
6. kvě 2010

Ahoj holky! Tak na protekajici vajecinu jsme vyzrali az vv na snapku. Komplet jsem vymenila cc na vv a nadavala jsem si, ze jsem do toho nela driv (az cca ve 4 mesicich). To uz nam pak neunikalo lauter nic

kubinkov
6. kvě 2010

Tak jsem koukla na anketu Plena roku a předtím jsem si nevšimla, že přihlášení plenky není zdarma. 😝 Výrobci a dovozci museli poslat vzorek přihlášené plenky. Tak to ať se organizátoři nediví. 😨 🤐

pavlici
6. kvě 2010

Ahoj, moc se v plenkách ještě nevyznám.Můžete mi říct postup jak skládáte vv na snapku? Díky.

reruna
6. kvě 2010

tak mě ty HHS na tu snapku nějak nejdou, ta snapka na tom nedrží 😒

peko
6. kvě 2010

Ahojky všem 🙂,
můžete prosím poradit, jaké čtvercovky se vám nejvíc osvědčily?
Díky 😉

angetha
6. kvě 2010

Pavlici
http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...

Peko, bavlněné jsou nejspíš nejlepší Kiko Lux Eco, bambusové nevím..

katarina82
6. kvě 2010

Tak nám novosklad zatím vždy vaječinu udržel, jedeme už teď skoro furt jen vlňáky a ještě jsem je fakt nemusela prát 😕 😎 Zato jednorázovka... Dneska jsem měla nějaké vyřizování, tak abych sebou netahala kupu plínek jsem dala hnusku, stihla jsem přejet jen z domu k babičce a už jsem ji vytahovala z autosedačky z vaječinou na zádech a to má ta jednorázovka dost silnou gumku na zádech 🙄

katarina82
6. kvě 2010

Peko, tak jsem to řešila. Mluvila jsem o tom s Lusintou z Brány a nejvíc mi doporučila barevné popolinky, pak na druhém místě asi Imse Vimse a pak až někde dál Kikko lux. Já chtěla brát původně Happy Square, ale ty mi vyloženě nedoporučila... Jinak já jsem spokojená s i těma kikko luxkama, ale je fakt, že z toho co mám, mám radši Ikea plínky. Teď budu objednávat ty barevné popolinky, tak uvidíme.

katarina82
6. kvě 2010

mělo tam být taky řešila 😅

senja
6. kvě 2010

peko Ja jsem (a maly take) byla max spokojena s Kikko Lux Eco, mela jsem 25ks a jine jsme nezkouseli.

Holky, co mate lezouci ditka, jak zvladate to prebalovani??? 😕 Ja uz jsem mela sto chuti s latkovanim kvuli tomu prastit. J eto vazne horor, maly nevydrzi ani chvili v klidu, kdyz se ho snazim prebalit, tak rve, vzteka se, pere se a utika. Denne si kvuli tomu prokakava jedny vlnaky (jedem jen ve vlne) a je permanentne durch mokrej, jak ja to prebalovani flakam jen kvuli jeho revu. Manzel driv prebaloval rad a ted kdyz ho poprosim, tak radeji jde udelat cokoli, jen aby neprebaloval ☹ Neskutecne martyrium pro vsechny strany! Poradte neco prosim, uz jsme po mesici takoveho latkovani v koncich, a bude hur 😢

reruna
6. kvě 2010

senjo to asi je takové holt blbé období a musíš doufat, že to brzo přejde.... ono je jedno jestli přebaluješ látkovkou nebo jednorázovkou, oni nesnáší prostě to přebalování jako takové, je přece spousta jinejch věcí a zajímavějších, že.......nám too teď taky začíná 😠 😠

kvakulka
6. kvě 2010

Senja- mně takhle blbne půlroční dítě, tak to budeme mít pozdeji ještě ostřejší, no fíha ☹ . Kvůli jeho permanentnímu válení sudů (zvláště při přebalování- prostě není aspoň pár vteřin na zádech nebo na břiše, pořád mi uniká), jsem musela pořizovat kalhotkový plíny, původně byl skoro pořád v zavazovačkách, ale to je teď zabitý. On běsní při přebalování a při převlíkání- chce být nahatej a počůranej- asi 😀 😀 .
Jinak myslím jako Reruna, že jednorázovka je stejný martyrium- občas mu dám Alanu papírovou, a jde to stejně ztuha jako třeba kalhotovka nebo AIO.
Rerun- a ono to přejde? Děcka se pak zklidní a nechají se dobrovolně přebalít? Hotový ráj!!! 😉

kvakulka
6. kvě 2010

Katarino, to je fakt, barevný Popolinky nejvíc připomínají kvalitou starý dobrý totáčový plíny- pevný, měkký, tlustý.
Zajímalo by mě, proč Happy Square ne. Já je mám ráda.
Imse Vimse myslela ty 75gr? Nebo mají i vícegramážní? Ty 75gr jsou dost tenký, takový fáč

kocicinka
6. kvě 2010

Senjo, u nás je to nemlich to samé, už dlouhou dobu. Ale zatím držím. Jedno přebalení mi trvá klidně i půl hodiny, jakej je to porod a už jsem na Jonáška kvůli tomu párkrát i houkla, což mě potom dost mrzelo. On vydrží na zádech cca 2 vteřiny a i to je moc. Ihned je na břiše na kolenou a peláší pryč, nebo se za něčím sápe. Jediný, kdo Jonáše zvládá je právě manžel, který prostě použije autoritu a sílu, takže když je doma(což je strašně málo, furt maká) hážu přebalování na něj, už naštěstí mlčí 😀 teď už pomalu i koupání. To je kapitola sama pro sebe, už ho skoro nekoupem.....Po každém koupání je ze mě vyřízená troska a jsem zralá na panáka. A to ho musím po koupání ještě 20 minut fénovat. Masírování už jsem vzdala....

reruna
6. kvě 2010

kvakluka já doufám, teda aspoň první syn se zklidnil, ale asi tak až po tom roce, co si nechal vysvětlit, že si hned po přebalení půjde zase hrát....

kvakulka
6. kvě 2010

Peko- já bych si pořídila asi výbavu ze samých Kikko bambusek- prý mění časem tvar na obdelníkový, mně se to ale neděje, ač je peru na 60, netuším proč. Ty jsou nejsavější a nejměkčí...

kocicinka
6. kvě 2010

Jinak jsem musela skoro přestat kvůli tomu používat kalhotkový plíny, protože nandat a zapnout plínu a nandat a zapnout kalhotky už nešlo. Teď to dělám tak, že ho rozbalím, kalhotky nechám, otřu a podstrčím pod něj čtvercovku a rovnou i s těma kalhotkama zapnu. Je to rychlejší a praktičtější.

kocicinka
6. kvě 2010

Ty kikko bambusky jsou výborný, taky bych mohla mít jen je. I po mnoha opráních zůstávají hebké a nadýchané. 🙂

kvakulka
6. kvě 2010

Koci- jo jo, přesně tak 😀 😀 😀 . Mně Jáchyma manžel zase přidržuje a já nebohý dítě týrám přebalováním. KOupání- zatím jen mlátí rukama v kyblíku, takže je potopa, ale aspoň se tam nemůže otáčet a plazit se pryč, chjo....

reruna
6. kvě 2010

kikko bambusový barevný jsou super, ale já je teda mám už obdélníkové, ale neva