Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
26. led 2011

@zihu dík za tip, vypadá fajn, jen tak na ni někde narazit v obchodě, i když tuhle bych možná mohla risknout i přes net, kostice nemá....

andelka
26. led 2011

@maly_prcek tak my zatím anavy na snapku OK 😉 uvažuju že na ně časem našiju obyč patentek nebo sucháče kousek, ještě uvidím, nebo je nechám na další mimi tak jak jsou.
O těch Th v M dost uvažuju. I nad Anavy flísáčkama, ale nevím, nějak mě flísáčky moc neoslovujou, stejně jako vlňáčky. 😅

@erinka83 A nechceš tam ty druky nechat přidělat? Nebo našít sucháč? Víš jak jsem si našila na BBH patentky, abych to víc utáhla u nožiček - je to paráda 🙂
Ta podprda vypadá hodně dobře. Já už kojící nepoužívám, ale na další mimčo by se mi tuze líbila🙂

erinka83
26. led 2011

@andelka tys to zvládla sama? no já nejsem vůbec zručná, u nás vždy zašíval a zkracoval taťka 😀 ale s patentkama určo zkušenost nemá 😀 no už jsem ale nad tím přemýšlela, protože jak jsem tam rvala dřív tu snapku, mám je proděravělý 😠

andelka
26. led 2011

@erinka83 no já tam našila obyčejné patentky průhledné, práce v ruce asi na 5 minut 😅 Ale zkracuje taky zásadně mamka 😉 Já tak ještě přišít knoflík. Na šijem dětem je kontakt na někoho z Ostravy, kdo je ochotný půjčit nebo nacvaknout ty umělohmotné patentky, tak o tom jsem taky uvažovala. Ale asi jen koupím větší obyčejné patentky, ať je můžu kdyžtak zase vypárat 😅

maly_prcek
26. led 2011

@andelka N mně už právě neoslovujou zas ty Pulky 🙂 🙂 Je to takové neohebné neprodyšné 😀 😀

andelka
26. led 2011

@maly_prcek když já mám obavu, že jak Dany celkem dost čurá, tak že tím navlhne ten flís a vyvětrat to moc nejde, tak to budu muset furt prát. 😒

erinka83
26. led 2011

@andelka tož jak přijedem na návštěvu mi to ukážeš 🙂

andelka
26. led 2011

@erinka83 jasně, to jsou prostě obyčejné malinké patentky, přišité v ruce normálně nití a těma to kolem nožiček přitáhnu, i když pomalu už to nebude třeba, tak je zas odpářu 🙂

andelka
26. led 2011

@erinka83 Myslím že s tímhle opatřením by Baru i byly, pokud jsi je nepoužívala proto že jí to bylo volné 😉

maly_prcek
26. led 2011

@andelka Hmm, durch to být nesmí, to pak ten flís smrdí... Ale ono zase starší děti už učíš na nočník, tak to měníš plínu každou chvíli, na to jsou super...

erinka83
26. led 2011

ještě jsem přemýšlela, jestli by mi ten problém nevyřešil špendlík, používáte někdo?? http://www.anavy.cz/anavy/eshop/10-1-Snappi-spo... si moc neumím představit tu manipulaci 🙂

erinka83
26. led 2011

@andelka no vidíš, jaký jsi koumák 🙂 Tak hlavně, že jsi nakonec spokojená 🙂

andelka
26. led 2011

Hmm, mně by se líbila i tahle, ta by unesla i moje D/E 🙂 a pod tím vyztužením by nemuselo být nic vidět
http://www.johany.cz/materske-podprsenky-basic/...

@maly_prcek no mi Dany pročurá anavy s oběma vkládačkama do 2 hodin. Musím si to ještě promyslet, co bude nejvhodnější. 🙂

@erinka83 to víš, český človíček si poradí 😅

andelka
26. led 2011

@erinka83 koumák jsem, ale gramlavej a dítko mrštné - takže za mě špendlík asi ni ni 😅

erinka83
26. led 2011

@andelka hm, taky jsem si říkala, ona teda Baru leží celkem klidně, když jí strčím něco zajímavýho do ruky...

andelka
26. led 2011

@erinka83 nápodobně 😀

andelka
26. led 2011
dagmarkaaa
26. led 2011

@erinka83 hmmm ten špendlík že by místo snapky? taky si nějak nedovedu představit jak by to šlo, ale za zkoušku to stojí 🙂 ... taky se mi jich nechce zbavovat, jinak krásně sedí a netlačí no na menší dítko je to OK ale teď jde o rychlost když je batole nervózní že ho moc zdržuju nějakým přebalováním...

erinka83
26. led 2011

@dagmarkaaa koukám, že budem mít mimi skoro se stejným odstupem 🙂 No nevím, jak to vyřešit... uvidím, co ty patentky jak psala @andelka

nika
26. led 2011

tak mně snapka drží ale mám novou, jen jedna je nějaký vadná, pořád s ní vypadávají ty bílé zoubky. mně vadí ta nášivka - logo, umístění, přímo bych tam zasekla snapi a nemůžu, ale to je jen maličkost 🙂

holky tu je to tak strašně nakažlivé 🙂 těhulky teda 🙂 ať je vám všem dobře a je vše jak má být 😀

blka
26. led 2011

Tak mám nové anavy. Ty jsou taaaaaaaaak jemňoučké. Proč tak nemůžou zůstat pořád 😢 . Když se podívám na tu, co mám cca 1/2 roku a na ty nové. Škoda mluvit ☹

markusko
26. led 2011

@blka Jojo, když mi přišly nové anavy, tak jsem byla úplně v šoku, jak jsou heboučké, ve srovnání s těmi používanými... už jsem úplně zapomněla na to, jaké byly 😅 😅

Mám dotaz pro Anavy AIO sucháč/patentky. Máme všechny plínky na patentky, ale nějak tyto AIO nemůžu ulovit, lépe jsou k sehnání ty na sucháč. Pracuje ten sucháč bezvadně? Ale to se asi pozná po dlouhodobém používaní, že? Měli jsme jediné plínky na sucháč - Gro Baby - a tam se ten sucháč bohužel časem opotřeboval a odchlípával, hlavně při praní, že nedržely ty protisucháče.

Jinak plínky na snapku jsem nikdy neměla a ani bych asi nepořídila, měla jsem strach právě z toho, že jak je malá divoká, tak by jí padaly... máme to tak i se čtvercovkama, časem jí prostě drak povolí... U nás teda vedou jedině patentky a nejlépe květované Hilco, těm já prostě nedokážu odolat 🙂

andelka
26. led 2011

@erinka83 já se chystám tu jednu plínku zneužít a našít ty patentky, jen musím zajít do galanterky co je tam k mání. Tak ti poreferuju 😉 Mám tři, tak jednu obětuju. Odpárat se to dá vždycky. Nevím jak ty obyč patentky budou držet, ale snad nějak jo, teď ještě se na to stejně dávají svrchňáčky. Na léto se uvidí.
Já jsem teda s Anavy pořád spokojená, a to mám jednu novou a dvě jeté. Jako první den to pak už nnikdy nebude že jo, ale pořád jsou fajné 🙂

joohana
27. led 2011

@maly_prcek Ad "prsa kde nic tu nic" -tam patřím taky, před těhotensvím jsem nosila 75B, po Aňulce jsem kupovala kojící podprsenku velikosti 80D 😀. Koupila jsem v Marks+Spencer dvojbalení, myslím stálo kolem 700,-.

joohana
27. led 2011

@andelka Anavy flísáčky velebím, jsou super, úplně jsem přestala dávat vlňáky-Aňule je nevyzpytatelná, co se kakání týče a prát vlňáky mě přestalo bavit. Máme už troje plus dvoje nouzové PULky a s tím snad vystačíme už i na prtě. Budeme mít skoro komplet výbavu jen od Anavy-flísáky+vv, jen vkládačky mám Baby Idea 🙂

slunicko76
27. led 2011

cau devcata, tak flisacky unas jeste furtjedou,ale jakEsterka ted dost sedi,tak je to jen na chvili.Ale dokud vic lezela, byly super a myslim, ze kdyz bude chodit, zase pojedou.
Ad podprsenky-o tom ani nemluvim, ja mam prsa velky,pri kojeni se jeste zvetsily. Mampodprsenku Anita a nosim ji do ted. Ty moje ko.., pardon prsa se ne a ne vratit alespon do puvodniho stavu!A to neznam situaci, kdy bych mela nejak vyrazne nalita prsa!

jj,nove anavy jsou taaaak jemnoucke!!!!Ale i pouzivane jsou fajn, nedam na ne dopustit!
ty na sapku taky nemam, proste mne vic oslovily ty na patentky, staci,ze snapkuju cc!🙂

rosslyn
27. led 2011

Ahoj holky, myslím, že jsem férovej člověk, takže sem jdu dopsat dohru s Bránou. Pěkně jsem je tady sepsula.

Dneska dorazil balíček, bylo v něm vše, na čem jsme se domluvili + jsem doobjednala dodatečně ještě dvě plenky navíc. Jako pozornost přibalili nějaký bio eko krém na opruzeniny asi za 200 Kč. Opravdu si cením, že jsou si vědomi toho, že to jednání nebylo úplně košér a že se k tomu nakonec dobře postavili. Takže tak. Nicméně po této zkušenosti už do nákupu tady nepůjdu.

baca
27. led 2011

teda zase chvála na flísáky a j furt nevím, jestli je pořídit nebo ne. Žádné jsem ještě neměla, takže nevím. nejsou fakt obrovské? Já jednovelikostní věci nemám ráda, ale anavy plenky mi nevadí. ty fleesaky jsem na bráně viděla a přišly mi teda obří. Na novoše mám 3x pulky a 2x vlňáky. Bára byla vesměs ve vlňákách. takže na kusy bych měla dost,ale když je tak chválíte...

evlyn
27. led 2011

http://www.thenaturalbabyresource.co.uk/cloth-n... narazila jsem na akci na BumGenius kapsovky - v případě zájmu bychom i nějako vyřešili dopravu z Anglie. Nechávám si to posílat do Londýna ke kamarádce a odtud mi je přisune buď ona, nebo někdo kdo letí do Čech.

peko
27. led 2011

@evlyn - joj, pro BG mám slaboooost 😵 😵 , takže kdyby to vyšlo za nějakou slušnou cenu, tak bych se přidala jestli neva - vzala bych tak 2